Mistrovství VČ oblasti v jízdě spřežení 2006

19. 9. 2006 Jana Kosařová Autor fotek: Jana Kosařová

Kompletní soutěž jedno a dvojspřeží pony + jedno a dvojspřeží velkých koní uspořádal JK Bohuslavice nad Metují ve spolupráci s SK SOKOL Lipiny ve dnech 1. - 3. 9. 2006 na kolbišti "pod lípou" v Bolehošti - Lipinách. Letošní 16. ročník byl ochuzen o soutěž čtyřek, když trio Z. Jirásek, J. Nesvačil a P. Vozáb reprezentovali ČR na Světových jezdeckých hrách. Všichni přítomní však byli díky internetu průběžně informováni, jak si naši jezdci v Aachenu vedou.

Do Lipin letos našlo cestu 33 spřežení, když Libor Kurka nastoupil z tréninkových důvodů (blížící se MS jedniček v Itálii) se dvěma koňmi pouze k páteční drezuře.

Drezurní zkouška probíhala jako vždy na fotbalovém hřišti, avšak deštivé počasí předešlých dnů udělalo s jinak bezvadným povrchem své. V horní části drez. obdelníku se bořili koně a zařezávala se kola parádních kočárů. Podmínky však měli všichni vozatajové stejné.

První zářijový den letošního roku naštěstí začalo na závodníky vykukovat sluníčko, které slibovalo do dalších dvou dnů alespoň částečné vysychání terénu. Nejlépe do kompletní soutěže "našlápli" Jakub Prášek, ing. L. Vyrtych a L. Kurka (resp. A. Soukup).

Nebývale teplé sobotní dopoledne přilákalo do lipinského areálu téměř tisícovku diváků.

Oproti předešlým ročníkům, kdy jich valná většina hned směřovala ke dvěma překážkám do lesa, letos byla lákadlem číslo jedna zbrusu nová vodní překážka přímo u kolbiště. Ta vyvolávala dohady, otázky a snad někde i obavy u samotných jezdců.

Úderem desáté hodiny dopolední, kdy na trať odstartoval první z jezdců (Miroslav Hladík - Falko, JK Boharyně), se napětí v mnohých z nás ještě stupňovalo. Všechna spřežení pony si však s vodou poradila na výbornou a ani s humorem připomínané šnorchly nebyly zapotřebí.

Svou dávku smůly si ve 4. překážce vybral do té doby vedoucí jezdec průběžného pořadí, Alexandr Soukup, když zapomněl projet 4. prvkem a ze soutěže byl tímto vyloučen. Když už jsme si říkali, že dnes proběhla celá terénní zkouška bez komplikací, úrazů či převrácení kočárů, o vzrušení se postaral poslední startující jezdec v kategorii dvojspřeží Jan Fiala, JK Semice. Do jedné z lesních překážek vletěl takovou rychlostí, že nestihl páru stočit správným směrem a jeden z koní narazil hlavou přímo do stromu. Tragicky vypadající kolize však naštěstí skončila po vyřezání bělouše z postrojů happy endem.

Při slavnostním společenském večeru bylo oceněno 5 nejlepších jezdců v každé kategorii a navíc nejrychlejší vozatajci z nové vodní překážky. (J.Linka, M. Jelínková, R. Vyskočil).

Vítězi maratonu se stali J. Prášek, P. Drbohlav a J. Kohout.

Kurs nedělního parkuru vzešel z hlavy a pera hlavního organizátora a stavitele tratí Jaroslava Kosaře. Mnozí jezdci už předem lamentovali nad složitostí překážkové jízdy a dokonce bylo slyšet i tvrzení, že je to trať hodná mistrovství světa. O záludnosti parkuru vypovídaly také dosažené výsledky.

Absolutním vítězem parkuru se stal se 6 tr. body Josef Linka, TJ JK Jetřichov, který zapřahal pony Marku a Elsu. Dobře si vedla i Mgr. Monika Pospíšilová z téže kategorie, která získala 9 tr.b. Ostatní jezdci měli nad 12,5 tr.b., ale nouze nebyla ani o výsledky kolem 30 tr. bodů!!!

Vítězem v soutěži jednospřeží pony se stal Miroslav Hladík-Falko, JK Boharyně, před Václavem Dohnalem-Zora, TJ JK Jetřichov.

V kategorii párů malých koní zvítězil způsobem start-cíl Jakub Prášek, zapřahající haflingy Molly a Monu. Dělá dobré jméno JK Robousy Zdeňka Jiráska. Druhé místo putovalo do Praskačky díky Mgr. Monice Pospíšilové. Ta připřahla do maratonu k Lindě25 stále vitální devatenáctiletou Barču, avšak drezuru a parkur jela se žlutkou Sibelou. Třetí místo patří Jiřímu Votoupalovi z Moravského Krumlova - Honza, Aranka, Schery.

Nejlepším parkurem (14,07 tr.b.) v jedničkách potvrdil své vítězství MVDr. Pavel Jadrníček, JK NH KLadruby nad Labem. Pětiletý GSS Aversa XLIV působil při svém prvním startu velice dobrým dojmem. Druhé a čtvrté místo odvezl do Bylan Pavel Drbohlav. Startoval s lepší Jasmínou a starokladrubskou Feketou-23 z chovu T. Bartáka. Třetím místem navazuje na rodinné tradice Tomáš Wimmer-Falera-58, JS Vrcha.

Středočeské Bratronice jsou sídlem vítězného Jaroslava Kohouta ze soutěže párů. Jeho vítězných 16,97 tr.b. na parkuru hovoří o obtížnosti zcela jasně. Zapřahal Genifera a Lafrana. Druhé místo z rukou nepustil ing. Ladislav Vyrtych z Března - Rudolfo Fála I, Alabanza-45. Lipicánky Marushka a Ravena, vedené Tomášem Jelínkem, nebyly při překážkové jízdě nijak zvlášť vnímavé (32,3 tr.b.), přesto jim neuniklo třetí místo.

Titulem Mistra Východočeské oblasti se na rok může pyšnit Jakub Prášek, ing. Pavel Jadrníček a Pavel Groul - JK Boharyně.

Nedělní program zpestřily v přestávkách mezi parkury ukázky výcviku dětí na poníkovi, jízda v dámském sedle Heleny Vrbické a nádherné drezurní PAS-DE-DEUX v podání Jaroslavy Haškovcové a Jana Bubna.

Lipiny 2006 jsou za námi. Počasí přálo koním, závodníkům i divákům. Rozhodlo se o konečném umístění v Poháru spřežení.


Naviděnou v Lipinách ve dnech 14. - 16. 9. 2007Jakub Prášek.


 
Podobné články
Český rozhlas

Kůň je krásné zvíře a říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Ale není kůň jako kůň. V Novotnově Dvoře u Havlíčkova Brodu cvičí…

Slatiňany

Pětadvacetiletá kočí Lucie Maryšková s valachem Szogunem už nasbírala řadu národních i mezinárodních úspěchů. To i přesto, že letošní sezona byla…