Koně v akci chladnokrevně

8. 11. 2016 ASCHK ČR

Na víkendové události Koně v akci se chladnokrevníci v programu objevili hned několikrát. Sobotní dopoledne patřilo chladnokrevným klisnám v paddocku, na oranici u Poplerova skoku proběhla soutěž v orbě o ruchadlo bratranců Veverkových, před hlavní tribunou se předvedli chladnokrevníci ve vozatajských soutěžích i v reji kočárů.

Divákům se v reji představili Pavel Reichel s hřebci 2686 Neronem a 2952 Brysem Slezským, David Janoš s 61/215 Linkou a 20/802 Brysem Stadleckým, Michal Bančík s 69/109 Nailou a 58/933 Nickem, Josef Anderle s plemenným hřebcem českomoravského belgika 1699 Agym, Jan Blizňák se čtyřspřežím slezskonorických klisen 67/879 Šancí, 67/874 Šínou, 67/875 Švarnou a 67/715 Sárou a také Petr Procházka s valachem 67/899 Narexem a norickou klisnou 25/188 Rolničkou. Procházkovi vystoupili také se svým vystoupením s názvem Norik show.

 Sobotním vrcholem programu bylo mistrovství České republiky v těžkém tahu. Zde se vyhlašují dvě soutěže - tah absolutní a tah relativní, kde se utažená váha přepočítává na váhu koně. Soutěže se účastnilo celkem 15 koní. V absolutním tahu již čtvrtý ročník po sobě nenašel přemožitele chladnokrevný valach 63/434 Jurášek pod vedením pana Dušana Turčana ze Sloupu v Moravském Krasu. Tento krásný mohutný ryzák ukázal, že je to opravdový srdcař. Na druhém místě se shodně umístili valach 67/899 Narex s panem Petrem Procházkou a 20/217 Plavka s panem Pavlem Vorlíkem a jako třetí skončil hřebec 2953 Regent pod vedením Roberta Bambucha.

V těžkém tahu relativním zvítězil hřebec 15/307 Kuba pod vedením Petra Procházky ml., druhý se umístil hřebec slezského norika 1953 Regent a třetí valach slezského norika 67/899 Narex pod vedením pana Petra Procházky.

Nedělní ráno patřilo mistrovství České republiky v ovladatelnosti s kládou. S náročnou technickou tratí se vypořádávalo 18 soutěžních dvojic. Hlavní rozhodčí byla Petra Šanturovová, dále Mojmír Kubíček a Jan Blizňák, stavitelem trati Jan Blizňák a Jana Voráčková. Trať obsahovala opravdu jen pár průjezdů, ale byla zaměřena na technické překážky, které imitují práci v lese. Téměř celá trať vedla mezi stromy, obsahovala váhu, shození dřevěného Lesy ČRšpalíku nebo natáhnutí na plošinu z jiných klád. S touto tratí si nejlépe poradili nejmladší ze závodníků. První místo vybojoval díky čisté jízdě Petr Procházka mladší s hřebcem 15/307 Kubou, druhé místo obsadil taktéž nováček na závodech Michal Bančík s tříletým hřebcem 58/933 Nickem, třetí místo patří panu Michalovi Farskému s valachem 50/364 Borisem, čtvrtý se umístil Jan Janovský s polským chladnokrevníkem Brokem a jako pátý skončil Jaroslav Marvan s valachem 50/510 Míšou.

Soutěžící v těžkém tahu i v ovladatelnosti s kládou byli oceněni před hlavní tribunou věcnými cenami i finanční odměnou, a to díky podpoře Lesů České republiky.

Podobné články
Deník

Mistrovství, na němž se představilo devětatřicet koní z Německa, Rakouska a Čech, se na konci července konalo v Hinterwies-Sankt Englmar. Svůj A tým,…

Svaz chovatelů a přátel norika, z. s. srdečně zve na Výstavu norických koní a Soutěž chladnokrevných koní v ovladatelnosti v kládě, které se budou…