Pozvánka na 5. halové závody spřežení ve Slatiňanech

20. 3. 2011 Běla Fialová Autor fotek: Běla Fialová

Letos už popáté a opět v čerstvě jarním čase pořádá Národní hřebčín Kladruby nad Labem, s.p.o. poslední halové závody sezóny 2011. Hostitelská hala ve Slatiňanech dostala nový povrch a pořadatel si připravil pár novinek i pro diváky. Důvodů, proč v sobotu 26. března do Slatiňan zajet, by tedy mělo být dostatek.

Kolébka halových závodů spřežení v České republice - hala v areálu hřebčína ve Slatiňanech znovu po roce uzavírá tento, dá se snad už říci tradiční, zimní halový seriál, jenž příznivcům kočárů už pátým rokem zkracuje nekonečné čekání na sezónu venkovní. Tentokrát však obvyklý termín konání - poslední sobota v březnu může být problém. Už za dva týdny po slatiňanských závodech zahajuje sezónu spřežení na venkovních kolbištích Rudolfův pohár v NH Kladruby nad Labem, známé mezinárodní závody spřežení. Uvidíme tedy, jak tento fakt nakonec zasáhne především do startovního pole.

Podívejme se tedy, ještě před úterní uzávěrkou a tudíž bez znalosti složení startovního pole na to, co jezdce a jejich spřežení v hale čeká. Rozhodně příjemnou změnou je nový povrch, který by měl být zárukou korektního průběhu soutěže. Povrch tu působil v letech minulých nemalé problémy a byl příčinou nejednoho pádu koně. Jde tedy rozhodně o krok správným směrem.Plakát jako pozvánka na halové závody spřežení ve Slatiňanech

Do cesty však soutěžícím pořadatel NH Kladruby n. L. s.p.o. v sobotu 26.3.2011 postavil celkem 11 překážek a z tohoto počtu bude jedna překážka maratonová. První spřežení se na trať vydá v 10,30 hod. Soutěž je vypsána pro všechny kategorie velkých koní, tedy jedno-, dvoj- a čtyřspřeží, a proběhne jako dvoukolová. V prvním kole se pořadí jezdců vylosuje, o pořadí v kole druhém rozhodne výsledek jezdce z kola prvního (jako první absolvuje kolo druhé jezdec s nejhorším výsledkem).

Šířka branek bude 180 cm pro jedno- a dvojspřeží, 200 cm pak pro čtyřspřeží. Délka tratě by se měla pohybovat kolem cca 400 m. Kolbiště je tu však nejmenší - pouhých 25 x 55 m a spřežení se tu mají opravdu co otáčet. Autorem tratě je p. František Slavík, zpracování výsledků se ujme Jaroslav Kosař a k mikrofonu usedne Aleš Suchánek. Pro jezdce tedy v podstatě žádné velké změny.

Trochu jiné jsou ale podmínky pro diváky. Oproti letem minulým, kdy výše vstupného nebyla pevně stanovena (bylo totiž dobrovolné), letos za vstup do haly zaplatí každý dospělý 100 korun, děti mají vstup zdarma. Příjemnější novinkou pozvánku zakončím. Velkou změnu totiž dozná občerstvení, které letos zajistí nejen stánky před vstupem do haly, nýbrž bude zajištěno i v blízkém objektu. Když si tedy divák odskočí na něco teplého, nepřijde o přehled dění v hale, neboť vše mu zprostředkuje videopřenos.

Pohled na loňský ročník:

Počet účastníků - 20 jednospřeží, 7 párů a 4 čtyřspřeží

Vítězové jednotlivých kategorií v r. 2010
jednospřeží: Roman Vyskočil - JK NH Kladruby n. L.
dvojspřeží: Martin Hejl - JK NH Kladruby n. L.
čtyřspřeží: Radek Nesvačil - JK NH Kladruby n. L.

Podobné články
Český rozhlas

Kůň je krásné zvíře a říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Ale není kůň jako kůň. V Novotnově Dvoře u Havlíčkova Brodu cvičí…

Slatiňany

Pětadvacetiletá kočí Lucie Maryšková s valachem Szogunem už nasbírala řadu národních i mezinárodních úspěchů. To i přesto, že letošní sezona byla…