Místo rollkuru: dovnitř plec na kruhu

4. 3. 2010 Theresa Sandin Autor fotek: archiv autorky

Seriál o rollkuru ukončíme malým praktickým návodem. Protože víme, že ne rollkur, ale vytažení dopředu a dolů (a ven) je pro koně prospěšné, řekneme si, jak to koně naučit klasicky, bez použití síly či řemení.

sdlogo

Jak koni ukázat cestu dopředu - dolů - ven ze země a ze sedla

Nácvik základů na ruce

vytažení dopředu a dolůMísto pohrávání si s rukama a táhnutí hlavy koně dolů, aby byl „kulatý a aktivní" můžete naučit koně být „aktivní odzadu a následně kulatý", a to ho začněte učit ze země. Pro koně bude mnohem snazší udržet si rovnováhu a skutečně pochopit, co chcete, když mu to ukážete tímto způsobem, a také vy si mnohem snáze vyvinete cit pro to, co byste měli dělat, než kdybyste mu určovali pozici hlavy.

Vidíte, co kůň dělá, můžete se naučit sekvence jeho nohosledu a zdůraznit požadavky bičíkem. Kůň není rušen vaší hmotností a vašim přesunem rovnováhy. Je to pěkná metoda pomalého zahřátí oba dva.

Stará tradice


došlapování pod tělo a ke střední linii tělaPředstavte si moje překvapení, když jsem se účastnila kliniky barokního jezdce/trenéra Benta Branderupa a uviděla ho dělat přesně to, co mě moje trenérka učila dělat s koňmi, kteří se ještě nenaučili být aktivní a hledat udidlo vepředu-dole. To, co mi bylo řečeno, nebyl jen „špinavý trik", který trenérka okopírovala, ale něco univerzálního a používaného dokonce studenty školy v Jerezu, žáky von Neindorffa and Oliveiry. Používal to u neobsednutého 3letého arabského valacha, který o tom neměl ani tušení, a za pár minut ten kůň došlapoval pod sebe a natahoval horní linii v uvolnění.

pobízení koně při dovnitř pleci na kruhu bičíkemJá to provádím s jakýmkoli typem koně, pokud neví, jak najít udidlo - teplokrevníky, i přeškolovanými klusáky, s krátkým i dlouhým hřbetem, divoké nebo líné koně. Učí se naprostý základ prodlužování rámce zezadu, za současného uvolnění hřbetu a zachování rovnováhy.

Dělám to především s koňmi, kteří jsou na začátku ježdění ztuhlí, kteří se bojí o svůj hřbet (což samozřejmě musí vyšetřit veterinář, ale pokud problém přetrvává). Ráda zahřívám všechny své jezdecké koně bez zatížení mojí hmotností, kdy kůň natahuje hřbet a ohýbá se v kroku. Neexistuje lepší způsob, než dovnitř plec na kruhu.

Zde ukážu na příkladu dovnitř plec na kruhu vpravo. Pokud je to pro vás i vašeho koně novinka, měli byste raději začít s dovnitř plecí na kruhu doleva, protože budete na straně, která je pro koně obvyklejší. Kůň vás snáze pochopí, když budete na obyklejší straně.

otěž jde přes týlPomůcky

Stojíte na zemi vedle koně s bičem v ruce a uzdečkou na jeho hlavě. (Dělala jsem to dokonce na ohlávce, ale potom jsem koně taky lonžovala bez lonže nebo kruhové ohrady. Nezkoušejte to doma, lidi.)

Při dovnitř plec na kruhu vpravo, jak je v tomto příkladu, stojíte na pravé straně koně a držíte bič v levé ruce, jako byste ho chtěli lonžovat. Držte otěže na konci, s vnitřním kroužkem udidla máte přímé spojením, od vnějšího kroužku udidla jde otěž podél lícnice koně a přes týl těsně za jeho ušima. Držte obě otěže volně, ale ne prověšené.


pobídněte koně do kroku na kruhu okolo sebeKdyž držíte otěže tímto způsobem, můžete udržovat kontakt s oběma stranami huby a to dává stabilitu udidlu, takže ho neprotáhnete hubou, kdyby kůň udělal neočekávaný pohyb.

Lonžujte koně na malém kruhu v kroku. Dávejte pozor, aby šel pomalu a dal si záležet na každém kroku. Ohnutí podél obvodu kruhu je méně důležité, než jeho držení těla. Pokud vám kůň nerozumí a otáčí se okolo předku k vám, veďte ho po kruhu, než to pochopí.

Načasování


pomůcka jako holeň, když kůň zvedne vnitřní zadní nohuKdyž kůň chodí okolo vás spolehlivě pomalým krokem, vy s ním opisujete malý kroužek uvnitř jeho kruhu. Sledujte pohyby jeho zadních nohou. Počítejte jejich rytmus. Když se vnitřní zadní noha zvedá, budete ji chtít zaktivovat, aby došlápla prostorněji pod tělo. Za tímto účelem koni dáte pomůckupodobnou holeni: dotknete se ho rukojetí biče, když je zadní kopyto ve vzduchu.

Pomůže sledovat rytmus:
-Vnitřní-----vnější--X--vnitřní-----vnější--X--vnitřní-----vnější--X--vnitřní---

Nepobízejte pokaždé, když kůň zvedne zadní nohu. Zrychlil by rytmus a možná by naklusal. Vy pouze chcete delší, aktivnější krok.

Přejdeme k dovnitř pleci


vyveďte plec koně do kruhuKdyž tohle kůň pochopí, začne vlastní cvičení. Když více zaktivuje vnitřní zadní nohu, můžete vyvést jeho předek do kruhu - dovnitř plec. Tím ho přinutíte vykročit vnitřní zadní nohou ještě více pod tělo, směrem ke střední linii těla. Tento pohyb ho přiměje více zatížit vnitřní zadní nohu a protáhnout horní linii jeho těla nad zádí.

Předek koně ovládáte otěžemi. Ujistěte se, že kůň pouze neohnul krk dovnitř, ale že ustoupil plecí k vám. Pomůckou jsou otěže, a to ve chvíli, kdy kůň má vnitřní přední nohu ve vzduchu a vnitřní zadní právě došlápl. Můžete také dát pomůcku pro ohnutí rukojetí biče, pokud to načasujete správně.

Ujistěte se, že kůň jde stále dopředu a nezačne se otáčet okolo předku. Chtějte po něm trochu a pak ho pochvalte. Když to funguje, zkuste dosáhnout mírného ohnutí dovnitř. Ale nezablokujte tím zadní nohu koně.

Rotace pánve a uvolnění hřbetu


kůň uvolní hřbet, když je vnitřní zadní nohy aktivníProtože kůň více zatíží aktivovanou vnitřní zadní nohu, bude rotovat pánví do vertikálnější pozice a sníží vnitřní kyčel. To táhne za L-S kloub (pozn. překl.: lumbosakrální kloub, čili kloub mezi křížovou kostí a posledním bederním obratlem) a klene hřbet zezadu. Natahuje to také vnější hřbetní svaly a kůň nyní chce pokračovat v protažení tím, že sníží krk a uvolní čelist. Je důležité, aby přežvykoval, ale pamatujte, že přežvykování nepochází z huby, ale ze zadních nohou. Nezačněte manipulovat rukama, pokud nezačne přežvykovat. Jen pokračujte v práci.

Trpělivost

Pokud se nenatáhne, musíte zjistit, zda jsou vaše pomůcky načasované nebo zda nenutí koně spěchat. Pokud vůbec nejde dopředu, můžete ho lonžovat v klusu nebo cvalu na jedné lonži, abyste ho probudili.

Pokud jde kůň dopředu, ale nerozumí vám, můžete ho trochu sestavit dovnitř vibracemi vnitřní otěže. Je lehce zatáhněte, abyste upravili pozici týludůležité, aby byly vibrace krátké, a nesmí se z nich stát pomůcka omezující, protože chceme, aby se kůň natáhnul a ne zkrátil.

Někteří koně se natáhnout k zemi hned napoprvé, řádově za pár minut. Některým to bude trvat déle. Koně s dlouhým hřbetem to budou mít těžší a obecně se tak daleko nenatáhnou, dokud nezískají trochu praxe.

Myslete na změnu ruky a NEPŘEŽEŇTE TO! Kůň vám musí v tomto důvěřovat. Pokud se vaše načasování a jeho chápání/rovnováha zlepší, můžete to provádět ze sedla, zvyknout ho na pocit, že vás nese na uvolněném hřbetě.

Dovnitř plec na kruhu (ze sedla)

Pro některé lidi je to snazší dělat ze sedla. Pro některé koně taky. Z mých zkušeností mnoho koní není zvyklých na to, že někdo s nimi manipuluje z druhé (pozn. překl.: pravé) strany. Jsou také zvyklí, že je někdo točí okolo sebe, takže nepůjdou dopředu, dokud je ze sedla někdo nenakopne. Půjdou směrem k vám, pokud je potáhnete tím směrem, a nepůjdou dopředu na malém kruhu. Tyto koně lze donutit jít dopředu poměrně výrazným působením biče a otěžemi je směrovat na kruh kolem sebe. Takoví koně však mají tendenci být neposlušní a postrádají respekt, takže vás mohou i kopnout. V této pozici jste jim příliš blízko. Pokud nedokážete koně narovnat (například pokud je to kůň někoho jiného, kdo ho nemá příliš vychovaného...), můžete to provádět ze sedla. Jde to například takto:

dovnitř plec na kruhu


Musíte přimět (fialová šipka) zvednutou vnitřní zadní nohu došlápnout do strany. To je v podstatě v tu chvíli, když vnější zadní noha došlapuje. Dloubněte, nemačkejte, protože mačkání způsobí, že ho kůň bude ignorovat. Vnitřní přední noha (hnědá stopa) bude vzadu a pod tělem.

vnitřní zadní došlapuje přes střední linii tělaVnitřní zadní noha (žlutá podkova a čáry) by měla došlápnout na nebo za úroveň střední linie těla, takže záď uhne ven. Nebojte se.

Sestavte (červená šipka) koně dovnitř vnitřní otěží (modrá čára) tak, že otevřete otěž dovnitř, NETÁHNETE dozadu. Pamatujte na to, že máte přimět koně povolit čelist a ihned uvolnit působení otěže. Zopakujte to, pokud je to nutné, jen se na tom nezasekněte. Pokud kůň nadměrně ohýbá krk, je to stále OK. Odnaučí se to dříve či později.

Natažení pochází z povolení


kůň vytahuje otěž v krokuJe velmi důležité, abyste rukama reagovali rychle a abyste povolili otěže, jakmile se kůň chce natáhnout. Mnoho jezdců je natolik zvyklých jezdit s pěstmi zatnutými okolo otěží a s těžkým přilnutím, že nemají cit ve svých rukou. Pokud jezdíte s konstantním tahem za otěže, povolení koně vás bude nutit stáhnout otěže zpátky a kůň bude potrestán za povolení, takže raději mějte lehčí ruce.

Na druhé straně, aby se z vás nestali lidé, kteří zahodí otěže a snaží se jich vůbec nedotýkat. Získat nějakou pozici u koně, který jen bloumá po jízdárně, to byste museli být „bůh" schopen ázraků. Je OK, když povolíte otěže tak, že povolení je odměna a nepřijde až za 2 sekundy po. Povolení čelisti a týlu koně má přejít nepozorovaně až do natažení dolů, proto raději nedržte otěže pevně.

kůň vytahuje otěže v krokuJe to také důvod, proč byste neměli držet pevně vnější otěž. Použít vnější otěž za těchto okolností může být dobré, ale máte jen malou šanci, že ji skutečně povolíte dostatečně rychle a měkce, abyste získali patřičný efekt. Takže ji teď nepoužívejte a až se vy i kůň naučíte věřit si při natahování a povolování, můžete ji začít používat, abyste mohli vrátit plec zpátky na obvod kruhu.

Toto cvičení lze střídat s obratem okolo zádě za pohybu v kontra-sestavení, kdy použijete jen vnější pomůcky. Kůň jde do kontra-sestavení, protože je tu pouze vnější otěž, ale to je OK. Je to ve skutečnosti jen otázka pochopení pomůcek, spíš než perfektní ohnutí a držení těla.

V plánu jsou překlady dalších článků ze stránky Sustainable dressage, a to o shromáždění i o výstroji koně.

Podobné články

Dnešním článkem se rozloučíme s dlouhým seriálem Sustainable Dressage, jehož autorkou je švédská drezurní jezdkyně a trenérka Theresa Sandin, žena,…

Pokud chcete koně korektně shromáždit, neobejdete se bez tzv. stranových pohybů nebo chodů. Kůň se díky nim učí nejen křížit končetiny a ohýbat své…