Startuje Zimní jezdecký pohár. Jsme natěšení, přiznává Jandl

25. 1. 2023 Tisková informace Autor fotek: Josef Malinovský Zdroj: Zimní jezdecký pohár URL zdroje: www.jezdeckypohar.cz

Prvními jezdeckými závody v roce bývá již tradičně vozatajský mítink v Hradištku u Sadské, který organizuje se svým týmem ze Semic Jaroslav Jandl. „Pečlivě se připravujeme. Zimní pohár je zde nejnavštěvovanější akcí, tak snad u toho zůstane,“ říká.

První kolo Zimního jezdeckého poháru 2023 proběhne v hale areálu Equus Kinsky v sobotu 28. ledna. Do Hradištka u Sadské každoročně jezdí nejen desítky vozatajů, ale také stovky fanoušků této disciplíny, kteří se už nemohou dočkat startu nové závodní sezony.
 
Jsme všichni natěšení. Počasí nám v posledních týdnech přálo až moc, teď trošičku přituhlo, ale pořád je to Zimní jezdecký pohár, tak to bude mít aspoň kulisu,“ hodnotí aktuální teploty ředitel mítinku Jaroslav Jandl. „Hlavně že nejsou mraky sněhu, nebo extra velké bláto. Tady na Hradištku u Půlpánů je ten areál skvělý. Jsou tu zpevněné plochy, takže nám bláto ani moc nevadí, ale asi je lepší takovéto počasí,“ pochvaluje si teploty kolem nuly, respektive lehce pod nulou.
 
Rozpis úvodní části halového seriálu zahrnuje kromě tří bodovaných soutěží ještě další čtyři rámcové. Vedle jednospřeží, dvojspřeží pony, dvojspřeží a čtyřspřeží jsou vypsané tři hobby soutěže pro takzvané singly a páry. Velmi oblíbená je pak překážková jízda dětí. „Program, který jsme tu zavedli kdysi, se osvědčil. Ráno se jedou hobby soutěže pro mladé koně a mladé jezdce, kdy tu ještě není tolik lidí. Je to pro ně lepší na okoukání. I já se letos chystám s párou mladých koní do hobby soutěže. Později se pojedou kategorie dvojspřeží a čtyřspřeží a v podstatě na závěr je kategorie jednospřeží, kdy ta účast je obvykle velká, ale lidi si to vždy vychutnají až do konce,“ konstatuje Jandl v rozhovoru pro EquiRadio.
 
Jednou z letošních novinek je, že se vozatajové nemohou ve stejné sestavě koní účastnit hobby i oficiální soutěže. „Může to znamenat celkově nižší počet startů, ale jestli chceme, aby ty soutěže vždy a všude probíhaly férově, tak toto omezení není od věci. Opravdu dopolední hobby závody by měly být pro začínající koně a jezdce. Je nefér, když má někdo široké zázemí, má víc lidí a může vícekrát zapřáhnout, tak aby šel se stejným spřežením jak dopolední závody mezi začátečníky, tak i odpoledne oficiální soutěž. Takže za mě je to takto naprosto v pořádku.
 
Ředitel mítinku má vždy radost z toho, že do Hradištka dorazí i nejmladší představitelé vozatajského sportu. „Myšlenka vychovávat si ve vozatajství následovníky je super. Je pravda, že účast není taková, jakou jsme si představovali, když jsme tyto soutěže začali vypisovat, ale to není důvod, abychom v tom nepokračovali,“ uvedl Jandl a na dálku vyzval všechny rodiče, kteří již své děti zasvěcují do soutěží spřežení, aby přijeli ukázat, co se již naučily.
 
Vedle známé maratonové překážky čeká účastníky také jedna technická překážka, na níž se Jaroslav Jandl domluvil se stavitelem kurzů Petrem Vozábem. „S Petrem jsme se již sešli a diskutovali jsme o tom, ale mám minimální poradní hlas spíše co se týče samotné organizace. Hlavní slovo má vždy Petr. Z technických důvodů nebude možné postavit velký dřevěný mostek, takže pravděpodobně po vzoru velkých soutěží halového Světového poháru se budeme inspirovat a postavíme takzvanou uličku neboli účko ze skokových překážek,“ prozradil v předstihu změnu pro závodníky. Naopak pro diváky zůstane v podstatě vše při starém. Mohou se těšit nejen na skvělé sportovní výkony a elektrizující atmosféru, ale také třeba na pochoutky z domácí zabijačky. „Zabijačku opět chystáme. To je už taková tradice. Lidé by nám asi neodpustili, kdybychom ji vynechali. Zimní jezdecký pohár bývá v Hradištku nejnavštěvovanější akcí v roce, a doufám, že u toho nadále zůstane,“ dodává s úsměvem i velkým očekáváním Jaroslav Jandl ve vysílání EquiRadia.
 
Zimní jezdecký pohár se koná v roce 2023 již devátým rokem. Zahrnuje nejen soutěže v disciplíně spřežení, ale také ve skocích. Kvalifikační kola se konají v Hradištku, ve Slatiňanech, v Tlumačově a v Královicích, kde proběhne ve dnech 18. a 19. března i velké finále pro obě jezdecká odvětví.
Podrobnosti o tomto seriálu jsou na internetových stránkách s adresou www.jezdeckypohar.cz.
Podobné články
Český rozhlas

Kůň je krásné zvíře a říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Ale není kůň jako kůň. V Novotnově Dvoře u Havlíčkova Brodu cvičí…

Slatiňany

Pětadvacetiletá kočí Lucie Maryšková s valachem Szogunem už nasbírala řadu národních i mezinárodních úspěchů. To i přesto, že letošní sezona byla…