RUDOLFŮV POHÁR 2011 aneb opět (skoro) živě z Kladrub

13. 4. 2011 Běla Fialová Autor fotek: Běla Fialová

AKTUALIZACE: 17.4. 20:42 doplněny výsledky parkuru a celkové / 17.4. 9:00 doplněny výsledky maratonu a průběžné po 2 dnech + foto / 15.4. 20:37 doplněno zhodnocení dne / 15.4. 18:57 přidány výsledky drezur celkové + foto / 14.4. 22:00 text + výsledky + foto / Rok se s rokem sešel a snad všichni příznivci kočárového sportu upírají své zraky na jediné místo v ČR - Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Sotva tu v NH (přesněji ve Slatiňanech) před pár týdny ukončili sezónu halovou, už otevírají novou, ovšem na venkovních kolbištích. Tradiční jarní mezinárodní závody spřežení přilákaly nakonec 65 jezdců z 11 evropských států.

AKTUALIZACE: 17.4. 20:42 hod.

Doplněny výsledky parkuru a celkové. Jako vždy naleznete pod článkem v přílohách. Doplněny také symbolické fotečky.

Prozatím si dovolím komentář k maratonu a parkuru vynechat a jen si připomeňme, že je-li dobrý konec, je všechno dobré. A tak podobně to vypadalo v Kladrubech n. L. dnes, když se sečetly výsledky všech tří disciplín dohromady. Vyšly z toho vítězně české barvy hned ve dvou kategoriích, a to v pony párech a čtyřspřeží. Ve zbývajících kategoriích nejlepší domácí reprezentanti obsadili vždy bronzovou příčku. O zlaté medaile si svými výkony řekli Mgr. Monika Pospíšilová (kategorie pony páry) a Petr Vozáb (kategorie čtyřspřeží). Dvě třetí místa si dnes vybojoval (a to doslova) domácí Radek Nesvačil v párech a pak ještě Jan Exnar v jednospřeží.

Upřímně gratulujeme!!

Ráda bych zde doplnila, že chystáme fotogalerii z kompletních čtyřdenních závodů spřežení, tedy máte se rozhodně na co těšit!!!

AKTUALIZACE: 17.4. 9:00 hod.

Doplněny výsledky maratonu a průběžné výsledky po 2 dnech.

AKTUALIZACE: 15.4. 20:37 hod.

Přestože si jezdci mohli po drezurách zhluboka oddechnout, nebylo to na dlouho. Už zítra na ně totiž čeká maraton, jehož parametry doznaly změn. Nejprve však shrnutí dnešního dne.

Pátek patřil párům pony i velkých koní. Začalo se již v 9,00 hod. ráno a jako první úlohu č. 6A předvedla přítomným divákům česká reprezentantka Mgr. Monika Pospíšilová. Zahájila kategorii pony drezurou ohodnocenou 60,8 tr.b. Vypadalo to, že si udrží průběžné vedení, ovšem její výkon překonal poslední startující této kategorie Ralph Lang (GER) se svým spřežením fjordů. Dosáhl výsledku 59,78 tr.b.

Zbytek dne však opanovala dvojspřeží. Třicítka soutěžících zahájila svůj dnešní test v 10,00 hod. ráno. První český reprezentant, domácí z NH Jiří Nesvačil jun., vjel do drezurního obdélníku o 10 minut později, tedy jako druhý v pořadí kategorie párů. Jeho výkon ohodnotili rozhodčí 56,32 trestnými body a poměrně dlouho mu tento výkon zaručoval místo v první trojce.

Nejlepší výkon měl ale hodnotu ještě mnohem nižší, a to 47,74 tr.b. S takovým bodovým kontem vyrazí do zítřejšího maratonu Sebastian Bogacz (POL). Rozestupy mezi dalšími závodníky nejsou veliké a drezury jsou pouze třetinou celkového výsledku. K tomuto shrnutí ještě náleží informace, že nejlepší drezurní výkon z českých reprezentantů předvedl Jaroslav Juráň (CZE) se svým bílým spřežením a po drezurách obsadil průběžné sedmé místo. Jiří Nesvačil jun. pak drží místo osmé.

Po včerejší dlouhé noci bude ta dnešní mnohem kratší, jezdci se svými týmy musí nabrat síly do zítřejšího, tedy sobotního maratonu. Na trať se vydá první soutěžící v 10,00 hod. ráno a bude jím Tomáš Palán. Absolvuje nejprve úsek A, tedy "klusovku", následuje úsek D, tzv. krokovka, a nakonec nejatraktivnější část maratonu - úsek překážkový označovaný jako E. Tentokrát je změna v startovní listině, jelikož nejsou přesně uvedené přesné časy vjezdu jednotlivých jezdců do úseku D a E. Obvykle do překážek vjíždějí závodníci s přibližně 45 minutovým zpožděním.

Jedinou zásadnější změnou na trase maratonu je pak překážka č. 1 - balíky slámy (viz přiložené foto), která nahradila již technicky nevyhovující překážku známou jako NHK. Kdo byl na loňských závodech spřežení v Pardubicích, jistě si tuto překážku vybaví jako spolehlivě nejprašnější. Překvapením tak není ani to, že "metry dříví" vynechají pony páry a jednospřeží.

Na závěr dne je třeba zhodnotit i počasí, které se pro dnešek přeci jen trošičku umoudřilo. Přes den nepršelo vůbec a dokonce mezi temnými mračny občas vykukovalo na ne již tak promrzlé přihlížející. Zítra, tedy v sobotu, se však diváci obcházením překážek přeci jen trochu více zahřejí.

AKTUALIZACE: 14.4. 22:00 hod.

Přímo z Kladrub nad Labem přišly výsledky dnešních drezurních zkoušek, které však absolvovala prozatím pouze polovina startovního pole. Ovšem den nezačínal až v 11,30 hod., ale byl pro jezdce mnohem delší. Už v 7,30 hod. totiž začínaly tzv. kondičky, kterými podle všeho "neprošel" jeden kůň ze spřežení Martina Gössla. Naštěstí má ale náhradního, tudíž na startovní listině drezurních zkoušek nechybí.

Hlavním programem však byly bezesporu drezury, které rozdělily startovní pole na zhruba početní polovinu. Nejprve přišla "na řadu" kategorie jednospřeží, která Rudolfův pohár 2011 zahájila přesně v 11,30 hod. Třiadvacet jezdců absolvovalo své drezurní zkoušky v desetiminutových intervalech s hlavní přestávkou na oběd. Vše klapalo tak jak mělo, časový harmonogram byl dodržován téměř na minutu. Pozdě odpoledne pak jedničky vystřídala čtyřspřeží.

Na tribunách během soutěžního odpoledne posedávala pouhá hrstka diváků (a to nejen díky tomu, že je všední den). Většina z přihlížejících ale byla rekrutována z řad jezdců a jejich týmů, případně zaměstnanců hřebčína. K tomuto je třeba podotknout, že v Kladrubech n. L. bylo po celý den velmi větrno, mračna hrozila každou chvíli deštěm a bylo doopravdy velmi chladno. Každý na sebe oblékal co mohl, a to doslova.

Ale zpět k drezurám. Pár minut před vjezdem prvního soutěžícího do drezurního obdélníku se ujal slova Ing. Milan Vítek, jehož slova tlumočila do angličtiny Ing. Jindra Baudísová.

Jako první svou drezurní zkoušku absolvoval Dieter Lauterbach (GER) s Rheinprincess a kategorii jedniček zakončil Bartolomiej Kwiatek (POL) s Nigerem. Rozptyl hodnocení jednotlivých jezdců je poměrně značný, přesto maraton obvykle značně míchá rozdanými kartami. Nejlepší výkon v kategorii předvedl loňský a předloňský vítěz Rudolfova poháru Christoph Dieker (GER), jehož výkon ohodnotila komise rozhodčích 47,10 trestnými body. Byl to zároveň nejlepší výkon dne. Na opačném konci pak skončil český zástupce Jiří Kříž se Santiagem 3. Ten do maratonu nastoupí zatížený 81,02 trestnými body.

Po páté hodině odpoledne ale přišla na řadu čtyřspřeží. Přihlížející dychtivě očekávali výkony domácího Petra Vozába a druhého českého zástupce Jiřího Nesvačila st. Druhý jmenovaný si nakonec vedl v drezurách nejlépe a o 1,67 tr.b. posunul na druhou příčku Petra Vozába, který hájí barvy pořádajícího Národního hřebčína Kladruby nad Labem.

Zítra drezurní zkoušky čekají kategorii pony, kde máme dvě želízka v ohni v podobě Mgr. Moniky Pospíšilové a Tomáše Palána. Jejich výkony shlédnou ti, kteří dorazí na kolbiště v 9,00 hod. ráno. Následovat bude nejpočetnější kategorie dvojspřeží, která zaručuje skvělou podívanou.

Kladruby nad Labem, jindy klidná obec Polabské nížiny, se každým rokem v dubnu rozrůstá co do počtu obyvatel i co do šířky. Vždyť tu má už své pevné místo Rudolfův pohár, tradiční jarní mezinárodní závody spřežení. Pro letošek jsou zařazeny do seriálu Golden Wheel Cup a pro páry jsou též možností, jak si splnit kvalifikaci na letošní MS párů ve francouzském Conty. A tak bude jistě o skvělé sportovní okamžiky postaráno.

Výsledkem toho všeho je po několik jarních dnů nezvyklý ruch. A ani letos tomu není jinak. Závody samotné sice začínají drezurními úlohami až zítra, ale už od úterý 12. dubna se sem sjíždějí jezdci se svými týmy i čtyřnohými svěřenci. Nechtějí nic ponechat náhodě, byť jich tu je v úterý prozatím sotva třetina.

Hlavní nápor zažívají v hřebčíně ode dneška, tj. středy 13. dubna, kdy se jednotliví jezdci mezi 8. a 14. hodinou prezentovali. Nakonec na startovní listině čtvrtečních a pátečních drezur naleznete 65 jmen, přičemž jediná kategorie čtyřspřeží zůstala beze změn. Mezi pony páry už jistě bude chybět Susane Leibetseder (AUT), v jedničkách neuvidíme Eberharda Diekera (GER) a z jezdců kategorie párů nedorazil Van Der Wiel Henk (BEL) a Jan Jelínek (CZE).Jiří Nesvačil jun. v loňském ročníku Rudolfova poháru

Teprve zítra se uvidí, zda také skutečně všichni do samotného závodu nastoupí. Cesta za vítězstvím je přece jen dlouhá. Klikatí se přes čtvrteční ranní „kondičky" (bez těch to nejde a i zde se rozhoduje o tom, zda se jezdec na startu skutečně objeví či nikoliv), odpolední a páteční drezury, sobotní maraton a nedělní parkur. V neposlední řadě jsou tu ještě soupeři. Prozatím seznam přihlášených obsahuje 65 jmen v rozdělení dle kategorií takto: 4 pony páry, 23 jednospřeží, 30 dvojspřeží a 8 čtyřspřeží. Nejpočetnější a zároveň asi nejvyrovnanější kategorií je podle očekávání dvojspřeží, kde má Česká republika zastoupení 11 jezdců.

Ovšem prvním soutěžním dnem je pro letošní rok čtvrtek 14. dubna. První kočár vjede do drezurního obdélníku už v 11,30 hodin (původně byl začátek ohlášen až na 13. hodinu) a prvním jezdcem na kolbišti bude německý reprezentant Dieter Lauterbach. Oproti rozpisu došlo ke změně, a tak by se ve čtvrtek měla v drezurách předvést celá kategorie jednospřeží a čtyřspřeží. V pátek pak úderem 9. hodiny do drezurního obdélníku nastoupí páry a jim bude patřit celý den (jde o kategorie pony párů a velkých koní).

Také tipujete, kdo by si mohl z Kladrub nad Labem 17.4. odvést zlaté medaile v jednotlivých kategoriích?

Pokud ano, možná vás bude zajímat, jak první letošní závody vidí odborníci, které jsme o jejich soukromý tip požádali. Samozřejmě jde spíše o věštění ze skleněné koule, nicméně o to víc si jejich tipů vážíme a děkujeme za ně.

Jaroslav Kosař vidí konečné pořadí v jednotlivých kategoriích takto:
Pony páry - Ralph Lang (GER), jednospřeží - Christoph Dieker (GER), dvojspřeží - Jacek Kozlowski (POL) a čtyřky - Ludwig Weinmayr (GER)

Jaroslav Pavel vidí celkové pořadí v jednotlivých kategoriích takto:
Pony páry - Tomáš Palán (CZE), jednospřeží - Bartolomiej Kwiatek (POL), dvojspřeží - Jiří Nesvačil jun. (CZE) a čtyřky - Jiří Nesvačil (CZE)

Na sobotu je už připravený maraton, v pořadí druhá soutěžní disciplína. Do prvního pětikilometrového úseku A (tzv. „klusovky") by se měl, jako úplně první soutěžící z celého startovního pole, vydat některý z jezdců (či jezdkyň) kategorie pony párů, a to přesně v 10,00 hod. dopoledne. Následovat by měly postupně kategorie jedno-, dvoj- a nakonec čtyřspřeží. Úsek E (překážkový) bude pro dvojspřeží pony a jednospřeží ochuzený o 1 maratonovou překážku a kratší o dva kilometry. Páry velkých koní a čtyřspřeží absolvují překážek kompletní počet, tedy sedm.

V neděli pak čtyřdenní zápolení zakončí vozatajský parkur. Zde rozhoduje rychlost, obratnost koní, jejich ovladatelnost a samozřejmě umění jezdce koně vést.

Otázkou samozřejmě zůstává počasí. Na to však máme pramalý vliv. Nejvýše se můžeme na vskutku aprílové, prozatím také vskutku chladné, deštivé a velmi větrné počasí panující nejen v Kladrubech n. L., dobře připravit.

Závěrem se jistě sluší uvést pár organizačních záležitostí. Vstupné bude pořadatelem vybíráno pouze o víkendu, a to rovných 100 korun za dospělého, studenti a senioři zaplatí 50 korun, ZTP a děti do 6 let mají na závody i o víkendu vstup zdarma. V rámci zakoupení vstupného si mohou návštěvníci také samostatně prohlédnout vybrané stáje NH. Za parkování na vyhrazených místech pak přidáte ještě dalších 20 korun. Za využití pořadatelem připravených parkovacích ploch se zde dovolím přimluvit. A nebojte se, nebude dobře postaráno pouze o plechové miláčky, ale i o žaludky všech přítomných.

Podobné články
Český rozhlas

Kůň je krásné zvíře a říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Ale není kůň jako kůň. V Novotnově Dvoře u Havlíčkova Brodu cvičí…

Slatiňany

Pětadvacetiletá kočí Lucie Maryšková s valachem Szogunem už nasbírala řadu národních i mezinárodních úspěchů. To i přesto, že letošní sezona byla…