Další vybavení: Pro koně

6. 3. 2011 Theresa Sandin Autor fotek: archiv autorky

Kromě sedel, uždění či různých pomocných otěží můžete v drezuře použít celou řadu "vynálezů". Nejsou vždy nutné, ale mohou výrazně usnadnit práci s koněm. Podívejme se, jak se Theresa Sandin dívá na bandáže a kamaše a na lonžovací/jezdecký obnosek.

Bandáže a kamaše

pevná kamašeV obchodech s jezdeckými potřebami najdete celou řadu různých chráničů koňských končetin. Většina z nich chrání nohy koní před vlastními kopyty nebo před kavaletami či překážkami, o které se kůň může uhodit a vyrobit si tak oděrky, bolestivé záněty, rány atd. To vše je samozřejmě v pořádku. Dokonce je to dobré i pro drezurního koně, pokud není v rovnováze, protože i při běžných pohybech se může velmi snadno kopnout vlastním kopytem - protože není v rovnováze. Doufám, že chápete, že kopyto se nemůže ohnout natolik, že by koplo do stejné nohy. Ale levé přední kopyto může kopnout pravou přední nohu. Nebo levou zadní. Nebo dokonce pravou zadní. Mnohem častěji zadní kopyta kopnou přední nohy nebo druhou zadní nohu. Svalová nerovnováha může způsobit, že končetina se naklopí dovnitř a kopyta došlápnou blíže k sobě a nikoli na dvě oddělené stopy. Také jejich kmit může být ovlivněn svalovou nerovnováhou a jejich trajektorie půjde směrem ke druhé noze, místo aby opisovala vertikální oblouk. Ale o tom nebudu mluvit.

měkká bandážI bandáže mohou chránit končetiny koně, přestože ne tak dobře, jako například pevné kamaše vyrobené z kůže nebo plastu, podložené neoprenem či fleecem. Ty jsou spíš jako přilba na koňskou nohu. V případě bandáže nemáte k dispozici pevnou „skořápku", která ztlumí dopad, aby měkčí vnitřní vrstva mohla náraz absorbovat.

Bandáže mohou chránit končetiny před odřením, malými řeznými rankami na kůži. Ale kamaše jsou o něco lepší, pokud tedy na nohu dobře sednou. Pokud nesednou, může se mezi kamaši a nohu dostat písek či hlína a způsobit oděrky a puchýře.

I bandáže mohou způsobit puchýře. Pokud je příliš utáhnete nebo vhodně nepodložíte, nebo jsou příliš volné a pokrčené. Ono je umění omotat je korektně. Bandáže mohou také způsobit vážný úraz, pokud se uvolní. Volný konec může koně polekat, nebo ho může přišlápnout a klopýtnout. Může se také zachytit o hrazení nebo jiný předmět a strhnout ho, způsobit pád koně, zalehnutí jezdce atd. atd. Strašlivé.

Takové úrazy jsou však vzácné a v současné době ještě vzácnější, protože moderní bandáže se stále lépe připevňují na nohy. Před 40 lety byly k dispozici jen dva bavlněné proužky, které se svázaly na uzel. Pěkné, ale ne bezpečné. Nyní máme suchý zip. Amen.

zatížená spěnkaAle abych byla upřímná, většina drezurních jezdců nepoužívá bandáže jako ochranu před kopnutím druhou končetinou. Obvykle je používají k tomu, aby podpořili končetinu, když je plně zatížená. Co přesně tedy mají nyní chránit? Někteří říkají, že šlachy na zadní straně nohy. Bandáže je mají držet na místě a podpořit jejich pozici. Tato teorie je možná pěkná, ale ono to tak nefunguje. Šlachy jsou drženy na místě silnými vazy a dalšími tkáněmi. Ty dělají všechnu tu práci. Pokud kůň potřebuje podporu nějaké slabé látky z vnější strany, pak musí silně kulhat a vyžaduje operaci. Představte si - kůň doskočí za 150 cm vysokou překážku, obvykle dopadne na jednu přední nohu. Jaký je to dopad váhy celého teplokrevníka s jezdcem v sedle. Šlachy to přijmou a vazy je udrží na místě. Pokud kůň takto dopadne a zatíží končetiny několikrát týdně, šlachy a vazy se posilují. Pokud to kůň dokáže vydržet, co navíc může udělat nějaký ledabyle omotaný kus látky? Odpověď je - nic.

Nohy drezurního koně nejsou pod takovým zatížením. Také se předpokládá, že je mnohem pečlivěji trénován a jeho šlachy jsou za ta léta skutečně silnější.

neoprenová bandážNěkdo říká, že bandáže podporují spěnkový kloub. Že zabrání tomu, aby se spěnkový kloub nadměrně prošlápl, když kůň došlápne na nohu. Ale opět, mluvíme o mnohem větší síle, než jakou může látka zvládnout. Ta se jen natáhne a zmáčkne kůži a vypodložení, aby se poddala váze, která působí na spěnkový kloub. Takové bandáže jsou vyrobené z neoprenu silného cca 7 mm, zpevněného tkaným nylonem a stažené suchým zipem, omotané okolo končetiny s nesmírným úsilím. Široké suché zipy musí být dotažené velmi silně a precizně jít pod spěnkovým kloubem, aby měly vůbec nějaký efekt. Copak to lze srovnávat s nějakými napůl volnými bandážemi? Ne.

Nemají tedy vůbec žádný účinek.

Tak úplně ne. Mají jeden pozitivní efekt. A pokud si uvědomíte, proč se původně začaly končetiny koní bandážovat, dojde vám to. Bandážování má totiž původ v anglických dostizích plnokrevníků. Ti měli vždy zabandážované nohy během práce nebo přes noc ve stáji. Proč?

Ne proto, aby to podpořilo jejich šlachy nebo spěnkový kloub, ale aby to nohy zahřívalo a podporovalo cirkulaci. Dostihový sport je rychlý. Koně se nezahřívají přesně 10minutovým krokováním a pak klusem, aby se prokrvili. Přivedou se na dráhu, je na ně vyhozen jezdec a hurá, jedeme!

Drezurní koně nejsou ježděni takovým způsobem, nebo by tedy neměli být. Drezurní koně nepotřebují bandáže, protože se předpokládá, že jsou trénováni konstruktivně a pomalu zahříváni, aby se zlepšila jejich kloubní tekutina.

Lonžovací/jezdecký obnosek

vypolstrovaný lonžovací obnosekNajít dobrý lonžovací obnosek je těžší, než by si jeden myslel. Především je většina z nich vyrobena s tím, že se na něm začne pracovat s mladým koněm na lonži, to se dělá pár týdnů a pak se prostě obnosek nechá být. Nemusí být velmi kvalitní. Některé jsou dokonce nylonové a velmi nestabilní. Navíc jsou některé z nich natolik vycpané, že jsou stále volné, bez ohledu na to, jak moc utáhnete, a mohou se stáčet okolo hlavy koně, když na lonži začne táhnout. Obnosek by to neměl dělat, protože to koně zraňuje - lícnice na druhé straně se mu dostane do oka, když se nánosník stáhne dovnitř. To je špatné. A za třetí málokdy má obnosek ještě jeden řemen, který potřebuje, aby ho udržel na místě a zabránil této „oční" nehodě.

Jezdecký obnosek s tenčím, ostřejším nánosníkemVětšina jezdců to neví, ale můžete použít lonžovací obnosek na ježdění, ideálně nějaký lépe zkonstruovaný. Ježdění mladých koní spočívající v tom, že je učíte jít dopředu a možná zabočit, lze snadno provádět na obnosku. Existují obnosky z iberské tradice, které se používaly místo stihlového udidla, a to až na úroveň ježdění na drezurní uzdě. Protože kroužky po stranách lze použít k připnutí otěží a nechat je dělat to, co má dělat stihlo, tedy ohnout a sestavit, takže nemůže kvůli tomu dávat koni do huby udidlo. Pomůcky otěžemi nemusejí při ohýbání působit na čelist, ale spíš na týl ze strany, kdy prostě stáhnou přední část hlavy do strany. Velmi účinné sestavování. Jezdec samozřejmě musí vědět, jak může ohnutí přimět koně vyklenout krk. Jinak jsou otěže pouze balančním řemínkem, tak jako je stihlové udidlo pro mnohé jezdce.

Lonžovací obnosek se dvěma řemenyNěkteří koně jsou skutečně velmi dopřední a počáteční podpora pod sedlem má jediný cíl, a to zpomalit je a uklidnit. Jezdecký obnosek může být za takových okolností skutečně dobrý, protože nezpůsobuje bolest. Může však připadat tak trochu jako "bezmocný".

Připnutí udidla na obnosekObvykle jsou na obnosku po stranách zvláštní očka pro připnutí řemínku s udidlem. Je to pro lonžování koně s použitím udidla, jako „jsem 3,5letý mladík a potřebuji si zvyknout na různé věci". Nepoužívejte obnosek pro připnutí lonže a kroužky udidla pro připnutí vyvazovacích otěží nebo něčeho podobného. Proč používáte obnosek? Abyste chránili hubu koně. Neničte ji tím, že připnete do udidla vyvazovací otěže! Na obnosku jsou tři nebo více kroužků a pokud pociťujete nějaký důvod vyvázat koně, nepoužívejte kroužky udidla.

Podobné články

Dnešním článkem se rozloučíme s dlouhým seriálem Sustainable Dressage, jehož autorkou je švédská drezurní jezdkyně a trenérka Theresa Sandin, žena,…

Pokud chcete koně korektně shromáždit, neobejdete se bez tzv. stranových pohybů nebo chodů. Kůň se díky nim učí nejen křížit končetiny a ohýbat své…