Jedeme na závody!

18. 4. 2011 Katka Lipinská Autor fotek: Julie Šverčičová, Vendulka Veselá

Pokračujeme v tématu měsíce a dnes přinášíme další díl „závodní kuchařky“ - jak na závody. Řeč bude o přihláškách, razítcích a dalších nudných, ale nutných náležitostech, bez kterých nikam vyjet nemůžeme. A také o tom, co si vzít s sebou a co dělat na závodech.

Pokud jste ostřílení závodníci nebo máte to štěstí pobývat ve stáji, kde se na závody jezdí pravidelně, většinu těchto věcí za vás nejspíše vyřeší trenér nebo zkušenější kolegové, pro ty z vás, kteří tuto možnost nemají, je zde alespoň tento článek.

parkurČím začít? Pravděpodobně veterinárními předpisy. Pokud se chcete s koněm účastnit veřejných akcí, anebo jej jen někam převézt, musí být řádně očkovaný a musí mít potvrzení, že netrpí infekční anémií koní. Začněme očkováním - pro převoz a účast na závodech je předepsána vakcinace proti chřipce a to jednou ročně a ne později než týden před konáním akce. U koní, kteří se účastní sportovních akcí, se doporučuje přeočkování po půl roce, ale papírově vzato vám jednou ročně stačí.

Potvrzení o tom, že kůň netrpí infekční anémií koní, se vystavuje na základě odběru krve a platí dva roky. Jednou za dva roky při pravidelném očkování (nebo jindy) tedy poprosíte svého veterináře, aby koni nabral krev na toto vyšetření. Poté ji odešle do laboratoře, z níž dostanete zpátky (vy i váš veterinář) protokol se jménem koně a výsledkem vyšetření. Na základě tohoto protokolu vám potom veterinář zapíše do průkazu koně potvrzení, že vyšetření bylo negativní a máte na dva roky vystaráno. Dříve (do roku 2008) byly podmínky trochu komplikovanější a majitel koně musel obstarávat tzv. kulaté razítko. Což obnášelo, že s tímto protokolem, kolkem a průkazem koně s platným očkováním musel běžet na příslušnou veterinární správu, kde dostal razítko, že kůň splnil podmínky přesunu ke sportovním účelům pro daný rok. Naštěstí, toto „kulaté razítko" bylo zrušeno.

Pokud si tyto náležitosti vyřídíte před sezónou, společně s licencemi (viz předchozí článek), můžete během sezóny bez potíží jezdit. Díky internetu už není problém zjistit, kde se jaká zajímavá akce pořádá a na většinu z nich se dá i elektronicky přihlásit. Všechny oficiální závody, schválené ČJF, najdete v kalendáři na jejich webu: http://www.cjf.cz/CJF/Kalendar/2011/Kalendar.aspx Bohužel tam nenajdete aktivní odkazy na propozice. Nejvíce informací o oficiálních, ale i hobby závodech včetně propozic najdete na webových stránkách jednotlivých oblastí. Na webu ČJF si proto vyberte odkaz na svoji oblast a na jejím webu vybírejte. Mimoto pro drezuru lze využít hezky zpracovaný kalendář na portálu Drezurní komise ČJF: http://www.drezura-cjf.cz/KALENDAR-AKCI.html

Co najdete v propozicích? Kromě obvyklých náležitostí jako jména pořadatelů, rozhodčích a dalších funkcionářů, přesného data či kontaktů by měly být specifikovány soutěže, které se pojedou, i jaké jsou pro ně podmínky a omezení, přibližný časový harmonogram a možnost přihlášení včetně uzávěrky. Termíny uzávěrky se poměrně výrazně liší, u některých subjektů se můžete přihlásit ještě tři dny před akcí (případně až v době prezentace), jiné mají uzávěrku týden až dva dopředu. A pokud je hodně přihlášených, může se stát, že z organizačních důvodů pořadatel další přihlašování zastaví. Nenechávejte proto přihlašování u většiny subjektů na poslední chvíli. Výjimkou jsou asi jen ty, kde se závody pořádají pravidelně téměř každý víkend (např. JK Mělník), tam máte šanci, že nebudete mít problém.

Pro přihlašování můžete většinou využít e-mail, některé subjekty mají i webové formuláře. Jaké informace uvést? Především jméno své i svého koně, název subjektu, za který startujete, a soutěže, v nichž chcete startovat. V případě oficiálních závodů též čísla licencí vás, vašeho koně a číslo subjektu (všechna tato čísla jsou uvedena na příslušných licencích). U soutěží omezených např. věkem nebo kvalifikací uveďte i tyto informace. Někteří pořadatelé se snaží vyjít vstříc i v pořadí na startovní listině, takže máte-li prosbu ohledně pořadí svého startu, můžete ji také uvést. Na toto ale samozřejmě nemáte žádný nárok, je to na dobré vůli pořadatele a záleží na mnoha faktorech. Pokud startujete jako jeden jezdec s více koňmi, uveďte to a specifikujte, jaký rozestup potřebujete mezi oběma starty. Pořadatel vám musí poskytnout dostatečný čas, což je nově zakotveno i v Pravidlech. Vždy vyžadujte potvrzení přihlášky a pokud k němu nedochází, raději pořadateli zatelefonujte.

Je-li vše v pořádku, máte splněny veterinární náležitosti a potvrzenou přihlášku a zajištěnou dopravu, můžete se už jen těšit na den D a samozřejmě si připravit vše potřebné. Určitě platí, že na závodech byste měli být upraveni v odpovídajícím úboru a s předepsaným vybavením. V případě hobby závodů si zjistěte v propozicích, zda je vyžadováno sako a bílé rajtky, nebo stačí běžný jezdecký úbor, bezpečnostní helma je povinná v každém případě. Vůbec je vhodné si nějakou dobu před výjezdem prostudovat Pravidla (ke stažení na http://www.cjf.cz/pravidla.aspx), abyste měli jasno ohledně povolené výstroje. Dozvíte se tam třeba, kdy ještě můžete startovat v chapsech a kdy musíte mít vysoké jezdecké boty, od kterého drezurního stupně jsou povinné ostruhy či drezurní sedlo, nebo jaká je povolená délka biče. Pokud používáte nestandardní uzdění, chrániče apod., pročtěte si i příslušné kapitoly o výstroji koně, případné vyloučení by bylo velmi mrzuté. A nezapomeňte na nově zavedená identifikační čísla.

Nejpozději den předem ověřte, zda opravdu máte jak se dostat na závody, ať již jedete s někým, nebo máte dopravu svou - pak zkontrolujte stav auta či vozíku. Pokud nestartujete odpoledne, vše si v klidu připravte, vyčistěte, případně namažte výstroj, jezdecké boty, nezapomeňte na svůj úbor. Nic neuklidní více, než zjištění ráno před závody, že se nějak nemůžu vejít do závodního saka nebo rajtek (jasně že se srazily, nepřibírám přeci :-)). Já osobně zaplétám koně den předem, to se mi většinou tolik neklepou ruce, a zatím jsem nikdy nemusela přeplétat.

drezuraCo si sbalit s sebou? Kromě závodního úboru a bot určitě ještě náhradní triko (mikinu, bundu, dle počasí), ideálně komplet věci na převlečení. Nezapomeňte si přilbu, rukavice, bičík, případně ostruhy. Pro koně odpocovací deku (opět dle počasí třeba i pláštěnku). Není marné si přibalit náhradní ohlávku a vodítko, nezapomeňte čištění, houbu a kýbl na vodu k pití i případnému umytí. Pokud je kůň zapletený, také dostatek náhradních gumiček nebo jehlu s nití. Pytlík pamlsků se může hodit při nakládání i pro lepší chuť do práce. Samozřejmostí jsou chrániče nohou i uší, pokud je kůň nosí. Hodí se i repelent. Pro sebe určitě lahev vody (hospody jsou sice všude, ale je lepší být vybaven) a sladkou tyčinku na rychlé posilnění, až do staženého žaludku nic jiného nedostanete. Někteří z nás nezapomenou diazepam nebo panáka něčeho ostřejšího.:-) Vezměte si také dostatek peněz, nezapomeňte, že budete také platit startovné. A hlavně - sadu identifikačních čísel, průkaz koně a licence!

Když nastane den D, je v první řadě nutné neprošvihnout prezentaci. Čas prezentace je též uveden v propozicích, je v nich také napsáno místo, eventuálně kontakt, kde se prezentovat. Většinou bývá hodinu před začátkem první soutěže. Na mnoha závodech je možná prezentace telefonicky, což oceníte zejména když startujete v pozdější soutěži, takže nemusíte vyrážet brzy ráno a vyčkávat na závodišti. Pokud si nejste jisti, můžete se při přihlašování zeptat, zda je možná prezentace po telefonu. Při prezentaci už také bývají zpracované předběžné startovní listiny, takže se dozvíte, kdy asi přijdete na řadu.

Když dorazíte na místo konání závodů, pokud vám kůň nebourá přívěs, nevykládejte hned, ale s průkazem v ruce zaběhněte na věž a zjistěte si, co vás čeká. Tedy kolik máte času, kde máte s koněm pobývat a kdo ho odkontroluje. Než vyložíte, měli byste nauzdit, protože v prostoru závodiště se dle Pravidel smí kůň pohybovat pouze nauzděn. Pokud máte moc času, můžete koně popást, ale většinou to bývá taktak, že hodíte sebe i jeho „do gala" a vyrážíte na opracoviště. V případě parkuru také na jeho prohlídku, takže počítejte s tím, že budete potřebovat někoho, kdo vám koně přidrží. Na opracovišti pokud možno důkladně vykrokujte. Je sice pravda, že kůň po cestě zpravidla stájovou ztuhlost neprojevuje (spíš může někdy projevovat klid před bouří) a někdy se krokování vyloženě brání, ale snažte se dát mu čas na aklimatizaci a rozkoukání. A to i v případě, že se vám ho nedostává.

Co se opracování týče, nezapomeňte, že nejlepší výkon musí kůň předvést až na kolbišti či obdélníku a nepřehánějte to. Co jste nestihli doma, teď už nenatrénujete. Stačí skočit pár skoků na rozehřátí nebo uvolnit a dostat na pomůcky před úlohou. Pokud je kůň nervózní a nepomáhá ho zaměstnat, pracujte spíše v klidném duchu, naopak, pokud je z těch, kteří v cizím prostředí ztuhnou a nejdou, ježděte víc dopředu. V zásadě byste měli mít dopředu určitý plán, jak s koněm před závodem pracovat, protože pokud nejste úplní profíci, je možné, že vám, podobně jako mně, padne srdce do kalhot a mozek vypoví. Pak je dobré, pokud máte jasně nalinkováno, co máte dělat, i když musíte být připraveni na možnou změnu.

A nedá mi trochu nezaapelovat - snažte se na opracovišti chovat ohleduplně a vnímat, co se děje kolem vás. Zásady ježdění mezi koňmi by se měly testovat už na ZZVJ, bohužel jsou ale trochu opomíjeny a obzvlášť u parkuru, kde v jedné soutěži startují desítky koní, je někdy opracoviště větší adrenalin než samotná soutěž. Takže když krokujete, krokujte buďto mimo (je-li to možné), nebo tak, abyste co nejméně překáželi ostatním. Pamatujte, že přednost má jezdec ve vyšším chodu, případně na levé ruce. Při skákání se pak snažte nevjíždět ostatním do nájezdu na skok a nespoléhejte na to, že po doskoku vám hned uhnou nebo zastaví. A jak jsem již napsala, nehoňte koně zbytečně dlouho.

Hlídejte si pořadí a když startuje jezdec před vámi, sledujte ho a včas buďte připraveni u vjezdu do kolbiště. Nezapomeňte nasadit úsměv č. 6 (filmová hvězda se chystá věnovat autogram) a vjeďte. Než odstartujete, dejte si na čas a místo vašeho výkonu si i s koněm pečlivě objeďte. Nehledejte bubáky! Pokud vás zaujme květináč s úžasnými žlutými maceškami, kolem kterých jistojistě vaše zvíře neprocválá, můžete vzít jed na to, že neprocválá. Takže i kdyby vedle vás přistávalo rogalo, vy jedete a je vám to jedno.

Když dostanete pokyn ke startu, v klidu dojeďte na místo startu (v případě drezury před vjezd do obdélníku) a můžete jet. Jak jet co nejlépe, to nyní nebudu rozebírat, v případě drezury o tom povídala nedávno Lucie Marešová (Tváře české drezury), v případě skoků se držte instrukcí trenéra, ale v každém případě jeďte dopředu. Ať se děje, co se děje, prostě jeďte. Ne nutně rychle, dokonce i v rozeskakování, kde jde o čas, bývá zpravidla lepší ten, kdo dobře vede, koně shromáždí a zkrátí obraty a nájezdy, než ten, kdo jede jen rychle. O drezuře ani nemluvě, tam sice musíte jet dopředu, ale nepospíchat, všechny cviky si užít a nechat se podusit žhavými zraky rozhodčích.

Po dojezdu koně pochvalte! Ať se stane, co se stane, vždy se snažte být korektní a koně neodradit. Je k němu přinejmenším slušné kultivovaně zastavit, pochválit a na dlouhé otěži odkráčet. Pokud to náhodou nevyšlo, určitě budete mít šanci to zkusit znovu, tak směle do toho.

PS: Je velmi pravděpodobné, že pokud nejste zkušení závodníci, tréma vás přemůže a nebudete schopni se výše uvedenými moudrými radami řídit. Nic si z toho nedělejte, já také nejsem, ale nevzdávám se naděje.:-)

Podobné články

Valach jménem Savigny při práci často ztuhne. Bolí ho hřbet, nebo je to v hlavě? S drezurní trenérkou Sabine Ellinger odhalíme jádro problému.

Existuje spousta článků o tom, jak pracovat s mladými koňmi. A také spousta těch, které se zabývají vznešenějšími drezurními cíli a cviky. Jen…