Alltech FEI WEG 2010 aktuálně: Den 10 + 11 - parkuru vévodí Němci, paradrezuře Britové

4. 10. 2010 EQCH redakce Autor fotek: Alltech, FEI, TZ a uvedení autoři

Aktualizace: 6. 10. 10:30 - paradrezuristi zahájili boje o medaile družstev // 9:30 - německý tým vede v parkurovém skákání // 5. 10. 11:15 - unikátní kentucké parkurové skoky // 10:30 - startovní listiny a parkur soutěže družstev // 9:30 - američané vedou po prvním parkurovém dni // 4. 10. 13:45 - čtení z blogu českých voltižérů v Kentucky // Druhé pondělí, 10. den světových jezdeckých her 2010, zahájí první soutěž velkého parkurového klání: mistrovství světa v parkurovém skákání. 136 koní prošlo v neděli první veterinární kontrolou a mohou závodit v první soutěži, kterou je parkur na čas.

6. 10. 2010 10:30

FEI logo paradrezuraParadrezura

Paradrezura pro Velkou Británii

Očekává se, že právě družstvo Velké Británie získá zlato; mohlo své kvality potvrdit hned první den soutěží. Na druhém místě je Německo a třetí Holandsko.

Na Alltech FEI světových jezdeckých hrách 2010 je to právě poprvé, kdy je paradrezura součástí jezdeckých her.

"[Britský tým] nezískal zlato na mistrovství od té doby, co tento sport začal, takže je zde velký tlak," řekla Sophie Christiansen z britského týmu, která získala skóre 69,41 % v úloze la soutěže družstev na koni Rivaldo Of Berkeley. "Bylo mi 16, když jsem startovala v roce 2004 na paralympijských hrách v Aténách, takže vím, jak se s tlakem vyrovnávat. Máme velkou podporu a to nám Britům pomáhá."

Christiansen (22 let) dodala: "Nevěděla jsem, jak bude reagovat na tak velkou atmosféru. Jsem velmi potěšená z našeho výsledku, protože jsme měli pár problémů. Jsem šťastná a vím, že se to může ještě zlepšit."

Lee Pearson na koni Gentleman pomohl Britům svým skóre 73,81 % v úloze Ib soutěže družstev. "Věděl jsem, že potřebujeme zajet úlohu dobře, ale soustředil jsem se hlavně na to, abych si ho zapamatoval. Je to trochu složitá úloha a já ji moc neprocvičoval," řekl Pearson (36 let). "Zajel to spolehlivě. I had a safe test. Byl trochu pomalejší, ale stačilo to pro naše družstvo. Nikdy jsem neslyšel tolik fotoaparátů klikat, když jsem jel středovou čárou, ale bylo to dobré."

Anne Dunham na koni Teddy získala 71,76 % v úloze Ia soutěže družstev a přičetla je k britskému týmu.

Němečtí a holandští jezdci, kteří jsou těsně za sebou, se ještě nevzdali. Julianne Theuring, poslední dnešní německá jezdkyně na svém mohutném hřebci PRE Empaque IV zajela úlohu IV. Řekla, že před svojí úlohou nevěděla, kolik potřebuje procent, aby porazila Británii.
"Je to moje první úloha [na MS] a myslím, že byla dobrá. Jsem spokojená," řekla Thuering (24 let). "Je to hřebec a je tak problémový s klisnami. Proto během úlohy řehtal."

Dnes mohou Holanďané doufat, že se ještě více přiblíží vedení.

"Doufám, že dnes pojedu lépe, ale na první den to bylo také dobré," řekl Frank Hosmar (42 let) z Holandska. "Pokusili jsme se předjet britský tým. Snad je to ještě stále možné."

Jeho týmový kolega Gert Bolmer řekl, že si světových her užívá, bez ohledu na medaili. "Jsou podobné jako paralympiáda, ale s jinými disciplinami. Máme stejný hotel a autobusy s holandským drezurním týmem a oni nás velmi podporují," řekl Bolmer (27 let).

6. 10. 20101 9:30

FEI logo parkurParkur

Německo vede po druhém dni MS v parkurovém skákání

Německo se druhý den parkurového klání probojovalo do čela se svým skóre 17,80 tr. b.

Působivě se předvedla i Brazílie a s 18,49 tr. b. se vyhoupla na druhé místo. USA nakonec zůstaly třetí (18,69 tr. b.). Ve středu bude 10 nejlepších týmů bojovat ve třetím a posledním kole soutěže družstev o týmové zlato.

Brazilec Rodrigo Pessoa, který je prozatím v jednotlivcích druhý, řekl, že jeho tým je nadšený ze svého úterního úspěchu, ale ví, že je ještě čeká hodně skákání.

"První dva dny nám vycházely," řekl. "Ale podívejte se na výsledky. Je tu sedm týmů vedle sebe. Dnes tu sedíme a cítíme se krásně, že jsme "jedničky-dvojky-trojky", ale mohli bychom být "sedm-osm-devět" nebo "čtyři-pět-šest". Zítra to může být úplně jiné. Pokusíme se vydržet a soustředit se na svoji práci. Naši jezdci jsou opravdu zkušení. Koně jsou dobří, takže se pokusíme podat ten nejlepší výkon, abychom si tuto pozici udrželi nebo možná se o jednu posunuli. Budeme dělat, co můžeme, protože nikdy předtím jsme nebyli tak vysoko, takže budeme dělat, co to půjde."

Němec Marcus Ehning souhlasil, že nyní myslí na týmovou medaili a ví, že to bude těžký boj. "Zítra bude velmi důležitý právě tým," řekl. "Pokud budu zítra dobrý, budu mít šanci být mezi prvními 25 a pak se uvidí, jak to půjde. Je tu tolik dobrých dvojic."

Marcus Ehning

Další týmy, které se kvalifikovaly do finále, jsou: Kanada (18,93), Francie (20,32), Saudská Arábie (21,48), Austrálie (21,87), Belgie (22,70), Švédsko (23,18) a Velká Británie (23,80).

Včerejší parkur stavitele Conrada Homfelda zanechal pouze 17 čistých jízd ze 119. Kurz se 16 překážkami na téma "Kentucké dostihy" dělal mnoha dvojicím problémy, například vodní skok. "Ten skok byl opravdu úžasný," řekl Homfeld. "Skutečně si to nedokážu vysvětlit. Byl dnes větší než včera. To mohlo vyžadovat více aktivity. Je v parkuru už podruhé, takže možná už nebyl tak zajímavý, jako první den, ale působil zmatky."

Ve srovnání s pořadím družstev není pořadí jednotlivců nijak stálé a zahrnuje dvojice ze všech možných států. Šéf německé ekipy Otto Becker to přičítá zvyšujícímu se zájmu o tento sport. "V Německu o tom hodně mluvíme," řekl. "Před čtyřmi lety na MS v Aachenu to bylo stejné; byli zde jezdci ze zemí, od nichž byste před 10 lety nečekali, že zajedou parkur čistě. A to stejné jsme viděli i dnes. Každý je o něco blíž a je stále těžší zůstat v čele. Vše se sbližuje. Abys získal medaili, potřebuješ tady optimální týden s týmem, jinak není šance. Ostatní jsou tak silní."

V čele jednotlivců po včerejší soutěži je Khaled Al Eid ze Saudské Arábie na koni Presley Boy, třetí v jednotlivcích na OH 2000.

"Myslím, že si na něho pamatuje každý ze Sydney," řekl Pessoa. "Je to neuvěřitelný jezdec. Má hodně citu a s tímto koněm, který je skutečně neuvěřitelný, je to velmi silní protivník. Zajel dva opravdu pěkné parkury a není pochyb, že to je vážný spoluhráč do dalších kol."

Dnes bude parkurové skákání rozděleno do dvou částí: jedna začne v 19:00 CET a druhá v 1 hodinu v noci CET. První část je otevřená všem členům týmů, které se nekvalifikovaly ve druhém kole soutěže družstev, a jednotlivcům, kteří nebudou startovat v druhé části. Všechny dvojice v této části budou startovat v opačném pořadí, než jaké je jejich individuální ohodnocení. Druhá část je otevřená 15 jednotlivcům (ze soutěže jednotlivců a z členů týmů, které se neprobojovaly do finále soutěže družstev) a prvním 10 týmům. V této části bude startovat prvních nejlepších 15 jednotlivců před 10 týmy v opačném pořadí, než jaké je jejich individuální skóre. Nejlepších 10 týmů startuje v opačném pořadí, než jaké je jejich týmové ohodnocení.

Dnešní kurz bude podobný včerejšímu, minus vodní skok a plus pár úprav v rozměrech skoků.

Výsledky úterní kvalifikace družstev i pořadí jednotlivců po druhém parkurovém dni najdete přiložené pod článkem.

5.10.2010 12:30

Epizoda 11 videomagazínu Here&Now

 • Alltech Café Citadelle - káva z Haiti, pro Haiti
 • okolo světa
 • interview s Annemarie Van de Toorn
 • Kentucky Hall of Champions
 • John Deere NHRA Horse Riding

 

FEI logo parkurParkur

5. 10. 2010 11:15

Unikátní kentucké parkurové skoky

parkurový skokoNa letošních světových jezdeckých hrách všechno připomíná Kentucky. Návštěvníci mohou navštívit „stánek" Kentucky Experience, jíst výrobky Kentucky Proud, ostatně jezdecké hry se konají v Kentucky Horse Parku a koně budou skákat přes parkurové překážky inspirované Kentucky.

Skoky mistrovského parkuru jsou pro tuto zemi unikátní. Koně budou překonávat například kentucká zvířata, sudy s bourbonem, překážky z prken či tabákovou boudu.

„Skoky jsou skutečně krásné," řekla Janne-Friederike Meyer, členka kanadského týmu. „Některé vypadají poněkud divně (pro koně), ale to je dobře, je to něco nového."

Přírodní oblouk je jedním z „divných" skoků. Vypadá jako pískovcová brána z národního parku Daniel Boone National Forest. Dalším zajímavým skokem je Kentucky fence line, populární černá ohrada, která zdobí mnoho kentuckých farem.

"Líbí se mi jejich rozdílnost," říká na téma překážek člen britského týmu Robert Smith.

parkurový skokJe zajímavé, že sestavení překážek bylo docela složité. Stavitel parkuru a architekt Richard Jeffery řekl, že tento proces mu zabral skoro dva roky.

„Tradičně hájíte zájmy dané země nebo státu," řekl Jeffery o sestavování překážek na hry. „Pročetli jsme a koupili každou propagační brožurku a z nich vybrali právě toto."

Jeffery řekl, že už měli několik překážek na téma Kentucky z Rolex Kentucky Three-Day-Event (military) a jiných závodů, ale některé překážky jsou zcela nové. Jeffery pracoval se stavitelem parkurů Conradem Homfelde z Wellingtonu, aby sestavili skoky, které budou vhodné pro jezdecké hry.

Jeffery využil šest různých výrobců parkurových překážek po celých USA, aby parkur sestavil. Mnoho z nich, například překážka Belle of Louisville nebo tabáková překážka měly složité detaily, jejichž sestrojení vyžadovalo čas. Celý proces vyžadoval týmovou práci a on dokonce některé skoky viděl poprvé až tady na hrách.

"Bylo to čisté vzrušení," popisoval Jeffery chvíli, kdy uviděl konečné výsledky. „Vidět to po tolika letech bylo prostě neuvěřitelné."

parkurový skok

5. 10. 2010 10:30

Pod článkem jsou přiloženy startovní listiny dnešní soutěže družstev a video-prohlídka parkuru.

Upozorňujeme, že dnešní živé vysílání Eurosportu začíná zároveň se začátkem soutěžního klání, čili v 16:00 CET!

5. 10. 2010 9:30

Američané vedou po prvním parkurovém dni

Američtí jezdci Mario Deslauriers na koni Urico a McLain Ward na koni Sapphire nasadili laťku mistrovskému parkurovému skákání. Jejich výkony dostaly po prvním dni tým USA do čela. Deslauriers dojel na Urico svůj čistý parkur na čas za 71,25 sekund. Ward na Sapphire startoval skoro až o pět hodin později v poli 121 koní, zajel však za 71,79 sekund.

Sandor Szasz z Maďarska, který závodil poprvé na mezinárodním šampionátu a nikdy se zatím neumístil v žádné velké mezinárodní soutěži, překvapil své protivníky a svého koně Moosbachhofs Goldwing provedl parkurem za 73,24 sekund.

Mario DeslauriersTým USA, který je průběžně v čele, si z prvního dne odnesl 5,9 trestných bodů. Německo je druhé (9,8 tr. b.), Francie je třetí (11,32 tr. b.), Holandsko čtvrté (11,33), Kanada pátá (11,93) a Španělsko šesté (13,22).

"Opravdu jsem se dobře naobědval - moje představení už bylo za mnou," řekl Deslauriers, který závodil těsně před polední přestávkou. "Když ubíhala 71. sekunda, myslel jsem, že bych mohl být v první pětce, ale věděl jsem, že za mnou ještě pojede hodně dobrých jezdců."

Deslauriers (45 let) jezdí za americký tým poprvé od té doby, co si loni změnil své občanství z kanadského na americké. Byl hlavní oporou kanadského týmu od OH v roce 1984. "Žil jsem v USA a pracoval zde 24 let, pak jsem si vzal Lisu a začal jezdit pro Jane Clark, která je velmi zainteresovaná do sportu a amerického týmu. Byla to správná doba vše ukončit a stát se Američanem," řekl Deslauriers.

Ward (34 let) řekl, že on a jeho týmoví kolegové přišli do Kentucky Horse Parku z jediného důvodu. "[Šéf ekipy] George Morris nám řekl, když jsme procházeli parkurem, abychom si udělali plán, jak vyhrát třídu, a přesně tak jsme jeli své koně," řekl.

Přestože Lauren Hough a Laura Kraut získaly každá 8 tr. bodů a skončily na 41. a 49. místě, Morris řekl, že jeho tým soutěžil přesně podle jeho plánu. "Tím, že jsem tady, v naší zemi, nesnažil jsem je trénovat pohromadě [před jezdeckými hrami]. Všichni soutěžili a trénovali dobře každý na svém a já jsem cítil, že bude lepší nevyvádět je z jejich rytmu. Vždy dám na své instinkty," řekl.

Ward chválil parkur, jehož autorem je Conrad Homfeld a asistentem stavitele Richard Jeffery. "Conrad udělal vynikající práci. Je velmi těžké postavit parkur pro takovou soutěž, protože tady je takový rozsah schopností," řekl.

Szasz řekl, že se před jízdou cítil sebejistě. "Myslel jsem si, že bych to mohl zajet dobře. Jsem spokojený se svým umístěním a s umístěním našeho družstva, protože máme jen tři jezdce, jeden z našich koní byl prodán právě před světovými jezdeckými hrami," řekl. Maďarský tým se dnes umístil na 11. místě (16,28 tr. b.). "Na konci parkuru jsem cítil, že bude dobré jet rychleji, a nyní tady sedím vedle dvou známých jezdců. Jsem na to velmi hrdý," dodal Szasz.

Sandor Szasz

Soutěž družstev pokračuje dnes (úterý), začíná v 16 hodin CET. Prvních 10 týmů pak postoupí do středečního finále.

Pondělní soutěž byla zároveň první kvalifikací jednotlivců. Také úterní a středeční soutěže družstev budou kvalifikace jednotlivců a prvních 30 jezdců po středečním parkuru postoupí do posledního kvalifikačního kola v pátek večer. Poté budou první čtyři jezdci bojovat ve finále jednotlivců, kdy pojedou na všech koních svých soupeřů, což bude v sobotu.

Výsledkovou listinu pondělní soutěže na čas najdete přiloženou pod článkem.

Střípky z blogu českých voltižérů v Kentucky

Naši jediní sportovci - voltižéři - už se v Kentucky zabydlují a začínají nasávat soutěžní atmosféru světových jezdeckých her.

V pátek ochutnávali pravý kentucký bourbon a v Kentucky Horse Parku je zaujala obrovská zeměkoule ze samých koňských podkov, na nichž byly štítky se jmény všech zúčastněných sportovců. Mezi nimi našli i ta svá!

V sobotu už byla připravená voltižní aréna a Capitano si ji mohl poprvé prohlédnout. Cvičenci pilně trénují na barelech; pravá voltižní atmosféra už je tu. Ostatně Capitano může být rád, že není všestrannostním koněm - jak se na vlastní oči přesvědčil sledováním krosu.

Neděle byla ve znamení špatného počasí a špatné Capitanovy nálady při tréninku; doufáme, že vše se ještě zlepší!

Nahlédněte do blogu TJJ Lucky Drásov! I ti, kteří neholdují právě voltiži, si v něm jistě příjemně počtou.

Magazín Here & Now - epizoda 10

Co vás čeká?

 • šest guvernérů Kentucky a Michael Collins, irský velvyslanec v USA, byli provedeni po Alltech Experience Pavilion Dr. Pearsem Lyonsem, prezidentem Alltechu.
 • setkání s dánským jezdeckým týmem.
 • Lynn Palm předvádí principy drezury.
 • LIFEFORCE Formula - krmný doplněk pro všechny koně, ať už chovné, rekreační nebo sportovní.

 

FEI logo parkurParkur

Zatímco víkend byl ve znamení všestrannosti, ode dneška se brány Kentucky Horse Parku - spíš jeho hlavní kolbiště - otevírají záplavě parkurových koní. 41 zemí zaslalo definitivní přihlášku na MS v parkurovém skákání. Celkem se přihlásilo 136 jezdců a 138 koní z 27 zemí sestavilo soutěžní družstva. Rusko svoji přihlášku zrušilo.

Mistrovství světa v parkurovém skákání zde bude trvat celých 5 dní:

 • pondělí 4. 10. - 16:00 CET 1. část soutěže na čas, 20:30 CET 2. část soutěže na čas
 • úterý 5. 10. - 16:00 CET 1. část soutěže družstev, 20:30 CET 2. část soutěže družstev
 • středa 6. 10. - 13:00 CET finále soutěže družstev
 • pátek 8. 10. - 11:30 CET 1. a 2. část soutěže jednotlivců
 • sobota 9. 10. - 14:00 CET finále soutěže jednotlivců - Rolex Top Four

Podívejme se na jednotlivé parkurové soutěže:

Pondělní zahajovací soutěž na čas představuje jedno kolo přes parkur vysoký 1,50 m. Vyhrává dvojice s nejnižším počtem trestných bodů a nejrychlejším časem.

zahajovací parkur na čas

Druhou soutěží je soutěž družstev. Skládá se ze dvou kol, která se jedou přes stejný parkurový kurz, nejede se na čas. Skoky budou mít výšku 1,60 m. Tento parkur může obsahovat vodní skok a bude mít více než jednu kombinaci. V soutěži družstev jednotliví jezdci získají individuální ohodnocení podle obdržených trestných bodů. V každém týmu se do celkového počtu bodů družstva započítají tři jezdci s nejnižším skóre. Družstvo s nejnižším celkovým skóre vyhrává. 10 nejlepších týmů z prvního kola postupuje do kola druhého a až po jeho ukončení budou rozdány týmové medaile.

Pokud se na prvním, druhém a třetím místě umístí dvojice se stejnými body, budou se rozeskakovat.

30 nejlepších dvojic ze soutěže družstev postoupí do soutěže jednotlivců. Ta se skládá ze dvou kol přes dva různé parkurové kurzy vysoké 1,60 m. Dvojice budou startovat v opačném pořadí a ti s nejmenším počtem trestných bodů budou vítězové kola.

Finálem soutěže jednotlivců bude Rolex Top Four. Čtyři nejlepší dvojice po soutěži jednotlivců postupují do finále. Každý z jezdců bude soutěžit nejdříve na svém koni a pak na všech koních svých soupeřů. Nejlepší jezdec, který postoupil do finále, pojede jako poslední. Vyhrává jezdec s nejnižším počtem trestných bodů. Ten se pak stává mistrem světa jednotlivců v parkurovém skákání 2010.

Startovní listinu pondělní soutěže na čas, která je první kvalifikaci jednotlivců, najdete přiloženou pod článkem.

Výsledky online můžete sledovat na této stránce.

Pod článkem najdete také video-prohlídku parkurem a samozřejmě přehledný časový program následujících dní jezdeckých her.

Televizní přenosy z parkurů začnou až zítra, tedy v úterý (kompletní program vysílání WEG 2010 na Eurosportu najdete přiložený pod článkem):

 • úterý 5. 10. 16:00 a 20:30 soutěže družstev (živě)
 • čtvrtek 7. 10. 15:15 finále soutěže družstev (záznam)
 • neděle 10. 10. 12:00 finále jednotlivců (záznam)

 

Podobné články

Na zasedání představenstva FEI v Lausanne 19.-21. června 2019 se 10 států ucházelo o pořadatelství světového šampionátu v roce 2022, z toho 2…

/data/imgs/00154056l.jpg

I když "jezdecká olympiáda" v Tryonu v Severní Karolíně přinesla několik krásných soutěží, zůstává po jejím skončení víc otazníků než před jejím…