Opustil nás nejelegantnější jezdec spřežení, ing. Ladislav Vyrtych

19. 8. 2010 Lenka Gotthardová Autor fotek: Běla Fialová, Helena Görnerová

Neštěstí nechodí po horách. V krátkém intervalu několika dnů odešel dne 19. 8. 2010 po panu Michaelu Quinklerovi a ing. Václavu Nágrovi další koňař. Milovník koní a lidí, jezdec spřežení, příznivec starokladrubských koní a vždy jejich elegantní reprezentant...

Ladislav Vyrtych se narodil v roce 1950 a ač vzděláním technicky zaměřený, rozhodl se ke konci 90. let věnovat jízdě se spřežením.

Vstup do soutěžního ježdění se spřežením byl spojen se záměrem nákupu starokladrubských koní. Po překvapivých jednáních s vedením NH Kladruby n.L. („A máte na to peníze?!") se ing. Ladislav Vyrtych obrátil na Hřebčín Equus Kinsky v Chlumci nad Cidlinou a nechal si zde připravit dvojspřeží chlumeckých ryzáků Nordena a Matyse (oba po Burbon). Svoji premiéru mělo spřežení tříletých koní na parforsním honu v Chlumci n. Cidlinou v roce 1997.

V dalším roce se ing. L. Vyrtych zúčastnil soutěží dvojspřeží v Kolesách, Lošticích, Humpolci a polské Ksiazi.

...Teprve v roce 1999 se mu podařilo zakoupit starokladrubské klisny Arpu a Eusebii (obě po Favory XI) a valacha Gss Galaxie (po Gss XXX). Dalším výkonným koněm byl Rudolfo Fala (Kačer). Prvním závodem, kterého se Ladislav zúčastnil se starokladrubskými koňmi, byla Bolehošť - Lipiny, kde v drezuře ihned jeho spřežení obsadilo 2. místo a celkově místo šesté. Rok 2000 přinesl účast na dílčích i kompletních závodech spřežení.

V průběhu následných osmi let se Ing. Ladislavovi Vyrtychovi podařilo získat řadu velmi dobrých umístění, včetně stříbrné medaile na MČR v jízdě dvojspřeží v roce 2004, kde tehdy zvítězil Marek Jirgala. Většinou s ním jezdil jako přísedící Jiří Čochnář, který se mu také obětavě staral o koně ustájené ve stáji Santa Březno u Mladé Boleslavi. Dalším přísedícím byl také Jiří Dvořák.

Iniciativou Ladislava Vyrtycha a jeho přátel byla i organizace následně velmi oblíbeného Dne koní v Nové Telibi, při němž probíhaly neoficiální závody spřežení. Tak jsme mohli na kozlíku vidět i mnoho lidí ze zázemí běžných závodů spřežení či začínajících jezdců - byl to velmi užitečný počin, který navíc přilákal i vysoký počet diváků.

Ladislav Vyrtych se od roku 2004 pravidelně zúčastňoval Velkých jezdeckých dnů v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem a svým způsobem prezentace umocňoval význam nádherných starokladrubských koní.

V mysli ho budeme uchovávat jako optimistického kamaráda, velkorysého organizátora a majitele koní a hlavně jako nejelegantnějšího jezdce posledních dob...

Informaci o posledním rozloučení dá rodina ve známost později.

Ing. Ladislav Vyrtych (Semice, 2008)

Ing. Ladislav Vyrtych (Semice, 2008)

Podobné články
Český rozhlas

Kůň je krásné zvíře a říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Ale není kůň jako kůň. V Novotnově Dvoře u Havlíčkova Brodu cvičí…

Slatiňany

Pětadvacetiletá kočí Lucie Maryšková s valachem Szogunem už nasbírala řadu národních i mezinárodních úspěchů. To i přesto, že letošní sezona byla…