Práce a natažení

25. 2. 2010 Theresa Sandin Autor fotek: archiv autorky

Kdo nechce dělat rollkur, kdo nechce koně držet silou, musí podporovat rozvoj jeho svalů a koordinace, aby se mohl nést sám. A právě vytažení by mělo být nedílnou součástí každé výcvikové hodiny.

Střídavá svalová práce pro optimalizaci výcviku a motivaci koně

Střídat, střídat...

Tento článek nedávno oživil mou denní práci s koňmi. Koně, které jsem v poslední době jezdila, vyžadovali, abych se během ježdění více soustředila na střídání protažení a vlastní práce. Neznamená to více změn nebo práce v natažení než předtím, pouze jsem si začala více uvědomovat, že to skutečně dělám.

střídání práce a natažení


Cítila jsem se v této činnosti poměrně osamocená, pominu-li holandskou drezurní dvojici, která popisuje, jak rychle a často střídají postoj svých koní. Nesouhlasím se všemi jejich názory a teoriemi a nepraktikuji "LDR" ani opracovávání "kulatě v hloubce", takže si nemyslím, že jsem jako oni. Ale oni jsou jediní, které jsem slyšela vysvětlovat, že střídají držení těla koni tolik, co já. Než jsem potkala plukovníka Carde...

Francouzské známosti

Tento gentleman a dřívější ředitel Cadre Noir mě opravdu překvapil, když jsem navštívila jeho kliniku. Očekávala jsem kopii Philippe Karla nebo některého jiného prominentního jezdce Cadre Noir, kteří jezdí barokní plemena a používají vzpřímení krku k přesunutí hmotnosti dozadu, což je typické pro Baucherovu metodu. Ale našla jsem osobu, která používá stejné principy jako já, aspoň co se týče používání krku a hřbetu.

Mnoho jezdců na této klinice ve skutečnosti nevědělo, jak snížit hlavu koně. Dokonce někteří očividně nevěděli, jak se vůbec zbavit mrtvého držení otěží, ale díky troše psychologické manipulace pl. Cardeho se to dokázali naučit. Ani jeden tam na začátku netušil, jak lze koně shromáždit na krátký moment a potom ho zase natáhnout, střídat práci a natažení. Ani já. Ale naučili jsme se to.

Myslím si, že Cardeho metoda střídání práce a natažení pochází z jeho celoživotní zkušenosti s koňmi, talentu motivovat (zní to jako opak toho, co by člověk předpokládal u někoho z armády) a jeho znalostí biomechaniky koní a obecné svalové práce. Já nemám stejně dlouhé zkušenosti s koňmi, ale nějaké jsem měla a dokážu si pouze představit, kolik toho talentovaný člověk dokáže po letech strávených s koňmi.

Všichni koně se během této kliniky začali natahovat více. Někteří možná poprvé. Nikdo se nestane hotovým jezdcem po návštěvě jedné kliniky, ale musím říct, že jsem skutečně viděla, jak se nad hlavami jezdců i koní rozsvítila stylizovaná žárovka.

Motivace, motivace...

Většina koní získala velkou motivaci. Myslím, že to je hlavní klad střídání práce a natažení. Není to pouze "zkouška", že kůň pracuje správně, pokud se chce natáhnout dolů. Je to stimul do práce, pokud ví, že jezdec mu potom ihned dovolí natáhnout se dolů, ochotněji si trochu mákne.

Vyplavte bolest

Ale proč? No, jednoduše proto, že svalová únava bolí. Pokračovat stále dokola v práci ve stejném držení těla vyžaduje práci stále stejných svalových skupin v těle. Tyto svaly spotřebovávají energii a tvoří odpadní produkty. Pokud pracují tvrdě, jejich vlákna jsou napjatá, svaly jsou tuhé a oteklé a odpadní produkty nemohou být vymyté ven krevním proudem a lymfou. Okyselují se a začínají bolet. Unavený sval bolí, protože je naplněný kyselinou. Tu je třeba vyplavit, aby bolest odezněla a motivovalo to koně vložit do práce další úsilí.

Úplně nejlepším způsobem, jak to udělat, je nechat svaly uvolnit, zatímco kůň se stále pohybuje. Pumpující pohyby těla a svalů udržují krevní oběh, který odvádí vedlejší metabolické produkty ze svalů a přivádí do nich novou energii, takže mohou opět tvrdě pracovat.

Účinné budování svalů

Kromě motivace je střídání mezi prací a natažením dobré pro účinné budování svalů. Kyselé vedlejší produkty, které se vytvoří v napjatých svalech, ve skutečnosti poškozují svalová vlákna. To vůbec není dobré. Takže pracovat tak, aby se minimalizovalo poškození uvnitř svalů spolu s pozitivní motivací koně, je mnohem efektivnější. Člověk pak nemusí jezdit na koni, který se brání, protože je unavený a bolavý, naopak mnohem častěji kůň na jeho požadavky zareaguje "správně", protože je motivován.

Třetím důvodem je to, že natažením začíná vše, co vede k úspěchu. Pokud koně před a po tvrdé práci nejdříve protáhnete, provede vám shromáždění mnohem lépe, použije správné svaly, protože je připravený dělat správné věci - čili vyklenout se hřbetem nahoru. Zato by pro něho bylo větší problém provést shromáždění špatně, protože už má uvolněnou horní linii, takže by musel měnit napětí svalů. Musíme vždy usilovat o to, aby byl kůň před výkonem nějaké práce předem správně "nastavený". Neztěžovat mu to jenom kvůli hloupé touze "hned mít to dobré". Místo toho jej "nastavte na úspěch"! Pomůžeme mu, aby pro něj bylo skutečně snadné provést požadovaný cvik správně.

Dvě páky, které ovládají hřbet

Jak pracovat a protahovat krk a záď, abychom získali pružný hřbet

Hřbet koně je podepřen zadníma nohama na zadním konci a předníma nohama na předním konci. Visí mezi těmito dvojicemi sloupů, podobně jako kuchyňský stůl. Páteř je dost nepružná, ale ne úplně. Potřebuje vnější podporu, protože jinak by povolila a každý rok života koně se prověsila níž.
Co ji tedy stabilizuje? Páky na koncích...

zadní páka oranžová, přední tyrkysová


hrudník visí mezi lopatkamiNa obrázku je zvýrazněno umístění kloubů zadních a předních nohou červeně a modře. Zadní nohy jsou skloubené s páteří sakroiliakálním "kloubem", který není ve skutečnosti kloubem, protože se nehýbe. Pánev je jakoby přilepená ke křížové kosti, součásti páteře. K předním nohám je páteř připevněná mnohem pohyblivěji. Páteř s hrudníkem drží mezi listy lopatek především dolní a hlavový pilovitý sval. Přidržuje ho také hluboký prsní sval.

Balanční tyče

Páteř pokračuje dopředu a dozadu i za těmito "úchyty". Vepředu máme krk a dozadu jde ocas, ale z hlediska páky nelze s tenkým ocasem příliš počítat. Místo toho používá kůň jako páku pánev, protože je pevně spojená s páteří a je obklopená mnoha velmi silnými svaly.


zadní páka oranžová, předníá tyrkysováPokud se tyto páky používají, aktivně vyklenou hřbet nahoru nebo pasivně zabrání jeho prohnutí dolů. Proto je důležité jezdit koně s aktivní zádí (zadní páka) a na otěži (přední páka), takže hřbet může nést hmotnost jezdce. Ale jak můžete vidět na obrázku, pánevní páka je mnohem kratší než krční páka. Pokud budete počítat i s tím, že jezdec sedí blíže k otočnému bodu přední páky, bude vám zřejmé, jak jsou obě páky rozdílné. Zadní páka je silná, ale protože je kratší, může využít méně otočné síly. Přední páka je tenká, ale protože protipáka, kterou zvedá (hřbet s jezdcem), je blíž k otočnému bodu, je silnější, než by se mohlo zdát. Zadní páka je také mnohem širší a má větší svalovou masu než přední páka a přední páka zase není pevná - je složená ze 7 pohyblivých obratlů a hlavy! Nyní se pokusím vysvětlit, jak obě páky pracují.

Přední páka - krk a hlava


kůň se pasePro mladého koně, který si zvyká na hmotnost jezdce, je hřbet hlavním problémem. Jeho svaly jsou zvyklé jen stát nebo krátce hrát na pastvině - a potom se unaví. Samozřejmě se dokáže pást celé hodiny a hodiny. Ve skutečnosti pastvu potřebuje nejen proto, aby neumřel hlady, ale také aby podporoval hřbet. Pokud uvážete mladého koně tak, že nemůže sklonit hlavu a krk nebo si lehnout, začne trpět únavou hřbetu a možná ho začne bolet. Proč?


deska šíjového vazu podporuje krkProtože hřbet je podporován krkem. Krční páteř je podporována šíjovým vazem, jeho deskou a dlouhým polotrnovým svalem (m. semispinalis) protkaným fibrózní tkání. Šíjový vaz a svaly jsou podporovány hřbetem. Když se hlava sníží, povolený šíjový vaz se napne, jemně táhne za trnové výběžky kohoutku a způsobuje, že tyto se vychýlí trochu dopředu a pákovým působením podpoří zvednutí hřbetu za kohoutkem. Krční svaly táhnou hřbetní svaly a nutí je se prodlužovat a zvedat hrudní koš.

Pozice při pasení podporuje hřbet

Této funkce se využívá, když se kůň pase ze země, což v divočině koně dělají nekonečné hodiny a hodiny. Myslete na to, až příště naplníte senem síť a pověsíte ji do výšky... Deska šíjového vazu také udržuje uspořádání krčních obratlů, aby se příliš nehýbaly a nedislokovaly se, aniž by se o to kůň nějak zvláště snažil. Prostě seřadí obratle do elegantní řady. Když se hlava sníží, krk se natáhne, protáhne teleskopicky dolů a může být použitý jako protizávaží.

Hlavní natažení přední páky, čili krku, však nepřichází ze šíjového vazu, přestože většina lidí, kteří mluví o natahování krku, zmiňuje právě ten.

Tu skutečně namáhavou práci dělají svaly, které jdou podél horní linie krku a kohoutku.

svaly podporující krk


To svaly pracují

Sval polotrnový (semispinalis) a mnohoklanný (multifidus) byly "sestrojené" k tomu, aby táhly hřbet nahoru. Podle jejich šikmého uspořádání lze odvodit, že táhnou zezadu/zdola ve směru dopředu/nahoru nad kohoutek. (Ve srovnání s nejdelším svalem hřbetu, jehož vlákna jdou šikmo opačným směrem zepředu/dolů jde dozadu a nahoru. Ten přijde na řadu později.)

Je zřejmé z obrázku, že multifidus je poměrně tenký za sedlem a příliš mnoho práce tam neudělá. Zvedá hřbet především přímo za kohoutkem, kde je tlustý a překrytý polotrnovým svalem. Ten je velmi silný, přestože je poměrně tenký, protože má v sobě vetkané pruhy fibrózní tkáně. Ty znásobují jeho vytrvalost a sílu.

Krk pomáhá podporovat hmotnost jezdce


vytažení dopředu a dolů zvedá kohoutekNatažení krku dolů jako při pasení zvedá předek hřbetu. Předek hřbetu je tam, kde se nachází sedlo a jezdec. U mladého koně je třeba tyto svaly posilovat a nechat je pracovat, tak ho naučíme, jak nakládat s hmotností jezdce, brání to prohýbání pod sedlem a poškozování hřbetu v těchto místech, chrání koně před křečí a bolestí během ježdění.

Odlehčovací držení těla - nikoli terapeutické natažení


vytažení dopředu a dolů zvedá kohoutekMaximální natažení není to, o co bychom měli po celou dobu usilovat, ani takové natažení, které zde vidíte na obrázku koně bez jezdce. To není na delší dobu vhodné ani možné, protože to narušuje rovnováhu koně. A už vůbec ne s dodatečnou hmotností jezdce těsně za kohoutkem.

Svaly také nesmí pracovat ve svém krajním natažení, nanejvýš v mírném natažení, v něm totiž budou vynakládat menší úsilí, než když jsou úplně zkrácené. Práce naprosto zkrácených svalů vyvolává křeče. Ale my nechceme, aby hlava koně pouze visela na pasivních svalech.

Ve skutečnosti nechceme fyzioterapeutickým natažením léčit nějaký svalový problém, ani je nechceme natahovat, aby byly delší. Jednoduše chceme zapojit svaly do zvedacího procesu a k tomu musí být lehce vytažené (snížený krk), aby se nemusely tolik kontrahovat. Jak kůň postupně zlepšuje svoji sílu, toto zvednutí dokáže provést prostřednictvím kratších svalů (vzpřímenější krk), ale zatím je to stále ještě mladý kůň. Pokud však rovnou chcete po mladém koni, aby pracoval s krkem nahoře (krátké svaly), prostě se prohne.

Hlava musí být spuštěná, aby sloužila jako závaží, krční obratle musí být uspořádané do řady, aby mohly pracovat jako páka, a hřbetu musí být umožněno se zvednout uvolněním hřbetních svalů, aby kůň mohl najít snadnější způsob, jak se vyklenout.

Ale to je přední polovina. To je to, co mladý kůň může a měl by dělat, aby nesl jezdce. Ale jakmile mu to umožní rovnováha a uvolnění, musí se do práce zapojit i druhá páka, aby odlehčila předku a vyklenula hřbet i více vzadu...

Zadní páka - záď a zadní nohy


zvedání hřbetu zezadu

Pouhé ježdění kolem dokola s nosem u země může být pohodlné pro jezdce, ale z dlouhodobého hlediska to neprospěje koni. Kůň je přitom více či méně na předku a více se uvolní, ale nijak se nezlepší jeho kondice a atletické vlastnosti. K tomu se kůň musí sám nést odzadu.

Zadní páka balancuje koně

Svaly, které vyklenou hřbet zezadu jsou především m. psoas major a minor, tzv. bedrovce, podporované přímým břišním svalem. Nejsou viditelné zvenčí a to je důvod, proč 99 % drezurních jezdců na tomto světe neví, že existují. Řezníci a milovníci masa je však znají, protože se jim říká "filety". Jak můžete vidět z příčného řezu (bederní oblasti), jsou poměrně objemné, ale jak lze usoudit z pohledu na talíř, neobsahují téměř žádnou fibrózní tkáň. Libové. To znamená, že nejsou uzpůsobené pro trvalou kontrakci, narozdíl od svalu m. semispinalis na krku. Ne, tyto svaly mají pracovat přerušovaně, táhnout každé stehno dopředu během protrakce a podporovat podsazení pánve během podepírání hmotnosti na stejné straně, a potom se mají uvolnit, když zadní noha jde dozadu a nenese žádnou hmotnost.

Střídání práce a natažení během klusu


střídavá práce bedrovců v klusuV klusu se práce bedrovců stranově střídá. Když pravé bedrovce protrahují a podepírají, levé povolují a nechají nohu kmitnout dozadu. A potom naopak, levá, pravá, levá, pravá... To znamená, že si "pumpují" své živiny, krev a odpadní produkty automaticky, protože střídavě pohybují zadníma nohama dopředu. V piafě musí obě strany podepírat podsazenou pánev a nikdy nerelaxují a nepovolí, protože zadní noha se nenatáhne za koně. Tyto svaly se během piafy nemohou uvolnit a "pumpovat", takže se velmi brzy unaví. Takže nepiafují 10 minut. Ani kdyby člověk chtěl.

Jejich stahy podsazují pánev. Ale kloub mezi křížovou kostí a posledním bederním obratlem je dost pohyblivý a umožňuje větší podsazení pánve, což trochu ovlivní i zbytek koně, hřbet, jeho vyklenutí a stupeň shromáždění. Takže ještě něco musí pomáhat. Hýždě.


hýžďový svalSval velký hýžďovec (m. gluteus maximus) jde od chocholíku (= velký výběžek na stehenní kosti) napříč zádí, aby se připojil ke hřbetu velkou šlašitou povázkou, která se rozpíná ve hřbetu. Tak může táhnout za povázku směrem dozadu nad točivý moment zádě. Když je pánev podsazená a zadní noha ji podepírá, hýžďové svaly mohou skutečně pomoct táhnout hřbet nahoru a nad kopyto podepírající zadní nohy. Dokud je noha na zemi, hýžďový sval ji táhne dozadu a tělo koně tlačí dopředu.

To lze zřetelně vidět na osvalených (ne příliš tlustých) koních, když se vzpínají nebo stojí na zadních během her, jak hýžďové svaly pracují, když zvedají předek. Jejich práce se také přidává ke svalu dvojhlavému stehennímu (m. biceps femoris), pološlašitému (m. semitendinosus) a stehennímu hýžďovému svalu (m. gluteofemoralis) do jisté míry. Avšak je potřeba ještě více, než toto. Je potřeba zadní nohy stabilizovat na zemi se všemi klouby ohnutými, aby byly schopné vůbec zatlačit do hřbetu. Jsou potřebné ohýbače kolene.

Stabilizace zadních nohou


špatné osvalení stehnaTrojúhelník mezi slabinou, chocholíkem a kolenem velmi dobře prozrazuje, jak kvalitní je drezurní trénink toho koně. U netrénovaného, mladého nebo nezkušeného koně je tato oblast v podstatě plochá nebo dokonce konkávní. Svaly vyplňující tuto oblast nejsou příliš dobře vyvinuté. U dobře trénovaného koně jsou plně vyvinuté, protože jsou potřebné pro kmih a shromáždění. Jak?


aktivace zadních nohou rychlostíTáhnou stehno a koleno nahoru a dopředu ke slabině a chocholíku a tak se starají o posun zadní nohy dopředu. Ale je toho více, než jen to. Když táhnou stehno nahoru, ovlivňuje to celý reciproční systém kloubů a šlach zadní nohy. Ohýbá všechny klouby zadní nohy, a to ohýbáním kyčle a kolene.
Někomu se může zdát otrocké ohýbat kloub a zvedat nohu, ve srovnání s posunem 750 kil těla dopředu, ale to není to jediné, co dělá. Protrakce zadní nohy a její ohnutí probíhá během fáze kmitu a je to proto jednoduché. Náročná je stabilizace ohnutí během fáze podpěru zadní nohy, nechat pracovat jiné svaly se zadní nohou jako podpůrnou bází na zemi.


reciproční systémstabilizace zadní nohyHmotnost koně pracuje tak, že ohýbá zadní nohu tím, že ji tlačí dolů, takže zde není potřeba vynaložit úsilí na aktivní ohýbání zadní nohy. Potřeba však je pracovat na stabilizaci ohnutí a pozici zadní nohy ukazující dolů, takže ta se neprotáhne dozadu, když silné svaly trupu táhnou hřbet a předek nahoru nad záď. Hýžďový sval ve skutečnosti táhne zadní nohu dozadu, když sune, pokud noha není stabilizovaná ve své pozici vepředu ohýbači kyčle a kolene.

Dobrým příkladem je leváda. Leváda je nejvyšší stupeň shromáždění. Proces shromáždění postupuje od uspěchaného dopředného klusu mladého koně až k levádě školního koně. Během tohoto postupu se kůň nejdříve učí energickému odrazu a protažení zadní nohy tím, že kluše dopředu. Aby se odrazil, použije svaly zádě a zadní části stehen. Aby prodloužil, použije bedrovce a čtyřhlavý sval. Tyto svaly pracují ve střídajících se stazích a povoleních, když se noha pohybuje dopředu a natahuje se dozadu. Pumpování umožňuje dobrou výměnu energie a živin.

Silné svaly jsou schopné pracovat více staticky


čtyřhlavý stehenní sval táhne zadní nohu dopředuKdyž tyto svaly dostatečně zesílily střídavou prací, klus začne být shromážděnější. Bedrovce a přímý břišní sval pracují, aby vyklenuly hřbet a podsadily záď. Čtyřhlavý sval zastavuje/zpomaluje (na krátkou dobu) zadní nohu během tažení dozadu ve fázi podpěru, kdy se ohýbá a podepírá tělo. Opak dělá skupina hýžďových svalů, když táhnou hřbet nahoru. Čím déle trvá toto shromáždění kroků zadních nohou, tím silnější musí být všechny tři skupiny svalů.

Dalším stupněm je velmi shromážděná piafa, kdy bedrovce a přímý sval břišní jsou konstantně kontrahované, nebo bych měla říct měřeno synergií (tj. spoluprácí) s jinými svaly, buď udržují podsazení pánve (zadní noha ve fázi podpěru) nebo táhnou stehno nahoru (zvedání druhé zadní nohy). Hýžďové svaly pracují přerušovaně, aby táhly hřbet a předek nahoru na straně stojící zadní nohy a uvolňují se, aby dovolily zvednuté zadní noze být tažená dopředu a nahoru. Čtyřhlavý sval pracuje konstantně, zkracuje se během zvedání a ohýbání zadní nohy a stabilizuje zadní nohu došlápnutou na zem.

Perfektní synergie


statická práce při leváděV levádě nedochází ke zvedání zadních nohou. Všechny tři skupiny svalů pracují v konstantní kontrakci, fixují zadní nohy v ohnuté pozici podpěru. Není zde žádná pumpovací akce, protože se zadní nohy nevytáhnou dozadu. Svaly se proto nemohou zbavit metabolických odpadních produktů a rychle se unaví. Samozřejmě trénovanější svaly v lepší kondici nemusejí pracovat ve 100% kontrakci a tím méně se naplní kyselinou mléčnou.

Zadní páka, záď, proto působí na hřbet jako páka proti zemi (prostřednictvím zadních nohou). Při této práci musí všechny okolní svaly pracovat na stabilizaci zadních nohou na zemi ve fázi podpěru, kdy jsou všechny klouby ohnuté. Ale protože nelze začít rovnou levádou, musíte použít chody dopředu, abyste tyto svaly kontrahovali a natáhli.

Na druhé straně krk visí více či méně jako mrtvé závaží na polotrnovém svalu z kohoutku. Pilovitý sval podporuje krk do určité míry, ale protože je spojen s listy lopatek, pumpuje s kroky. Krční svaly proto musí stále odpočívat, přestože jsou protkány fibrózní tkání. Se sníženou hlavou pracují krční svaly méně a se zvýšenou pracují více. A potom potřebují úplný klid, často chodit v kroku na volné otěži. V kroku se krk pohybuje nahoru a dolů podle nohosledu a tak pumpují jeho svaly, aby odplavily odpadní produkty.

Dalším dílem ukončíme seriál o rollkuru: Theresa Sandin prozradí dobrý cvik pro zlepšení práce zádě i vytažení krku.

Podobné články

Dnešním článkem se rozloučíme s dlouhým seriálem Sustainable Dressage, jehož autorkou je švédská drezurní jezdkyně a trenérka Theresa Sandin, žena,…

Pokud chcete koně korektně shromáždit, neobejdete se bez tzv. stranových pohybů nebo chodů. Kůň se díky nim učí nejen křížit končetiny a ohýbat své…