Mistrovství České republiky v jízdě spřežení 2002

25. 10. 2002 Jana Kosařová Autor fotek: Helena Görnerová

Ve dnech 13.-15.9.2002 uspořádal JK Bohuslavice nad Metují a SK Sokol Lipiny Mistrovství České republiky v jízdě spřežení. Dějištěm zápolení se stala malá osada u Bolehoště - Lipiny. Zúčastnilo se 10 jednospřeží, 16 párů a 4 čtyřspřeží (Kateřina Kastnerová se na poslední chvíli omluvila). Většina jezdců se do místa konání sjela již ve středu, zbytek během čtvrtečního dopoledne.

Pro jezdce začalo mistrovství čtvrteční prohlídkou trati maratonu a večerní prezentací. Všichni byli překvapeni nově zbudovanými prostorami na kolbišti "Pod lípou". Však také celá vesnička žila touto akcí už rok dopředu. Všichni věnovali věškerý svůj volný čas na zvelebení a zpříjemnění prostředí pro jezdce i diváky. Patří jim za to velké uznání.

Samotné Mistrovské klání zahájila v pátek od 12 hodin drezurní zkouška. Nádherné počasí ještě umocnilo tu krásnou podívanou na kočáry, postroje i načinčané koně, jezdce v oblecích, elegantně nastrojené spolujezdce... První soutěžní den sledovalo jinde neobvyklé množství spokojených diváků. Nutno dodat, že pětice pánů rozhodčích neměla vůbec snadnou práci, neboť výkony vozatajů, zvláště hlavních favoritů, byly velice vyrovnané.

I v sobotu se na nás všechny po mrazivé noci smálo sluníčko. Dalo by se říci, že bylo úplně ideální počasí pro nejzajímavější, ale také nejtěžší, zkoušku spřežení. Jedničky čekala tříúseková trať, páry a čtyřky měli úseků 5. Délka maratonu byla přes 17 km a v závěru čekalo 7 záludných překážek. Bohužel ty většinou rozhodují o případném úspěchu či zklamání z celé soboty. Nejinak tomu bylo i v Lipinách. Dvěma jednospřežím a jedné čtyřce se nepodařilo terénní část mistrovství dokončit, tudíž byl konec všem nadějím. Jistě se na mě nebudou "postižení" jezdci zlobit, ale nikdo z nich nepatřil mezi hlavní favority, takže soutěž byla stále napínavá.

Tisícovka diváků měla možnost vidět opravdu bravurní výkony. Zvláště v okolí dvou "lesních" překážek nebylo " k hnutí", přes davy senzacechtivých obdivovatelů vozatajského umění. Tamní hluboký písek totiž udělá s jinak skvělou fyzičkou koní divy. Ale ani ostatní překážky přímo na kolbišti nezůstaly bez povšimnutí, zvlášť, když je možné ruch v nich sledovat z jednoho místa, třeba od stánku s občerstvením.

Večer byla již tradičně pořadateli zajištěna zábava. Nejprve se do rukou všech účastněných vozatajů přesunuly věcné ceny, spolu s výsledky maratonu a poté už tempo udávala country kapela. A věřte, že taneční parket nestačil odpočívat ani v hracích pauzách.

Nedělní propršené ráno nedávalo ani trochu optimismu na zlepšení tolik vymodleného počasí. Co se dalo dělat. I když se pořadatelé opravdu na všechno precizně připravili, jediné, co zatím zajistit neumí, je bezdešťové počasí na všechny soutěžní dny. Jak pravil ředitel závodů, Jaroslav Kosař: "I když budeme dělat závody na Sahaře, stejně nám bude alespoň jeden den pršet."

Ale zpět k programu. Poprvé zavítala do Lipin i spřežení poníků. A nepřijeli se jen předvést pro parádu, ale hlavně závodit. Všichni přítomní se nestačili divit, jak tito malí hrdinové umí zabrat a utíkat plným tempem mezi parkurovými kužely. A to na ně čekal mistrovský parkur ve dvojkolovém podání. Jejich páničci sklidili zasloužený potlesk.

Po nich už vjela do kolbiště jednotlivá jednospřeží, v pořadí od nejhoršího k nejlepšímu, dle dosavadních výsledků. Šanci na vítězství měli hned tři jezdci. A vyhrál ten s nejlepšími nervy, neboť staronový mistr jedniček Tomáš Barták ml. nastupoval k parkuru ze třetího místa. Skvělým výsledkem potvrdil dominantní postavení rodu Nesvačilů nejmladší Radek, když zajel skvělou jízdu a zařadil se tak před, do té doby vedoucího, Jiřího Koníře. Zkrátka - napínavá podívaná až do samotného konce.

Ještě před slavnostním nástupem se divákům představil na ruce ing. Jana Jiráska plemenný hřebec 609 Boston. Všichni jistě obdivovali, za hudebního doprovodu dopadajících kapek deště, jeho prostorné chody a výborný charakter. Tento fešák měl poté na kolbišti svou "nevěstu", sedmiletou Rebeku. Ta je v majetku pana Václava Kosaře. V loňském roce zvítězila v drezurním KMK šestiletých a nyní se již připravuje na svou mateřskou roli, právě díky předvedenému Bostonovi.

Zmiňovaná Rebeka v sedle s Janou Kosařovou, zavedla spřežení ke slavnostnímu nástupu na kolbiště. I když do té doby asi hodinu vůbec nepršelo, hned po prvních tónech známé melodie z filmu "Sedm statečných", která doprovází slavnostní ceremoniál, začala doslova průtrž mračen. Dodnes nedovedu pochopit, co přimělo tolik lidí ke sledování nedělního programu. Tolik deštníků, tísnících se kolem kolbiště, doslova vyráželo dech všem pořadatelům. Vlezlá zima, vítr, déšť a nic lepšího neslibující mraky už od rána, tak vypadala meteorologická situace v Lipinách, kam si i tak našlo cestu na 500 diváků. Vy, kteří jste tam byli, ještě jednou před Vámi smekám a obdivuji Vás. A samozřejmě moc děkuji, neboť Vy jste dokázali vytvořit tu krásnou atmosféru, která při následném zaznění naší státní hymny vháněla slzy do očí.

To už jsem ale přebehla k "ponástupovému" dekorování vítězů a umístěných v soutěži jednospřeží. Přestalo pršet - dobrá zpráva. Všichni jezdci dostali čestné floty a (stejně jako i v ostatních kategoriích) věcné ceny od přítomných sponzorů.

Pak už se naplno rozběhl boj o titul mistra v párech. I tato soutěž ještě neznala svého vítěze, i zde rozhodoval především dosažený čas, samozřejmě čistý parkur ale hlavně pevné nervy. Ty si nejvíce upevnil (dle jeho slov) při sobotním večerním tanečku, Ladislav Jirgala, jinak také vítěz světového poháru v jízdě dvojspřeží. Druhé místo připadlo po chybičce Jiřímu Nesvačilovi st. a bronzová medaile zbyla na vítěze sobotního maratonu Alexandra Soukupa. Jistě není bez zajímavosti, že čtvrtou příčku obsadil Marek Jirgala, vítězův syn, který startuje teprve první sezonu a jistě bude v budoucnu velkým konkurentem nejen tatínkovi, ale i všem ostatním.

V průběhu parkurových zápolení dvojek, byla pro diváky připravena ještě jedna zajímavá podívaná. Mnoho z nich totiž nikdy nemělo možnost vidět při práci skutečného koňského kováře. Proto pořadatelé využili nabídky od pátku přítomných kovářů ze SOU Jaroměř a nechali před zraky mnoha a mnoha návštěvníků překovat výše uváděnou Rebeku. Zvláště děti si přišly na své. Ochotný mistr odborného výcviku odpovídal na všetečné otázky přihlížejících a ještě se při tom plně soustředil na práci. A abych Vám alespoň trochu přiblížila znalosti laiků, jistě Vás pobaví dotaz: "Po kolika letech se kůň musí znovu okovat?", nebo "Proč stojí tak klidně, vždyť to musí strašně moc bolet?" a nebo "Kolik tak stojí okování - 100, nebo dokonce 200 korun?" Jo milá paní, při rozumném kováři dáte 200 za každou nohu, ale spíš víc. A to jste měli vidět tu bitvu o 2 sešlapané podkovy! Kobylka by musela mít alespoň 15 párů kopyt, aby byly všechny dětské dušičky spokojené.

Soutěž čtyřspřeží byla vlastně od začátku rozhodnutá. Po sobotní terénní zkoušce došlo sice na výměnu jezdců na 2. a 3. místě, ale suverenního Zdeňka Jiráska to ani přinejmenším nezajímalo. Ten měl své jisté a snad jen nikým nepředstavitelná kolize by ho mohla o jeho první titul Mistra České republiky v kategorii čtyřspřeží připravit. Stříbrnou medaili si do Benic odvážel Tomáš Barták st. a bronz putoval zásluhou "nováčka" Davida Hájka do Pernštejna.

V závěru byla také divákům představena a posléze odměněna vítězná spřežení v pořadateli vyhlášené anketě o Nejsympatičtější spřežení MČR A 1,2,4 2002. Těsným vítězem se stal před Pavlem Černíkem Zdeněk Jirásek, třetí nejoblíbenější byla čtyřka Tomáše Bartáka. Tolik hlasy tipujících.

Mistrovství je zdárně za námi. Všichni jsme přežili ve zdraví a už nyní plánuje Jaroslav Kosař další ročník závodů, tentokrát již 13. Co si přát do dalších let? Určitě stálé počasí (bez vody), stálou přízěň diváků i jezdců, ale hlavně zdraví. Pokud se nám podaří příští rok uprostřed září závody uspořádat, již teď Vás všechny upřímně zvu. Přijeďte, nebudete litovat!

Podobné články
Český rozhlas

Kůň je krásné zvíře a říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Ale není kůň jako kůň. V Novotnově Dvoře u Havlíčkova Brodu cvičí…

Slatiňany

Pětadvacetiletá kočí Lucie Maryšková s valachem Szogunem už nasbírala řadu národních i mezinárodních úspěchů. To i přesto, že letošní sezona byla…