Pár tipů, jak přežít do jara bez zimního spánku
Přetrvávající tma, chlad a nepřízeň počasí, kterou s sebou zimní měsíce přináší, mění toto roční období v něco, co je nekonečně dlouhé, únavné a demotivující. Jde to vůbec přežít? Jistě! Jen musíme najít takovou motivaci a tak jasný cíl, aby nás společnými silami donutily opustit teplo domova a vyrazit ven do neútulných, vlhkých a studených stájí!
Nic? Nedělat nic?
Začneme úplně jednoduše. Když je venku počasí, že by psa nevyhnal, jsme znavení a věčně zmrzlí na kost, nemusí být od věci – ač je to v naprostém kontrastu ke slovům v úvodu – dopřát našim koním v těch nejnevlídnějších dnech klid. Prostě a jednoduše – opravdu nemusíme dělat nic. Je to trochu kacířské prohlášení, přesto si za ním stojím! :) Vše, co děláme za každou cenu a cedíme u toho krev, totiž nemívá významnou přidanou hodnotu. V případě, že naše tréninkové podmínky jsou skutečně nevyhovující, jízdárna je plná kráterů a venku to navíc klouže ještě o něco víc, než je zdrávo, může být v konečném důsledku pauza významným přínosem. Veselá mysl půl zdraví a zdraví by mělo mít přednost před vším ostatním! :) Nejde totiž jen o rýmu a kašel, ale o vyšší pravděpodobnost vzniku všech typů úrazů.
Přestože se tato rada týká více koní starších a zkušených nežli koní mladých, kteří pravidelnou práci opravdu potřebují, a přestože některým koním trvá dlouho, než se po pauze začnou znovu plně koncentrovat a získají zpět svou formu, stojí i tato možnost za zvážení. Není totiž jisté, že jedna, dvě uspěchané lekce týdně na nevhodném povrchu, za tmy a v chladném počasí jsou pro nás a naše koně opravdu bonusem.
Obecně platí, že pro udržení základní kondice by naše práce s koněm měla obsahovat minimálně čtvrt až půl hodiny aktivní práce ve vyšších chodech nebo náročném terénu (sem tedy nezapočítáváme uvolňovací, zahřívací a krokovou fázi) pět dní v týdnu. Musíme si ale uvědomit, že práce kvapná, málo platná. Proto bychom tedy neměli striktně razit heslo "lepší něco, nežli nic". A to hned z několika důvodů. V situaci, kdy nám ledový vítr sviští kolem uší, je tma a zima a my toužíme stihnout první možný autobus, může být na bodu mrazu nejen naše motivace, ale i zodpovědný přístup k tréninku. A to se nám nemusí vyplatit.
Všichni koně bez výjimky, ti na boxech i ti ve venkovním ustájení, potřebují dostatek času, aby mohli uvést svoji svalovou a kosterní soustavu do ideální provozní teploty. Uvolnění a zahřátí před prací by vždy mělo trvat minimálně deset až dvacet minut. Na fyzickou zátěž se musí připravit nejen kardiovaskulární, respirační a vegetativní nervový systém, ale i kosterní soustava a všechny svalové skupiny. Především pak ty, které kůň v klidovém režimu aktivně nevyužívá. Na zvýšenou zátěž se tedy musí komplexně připravit celý organismus. Zahřátý a rozcvičený organismus nejen, že pracuje efektivněji, pro realizaci pohybu potřebuje méně energie, ale jedná se i o prevenci zranění, ke kterým dochází právě v důsledku nedostatečného zahřátí a uvolnění svalů, šlach a kloubů před zátěží.
Stejně důležité je pak samozřejmě i protažení a uklidnění po výkonu. Ještě asi dvacet minut po ukončení zátěže jsou svaly maximálně prokrvené a dostatečným krokováním tedy předcházíme bolesti, kterou mohou způsobit mikrotraumata svalových vláken. Protažení a dostatečně dlouhé krokování po výkonu tedy napomáhá regeneraci pohybového aparátu i organismu jako celku.
Lekce by měla končit, až když kůň znovu získá klidovou dechovou a tepovou frekvenci a je suchý. Hodit tedy honem honem napůl mokrého koně do boxu nebo na pastvinu a pádit na autobus tedy opravdu nemůžeme. Musíme si uvědomit, že celý tento proces může v zimě trvat dokonce i déle než v létě. Čas tedy nezbytně nutně potřebujeme. Pokud nás tedy trápí kratší délka dne a pořád nic nestíháme, možná je opravdu lepší volba, když se v zimních měsících zaměříme jen sami na sebe a koni dopřejeme prázdninový klid s kolegy na pastvinách.
Ale co ztráta kondice?
Strach ze ztráty kondice je sice oprávněný, podmiňovat ale těmto obavám vše není z dlouhodobého hlediska smysluplné. Ano, je sice pravda, že při déletrvající absenci tréninkového zatížení (tzv. detréninku) dochází k postupnému snižování pozitivních účinků tréninku na organismus, ale zdraví a pohoda koní by měly stát nad našimi sportovními plány.
Proces postupného ubývání kondice se nazývá desadaptace a pro mnohé jezdce je zubatou noční můrou. Jestliže kůň systematicky nepracuje a delší dobu nedojde k opětovnému zahájení tréninkového procesu, úroveň adaptace na zátěž se samozřejmě postupně sníží až na původní geneticky determinovanou úroveň. Proto o adaptaci na zátěž hovoříme jako o vratném – reverzibilním procesu. U detréninku platí, že čím je absence pohybové zátěže delší, tím významněji proces desadaptace pokročí.
Podle doby trvání pracovní přestávky můžeme detrénink rozdělit na krátkodobý (< 4 týdny) a dlouhodobý (>4 týdny). Kromě délky trvání pracovního výpadku ovlivňuje průběh a rychlost ztráty kondice i celkový stav trénovanosti. Platí tedy: ten, kdo trénuje dlouho a systematicky, ztrácí kondici pomaleji než pecivál, co trénoval pár týdnů. K základním projevům desadaptace patří:
- snížení objemu krve
- snížení objemu hodnoty VO2max. VO2max – hodnota maximálního objemu kyslíku, který je organismus schopen využít. Jedná se tedy o ukazatel aerobní vytrvalosti.
- zvýšení klidové a submaximální srdeční frekvence (SF), což je důsledek bodu jedna - poklesu objemu krve.
- zvýšení respiračního koeficientu (RQ), který vyjadřuje poměr mezi vydaným CO2 a spotřebovaným O2.
To vše jsou jasná fakta. Samozřejmě je tedy pravda, že kondici kůň po tréninkovém výpadku, který trvá více než čtyři týdny, ztrácí. Je ale třeba komplexně zvážit všechna pro a proti. Co se týče kondice, opravdu bojujeme s větrnými mlýny, ale pokud po plánované přestávce nastavíme systematický a inteligentní tréninkový plán, návrat na úroveň, na níž jsme původně byli, nemusí trvat až tak dlouho a navíc není vyloučeno, že přestávka přinese bonus v podobě psychické a fyzické regenerace našeho koně.
Lepší jezdec, lepší kůň
A navíc... Nevyhovující tréninkové podmínky, které nás nutí ke snížení objemu práce, nemusí být nutně obdobím totálně promrhaným. Snížení objemu práce koně totiž může využít jezdec, získává tak čas sám pro sebe. Zimní přestávku můžeme velmi produktivně využít tak, že budeme brát lekce od trenéra, jehož práce si vážíme, má vhodné zázemí a který nám umožní jízdu na koni, který je o kus dál, než je ten náš.
Také se můžeme pokusit najít místo, kde bychom mohli pár týdnů jezdit bez třmenů na lonži. Není na světě jezdec, kterému by přestávka v tomto duchu neprospěla.
Od věci není ani, pokud se v tomto období intenzivně zaměříme na své sebevzdělávání. Jezdec by měl být celý život vášnivým studentem. Navštěvujte, byť v pozici diváka, jezdecké kliniky. Co na tom, že nebudou na téma, které vás právě zajímá. I z jiné jezdecké disciplíny si můžeme odnést něco přínosného. Svoji jezdeckou filozofii, svůj přístup, bychom měli skládat jako střípky v kaleidoskopu. Tu sebrat to, tu zas ono. Neříkám buďte eklektičtí. Říkám buďte otevření.
Každý z nás má tendenci kráčet ve vyjetých kolejích s klapkami na očích. Ale právě tato tendence může být naším nejmocnějším nepřítelem. Zhlédněte tedy výukové seriály, čtěte články v časopisech, vyhledejte si nejnovější výsledky studií, zúčastněte se on-line kurzů a webinářů. Přemýšlejte, analyzujte, syntetizujte. Vzdělávání se meze nekladou! I drobné detaily, o které zakopnete úplně omylem, vám mohou pomoci najít přímou cestu vpřed.
Hledání kořenů
Uvolněte se, akceptujte zimní biorytmus, nestresujte se. Hledejte kořeny svých problémů! Tento sportovně nepříliš uspěchaný čas k retrospektivnímu bádání přímo vybízí. Jaro a léto obvykle bývá hektické, jezdíme po akcích, závodech, celé dny brázdíme kraj turistickými stezkami. Nezávisle na disciplíně, které se věnujeme, je jaro a léto vždy plné aktivit. S podzimem se ale tento vír událostí postupně uklidňuje. Konečně můžeme trochu vydechnout.
Toto období je tedy ten správný čas na hledání odpovědí a řešení všech problémů, které jsme v plnokrevném letním rytmu odsunuli na zaprášené slepé koleje. Můžeme se metodicky zaměřit na zlozvyky a nešvary, které jsme my sami v ruchu léta posbírali, či na problémy, které jsme nezvládli pojmenovat, natož pak vyřešit. Získaná dovednost začala ztrácet na přesnosti? Kůň je v určitých cvicích znenadání celý kyselý? Objevily se v některých situacích náznaky stresu a napětí?
Jestliže jste zaznamenali problémy, jejichž vyřešení by pro vás a vašeho koně mohlo znamenat více klidu a pohody v následující sezóně, je zima ta pravá chvíle, kdy začít v klidu a beze spěchu na tom všem poctivě pracovat. Můžete vyzkoušet i různé alternativy, nemusíte totiž chvátat. Jaro je stále, bohužel, daleko. :)
Hurá! Experimentujeme!
Zima může být také ideálním časem k všelikému experimentování. I váš kůň se může dozvědět něco nového a třeba i z oboru, kterému se primárně nevěnujeme. Proč nevyměnit na den dva anglii za western či obráceně a nezjistit, co to s vámi udělá za kejkle, nevyzkoušet něco v nedalekém extreme trailu nebo co třeba reálně omrknout práci s dobytkem? Co na tom, že máte doma "jenomturistu" či superparkuráka! Možná zjistíte, že váš kůň má skrytý talent! A i kdyby neměl, nové zkušenosti vždy přinesou něco pozitivního. Váš kůň přece není stroj, který musí každý den pracovat ve stejnou hodinu stejným způsobem. Pokud se nechystáte na olympiádu do Tokia, klidně otevřete první dostupné a vám neznámé dveře. Proč by ne? Sjednejte si dopravu a vyrazte za poznáním! Otevřete dokořán všechny obzory! :)
Obecně prospěšná rada zní: vždy aktivně přemýšlejte, čím zpestřit svou každodenní práci. A to se netýká jen koní, ale i nás. Platí totiž, že dobře cílená změna může být stejně užitečná jako pravidelný trénink. Výzkumy naznačují, že vrcholoví sportovci dosahují lepších výsledků, pokud trénink své sportovní disciplíny prokládají po ukončení sezóny jinými sportovními aktivitami. A co vy? Možností se nabízí nepřeberně. Nebylo by možné zlepšit svoji koordinaci a držení těla hodinami tance nebo jógy? Nemohly by nám kytarové lekce pomoci s vytříbením citu pro takt a rytmus? Nemohla by být jízda na bruslích vhodným tréninkem rovnováhy? Změna nás totiž může posunout nejen v samotném jezdectví, mohla by probudit i naši kreativitu a nadšení. Změna je zkrátka život!
A co kůň? Možná i jeho překvapí, když s ním vyrazíte na nákup a s vodítkem v ruce zajdete na náměstí či na parkoviště místního velkoobchodu. Třeba ho překvapíte, třeba ne. Rozhodně ale získáte zkušenosti. Nemusí to tedy být vždy něco primárně extra nákladného. Můžete vyrazit do lesa na svoji soukromou jízdu zručnosti. Vyberte si obtížný terén, zkoušejte, jak nástrahy společně překonáte a pište si, kolik jste za to či ono získali imaginárních bodů. Příkrý svah, padlý strom, zastavení uprostřed lávky nebo pod rušným viaduktem, couvání tu tam, tu onde. To všechno mohou být velké výzvy!
I malý exkurz do světa práce na dvou lonžích či příprava k zapřahání mohou být dobrý zimní tip! Experimentujte, zkoušejte reakce svého koně a nebojte se. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Pokud nevstupujete na tenký led nevhodného welfare, v podstatě vše lze přičítat jen a jen k dobru. A až se vyčasí, můžeme v tom, co běžně děláme, pokračovat, žádná z těchto věcí vám v žádné disciplíně dveře nezavře. Ono nám toho ve skutečnosti nikdy až tak moc neuteče! Dost možná budete po pauze i o chlup lepší než před ní! :) Přemýšlejte, nápadům, co dělat jinak a jinde se opravdu žádné meze nekladou. Limitem je vždy výhradně jen naše představivost a bezpečnost.
Změna ustájení může být nezbytná
Pokud jste ale ambiciózní jezdec a s výcvikem svého koně to myslíte smrtelně vážně, možná byste měli pomyslet na změnu ustájení, jestliže to vaše stávající opravdu nemá vhodné zázemí. Komplexní a efektivní trénink nelze bez vhodných podmínek provozovat a na této skutečnosti žádné sladké řečičky nic nezmění. Lepší podmínky pro vaši společnou práci tedy opravdu mohou stát za vyšší náklady i delší dojíždění.
Dobrou volbou může být také převoz koně do výcviku ke vhodnému, kvalifikovanému trenérovi. Jestliže se bude vašemu koni věnovat pár měsíců profesionál, jehož práce si ceníte, je víc než pravděpodobné, že vám získaná spolupráce pomůže odhalit všechna slabá místa či je dokonce odstraní.
Pokud nejste velmi zkušený jezdec, mohla by taková změna znamenat přínos nejen pro vašeho koně, ale i pro vás samotné. Jestliže bude mít váš kůň na jaře více zkušeností, než kolik jich máte vy, rozhodně to problém nebude. Samozřejmě ale nikdy nesvěřujte svého koně do ruky prvnímu „profíkovi“, o kterého někde ve virtuálním světě zakopnete. Tady totiž pozor! Někdy prostě nemusí stačit, že trenér, kterého zvažujete, je ověnčen mediálně nepřehlédnutelnými hvězdičkami. Vás a vámi vybraného cvičitele musí spojovat nejen shodný cíl, ale i shodná filozofie. Vy a trenér vašeho koně musíte být na jedné vlně. U trenéra bude váš kůň pár měsíců, s vámi ale nejspíše celé dlouhé roky. Vybírejte tedy pečlivě! Pro své dítě byste si také nevybrali chůvu jen proto, že je úplně první v seznamu inzerátů.
Revize od A do Z
Protože máme čas, můžeme mrhat časem i v jiných oblastech a kapitolách. I to se nám totiž nejspíše brzo vrátí. Zkontrolujte od A do Z stav výstroje a výzbroje. Třeba se problém ukrývá někde v ní. Uzdečka se rozpadá a dře? Plastové udidlo, které kůň okousal, uniklo naší pozornosti? I taková drobnost totiž může způsobit nejeden vážný problém s prostupností či zchladit radosti z práce. A vůbec. Proč nevyzkoušet varianty? Udidlo jemnější, argentanové či třeba lehčí. Nebo co takhle alespoň pro jednou neověřit, jak by nám to šlo bez udidla? A seznam pokračuje... sedlo mohlo přestat sedět tak, jak by mohlo nebo mělo, a možná by bylo dobré jeho pasování nechat prověřit. A co tak dlouho odkládaná kontrola zubů? Pokud by byl nutný větší zásah, pár dnů klidu po zákroku vadit nebude. I svaly vašeho koně mohou být unavené. Návštěva dobrého fyzioterapeuta či chiropraktika tedy nemusí být nutně od věci. Ani tím nic neztratíme, i kdyby byl náš kůň absolutně fit. Prevence je samozřejmě vždy lepší nežli léčba.
A příště? Praktické tipy, jak efektivně zabít nekonečnou zimu, i když nemáme k dispozici komfort haly. Stačí se řádně obléknout a můžeme i na louce začít trénovat jak velké věci, tak i maličkosti. A to jak ze země, tak i ze sedla!
Galerie
Kreativně rozehřívat
Prvních 15 až 20 minut v kroku můžete využít pro trénink efektivně – a hodně typických problémů tak řešit už při rozehřívání. Jak ale na to?
Proč se Savi nedokáže uvolnit?
Valach jménem Savigny při práci často ztuhne. Bolí ho hřbet, nebo je to v hlavě? S drezurní trenérkou Sabine Ellinger odhalíme jádro problému.