Důstojnou tečku halové sezóny udělali ve Slatiňanech

27. 3. 2011 Běla Fialová Autor fotek: Běla Fialová

Dnes si již můžeme říci, že halová sezóna spřežení 2010/2011 je úspěšně za námi a těšit se můžeme konečně na sezónu venkovní. Tentokrát kalendář oficiálních halových závodů nabídl pouhé tři dny věnované soutěžím spřežení. Poslední den, kdy zamířili jezdci spřežení právě do haly místo na venkovní kolbiště, uspořádal NH Kladruby nad Labem s.p.o. ve Slatiňanech.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem s.p.o. uspořádal závody spřežení v hale již popáté a jako každý rok uzavíralo halovou sezónu soutěží spřežení. Bohužel však skutečně do startovního pole nepříznivě zasáhla blízkost termínu konání CAI-A 1,2,4 + 2P v Kladrubech nad Labem, známá všem spíše jako Rudolfův pohár, a tak se v sobotu 26.3.2011 na startu slatiňanských halových závodů objevilo jen 23 kočárů.

Rozdělení závodníků bylo podle kategorií takovéto - 13 jednospřeží, 8 párů a bohužel pouze dvě čtyřspřeží. První na řadu přišla jednospřeží, a to v 10,30 hod. Premiérově si nový povrch vyzkoušel David Haitl s klisnou Xagena - 37, reprezentant vlastní stáje Chov koní David Haitl. Po něm na kolbiště vjela Dominika Strmisková se svou zlatou klisnou Burmou (JK Hřebčín FAVORY), první z pětice účastnic sobotního kočárového klání ve Slatiňanech. Nejlépe si ovšem ze všech žen na startovní listině vedla Ing. Kateřina Neumannová (NH Kladruby n. L., s.p.o.), která tentokrát zapřahala pětiletého hřebce Solo Elgata XXVIII. Zastupoval toho času zraněného vraníka Solo Siria X - 40, s nímž Ing. Kateřina Neumannová v závěrečném závodu spřežení sezóny 2010 v Bolehošti-Lipinách dosáhla na vítězství v kategorii jednospřeží.

Ovšem na startovní listině bylo hned několik nováčků, a to především koňských. Závodní atmosféru a první zkušenosti sbírala klisna Naja v zápřeži Jana Nesvačila (JK Moravský Krumlov), klisna Castilla - 22 vedená Jiřím Křížem (JK Voleveč), ale i Frenny - 39 vedená Ondřejem Rainem (JK Boharyně).

Roman Vyskočil zvítězil v jedničkáchA jak si v jedničkách nejen tyto nové posily vedly? Nejúspěšnější byl domácí reprezentant Solo Elgata XXVIII s Ing. Kateřinou Neumannovou (NH Kladruby n. L.), přičemž tuto dvojici k celkovému druhému místu odsoudila jediná chyba na překážce v kole prvním. Vítězství však neputovalo daleko a zůstalo rovněž v rukou domácích, ovšem v bílém provedení. První místo totiž získal po tuhém boji Roman Vyskočil s plemeníkem Generalissimus Altessa XLII. Tohoto hřebce jsme naposledy mohli vidět v čtyřspřeží Jiřího Nesvačila na Semickém derby, ovšem to už bylo v r. 2009! Třetí příčku obsadila další žena - Markéta Jelínková s klisnou Quintou (JK stáj Accos). Této dvojici se zde ve Slatiňanech obvykle daří, a tak její bronz nebyl až tak velkým překvapením.

Hodinu a půl dlouhou přestávku na oběd zkrátila ukázka jízdy v dámském sedle, která zároveň posloužila coby živá pozvánka na Dámský den ve Slatiňanech. Dámy se ještě v hale předvedou v drezuře, jízdě zručnosti, küru, freestyle a parkuru. Závody v jízdě v dámském sedle přitom zdejší hala hostí už příští týden, tedy 2. dubna 2011 od 10,00 hod.

FOTOGALERIE ze závodů spřežení ve Slatiňanech

Po přestávce následovala soutěž párů, do níž bylo přihlášeno 8 dvojspřeží. I zde jsme byli svědky několika závodních premiér - hnědobílé spřežení lipických klisen vedl Milan Komárek (JK stáj Accos), který si to sem, jak sám s úsměvem na tváři říkal, přijel „zkusit a proklusat". Také Jakub Hlávka (obvykle v roli přísedícího Jiřího Nesvačila ml., oba reprezentují NH Kladruby n. L.) si ve Slatiňanech odbyl svou závodní premiéru na pozici jezdce. Role si tu oba ale prohodili, tedy Jiří Nesvačil ml. pro tentokrát zaujal místo přísedícího. Přestože Jakub předvedl velmi pěknou a dravou jízdu s poměrně silnou diváckou podporou, jeho výkon nestačil na lepší než pátou příčku.

Prvním místem si loňskou pátou příčku opravil Martin Kaplan (JK Robousy) se spřežením Nero 10 a Nick 2. Své zlato získal plným právem, a to především díky bezchybné a plynulé, leč dostatečně rychlé, jízdě. Naděje na lepší umístění po zaváhání v jediné maratonové překážce v kole druhém pohasla pro Roberta Moravce (JK Bohuslavice nad Metují), nicméně druhé místo s odstupem pouhých 25 setin trestného bodu mu mohlo být útěchou. Mezi páry velkých koní se neztratil, byť se spřežením pony, ani Tomáš Palán (JK Moravský Krumlov), na něhož po dvou kolech zbyla celková třetí příčka.

Bohužel se do Slatiňan nesjela ani tři čtyřspřeží, a tak se ještě během sobotního rána uvažovalo o zrušení závodu v této kategorii. Ovšem slovo dalo slovo a tak Zdeněk Jirásek (JK Robousy) sepřáhl dvě hnědé páry - Rousmery a Lumpa s Nickem 2 a Nerem 10 a podpořil tak druhou domácí čtyřku vedenou Radkem Nesvačilem (NH Kladruby n. L.). Šlo o pověstnou třešničku na dortu, a to hlavně zásluhou Aleše Suchánka, který celý den svým komentářem závody provázel. Výsledkem byla poměrně pěkná atmosféra a program gradoval.

Určitou náplastí na nekompletní soutěž čtyřek (musí být min. 3), tak bylo sázení na vítěze čtyřek. Ten, kdo správně tipoval vítěze duelu a zároveň měl to štěstí, že jeho číslo bylo vylosováno, vyhrál projížďku kočárem v NH Kladruby n. L. Nutno zde podotknout, že vítězně z tohoto klání nakonec vyšel Radek Nesvačil, čímž si dal malý dárek k jeho pondělnímu svátku.

Co říci závěrem? Chladné počasí hrozící co chvíli deštěm dopřálo závodníkům i divákům relativní klid, podklad na venkovním opracovišti tak neklouzal a nikdo nebyl promočený „až na kost". Divácká kulisa byla, oproti některým předpovědím, poměrně široká, přesto divácká podpora jezdcům bývá obvykle ve Slatiňanech slabší. V tomto směru ani letošní ročník nikterak nepřekvapil a ani skvělý Aleš Suchánek na tomto faktu nic nezměnil, škoda ... Organizace se ukázala jako dobře zvolená a nakonec dlouhá přestávka poskytla divákům čekajícím na páry a čtyřky dostatek času se v klidu najíst, probrat vše důležité, či se jen tak projít nádherným areálem zámeckého parku ovšem ještě v zimním hávu. Příjemnou novinkou se ukázala být i možnost u občerstvení posedět a přitom na televizní obrazovce sledovat dění v hale.

Organizátorovi i všem zúčastněným jezdcům bych zároveň ráda touto cestou poděkovala za to, že společnými silami dokázali udělat důstojnou tečku za letošními halovými závody spřežení. A nám ostatním pomohli příjemně se naladit na první kompletní závody spřežení na venkovních kolbištích. Ty první už jsou doslova za pár dní, konkrétně v termínu 14. - 17.4.2011 mezinárodní závody spřežení - Rudolfův pohár v NH Kladruby nad Labem. Tedy u kočárů zase brzy na viděnou!

Podobné články
Český rozhlas

Kůň je krásné zvíře a říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Ale není kůň jako kůň. V Novotnově Dvoře u Havlíčkova Brodu cvičí…

Slatiňany

Pětadvacetiletá kočí Lucie Maryšková s valachem Szogunem už nasbírala řadu národních i mezinárodních úspěchů. To i přesto, že letošní sezona byla…