Ingrid Klimke trénovala na Equitaně

17. 4. 2011 Dominika Švehlová Autor fotek: Dominika Švehlová

Hned první den, který jsme na Equitaně strávily, ve středu, mě v programu zaujaly dva body: skoková výcviková lekce s Ingrid Klimke a halové krosové závody. Odebrala jsem se proto do haly č. 6, hlavní předváděcí arény, a se zápisníkem v ruce a foťákem (pravda, obyčejným kompaktem) v druhé čekala na skokovou hodinu s touto světoznámou všestrannostní jezdkyní a trenérkou.

Ingrid Klimke, dcera německé drezurní „hvězdy" Reinera Klimkeho, je známá jako jezdkyně a trenérka všestrannosti, a to až do stupňů T. Kromě toho je autorkou a spoluautorkou několika knih (nejznámější je kniha Kavalety, v jejichž posledních vydáních sekundovala při psaní svému otci) a nově také série DVD, nedávno přeložené i do češtiny.

Na této velmi příjemně vystupující jezdkyni je sympatický především její všestranný přístup k práci s jakýmkoli koněm. Zastává například názor, že i čistě drezurní koně by měli pravidelně pracovat v terénu a umět korektně překonávat nízké skoky. Naopak koně do military ráda pouští i do drezurních a či parkurových soutěží.

Ingrid Klimke vede ukázkovou skokovou hodinu na Equitaně 2011„Krosové kurzy jsou v současné době stále technicky náročnější, často se skáčou rohy a úzké skoky," řekla na úvod své tréninkové hodiny poté, co vysvětlila i méně znalým divákům, co je to vlastně všestrannost, z jakých částí se skládá a proč. Právě to bylo ústřední téma její praktické tréninkové ukázky: všestrannostní kůň musí být absolutně proježděný a prostupný, musí být spolehlivě na pomůckách a musí jít sám velmi dobře dopředu. Představila nám proto dva body, na kterých často a ráda se svými svěřenci pracuje: kontrola tempa ve cvalu a nácvik překonávání různých skokových profilů.

Na dvou zkušených dvojicích demonstrovala nejdříve, jak procvičuje energický cval a přesnou kontrolu cvalového tempa. Jednalo se o kombinace prodlouženého cvalu a jeho následné zkrácení.

Nejdříve měli jezdci za úkol nacválat, na dlouhé stěně přidat a v „přípravném bodě" - zde před krátkou stěnou - zase zkrátit, tímto cvalem projet kruh a přes klus přejít do kroku. V krosu pak musí mít jezdec před každou překážkou svůj pomyslný „přípravný bod", v němž začne koně připravovat na následující překážku. To, jak daleko se tento bod nachází před překážkou, záleží na jezdci a jeho koni, kolik oba dva potřebují času na zkrácení z rychlého cvalového tempa, kterým se jezdí mezi skoky. Před překážkou totiž Ingrid Klimke chce po koni sice pilné, ale krátké cvalové skoky.

A takové to mělo být i při této ukázkové hodině: Prodloužení i zkrácení musí být výrazné a okamžité. Klimke upozornila, že jezdec musí držet ruce dole, musí být ve stehenním sedu a mít zkrácené otěže, protože pouze tak bude moct „jít s krkem koně". Při zpomalení pak je třeba zaklonit lehce trup, ale jinak svoji pozici neměnit, nevrtět se. Pomalejší cval pak jet v plném sedu. Pozici trupu Klimke považuje za rozhodující pomůcku pro změnu tempa.

překonávání barelu jako úzkého krosového skokuObě dvojice několikrát procvičily tuto kontrolu cvalového tempa a přistoupily ke druhé části ukázkové hodiny: nácvik překonání úzkého skoku. Klimke si k tomuto účelu zvolila modrý plastový barel. Zpočátku ležel a lemovaly ho přenosné keříky a na zemi po stranách blendy z klád, těsně před ním Ingrid položila krátkou žlutou odskokovku. Motto této skokové části bylo: „Základem terénní zkoušky military je důvěra. Kůň musí vědět, že pokud pojede požadovaným tempem a požadovanou cestou, nic se mu nestane." A tato důvěra jde ruku v ruce se schopností koně dle potřeby měnit délku svých cvalových skoků.

Dvojice zahájily skákání tím, že s koněm přistoupily k barelu a nechaly ho očichat. Pak ho párkrát najely z klusu a nakonec ho překonávaly ze cvalu (viz první video). Ingrid po nich důrazně chtěla pomalejší parkurový cval a pohyblivé ruce, které koni pomohou dobře odhadnout vzdálenost.

Nároky postupně zvyšovala: barel postavila, položila na něho krátkou žlutou kládu, odstranila blendy a nakonec i keříky. Další ztížení představovalo záměrné zadržení koně na stanovenou vzdálenost před překážkou. Ingrid Klimke postavila jako orientační bod rostlinu v květináči, u které měli jezdci zadržet prostorný cval a na překážku najet cvalem pomalým (viz druhé video). Zdůraznila, že si musí hlídat přesnou trasu nájezdu.

Nakonec jezdci najížděli na jednu z proutěnek. Ta byla v levé části sestřižená, aby byla níž; právě v tomto místě ji měli překonávat (viz třetí video). Zde bylo důležité, aby si vnější otěží drželi koně na určené stopě a překážku skutečně najeli v její levé části.

Ingrid Klimke také přidala několik obecných rad, které jezdci zajistí pevný a nezávislý sed a spolehlivou kontrolu nad skákajícím koněm: Jezdec má holeně držet vepředu a celou váhou spočívat ve třmenech. Díky tomu může mít ruce dole a dostatečně volné k tomu, aby je v případě potřeby posunul směrem k hubě koně a tím mu dostatečně nad skokem povolil. Jeho prsty musí být měkké, aby otěže nad skokem proklouzly; to je potřeba především při překonávání seskoků.

Velmi zajímavá ukázková tréninková hodina skončila a já se mohla kochat nad tím, jak odvážné a šikovné dvojice překonávají beze strachu a zaváhání halový kros...

překonávání krosového skoku

Podobné články
Mladý Desperados demonstruje überstreichen a vítězí ve třídě mladých hřebců na Bundesšampionátu

Ernst Hoyos, bývalý Chief Rider španělské jezdecké školy, mi jednou řekl, že by nikdy nechtěl trénovat v angličtině, protože v ní není dost slov.…

Musím přiznat, že není nic lepšího než sedět na kraji jízdárny a sledovat, jak pracuje opravdu talentovaný jezdec se skutečně talentovanými koňmi. To…