Aktuálně z MS jednospřeží Jarantów (POL) - Jan van den Broek novým mistrem světa

31. 8. 2008 Helena Görnerová

Slavnostním ceremoniálem ve středu, 27.8.2008, zahájilo v polském městečku Jarantów letošní  mistrovství světa jednospřeží. České vozatajství zde reprezentovali se svými koňmi Marek Jirgala a Tomáš Barták, článek je krátkým souhrnem průběhu a výsledků celé akce.

Kvalifikační podmínky FEI pro účast na mistrovství světa doplnila v letošním roce Česká jezdecká federace nutností účasti v minimálně 3 vyjmenovaných soutěžích jednospřeží (CAI Kladruby, CAI - Ksiasz a CAI Nebanice) a podmínkou, že jezdec musí zajet drezurní úlohu FEI č. 9 minimálně na 63 tr.b. v roce 2007 nebo 2008 na závodech CAI.

Na základě těchto kritérií a po zvážení dalších, mj. výkonnostních okolností, nominovala komise spřežení ČJF k účasti v r. 2008 Marka Jirgalu a Tomáše Bartáka ml.Upozorňujeme čtenáře, že stránky pořadatele poskytují možnost přehrání videozáznamů z celého mistrovství. Na stránce, uvedené níže, tak můžete aktuálně shlédnout záznam nedělních dopoledních parkurů, v jehož cca  47. minutě z celkové hodiny startoval i Tomáš Barták. Další videa v archivu přiblíží vše ostatní, vč. ceremoniálů.

31.8. 16:30 - Oficiální výsledkové listiny již jen potvrdily včerejšího rámcového vítěze a nového mistra světa v kategorii jednospřeží. Holandský reprezentant  Jan van den Broek udržel čisté skóre a stylem od drezury po dnešní parkur bez jediného trestného bodu přesvědčil přihlížející na téměř zaplněných tribunách o kvalitách celého svého týmu. Stříbro si z Polska odváží Francouzka Ann-Violaene Brisou, která jen o pohých 0,24 setin tr. bodu předstihla bronzového holandského reprezentanta, Jana Moonena.

Obrovská radost  zavládla také v týmu Švýcarů, poté, co závěrečnou famózní a přesnou jízdou v nejrychlejším, bezchybném (a velmi koukatelném) parkuru, vylepšil svou průběžnou pozici z 21. hned na 12. místo Eric Renaud. I on tak nakonec přispěl k třetí příčce své země  v soutěži družstev (Rene Rahm, Michael Barbey). Stříbro patří týmu německému (Christoph Dieker, Thorsten Zarembovicz, Dieter Lauterbach) a na body o 0,78 setin zvítězilo družstvo Francie ve složení Ann-Violaene Brisou (celkově 2.), Michael Sellier (6.) a Yannick Cherel (v jednotlivcích 37.). Přesto, že Holandsko jako země uspělo hned ve dvou medailových pozicích šampionátu, jako družstvo se umístilo "až" na 6. místě. Zapříčinilo to (tentokrát ne zcela šťastné) složení družstva, kde nového mistra JVDB doplnila Leonne Van Gestel (celkově 26.) a Jacqueline De Groot-Apon, celkově 49. Český dvojčlenný "tým" byl vyhodnocen na 15. místě ze 17 před družstvy Irska a Lucemburku.

V celkovém hodnocení jednotlivců pak náleží Markovi Jirgalovi 33. místo a Tomáši Bartákovi 54.


31.8. 12:03 - Pro české zástupce na MS jednospřeží je dobojováno. Bohužel ani Markovi Jirgalovi se v parkuru nedařilo a přesto, že se vešel do časového limitu, nasbíral 15 tr. bodů na čtyřech překážkách a z prozatím odjetých 39 závodníků je jeho parkur 29. v pořadí. Průběžný výsledek po Markově jízdě je přiložen pod článkem, očekáváme definitivní výsledky celého šampionátu.

Obrovská nepříjemnost postihla bohužel v průběhu poslední soutěže maďarského reprezentanta Vilmose Jambora. Jeho osmiletý valach Remrandt  vypadal již při startu do parkuru velmi nervózně a v druhé půli kurzu se kočímu nepodařilo jej správně vyvést z překážky. V prudkém obratu doslova vystřelili kočí i jeho přísedící na hrazení, převrácený kočár ještě pár desítek metrů poplašený kůň táhl za sebou. Doufáme, že kočí i jeho drobounká přísedící, kterou z místa odvezla sanitka, jsou v pořádku a držíme všem třem pěsti.


31.8. 10:34 - Jak jsme se ráno dozvěděli, včerejší propad bratrů Bartáků zapříčinila především technická závada, kdy zhruba od poloviny trati jel tým s prasklými brzdami maratoňáku. Nevzdali ale a přesto, že také dnešní parkur přinesl další tr. body a s lepším umístěním tak již počítat nemohou, je dobře, že soutěž dokončili. S napětím očekáváme parkur Marka Jirgaly...

30.8. 17:52 - oficiální výsledky po dvou dnech:  Jirgala 26., Barták 53.

30.8. 17:02 - neoficiální průběžné výsledky maratonu: Jirgala 20., Barták 44.

30.8. 16:45 - neoficiální průběžné výsledky maratonu: Jirgala 16., Barták 38.

30.8. 14:25 - oficiální výsledky po drezurách: Jirgala 36., Barták 51.

Oficiální výsledkové listiny jsou ke stažení pod článkem.

Podobné články
Český rozhlas

Kůň je krásné zvíře a říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Ale není kůň jako kůň. V Novotnově Dvoře u Havlíčkova Brodu cvičí…

Slatiňany

Pětadvacetiletá kočí Lucie Maryšková s valachem Szogunem už nasbírala řadu národních i mezinárodních úspěchů. To i přesto, že letošní sezona byla…