Domes byl v Hradištku blízko hattricku. Nevyhrál jen se čtyřspřežím

31. 1. 2022 Tisková informace Autor fotek: Josef Malinovský

Při prvním kole osmého ročníku Zimního jezdeckého poháru spřežení v Hradištku u Sadské sahal Milan Domes po vítězném hattricku, ale v kategorii čtyřspřeží nakonec skončil druhý, přestože i v tomto případě po prvním kole vedl.

Zimní jezdecký pohár ožil v sobotu 29. ledna po téměř dvou letech. Sedmý ročník seriálu v roce 2020 byl totiž kvůli covidu-19 předčasně ukončen po třech kolech. Neodjela se tehdy poslední kvalifikace a finále při Jezdeckém festivalu v Královicích u Slaného. Výsledky tak musely být vyhlášeny podle průběžného pořadí a vítězem se stal Milan Domes.     Tento vozataj reprezentující Jezdecký klub M+M Pastviny na triumf dokázal skvěle navázat i v úvodu osmého pokračování halové vozatajské série. V soutěži dvojspřeží, která se jela z těch oficiálních jako první, se ujal vedení hned v prvním kole. V tom se blýskl velmi rychlou jízdou Martin Zakršmíd. Čas 75,70 sekundy byl ze všech nejrychlejší, ale s 15 trestnými sekundami navíc se zařadil za Domese. Rychlý byl i v druhém kole, jenže i v tomto případě chyboval a nakonec se 175,25 body skončil čtvrtý.   O necelý bod méně zajistil bronzovou pozici Petrovi Vlašicovi, jemuž nevyšla první jízda. Napodruhé již byl bezchybný, stejně jako Zdeněk Jirásek. Ten ale dokázal čas druhého kola stlačit pod 80 sekund a výsledné skóre 170,18 bodů znamenalo druhé místo. Nestačil pouze na zmíněného Milana Domese. S koňmi Mágus a Bársony v druhém kole vedení upevnil rychlým a bezchybným výkonem. Jiráskovi tak utekl o více jak sedm bodů.    Královská kategorie čtyřspřeží měla pět účastníků, hlavní souboj se však odehrával mezi dvojicí vozatajů. Velmi dobře začal Petr Vlašic, jenže Milan Domes ho v úvodní části soutěže předstihl o deset bodů. Druhé kolo dokončil Vlašic bez shození jediného míčku ve výborném čase 95,31. Poslední startující Domes musel dlouho čekat na povolení k jízdě od sboru rozhodčích, neboť bylo potřeba odstranit závadu na fotobuňce časomíry. A právě to částečně rozhodlo v neprospěch Domese, jemuž se následná jízda vůbec nepovedla. „Měl jsem smůlu, dlouho jsem tu jezdil a už mě brněly ruce. Nemohl jsem ani přehmátnout,“ vysvětlil později.   Nejvíce obsazená byla odpolední kategorie jednospřeží. Nastoupilo do ní sedmnáct závodníků, včetně Lucie Maryškové, jež vyhrála už ráno v hobby soutěži tzv. singlů. Tentokrát skončila se 166,90 body druhá, o čemž rozhodla hlavně druhá rozjížďka. V té nechybovala a o více jak sekundu a čtvrt předjela Otu Bareše. Právě ta jedna jediná sekunda zamíchala pořadím na druhé a třetí příčce ve prospěch Maryškové.    Těsné rozestupy byly mezi více účastníky, a tak právě tato soutěž měla možná nejnapínavější průběh. Pouze nejvyšší řádek výsledkové listiny měl do jisté míry rezervovaný po prvním kole Milan Domes, jelikož dalším sedmi soupeřům odskočil o více jak deset sekund. S Plutem XIV-1 / Pajkosem napodruhé ještě náskok navýšil na více jak šestnáct vteřin a stal se tak jednoznačným vítězem. „Větší úspěch pro mě bylo první místo ve dvojspřeží, ale i triumfu v jedničkách si cením. Tento kůň je již sedmnáctiletý a má už něco za sebou. Konkurence byla silná, ale asi neměla ještě tak napracováno. Téměř sedmnáct sekund náskok je docela dost. Věděl jsem, že když se dobře trefím do maratonky, tak nám první místo nemůže uniknout,“ spokojeně konstatoval a dodal, že plánuje letos objet všechna vozatajská kola Zimního jezdeckého poháru.    Ta se uskuteční 12. února ve Slatiňanech, 27. února v Tlumačově, 12. března v Brně a finále je naplánováno na 19. března v Královicích u Slaného. Souběžně probíhá také parkurová část seriálu, která vyplňuje zbývající víkendy. Celkem je vypsáno deset závodních dnů – pět v každé z disciplín.   Podrobnosti jsou na stránkách www.jezdeckypohar.cz

Mezinárodní vozatajské závody CAI Kladruby 2024, jejichž součástí je i Světový pohár a Pohár národů čtyřspřeží, byly zahájeny!

V sobotu 6. dubna hostil hřebčín Slatiňany již tradiční jednodenní závody spřežení CAN1*, jimiž byla zahájena venkovní sezóna závodů spřežení roku…