Debbie McDonald – kolik shromáždění pro vašeho mladého koně?

8. 5. 2023 The Horse Magazine Autor fotek: Archiv THM Překladatel: Barbora Linhartová Zdroj: The Horse Magazine

Jedním z mnoha zajímavých aspektů drezurního umění je způsob předávání znalostí od jednoho velkého učitele druhému. Debbie McDonald, jedna z nejlepších trenérek současnosti, vzdává v článku pro The Horse Magazine hold německému mistru Klausovi Balkenholovi.

Největší část mého tréninku jsem strávila v Německu s Klausem Balkenholem. Potkala jsem tam několik skvělých lidí, kteří mi trenérsky pomohli.

1BalkenholPort.jpg

1balkenhol.jpg

Klausova filosofie a jeho metody jsou úžasně jednoduché, líbí se mi na něm, že přesně ví, kdy se má stáhnout, pokud cítí, že kůň už toho má pro dnešek dost. Nikdy to s koněm nepřežene. Nikdy jsem neviděla nikoho, kdo by přišel do stáje a každý kůň by se mu podbízel jako jemu, protože on své koně miluje a tráví s nimi čas.

debbieKlaus034.jpg

Myslíte si, že zkušenosti jsou důležitější než skvělá teorie?

O tom není pochyb, myslím, že zkušenosti jsou zásadní, protože můžete mít všechnu teorii světa a přečíst všechny knihy na světě, ale to vám nedá ten pocit, co je potřeba k tomu, abyste to dokázali – a žádní dva koně se neučí stejně. Musíte mít dost zkušeností, abyste věděli, že to nemusí vycházet jen z přímé síly a hrubosti. Je to otázka komunikace a myslím si, že to všichni opravdu získáme zkušeností.

Musíte nechat svého mladého koně jít DOPŘEDU…

1aaaJenny.jpg

To bylo moje poselství pro Jenny Gehke během její Masterclass – ale nejprve něco málo o koni Jenny: Je to westfálský kůň, po Steinbergovi, bude mu sedm a vloni v únoru jí ho koupila její přítelkyně Rose Deo.

Jsem ve fázi, kdy už jsem cítila, že nepotřebuji žádné další mašle z úrovně Novice, tak jsem ho nebrala ven, až dokud jsem necítila, že je tam, kde jsem ho chtěla mít. Vzala jsem ho na několik soustředění s Leonie Bramall –  přešli jsme pár úloh Novice za 74, 75 procent.

Je to opravdu citlivý kůň, takže kromě tréninku s Debbie byl jedním z důvodů, proč jsem ho vzala sem na festival, možnost ho někam vzít a zvykat ho na takové prostředí. Je to tak ochotný a snaživý kůň, je radost na něm jezdit. Mám štěstí, je to ten nejlepší, na jakém jsem kdy seděla.

Jenny a Senator byli v té děsivě velké hale na své hodině. Druhá Masterclass má podtitul: Využití stranové práce k rozvoji shromáždění, ale Debbie zdůrazňuje, že u tak mladého koně bychom měli očekávat jen počátek shromáždění. Je mu teprve šest let, shromáždění je obrovská výzva, je třeba přemýšlet o rozvoji shromáždění.

Tento kůň trochu tuhne ve hřbetu, lépe je to vidět ve cvalu – a to je důležitý bod v životě koně, aby se to pomocí cvičení změnilo.

1Canter.jpg

Tím cvičením je cval, klus a protažení: Protahujte nahoru, ne dozadu, použijte trochu vnitřní stranu stehna. Když shromažďujete, zadní nohy dělají kratší sekavé pohyby, když to cítíte, nezůstávejte u toho. Je důležité, aby se naučil, že má ve shromáždění cválat dlouze. V tuto chvíli nemá ve cvalu takovou sílu, aby udržel velký krok. Chceme, aby cválal prostorně, ne aby běžel.

LegYield.jpg

Teď si ho zvedněte a jezděte trochu dopředu/zpátky. Trocha ustupování, uvolněně na obě strany, ale nikdy příkré ustupování, lehká holeň do vnější otěže.

2LightLeg.jpg

Jezděte trochu záď dovnitř, přimějte koně, aby došlapoval vnitřní nohou pod sebe. Dávejte pozor, aby byly uši v rovině, nikdy neriskujte větší úhel nebo ohnutí, pokud tohle ztratíte. Je vidět, že je trochu slabý, zadní nohy došlapují zeširoka. Dovnitř plec s tím pomůže, posílí zadní nohy a pomůže to i cvalu.

Dejte koni možnost, aby mezi cviky krokoval, potřebuje, aby se do jeho svalů dostal kyslík.

3Walk.jpg

Ustupování pomáhá koni k pružnosti hřbetu, krku a plecí. Potřebujete najít zónu, kde pruží, nikdy neztraťte kvalitu klusu, abyste mohli jet cvik.

LooseTrot.jpg

Kolik jezdců má pocit, že když je kůň plný energie, nemohou přiložit holeň? Pak skončíte s koněm, který je celý nažhavený, ale také za holení.

7Nice.jpg

Krátká stěna je nejlepší místo k předvedení klusu, tam ho uvidí tři rozhodčí. Nyní zpět do kroku, a když kráčí pevně, nechte ho jít. Trochu se schová, veďte ho na kontaktu, aby se v kroku vytáhl. Přejděte zpět do klusu a chci trochu sestavení, trochu plec vpřed, dokud neucítíte, že nepotřebujete moc vnitřní otěže, jen horní část stehna.

4HaunchesInCircle.jpg

Pojďte na kruh, hrajte si s dovnitř zádí, ven do plece vpřed – striktně od vaší holeně. Držte zadní nohy vždy pod koněm po zádi dovnitř. I v okamžiku shromáždění by měl jezdec cítit, že může nabídnout otěž a zůstat ve shromáždění. Nejdůležitější je uvědomit si, že ruku nepotřebujete. Kruh v dovnitř pleci, pak záď dovnitř, pak nabídnout ruku.

Takový kůň by mohl být ve špatných rukách příliš rychle vycvičený a zničený. Je velmi dopředný a u velmi dopředných koní si někdy myslíte, že nepotřebujete holeně – ale pak se dostanete k sériím a zjistíme, že je potřebujete. Při přechodu ze cvalu do kroku, pokud se cítíte trochu zranitelně, použijte v kroku trochu plec vpřed, aby poslouchal vnitřní holeň.”

5CanterGood.jpg

Najednou se černý valach uvolní a pustí ve cvalu hřbet.

Přišel čas zkusit letmý přeskok.

6Change.jpg

Kůň je překvapený a přeskok zkazí, zaskočilo ho to. Upozorněte ho trochu holení, dejte mu vědět, že něco přijde. Cval, dívejte se nahoru, myslete na rovnost, to je ono, super, pochvalte ho.

Příště Senator Jenny předběhne: „To udělal on, je příliš chytrý. Musíte pořádně sedět.”

Change.jpg

Kůň jako tento je opravdu úžasný, ale je mu teprve šest let. Je jasné, že se chcete dostat do Grand Prix, ale musíte zachovat to, co má. Pracujte s ním maximálně čtyři dny v týdnu, ne víc než čtyřicet minut v lekci a jeďte s ním ven a choďte s ním na vyjížďky.

EndLauraPresentation.jpg

                               Debbiina žačka neriskuje, že by se Verdades na prezentaci v Cáchách vyděsil. Foto Rebecca Ashton 

Debbie je velmi proti tomu, aby mladí koně soutěžili v Grand Prix.

Je mi smutno, když vidím koně, kteří v osmi letech chodí Grand Prix. Pokud chcete, aby chodil Grand Prix i až mu bude patnáct let, nezačínejte v Grand Prix v osmi. V osmi letech mají tak nevinný mozek a mohou jít Grand Prix, je to tak snadné – pak přijde slavnostní dekorování. A příště to bude, sakra ne, tam něco je… Když je hodíte do ohně příliš brzy, vymstí se vám to.

Podobné články

Možná jste také měli trenéra, který netoleroval jiná než striktně narovnaná záda. Povedlo se vám touto cestou dojít k hlubokému, funkčnímu sedu? V…

Prošli jste v uplynulé závodní sezoně základními a lehkými drezurními úlohami nebo testy a rádi byste zamířili výš. Bojíte se ale, že úspěch se…