První ročník Memoriálu Jana Petrtýla v Klokočově

4. 8. 2016 Natalie Blizňáková Autor fotek: Markéta Holčáková, Barobra Blizňáková

Slezský norik je plemeno typické pro hřebčín Františkův dvůr, chová se zde již řadu let a ke Klokočovu neodmyslitelně patří. I proto se zde jednou ročně pořádá akce s názvem Den slezského norika, na které se můžou diváci s těmito koňmi seznámit a vidět je nejen při předvedení v chovatelské části, ale také při závodech na terénním kolbišti.

23. července se na hřebčíně Františkův dvůr v Klokočově uskutečnila již tradiční a divácky oblíbená akce Den slezského norika. I přesto, že název akce již napovídá, na co je zaměřena, musíme říci, že k vidění bylo i mnoho jiného. V letošním roce se uskutečnila ve spojení s městem Vítkov a oslavami 60 let založení TJ Sokol Klokočov.

Den začal na travnatém kolbišti chovatelskou přehlídkou a rejem kočárů. Rej kočárů vedly dvě slezskonorické klisny pod sedlem Póza a šampionka tříletých klisen z roku 2014 Rebeka. Poté následoval plemenný hřebec 1589 Baramis zapřažený v sulce vedený slečnou Janou Voráčkovou, pára Davida Šimy valach Black a plemenný hřebec Galvas, „česká" trojka klokočovských klisen Chata, Šína a Poly s Lukášem Novákem a na závěr čtyřspřeží klisen Šance, Jáma, Sára a Švarná pod vedením Jana Blizňáka.

Čtverka

Po zahájení následovala chovatelská přehlídka. Představeno bylo 10 klisen s hříbaty po hřebci 1589 Baramis, tříleté klisny a plemenní hřebci 2986 Neron, 2952 Brys Slezský, 1835 Patriot, 1589 Baramis a 1952 Galvas.

BrysMimo slezské noriky doplnili program i fríští koně pana Stuchlíka v zápřeži a ukázka pony games.

Odpolední část programu se konala na kolbišti v terénu, kde se 7 dvojspřeží vypořádávalo s překážkami a náročným terénem jak ve vozatajské jízdě, tak v ovladatelnosti s kládou. Soutěž byla pořádaná jako Memoriál Jana Petrtýla - otce slezského norika na Klokočově.

Ve vozatajské jízdě si museli závodníci poradit s překážkami mezi kužely, ale také mezi stromy, s pevnou maratonskou překážkou a couvačkou. V této části se nejvíce dařilo Pavlu Reichlovi s hřebci Neronem a Brysem Slezským, na druhém místě se umístil David Šima s Galvasem a Blackem a na třetím místě Jan Blizňák s klokočovskými klisnami Sárou a Švarnou.

V ovladatelnosti s kládou se kvůli náročnému terénu nepodařilo nikomu zajet trať bez trestných bodů. Nejméně trestných bodů, velký časový náskok a s přehledem první místo vybojoval Vladimír Hajtmar s valachy Galenem a Grafitem, jako druhý skončil Michal Bančík s Nailou a Nickem, u nichž byl tento výsledek velmi oceněn, protože kočí i oba koně jsou mladí a s tratí si velmi dobře poradili, a jako třetí opět Jan Blizňák se Sárou a Švarnou.

Hajtmar

Po sečtení bodů z obou soutěží byly vyhlášeny výsledky, kdy soutěžící byli dekorováni a odměněni věcnými i finančními dary.

Na třetím místě se stejně jako v předešlých dvou soutěžích umístil Jan Blizňák s mladými klisnami Sárou a Švarnou, na druhém místě skončil Vladimír Hajtmar s Galenem a Grafitem, který měl stejný počet bodů jako Jan Blizňák, ale lepší výsledek v ovladatelnosti s kládou, a vítězem se stal Pavel Reichel s plemennými hřebci Neronem a Brysem Slezským.

Reichel

Po celý den probíhaly na dvoře hry pro děti, děti si mohly vyzkoušet, jak se dělá vlna, drátkování, ale také se podívat na práci s dravci v podání Kamily Křupalové a mnohé další.

Více fotek ze Dne SN najdete v albech:
Podobné články
Deník

Mistrovství, na němž se představilo devětatřicet koní z Německa, Rakouska a Čech, se na konci července konalo v Hinterwies-Sankt Englmar. Svůj A tým,…

Svaz chovatelů a přátel norika, z. s. srdečně zve na Výstavu norických koní a Soutěž chladnokrevných koní v ovladatelnosti v kládě, které se budou…