Výsledkový servis: Do Nebanic se sjeli mistři opratí z celé Evropy

30. 6. 2011 Tisková informace Autor fotek: Josef Malinovský

Aktualizace 3.7., 23.15: přidána tisková zpráva // 3.7.,17.50: výsledky parkuru a CELKOVÉ VÝSLEDKY // 2.7., 22.30: přidána tisková zpráva "Maraton v Nebanicích měnil pořadí", výsledky po dvou dnech a startovní listiny parkuru // 1.7., 22.10: přidána tisková zpráva "Dvojí česká radost v Nebanicích", páteční výsledky drezur a startky maratonu // V Nebanicích u Chebu byly ve čtvrtek zahájeny čtyřdenní mezinárodní závody spřežení zařazené do Světového poháru čtyřspřeží. Pro české účastníky soutěže dvojspřeží se navíc jedná o důležitou prověrku před definitivní nominací na mistrovství světa, které proběhne 24. – 28. srpna ve francouzském městě Conty...

Češi v Nebanicích dvakrát druzí a třetí

Překážkovými jízdami neboli parkurem vyvrcholil 19. ročník mezinárodních závodů spřežení CAI-A v Nebanicích. Ve čtyřech z pěti kategorií se domácí účastníci mohli radovat v celkovém pořadí z druhého, příp. z třetího místa. Vítězství se dočkali jen v dílčích soutěžích...

Prvenství v závěrečné části vybojovala ve dvojspřeží pony Monika Pospíšilová, která obdržela jen drobnou penalizaci za čas. Na finálovém výsledku ovšem její výkon již nic nezměnil, přestože leader soutěže Martin Metzner zajel parkur nejhůře ze všech pěti účastníků. Celkově tedy skončila druhá. „Jsem naprosto spokojená, vůbec jsem nečekala, že bychom se mohli umístit tak dobře. Zejména mám radost z drezurní úlohy, jelikož výkonem po 65 trestných bodech jsme si vlastně splnili kvalifikaci na mistrovství světa. Na to se ale nechystám, jelikož je to nad naše finanční možnosti," uvedla Monika Pospíšilová. Ve čtyřspřeží pony si zbylí dva němečtí účastníci vyměnili po parkuru pořadí. Celkovým vítězem se tedy stal Reiner Ochs a s druhým místem se spokojil Thomas Bär.

V soutěži jednospřežní byl naším nejžhavějším želízkem v ohni Jan Exnar nastupující do závěrečné zkoušky z třetí pozice. Na překážkách však inkasoval devět bodů, což ho stálo případný postup na lepší příčky. „Škoda těch třech shozených míčků, jinak bych byl docela spokojen. Jsem např. rád, že nám vyšel záměr v podstatě celý parkur projet v klusu, aniž bychom překročili čas," konstatoval Jan Exnar, který na druhého umístěného Henrika Höpera z Dánska ztrácel necelé čtyři body. V dílčí soutěži skončil až devátý.

Vítězem se stal dle očekávání polský jezdec Bartolomiej Kwiatek, i když v parkuru skončil druhý za Němcem Hansem Wehrem. „Jsem nadšený, že se mi podařilo prvenství udržet. Po drezuře jsem měl jen těsný náskok před Henrikem Höperem a i když jsem jej v maratonu zvýšil na více jak pět bodů, příliš klidný jsem nebyl," uvedl úřadující vicemistr světa jednospřeží Bartolomiej Kwiatek. Ten si současně převzal v Nebanicích cenu pro finálového vítěze evropské série závodů Godlen Wheel Cup 2011.

Napínavý průběh měl parkur dvojspřeží, kdy ani jeden z kočárů neprojel všech 20 branek bez shození míčku. Nejvíce se dařilo Josefovi Hroudovi, jenž inkasoval pouze tři body za jednu chybu. Nejlepší český reprezentant - Jiří Nesvačil mladší - měl dvě zaváhání a skončil v dílčí soutěži čtvrtý. Celkově si však polepšil a mohl se radovat z třetího místa. „Musím říci, že dnešní parkur byl opravdu hodně těžký, navíc to na mokré trávě dost klouzalo," stručně zhodnotil Jiří Nesvačil. Velmi zklamaný musel být v závěru Martin Gössl. Ten nastupoval z druhé pozice, ale v parkuru skončil po chybách a překročení času až šestnáctý, celkově pak čtvrtý. Ve dvojspřeží šlo českým jezdcům o co nejlepší výsledek i díky skutečnosti, že se po těchto závodech rozhodne o složení týmu pro srpnové mistrovství světa. Lze předpokládat, že by na něj mohli odjet Jiří a Radek Nesvačilovi, Ladislav Jirgala a Martin Gössl.

Jiří Nesvačil starší

Závěr celých závodů patřil královské disciplíně - čtyřspřeží. K radosti všech přítomných předvedl naprosto precizní jízdu na překážkách Jiří Nesvačil starší a v čase 202,84 nenašel přemožitele. Bez chyby jel však i vedoucí jezdec po úvodních dvou zkouškách Ludwig Weinmayr z Německa. Na celkovém výsledku se tak sice již nic nezměnilo a náš vozatajec skončil druhý, i tak mohl být se svým výkonem nad míru spokojen.

Hodinový záznam z průběhu závodů spřežení v Nebanicích uvede Česká televize premiérově v pondělí 4. července od 18.35 hodin, v reprízách pak tentýž den dvě hodiny po půlnoci, dále ve středu 6. července od 22.10 hodin a naposledy v úterý 12. července od 7.25 hodin. Po premiéře bude pořad ke shlédnutí i přes internetové vysílání. Další podrobnosti k CAI-A Nebanice najdete na www.nebanice.com, nebo na stránce Facebooku pod názvem „CAI Nebanice".

Na EQUICHANNEL.cz se také můžete těšit na fotogalerii, kterou pro vás chystáme.

Maraton v Nebanicích měnil pořadí

Tzv. maratonem pokračovaly v sobotu 2. července čtyřdenní mezinárodní závody spřežení v Nebanicích u Chebu. Koně čekala na úvod trasa dlouhá 5000 metrů, kterou mohli absolvovat v libovolném chodu, následně 900 metrů kroková část a nakonec úsek „E" dlouhý 6660 metrů se sedmi terénními překážkami. Ve dvou z pěti kategorií uspěli domácí jezdci a v nejednom případě došlo ke změnám v průběžném vedení...

Jan ExnarJako první vyjeli na trať zástupci pony. Ve dvojspřeží zvítězil Němec Astrid Hesse, který byl ovšem po drezurách až pátý, a tak si pouze zajistil postup na průběžnou třetí příčku. Vedení si udržel jeho krajan Martin Metzner a na druhé místo se posunula Monika Pospíšilová, která v maratonu předvedla třetí nejlepší výkon. „Samozřejmě jsem moc spokojená, ale hlavní pro mě je, abychom soutěž dokončili ve zdraví. Pro mě je to vlastně tady taková dovolená," uvedla Monika Pospíšilová.

Ve čtyřspřeží pony se situace mezi trojicí německých účastníků změnila o poznání více. Původně vedoucí Wilhelm Tischer z Německa nedokončil, jelikož hned na první překážce po menším karambolu vypadla z kočáru jedna z přísedících a s lehkým otřesem byla svěřena do péče lékařů. Nejlepšího výsledku v maratonu dosáhl Reiner Ochs, ovšem ani pětibodový rozdíl mu nestačil na průběžnou vedoucí pozici, jíž se ujal Thomas Bär. Ten byl na překážkách o něco lepší, ale kvůli penalizaci 13 body v krokovém úseku součet bodů za sobotní část stačil na druhé místo.

V jednospřeží se dařilo českým účastníkům. Na prvních dvou místech figurovali jezdci Pavel Drbohlav a Jan Exnar. Až za nimi skončil vedoucí jezdec po drezurách Bartolomiej Kwiatek z Polska. Průběžné první místo si přesto udržel, podobně jako Henrik Höper z Dánska druhou příčku, resp. třetí pozici Jan Exnar.

To samé se již nedá říci o kategorii dvojspřeží, kde o prvenství po drezurách přišel domácí Martin Gössl - a to jen díky penalizaci v krokové části. „Musím říci, že se cítím dost ukřivděný, jelikož jsem přesvědčen, že pokud došlo k naklusání, tak se mi podařilo koně převést do kroku dříve než za 5 sekund, bohužel komisaři to viděli jinak," zklamaně konstatoval Martin Gössl, který by byl jinak v maratonu o pouhých pět desetin trestného bodu druhý za Jiřím Nesvačilem mladším a před parkurem by stále vedl. Takto ovšem obsadil 6. příčku a do závěrečné fáze nastoupí z druhého místa. „Jsem s dnešním výsledkem moc spokojený. Snažil jsem se zbytečně neriskovat, a tak jsem např. na překážce č. 3 neprojížděl vodou, která bere koním více sil a časová úspora by nebyla až tak výrazná. Opatrně jsem jel také na šestce. Ta byla opravdu hodně technicky obtížná a s mnoha shoditelnými prvky. Naštěstí nám spadl pouze jeden míček v první překážce, jinak jsme jeli zbytek čistě," zhodnotil Jiří Nesvačil, jenž se posunul z šesté na čtvrtou pozici. Třetí zůstal Maďar Tibor Nagy a do vedení se před Martina Gössla vyhoupl Raymond Letteboer z Holandska, přestože v maratonu byl až čtvrtý.

Ludwig Weinmayr

Také v královské kategorii čtyřspřeží české barvy přišly o průběžné vedení. Na druhé místo klesl Jiří Nesvačil starší, jelikož k osmi trestným bodům z krokové části přidal dalších šest na překážkách. „Dvakrát jsme shodili míček na trojce a jednou na sedmičce," upřesnil Jiří Nesvačil, jenž na vedoucího Němce Ludwiga Weinmayra ztrácí před nedělním parkurem více jak 10 trestných bodů. Zhruba stejný rozdíl ho dělí od aktuálně třetího Reneho Poesgena z Německa. Ten byl v maratonu druhý.

Podrobnosti najdete na www.nebanice.com, nebo na stránce Facebooku pod názvem „CAI Nebanice".

Dvojí česká radost v Nebanicích

Veleúspěšný den měli v pátek čeští účastníci mezinárodních závodů spřežení CAI-A v Nebanicích u Chebu. Na programu byly drezurní úlohy dvojspřeží, čtyřspřeží a čtyřspřeží pony. Zatímco pony kategorie byla čistě německou záležitostí, v obou následujících soutěžích se ujali průběžného vedení domácí reprezentanti...

Ve dvojspřeží dosáhl nejlepšího výsledku 42,75 trestných bodů Martin Gössl startující za jezdecký oddíl TJ Agro Cheb Nebanice pořádající tyto závody. „Vůbec jsem nečekal, že by to mohlo dopadnout takto dobře. Naopak jsem zvyklý, že moji koně chodí drezuru ještě lépe. Navíc jsem hodně znervózněl, když jeden z přihlížejících diváků během úlohy zatleskal a koně se mi těsně před krokovou fází, která není naší silnou stránkou, trochu rozptýlili. Ale naštěstí to dopadlo dobře," oddychl si ještě stále úřadující mistr republiky dvojspřeží z loňského šampionátu v Semicích Martin Gössl.

„V maratonu nebudeme zbytečně riskovat a pojedeme spíše na jistotu - ostatně závody končí až nedělním parkurem. V maratonu budou nejobtížnější překážky č. 4 a 6 - tedy tzv. ‚altán' a ‚trojúhelníky na kopečku'. Pojedu jak nejlépe umím a budu doufat, že se mi vedení podaří udržet. V nedělním parkuru to pak bude také hodně o štěstí a psychice. Stačí, aby člověk udělal chybu hned zkraje, znervózní a pak mohou přijít další zaváhání," konstatoval Martin Gössl.

Druhým nejúspěšnějším Čechem v soutěži „párů" byl Radek Nesvačil se starokladrubskými vraníky ze Slatiňan. Ten skončil na 4. místě před Josefem Hroudou startující za Slovensko. Bratr Radka Nesvačila Jiří se umístil na 6. pozici.

Jiří Nesvačil starší

Největší radost pro rodinu Nesvačilových však přišla až v kategorii čtyřspřeží. Roli jednoho z favoritů totiž potvrdil Jiří Nesvačil starší, jenž na rozdíl od svých synů nereprezentuje Národní hřebčín, nýbrž Hřebčín Favory. „Jsem naprosto spokojený - neměli jsme dnes naprosto žádný problém a myslím, že to byla naše letošní nejlepší drezurní úloha. Výsledek 43,26 trestných bodů je naprosto senzační," spokojeně zhodnotil Jiří Nesvačil, který má před druhým Ludwigem Weinmayrem z Německa náskok více jak 6,5 bodu a to je již důvod k optimismu.

Ovšem, při sobotních terénních zkouškách si již letos nadvakrát vybral smůlu, a tak určité obavy přetrvávají. „Všechny překážky jsou postavené velmi obtížně - polský stavitel Marek Zaleski připravil opravdu kurz na světové úrovni, což je samozřejmě dobře. Pro nás je to dvojnásob důležité, jelikož nás již za necelé dva týdny čekají další prestižní mezinárodní závody v Cáchách, kde to bude také hodně těžké," uvedl Jiří Nesvačil. Jako nejobtížnější překážku maratonu označil shodně s Martinem Gösslem tu s číslem 6, která je nejen technicky náročná, ale navíc je umístěna v terénní nerovnosti.

První kočár odstartuje do maratonu v sobotu v 10.00 hodin a závodit by se mělo zhruba do půl páté. Podrobnosti o programu získáte na www.nebanice.com, nebo na stránce Facebooku pod názvem „CAI Nebanice".

Obě tyto kategorie však přijdou na řadu až v pátek. Úvodní den byly na programu drezurní úlohy jednospřeží a dvojspřeží pony.

Jan ExnarV jedničkách odstartovalo 19 spřežení a dle očekávání se ujal vedení polský jezdec Bartolomiej Kwiatek s koněm Lokan. Ten obdržel hodnocení 40,83 trestného bodu. Těsně za ním skončil Henrik Höper z Dánska s Bilsbaeks Safir se 40,96 body. Třetí místo obsadil český reprezentant Jan Exnar s GSS Farina XXXVIII-57, jehož rozhodčí ohodnotili rovnými 48 trestnými body. „S výkonem jsem poměrně spokojen, přestože mi všechny cviky nevyšly podle představ. Kurz sobotního maratonu se teprve chystám dnes projít. Pevně doufám, že se nám podaří dosáhnout celkově dobrého výsledku," uvedl Jan Exnar.

Ve dvojspřeží pony diváci mohli sledovat pouhých pět účastníků. Na prvních třech místech se umístili němečtí vozatajci v pořadí Martin Metzner, Jakob Finck a Vanessa Spalt. Ta se o průběžnou třetí příčku dělí s naší Monikou Pospíšilovou - obě totiž shodně obdržely 64,64 trestných bodů. Od vedoucí dvojice je dělí více jak desetibodový rozdíl.

Monika Pospíšilová

V pátek absolvují drezurní úlohy zbývající kategorie - tedy dvojspřeží a čtyřspřeží velkých koní, resp. čtyřspřeží poníků. Divácky nejatraktivnější část - tzv. maraton - přijde na řadu v sobotu a program uzavře nedělní překážková jízda neboli parkur.

Diváci se ovšem mohou těšit nejen na zajímavou čtyřdenní sportovní podívanou, ale také na bohatý doprovodný program. „Každý večer chystáme ve velkých restauračních stanech hudební produkci - v sobotu reprodukovanou hudbu doplní i dvě kapely. Pokud by se někteří diváci nechtěli bavit celý den pohledem na spřežení, v jiné části areálu budou k dispozici zábavné atrakce," uvedl hlavní organizátorů závodů Miloslav Šimáček.

Podrobnosti o programu získáte na www.nebanice.com, nebo na stránce Facebooku pod názvem „CAI Nebanice".

Pod článkem výsledky čtvrteční drezury.

Podobné články
Český rozhlas

Kůň je krásné zvíře a říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Ale není kůň jako kůň. V Novotnově Dvoře u Havlíčkova Brodu cvičí…

Slatiňany

Pětadvacetiletá kočí Lucie Maryšková s valachem Szogunem už nasbírala řadu národních i mezinárodních úspěchů. To i přesto, že letošní sezona byla…