První závody kočárové sezóny opanovali Nesvačilové

2. 2. 2009 Běla Fialová Autor fotek: Fialová Běla

Jezdecký klub Semice v čele s ing. Jaroslav Jandlem se rozhodl vozatajcům ukrátit čekání na jaro a nabídl opět po roce halové závody spřežení v nedalekém Hradištku u Sadské. Závody, vypsané pro jedno-, dvoj- a čtyřspřeží si zjevně získaly dobré jméno, neboť oproti prvnímu ročníku se počet soutěžících znásobil (přihlášek dorazilo 38, startujích bylo nakonec 35). Cestu do Středních Čech si díky tomu našla i řada známých osobností jezdeckého sportu. 

Ing. Lenka Gotthardová a ing. Milan Vítek předávali ceny nejúspěšnějším soutěže dvojspřeží.
Ing. Lenka Gotthardová a ing. Milan Vítek předávali ceny nejúspěšnějším soutěže dvojspřeží

V hale čekal na soutěžící parkur dlouhý 440 m, na jehož vytyčené trase musel každý absolvovat celkem 13 překážek (z toho jednou maratonovou s prvky A - F). Jeho autorem a zároveň zpracovatelem on-line výsledků v jedné osobě byl Jaroslav Kosař.

Soutěž to byla, stejně jako v loňském roce, dvoukolová, přičemž časy z každého kola navyšovala případná penalizace. Každá chyba v parkuru totiž znamenala pět vteřin navíc. A jak se ukázalo, právě chyby nejvíce míchaly celkovým pořadím. Oproti minulému ročníku však neabsolvovala všechna spřežení své první kolo dopoledne a po polední přestávce druhé. Tentokrát se odjela kompletní soutěž jednospřeží, následovalo pak vyhodnocení a ocenění nejlepších. Po úpravě trati (rozšíření branek) následovala soutěž dvoj- a po té i čtyřspřeží.


Areál JŠ Equus Kinsky - sobota 31.ledna 2009 9,15 hod.

Ráno bylo mrazivé a jindy příjemný písčitý povrch v okolí JŠ Equus Kinsky se změnil v sněhem pokrytou záludnou ledovou plochu. Možná i to bylo důvodem, proč prvního startujícího Jana Exnara s Romke Capriolina VII (v 10 hodin dopoledne) povzbuzovala jen hrstka přihlížejících diváků. Časem se ale tato hrstka rozrostla na zhruba tři stovky (odhad pořadatele) a notně povzbuzovala každého startujícího. K vidění totiž byly skutečně vyníkající sportovní výkony, které předvedli jak vozatajové a jejich přísedící, tak jejich svěřenci.

O největší pozornost diváků si v jedničkách řekl, soudě alespoň podle hlasitosti povzbuzování, svou dravou jízdou Roman Vyskočil z NH Kladruby nad Labem. Země duněla a písek odletoval od kol kočárů i kopyt koní. Přesto dosáhl "jen" na třetí příčku (v konkurenci 20 startujících).

Roman Vyskočil a Generalissimus Alta XLII, NH Kladruby n. L.
Roman Vyskočil a Generalissimus Alta XLII, NH Kladruby n. L.

Mne osobně ale zaujali ještě další dva závodníci. Prvním byl František Štamfest, který ještě v říjnu zapřahal třiadvacetiletou klisnu Geru a zde představil dalšího svého svěřence – závodního nováčka jménem Eron 1. Druhým pak byl Milan Kořínek, který dvojici svých klisen pony vyměnil za drobného plaváka Sultána. Vítězství v této nejpočetnější soutěži (celkem 20 startujících) ukořistil Pavel Drbohlav s klisnou Jasmína 3 reprezentující JK Pamela Bylany.

Pavel Drbohlav a Jasmína 3, JK Pamela Bylany
Vítěz v jedničkách - Pavel Drbohlav a Jasmína 3, JK Pamela Bylany

Přestávku vyplnil svou ukázkou vozatajského parkuru Jiří Mičánek s klisnami WPB Lindou a Madonou. Představil své nové spřežení, jenž bude od letošní sezóny reprezentovat JŠ Equus Kinsky.

Jiří Mičánek se spřežením klisen WPB Lindou a Madonou
Jiří Mičánek se spřežením klisen WPB Lindou a Madonou v doprovodném programu

Po přestávce už se dostala ke slovu dvojspřeží. Startovní listina byla plná známých jmen, jen namátkou jmenujme Jiřího Nesvačila (NH Kladruby n. L.), Tomáše Bartáka (JK Barták Nahoruby), Zdeňka Jiráska (JK Robousy), či Marka Jirgalu (JK Hřebčín Albertovec). Nováčkem této kategorie byl Radek Nesvačil, který poprvé v soutěži zapřahal starokladrubské vraníky z TJ Hřebčín Slatiňany. O to překvapivější bylo jeho celkové třetí místo mezi „dvojkami“. Nadvládu rodu Nesvačilů podtrhl jeho bratr Jiří svým prvním místem.  Jiří Nesvačil s párem starokladrubských běloušů úspěšně hájí nejen u nás, ale i  v zahraničí  barvy NH Kladruby n. L.

Jiří Nesvačil, JK NH Kladruby n.L.- vítěz dvojspřeží
Jiří Nesvačil, JK NH Kladruby n.L.- vítěz dvojspřeží

Radek Nesvačil, TJ Hřebčín Slatiňany - 3. místo v soutěži dvojspřeží
Radek Nesvačil získal pro TJ Hřebčín Slatiňany  3. místo v téže soutěži

Královskou disciplínou mezi spřeženími jsou ovšem čtyřspřeží. Těch se nakonec sešlo v Hradištku u Sadské pět (nedorazil Petr Vozáb z NH Kladruby n. L.). Na startu se objevil i hlavní pořadatel a ředitel sobotních závodů ing. Jaroslav Jandl. Se čtyřkou starokladrubských běloušů přijel také Jiří Nesvačil (JK Hřebčín FAVORY), který svou druhou příčkou už jen potvrdil, že se jméno Nesvačil ve vozatajském sportu určitě neztratí. Nejlépe si však vedl Libor Kurka z SK o.s. Stáj 3K Přední Lhota.

Libor Kurka, SK o.s. Stáj 3K Přední Lhota - vítěz soutěže čtyřspřeží
Libor Kurka, SK o.s. Stáj 3K Přední Lhota - vítěz soutěže čtyřspřeží

Jiří Nesvačil, JK Hřebčín Favory - problémy na maratonové překážce v druhém kole
Jiří Nesvačil, JK Hřebčín Favory měl problémy na maratonové překážce v druhém kole 

V uvozovkách smutným hrdinou v soutěži čtyřek se nicméně stal ing. Jaroslav Jandl. Ten po prvním kole vedl, ale špatný nájezd na maratonovou překážku jej, doplněný dalšími chybami v druhém kole, odsunul na celkové čtvrté místo. Zklamaný přesto nebyl, jako organizátor totiž uspěl. A jak to okomentoval? „Pro mě je největší odměnou, když po akci všichni odcházejí s úsměvem.“ To se myslím také podařilo.

Ing. Jaroslav Jandl, JK Semice
Ing. Jaroslav Jandl z JK Semice obsadil konečné čtvrté místo

Diváci se i přes velmi chladné počasí dobře bavili a závodníci si první letošní soutěžní klání pořádně užili. Vlastně ještě užijí, neboť vítězové jednotlivých kategorií získali živou odměnu – sele. 

Podobné články
Český rozhlas

Kůň je krásné zvíře a říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Ale není kůň jako kůň. V Novotnově Dvoře u Havlíčkova Brodu cvičí…

Slatiňany

Pětadvacetiletá kočí Lucie Maryšková s valachem Szogunem už nasbírala řadu národních i mezinárodních úspěchů. To i přesto, že letošní sezona byla…