Na Mistrovství ČR v jízdě spřežení 2010 do Semic - AKTUALIZOVÁNO

20. 7. 2010 Běla Fialová Autor fotek: Běla Fialová

AKTUALIZACE: 1.8. 17:15 - doplněny celkové výsledky a foto / 31.7. 23:54 - doplněny snímky vítězů maratonu / 31.7. 22:30 - doplněny překvapivé výsledky maratonu a průběžné výsledky po 2 dnech / 30.7. 22:00 - doplněno pořadí jezdců na startu maratonu / 30.7. 20:30 - přidány první fotografie drezur / 30.7. 19:05 - přidány kompletní výsledky drezur / 30.7. 13:00 - Výsledky pátečních drezur / 29.7. 20:50 dnešní program - prezentace, veterinární kontrola a technická porada / 28.8. 19:00 - ptali jsme se za vás Ing. Jandla / 27.7. 9:40 hod. - přidána předběžná startovní listina drezur / 26.7. 10:50 hod. - přiložen aktualizovaný seznam startujících - jezdců bude 39, z toho 4 čtyřspřeží / 24.7. 9:50 hod. - přiložen seznam přihlášených / 20.7. 17:00 hod. - známe počty soutěžících / Do poloviny prázdnin sice ještě nějaký ten čas zbývá, ale před pár dny se objevil naprosto čerstvý rozpis závodů spřežení v Semicích, a tak je jistě vhodná příležitost, podívat se na tuto soutěž blíže. A proč, když sotva skončily závody spřežení v Pardubicích je tu další povídání o kočárech?

AKTUALIZACE: 1.8. 17:15 - doplněny celkové výsledky a foto

Sice včerejší maraton vskutku zamíchal pořadím v soutěži, přesto nic nebylo rozhodnuto do projetí cíle dnešního parkuru. Ten byl velmi těžký a bez chyb prakticky nebyl k překonání. Pokud ano, pak to jezdce stálo drahocenný čas. Kdo neviděl, snad ani neuvěří .... prozatím, než připravím ještě nějaké to povídání, mrkněte na výsledky parkuru a celkové výsledky + fotečky šťastných vítězů.

Všem novopečeným Mistrům České republiky v jízdě spřežení pro rok 2010, jmenovitě Tomáši Palánovi (pony), Ladislavu Jirgalovi (jednospřeží), Martinu Gösslovi (páry) a Jiřímu Nesvačilovi st. (čtyřspřeží) gratulujeme! Ostatním umístěným děkujeme za skvělé sportovní zážitky a skvělou podívanou!

AKTUALIZACE: 31.7. 23:54 - doplněny snímky vítězů maratonu

AKTUALIZACE: 31.7. 22:30 - doplněny překvapivé výsledky maratonu a průběžné výsledky po 2 dnech

Tak tady jsou poměrně překvapivé výsledky maratonu a navíc průběžné výsledky po dvou dnech. Obojí dokládá, jak každý ze tří soutěžních dnů dokáže řádně zamíchat pořadím.

AKTUALIZACE: 30.7. 22:00 Přepsaná starovní listina maratonu - vzhledem k tomu, že doposud není startovní listina maratonu v elektronické podobě ke stažení, tak pro nedočkavce uvedu pořadí jezdců, v jakém budou zítra startovat.

Jako první Roman Vyskočil, start A v 9:30 hod., vjezd do E v 10,12 hod. Ostatní startují v cca 10 min. intervalech a jedou v tomto pořadí: Brožová Eliška, Petřek Jaroslav, Hladík Jan, Mgr. Pospíšilová Monika, Palán Tomáš, Kořínek Michal, Kříž Jiří, Ing. Neumannová Kateřina, Bašus Josef, Minarčík Jan, Drbohlav Pavel, Drbohlavová Kristýna, Mgr. Nývlt Karel, MVDr. Jadrníček Pavel, Haitl David, Jirgala Ladislav, Jelínek Tomáš, Gössl Martin, Nesvačil Jiří ml., Kohout Jaroslav, Barták Tomáš ml., Korda Vladislav, Nesvačil Radek, Císařovský Leoš, Groul Pavel, Soukup Alexandr, Ing. Šimáček Miloslav, Hejl Martin, Juráň Jaroslav, Hrouda Josef, Zuvač Erik, Nesvačil Jiří st., Jirásek Zdeněk a jako poslední odstartuje Vozáb Petr. Ten do éčka vjede 15:52 hod.

AKTUALIZACE: 30.7. 20:30 - přidány první fotografie dnešních drezur

Nejlepší drezurní úlohu jsme v průběhu celého dnešního dne viděli v podání Jiřího Nesvačila ml. (NH Kladruby n. L. s.p.o.) a jeho bílého starokladrubského dvojspřeží Favory Corduana XX-7 a Favory Amara XII-5. Obdržel za svůj výkon hodnocení 46.59 tr.b.

Jiří Nesvačil ml.Bohužel se však startovní pole zúžilo na konečných 35 jmen, přičemž se účasti v kategorii čtyřspřeží nakonec ve prospěch pořadatelských povinností vzdal ing. Jaroslav Jandl. Roli jezdce musela pro tentokrát zaměnit za roli přísedící i Petra Dušková (JK Robousy).

Doplnila bych ještě jednu praktickou informaci pro víkendové návštěvníky semického Mistrovství ČR v jízdě spřežení. Pokud pojedete autem a využijete sjezdu z rychlostní silnice R10 u Benátek nad Jizerou, udělejte si větší časovou rezervu. Je tu mezi Jiřicemi a Benáteckou Vruticí uzávěra silnice a objízdná trasa vede bývalým vojenským prostem u Milovic (silnice je nevalné kvality) a Milovicemi. Navíc je ještě částečná uzávěra mezi Lysou nad Labem a Semicemi, provoz je tu sveden do jednoho průjezdného pruhu a provizorního mostu. I tady se dá proto počítat s možným zpožděním! Dopravu tu řídí semafory.

AKTUALIZACE: 30.7. 19:05 - přidány kompletní výsledky drezur

Pokud se dá sportovní klání nazvat uměleckým dílem, pak bych to dnešní v Semicích za umělecké dílo rozhodně prohlásila. Počasí jezdcům přálo - spíše oblačno, občas však vysvitlo slunko a příjemné teplo. Návštěva byla velmi slabá, jako ostatně téměř pokaždé na drezurách, přesto na závodišti Pod Hůrou panovala skvělá atmosféra. A vězte, že bylo na co se dívat. Vždyť stačí nahlédnout do výsledkové listiny, kterou naleznete jako vždy pod textem článku a uděláte si obrázek sami. Navíc pomyslíme-li na to, že u většiny jezdců je nejsilnější disciplínou maraton, máme se zítra na co těšit.

Dnes o výsledcích jednotlivců rozhodovaly sebemenší chybičky a rozhodčím nebylo co závidět. Hodnocení jezdců jsou hodně vyrovnaná a tak s napětím budeme sledovat další vývoj.

Největší boj se dal očekávat zejména v dvojspřeží velkých koní, ale jak se ukázalo, na dálku se o umístění rvali i účastníci kategorie jednospřeží i čtyřspřeží.

Ještě jedna malá organizační poznámka - sobotní maraton začíná už v 9:30 hod., nicméně první závodník, jímž bude Roman Vyskočil z NH Kladruby n.L. s.p.o. vjede do překážkového úseku E v 10:12 hod. Pokud se tedy Semic zítra chystáte, dorazíte-li na ohlášenou desátou ranní, přijedete včas.

AKTUALIZACE: 30.7. 13:00 - Výsledky pátečních drezur

V soutěži pony vypadá pořadí na prvních místech takto:

 • Monika Pospíšilová 56,189 tr.b.
 • Jan Hladík 74,75 tr.b.
 • Tomáš Palán 75,53 tr.b.
 • V drezurách jednospřeží je pořadí následující:

 • Ladislav Jirgala,
 • Kateřina Neumannová,
 • Pavel Jadrníček,
 • Jan Minarčík,
 • Roman Vyskočil.
 • AKTUALIZACE: 29.7. 20:50 dnešní program - prezentace, veterinární kontrola a technická porada

  Do Semic se už sjeli všichni jezdci i se svými svěřenci. Od 10. - 13. hodiny proběhla prezentace a ve 14. hodin začala veterinární inspekce. Tvz. kondičky absolvovali nejprve pony, pak ostatní kategorie v pořadí jedno-, dvoj- a nakonec čtyřspřeží.

  V tuto chvíli ještě probíhá technická porada, po ní snad už bude k dispozici oficiální startovní listina drezur.

  Soutěžit se začíná zítra v 9:00 hod., kdy se na travnaté ploše drezurního obdélníku představí nejprve soutěžcí kategorie dvojspřeží pony.

  AKTUALIZACE: 28.8. 19:00 - ptali jsme se za vás Ing. Jandla

  Je před námi poprvé Mistrovství republiky konané v Semicích. Můžete nám v krátkosti přiblížit, jak moc a příp. v čem se liší přípravy těchto mistrovských závodů od těch tradičních jarních? S čím jste se v této souvislosti potýkali nejvíce?
  Dá se říci, že v přípravě je spousta věcích stejných tzn. musí se připravit trať, zázemí, sbor rozhodčích a pořadatelů, ustájení koní a spoustu dalších věcí. Ale mistrovství je přeci jen vrchol sezóny. Ne že bychom při jarních závodech něco ,,odflákli" nebo podcenili, ale na mistrovství se vše musí připravovat ne na 100, ale 200%. Nejvíce jsme se asi potýkali s tím, jestli to všechno zvládneme.

  Čeho se před nadcházejícími závody obáváte a na co se naopak těšíte?
  Tak samozřejmě se obáváme, jak všechno do sebe zapadne a bude fungovat podle našich představ, ale nejvíce se obáváme jako vždy počasí. Naopak nejvíce se těšíme na neděli cca 16 hodin až všichni budou - věříme a přejeme si - odjíždět spokojeně domů.

  Bylo něco, co jste po zkušenostech z letošních promáčených květnových závodů v Semicích upravili, aby se podobným problémům předešlo - viz. vynechání překážky na trati (terén, trasa maratonu apod.)?
  Smířili jsme se s tím, že větru a dešti neporučíme, ale i tak doufáme, že změny, které jsme připravili, budou vidět.

  Všech zdejších 7 překážek by mělo být využito na 100 pct, proto se zeptám, jak jste si poradili se sedmičkou, která právě na jaře nakonec z maratonu pro nekorektnost vlivem podmáčeného terénu úplně vypadla? A "hrad" uvidíme už v plné kráse, tedy i s původně plánovaným nájezdem?
  Dlouho jsme přemýšleli, jak změnit ,,sedmičku", tak jsme z ní udělali ,,trojku". Ale teď vážně. Vedle drenáží, které by měly odvést přebytečnou vodu, jsme povrch vysypali pískem. Ten by měl pomoci při rychlejším vysychání překážky. Hodně si slibujeme i od ,,zapojení" nově vysetého trávníku v okolí překážky. Hrad uvidíme určitě s prvotně plánovaným nájezdem, ale i s další inovací.

  Která z překážek tedy od května do dnešního dne doznala ještě nějakých větších úprav?
  Úpravy doznaly i další překážky, ale musíme něco nechat i na překvapení, nemůžeme vše vyzradit dopředu.

  Naši čtenáři diskutovali Vaši účast v kategorii čtyřspřeží - startujete na divokou kartu nebo máte splněné kvalifikační podmínky?
  Každý, kdo sleduje letošní závody ví, že splnit kvalifikační podmínky, konkrétně ve čtyřspřeží, nebylo na národních závodech jednoduché. V podstatě se dá říci, že kvalifikace se dala,vzhledem k neúčasti spřežení nebo rušení závodů, získat jen na závodech v Pardubicích. To ale pro mě, vzhledem k blížícímu se termínu a stádiu příprav na naše mistrovství, bylo nemyslitelné. Proto jsem požádal komisi spřežení o udělení vyjímky ke startu na Mistrovství ČR.

  Tím, co bývá pořadatelům často vytýkáno je nedostatečná mediální propagace. Jak se Vám vede na tomto poli?
  Z hlediska mediální propagace jsme uzavřeli smlouvu o spolupráci s Rádiem Blaník, které pravidelně vysílá reklamní spoty na naše závody. Dále spolupracujeme s Deníky Bohemia, internetovým rádiem Click&Country a podobně. Samozřejmě se snažíme i o místní propagaci prostřednictvím plakátů, banerů apod.

  V jednom rozhovoru jste zmínil řadu chystaných překvapení pro diváky, ale i soutěžící. Přeci jen neodtajníte některé z nich?
  Pro pohodlí diváků jsme připravili u stánku s občerstvením velké stany s posezením, orientaci na závodišti by měla napomoci i rozšířená pořadatelská služba a další vylepšení. Pro soutěžící bude asi největším překvapením, nebo spíše změnou, znovuzapojení naší ,,hůry" do kurzu trati maratonu. Další změnou pro účastníky závodů je, že společenský večer, spojený s vyhodnocením průběžných výsledků po dvou dnech zápolení proběhne přímo na našem kolbišti v jichž zmíněných party stanech.

  Spustili jste do ostrého provozu nové webové stránky www.jksemice.cz ... bylo hlavním důvodem pořadatelství letošního MČR? Přibližte nám, jak je hodláte dále rozšiřovat?
  Spuštění našich webových stránek bezprostředně nesouvisí s pořádáním Mistrovstí ČR, spíše to jen trošku urychlilo. Potřebu našich stránek jsme cítili již delší dobu, protože s narůstající aktivitou našeho jezdeckého klubu je potřeba tuto snahu i propagovat.

  A konečně poslední otázka, jak se projeví změny na závodišti v cenách vstupného a parkovného?
  Všechny návštěvníky, kteří se chystají do Semic můžeme uklidnit, že ceny vstupného i parkovného zůstanou na úrovni Jarních závodů. Vstupné tak bude činit 70 korun za dospělého a na 20 korun vyjde parkovné (pozn.red.)

  Děkuji za rozhovor a přeji hodně pořadatelského i sportovního štěstí !

  AKTUALIZACE: 27.7. 9:40 hod. - přidána předběžná startovní listina drezur - začíná se v 9,00 hod. a končí v 17:25 hod.

  Jako vždy je k dispozici ke stažení pod textem článku

  AKTUALIZACE: 26.7. 10:50 hod. - přiložen aktualizovaný seznam startujících, soutěžících je tedy k dnešnímu dni přihlášeno 39 a čtyřky se sjedou hned čtyři!

  Přinášíme čerstvé novinky, kterým je dnešního dne zveřejněný aktualizovaný seznam startujících, v němž přibylo hned několik zajímavých jmen. Na startu se nakonec objeví v kategorii jednospřeží MVDr. Pavel Jadrníček Gss Aversa XLIV (NH Kladruby n. L. s.p.o.), Petra Dušková s Rousmery (JK Robousy) a řady přihlášených rozšířil rovněž Pavel Bašus s Delmorem (JK Robousy). Čtyřspřeží se nakonec sejdou čtyři, protože z Robous přijede i Zdeněk Jirásek.

  AKTUALIZACE: 24.7. 9:50 hod. - přiložen seznam přihlášených - rozluštěna tajenka, ve čtyřkách se o mistrovský titul utkají Petr Vozáb, Jiří Nesvačil st. a ing. Jaroslav Jandl

  Záhada přestala být záhadou a tak už známe předběžnou startovní listinu letošního Mistrovství ČR v jízdě spřežení. Je tedy jasné, pokud nedojde k nějaké zásadní změně, že uvidíme hned celé trio Nesvačilů, a to Jiřího ml., Jiřího st. a Radka. V pony párech se utkají tři nejlepší z posledních závodů spřežení - Pardubic, tedy Jan Hladík, Mgr. Monika Pospíšilová a Tomáš Palán.

  Totéž platí i pro kategorii jednospřeží, kde se představí Jan Minarčík, Ing. Kateřina Neumannová, Pavel Drbohlav či v Pardubicích nezúčastněný Roman Vyskočil.

  Pozadu nezůstane ani kategorie párů, která rovněž slibuje nádhernou sportovní podívanou. Posuďte sami - mezi přihlášenými najdete jména jako Jiří Nesvačil ml., Martin Gössl, Alexandr Soukup, Radek Nesvačil, Josef Hrouda, Tomáš Jelínek. Do pořadí na předních příčkách bude však jistě chtít promluvit i Jaroslav Kohout (zraněný v Semicích v květnu) či Vlastimil Pavlas.

  Zkrátka podívejte se do seznamu startujících a vyberte si svého favorita, kterému přijedete do Semic fandit. Pokud tu možnost nebudete mít, sledujte novinky zde.

  Seznam přihlášených naleznete jako vždy v přílohách tohoto článku.

  AKTUALIZACE: 20.7. 17:00 hod. - jako první známe a přinášíme vám počty soutěžících

  Dobrá věc se podařila a tak jsme rádi, že veškeré potíže s přihláškami snad už jsou definitivně zažehnány. JK Semice nám tak dalo k dispozici první čísla, která dávají možnost udělat si obrázek, jak asi bude vypadat to letošní Mistrovství ČR v jízdě spřežení.

  Dvojspřeží pony - 3 přihlášení
  Jednospřeží - 13 přihlášených
  Dvojspřeží - 15 přihlášených
  Čtyřspřeží - 3 přihlášení

  20.7. 12:00 - pozvánka + důležité upozornění JK Semice

  Právě v Semicích se totiž, v termínu od 29.7. do 1.8.2010, uskuteční vrchol tuzemské sezóny - Mistrovství České republiky v jízdě spřežení - CAN-1,2,4 a 2P.

  Závody spřežení v Semicích, konkrétně na kolbišti zvaném Pod Hůrou, už mají svou bohatou tradici a ten, kdo sem jednou zavítal, rád se vrací. Pro letošek si toho však zdejší Jezdecký klub Semice pod vedením ing. Jaroslava Jandla vzal na svá bedra zase o něco víc. Semičtí totiž úspěšně požádali o pořadatelství Mistrovství ČR v jízdě spřežení.

  I v roce letošním mistrovské závody připadly, stejně jako v loňském roce, na přelom července a srpna a jak již bylo zmíněno, pořadatelské žezlo od NH Kladruby nad Labem převzal Jezdecký klub Semice.

  Co se však nezměnilo vůbec, jsou kvalifikační kritéria, bez jejichž splnění nemůže jezdec se svým spřežením do soutěže nastoupit. Pro jedno- a dvojspřeží to znamená prokázat v letošním roce absolvování a hlavně dokončení alespoň dvou kompletních soutěží CAI nebo CAN, pro kategorie čtyřspřeží a dvojspřeží pony pak postačí v r. 2010 dokončení jedné kompletní soutěže CAI nebo CAN.

  Mistrovství ČR je zároveň kompletní soutěží započítávanou do Českého poháru v jízdě spřežení 2010, a to pro všechny zúčastněné kategorie.

  Jako vždy bude probíhat i samotný program závodů:

  Ing. Jaroslav Jandl na trati semického maratonuV pátek 30.7. je od 9,00 hod. ranní naplánována drezurní zkouška, do které by měla nastoupit nejprve dvojspřeží pony, po nich nastoupí jedno-, dvoj- a čtyřspřeží velkých koní.

  Druhý soutěžní den, tedy sobota 31.7., patří akčnímu maratonu. Do prvního úseku A (měřit bude 5300 m) se vydá první spřežení v 10,00 hod. dopoledne. Úsek E, tedy ten skutečně překážkový, bude dlouhý 7500 m a měl by zahrnovat 7 maratonových překážek (včetně oblíbeného jezírka).

  Stejný čas, jen o den později, bude v středu pozornosti opět travnatý obdélník, na němž závodníci absolvují svou překážkovou jízdu, neboli vozatajský parkur. Na něm se budou jezdci potýkat s 20 překážkami, jejichž šíře nepřekročí pouze u čtyřspřeží stopu kol o více než 30 cm. Pro ostatní kategorie budou parkurové překážky oproti kočáru širší pouze o 20 cm.

  Odměnou za dobré umístění budou pro soutěžící důležité body do Českého poháru v jízdě spřežení, zároveň však ti, co obsadí nejhůře třetí příčku, budou ohodnoceni peněžitými cenami. Rozděleno tak bude 43 tisíc korun.

  Prozatím bylo zčásti zatravněno opracoviště a na zbylé části se vytrvale pracuje na zlepšení kvality povrchu. Jak organizátoři slibují, úpravy dozná i drezurní obdélník. Ten se však již dle mého názoru osvědčil při květnových závodech, když bez jakýchkoliv známek poškození přestál vytrvalé jarní deště a průjezdy všech soutěžních kočárů.

  Autorem trati je Jaroslav Kosař, jenž se zároveň ujme i zpracování výsledků. Hlavním rozhodčím bude v Semicích Luboš Kocman a také ve sboru rozhodčích nalezneme samá známá jména - ing. Karel Regner, Ila Hrdličková, Václav Novotný a ing. Jiří Kunát. Ředitelem závodů bude ing. Tomáš Zieschang, PhDr. a průvodního slova na komentátorském stanovišti se ujme ing. František Petřík.

  Uzávěrka přihlášek byla včera, tj. 19. července 2010, teprve se zpožděním bude k dispozici seznam přihlášených startujících. Bohužel však, podle posledních informací, nedorazily všechny přihlášky vlivem technické závady tam, kam měly. Je proto možné, že některé přihlášky nebyly pořadateli vůbec doručeny.

  Pořadatelský Jezdecký klub Semice tak prosí všechny kvalifikované, aby si ověřili, zda obdrželi potvrzení přihlášky. Pokud toto potvrzení nemají, je nutné poslat přihlášku ještě jednou na e-mailovou adresu: zahradnictvi.jandl@seznam.cz. Za vzniklé potíže se pořadatel omlouvá a děkuje za pochopení.

  Tento článek však bude průběžně doplňován o nové informace, proto sledujte s námi, co se nového v Semicích, dějišti letošního Mistrovství ČR v jízdě spřežení, bude odehrávat.

  Podobné články
  Český rozhlas

  Kůň je krásné zvíře a říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Ale není kůň jako kůň. V Novotnově Dvoře u Havlíčkova Brodu cvičí…

  Slatiňany

  Pětadvacetiletá kočí Lucie Maryšková s valachem Szogunem už nasbírala řadu národních i mezinárodních úspěchů. To i přesto, že letošní sezona byla…