Zimním šampionem vozatajů je Domes. Muchové se i přes zranění dařilo

19. 3. 2023 Tisková informace Autor fotek: Josef Malinovský Zdroj: Zimní jezdecký pohár URL zdroje: www.jezdeckypohar.cz

Definitivní tečku za Zimním jezdeckým pohárem 2023 udělali vozatajové v neděli 19. března. Nejspokojenější odjížděl z Královic u Slaného Milan Domes, jenž ovládl celkové pořadí dvojspřeží i čtyřspřeží. V singlech nestačil jen na Kateřinu Muchovovu.

Finálové klání Zimního jezdeckého poháru vozatajů nabídlo divákům skvělou sportovní podívanou, při které se bojovalo o medailové pozice až do úplného konce. 
 
V kategorii jednospřeží byla jasnou favoritkou Kateřina Muchová. Ta ovládla všechny tři pohárové kvalifikace, ale na finále do Královic dorazila s ortézou na noze. Úraz, který si způsobila při tréninku v sedle, ji však neodradil od účasti a bojovala ze všech sil, aby uhájila celkové prvenství. Jenže její největší soupeř Milan Domes jí rozhodně nenechal nic zadarmo a v úvodním kole soutěže ji předstihl přesně o sekundu. Druhé kolo pak oba zajeli shodně s výsledkem 82,09, a tak skončili na prvních dvou příčkách. Na pořadí žebříčku to však již nic nezměnilo a Muchová Zimní pohár jednospřeží vyhrála s 39 body, zatímco Domes měl o čtyři méně. Z třetího místa se radoval David Haitl, jenž bral body za čtvrtou pozici a celkem jich měl třicet. V dílčím hodnocení před ním skončila o jednu desetinu bodu Markéta Jelínková. 
 
Velmi solidní výkony předváděl v soutěži dvojspřeží vítěz první letošní kvalifikace v Hradištku Zdeněk Jirásek. Tentokrát skončil třetí a na bodové konto nasbíral 29 bodů, stejně jako Martin Zakršmíd. Ten byl ovšem ve finále až šestý, a tak o lepší pozici rozhodl ve prospěch Jiráska závěrečný výsledek. Skončil těsně pod medailovými pozicemi. Pomyslný bronz bral Petr Vlašic, jenž byl ve finále čtvrtý hned za Jiráskem, a to s rozdílem více jak deseti bodů. Velmi vyrovnané jízdy měli Petr Myslík a Milan Domes. První kolo ovládl Myslík, druhé Domes a nakonec tím šťastnějším, alespoň na chvíli, byl první jmenovaný, když zvítězil s náskokem pouhých 55 setin. Jenže po přidělení bodů do seriálové tabulky nakonec o jeden bod triumfoval Domes. 
 
Jediný vozataj startující během celé zimy ve všech kategoriích doufal v úspěch i se čtyřspřežím, ale sám si moc nevěřil na lídra žebříčku Jaroslava Jandla. Jemu stačilo být do druhého místa a udržel by se ve vedení. Jenže nervozita udělala své a v první rozjížďce byl po třech chybách až třetí. I když napodruhé zapisoval jednu chybu a posunul se o řádek výš, po sečtení obou penalizací zůstal třetí za druhým Petrem Vlašicem a prvním Milanem Domesem. Vlašic bral devatenáct bodů a celkově jich měl pětatřicet. Jandl k původním osmnácti doplnil dalších osmnáct. Jenže stejně na tom byl po připsání dvaceti bodů k dřívějším šestnácti Domes a při bodové shodě bylo uplatněno pravidlo, že vyhrává lépe umístěný ve finále. Milan Domes se tak stal dvojnásobným vítězem Zimního jezdeckého poháru 2023 a odjížděl domů s pocitem, že k hattricku mu chybělo opravdu jen velmi málo.
 
Halová sezona jezdeckých závodů byla po třetím březnovém víkendu zakončena a již příští týden proběhnou první soutěže na venkovních kolbištích. 
Podobné články

Od 20. do 23. dubna 2023 patřily již tradičně Kladruby nad Labem mezinárodním závodům spřežení Rudolfův pohár. Téměř devadesát účastníků z patnácti…