Druhý Chlaďas 2008 v Lanškrouně - jelo se na pohodu

8. 8. 2008 Helena Görnerová Autor fotek: Helena Görnerová

Druhé kolo soutěže Chlaďas 2008, které bylo zároveň druhým kvalifikačním kolem do národního finále ovladatelnosti v kládě, formanské jízdě a těžkém tahu pro oblast Orlicka, se konalo 5.7.2008 v Lanškrouně - Dolním Třešňovci. Oproti prvním květnovým závodům se nyní sešlo méně soutěžících i diváků, ale ti, co nakonec přišli, nebyli rozhodně ochuzeni o pěknou podívanou.


Petra Šanturovová, ač zatím aktivně sama nezávodí, si také zaslouží fotku. Před závody (i mimo ně) opečovává koně pana Hajtmara.

První soutěžní disciplínou byla ovladatelnost v kládě, ve které se divákům představilo 7 soutěžících, přičemž pan Hajtmar a pan Fajgl startovali se dvěma koňmi. Na trati čekalo na soutěžící devět klasických překážek. Povinné překážky slalom a osmička byly doplněny o překážku podtažení klády (téměř všemi koňmi skákanou), proslulý lanškrounský průjezd vodním příkopem a na konci trati, když už bývají soutěžící nepozorní, pořadatelé připravili ztížený průjezd brankou se zúženým průjezdem. Povinná překážka začelení byla již tradičně doplněna o rampování a povinné couvání bylo ztíženo tím, že soutěžící musel čelem klády srazit špalík, umístěný na kuželu.

Nový výmysl kvalifikačních pravidel - povinnost držet v ruce po celou dobu jízdy bič, je skutečně impozantní. Ocení jej především soutěžící na netradičních, o to více realistických překážkách. Například výborně se s bičem v ruce manipuluje s řetězem. Jaroslav Hél a Streihun.


Couvání v podání pana Hajtmara a tříletého Gondora. Překážky, kdy čelo klády shazuje špalíčky z kuželů, jako zde, jsou divácky velmi úspěšné a od vodiče koně vyžadují nejen odhad, ale také paralelní sledování několika věcí naráz. Na ME Klokočov se např. jedna taková překážka skládala i z více shazovacích částí.

Nevděčnou roli prvního projížděče jako vždy přijal domácí Jaroslav Hél se Streihunem. Věren své dlouhonohé pověsti trať projel v čase 5.51 minut, jak je již jeho zvykem, Streihun také nevypadl z tempa a např. podvalek jako vždy skákal (pozor na styl, Streihune, loni jsi byl lepší! :o). Bohužel na začelení získala dvojice 3 trestné vteřiny a při průjezdu zúženou brankou dalších 10 tr. vteřin, celkový čas této školní dvojice byl tedy 6.04 minut.
Druhý startující, Vladimír Hajtmar s tříletým plemenným hřebcem slezského norika 2985 Gondorem, zkušeně zariskoval v kratším nájezdu na vodu, ale také on byl na - jinak rychle absolvované - trati penalizován 10 tr. vteřinami při průjezdu zúženou brankou. Jeho výsledný čas byl 6.12 minut.
Ani třetí v soutěžním poli, pan František Fajgl s šestiletým norickým hřebcem Galánem, se nenechal zahanbit. Koně pana Fajgla sice podvalky obvykle neskáčou, zato i tento kočí - miláček východočeského publika již pěkně natahuje krok a tak i u něj jsme viděli pěkně podsazenou pánev. Neméně jasnou známkou jeho vitality pak byla zpocená čela pobíhajících fotografů... Bohužel ani pan Fajgl se nevyhnul chybě na zúžené překážce, a tak penalizace 10 tr. vteřinami zvětšila jeho výsledný čas na 8.06 minut.
Čtvrtý soutěžící, Josef Matějka s hřebcem Nerem, začal v klidu a jako za "starých časů", soutěž ale nedokončil. Nerovi se nejprve nelíbila povinnost překročit kládu, první překážku celou rozvalil, v nakulování dokonce vystřihl pěknou svíci a po následných problémech v couvání, kdy se zamotal do postrojů a dlouho trvalo, než se (nutno ale říci za trpělivé a klidné pomoci pana Matějky) z nich dostal, soutěž ukončili. Škoda. Nero je pěkný kůň, ale chybí mu každodenní pracovní rutina.

Klidný krok v podání pana Fajgla a Galána.

Někdy se holt nedaří...

...i když poslušnost a důvěra tu evidentně jsou. Josef Matějka a Nero.

Kupodivu tohle vyšlo!


A špalík letí... Tomáš Tahal a Karin.

Pátá soutěžní dvojce ve složení Tomáš Tahal a klisna Karin nastartovala hned v úvodu dramatickým přeskokem první překážky, kterou kupodivu neshodili :o) Bohužel se ale také na překážce couvání dopustili hned dvou chyb, za které byli penalizována 20 tr. vteřinami a jejich výsledný čas v cíli tak byl největší - 10.25 minut.
Šestému v pořadí Vladimíru Hajtmarovi s norickým valachem Rainerem se podařilo jako jediné dvojici trať překonat bez chyby. Jako na potvoru se jim ale ve slalomu vyvlékl kmen ze řetězu, což samozřejmě přineslo jistou časovou ztrátu a tak výsledný čas v cíli i přes krásný průběh činil 6.40 minut.
Také poslední soutěžící v ovladatelnosti, František Fajgl s populárním Ivanem, byli na trati po shození na poslední překážce penalizováni 10 tr. vteřinami a cílem projeli v celkovém čase 6.22 minut.

Při druhé jízdě. Takhle nějak se pilotuje Real Flight RC simulátor :o))

Excelentní couvání. Vladimír Hajtmar a Rainer.

Mrštný pan Fajgl a Ivan.

Poslední překážka byla ale na zvolené tempo příliš úzká...

Pořadí ovladatelnosti v kládě:
1) Jaroslav Hél Streihun - čas 6.04 minut
2) Vladimír Hajtmar 2985 Gondor - čas 6.12 minut
3) František Fajgl Ivan - čas 6.22 minut
4) Vladimír Hajtmar Rainer - čas 6.40 minut
5) František Fajgl Galán - čas 8.06 minut
6) Tomáš Tahal Karin - čas 10.25 minut


A samozřejmě nechyběla ani mimokvalifikační soutěž pony s babykládou. Jaroslav Hél právě poněkolikáté opakuje účastníkům kurz trati :o)

Teď ale opravdu nevím, kdo z těch tří měl cestou nejvíc připomínek...

Pane Fajgl, nemáte ty koně drobet takové .. různé?? :o))

A kdo nemá vlastní vůz, musí (opět) na slavnostní nástup na brdíčku.

Druhou soutěží kvalifikací byla formanská jízda, kde na šest soutěžích párů čekalo 9 překážek, mezi nimi přejezd valu, slalom, průjezdy profily U a L , průjezd vodou (na přání fotografů ještě jednou řádně doplněný vodou), osmička, couvání uličkou, kam museli koně nejprve předkem zajet, shodit laťku a následně vycouvat a takzvaná proslulá „lanškrounská šikana“, složená ze tří branek postavením cik-cak. Kdo ji viděl poprvé, marně pátral po jiném výstižném názvu... Jako povolený chod koní byl hlavním rozhodčím ing. Ivanem Petrtýlem stanoven klus, s tím, že po projetí poslední překážky byl povolen cval.


Bývaly doby, kdy se ve formance hodnotil hlavně soulad koní a společný krok - vůle v zápřeži spolupracovat. Mladšímu z rodu Matějků, Ondřejovi, se to druhé rozhodně podařilo...


.. i přes drobné domlouvání páru před vstupem do vody.

Ani Tomáš Tahal, který pro soutěž sepřáhl svou Karin s lanškrounským Streihunem, se nenechal zahanbit.

Otec Matějka již měl páru "zajetou"....

...a tak si mohl dovolit na vodě i větší razanci.

Podsední Streihun a náruční Karin, valach a klisna pod vedením Jardy Héla.

František Fajgl vede Galána a Ivana rukou jistou a nesmlouvavou.

Nejlépe se v této soutěži dařilo domácím, a tak první místo ve formance obsadil Jaroslav Hél se spřežením Streihun a Karin, který cílovou pásku protnul v čase 2,38 minut bez trestných vteřin. Koně sice jevili ze začátku mírnou nespokojenost ve vlnovce, ale od "účka" se uklidnili a nakonec předvedli pěknou jízdu s rychlými obraty.
Druhé místo obsadil rovněž bezchybnou jízdou Vladimír Hajtmar s 2985 Gondorem a Rainerem v čase 2.45 minut.
Třetí místo a další jízda bez penalizací a chyb, to byl Tomáš Tahal se Streihunem a Karin v čase 2.48 minut.
Ve formance čtvrtý v pořadí, František Fajgl, s podsedním Galánem a náručním Ivanem se při průjezdu profilem ve tvaru U dopustil se svou zápřeží jedné chyby, která znamenala penalizaci 5 trestnými vteřinami. Jeho celkový čas tak činil 3.27 minut. Jen o fous lepší, než následující trojice.
Na pátém místě se umístil Josef Matějka s Gomurem a Nerem, který měl koně již zajeté dříve startujícím synem a na trati se dopustil pouze jedné chyby, při průjezdu profilem ve tvaru L. Penalizace 5 trestnými vteřinami jeho celkový čas zvýšila na 3.35 minut.
Šestou příčku obsadil Ondřej Matějka také s Gomurem a Nerem. I jemu zápřež šlapala velmi pěkně a v souladu, trať překonali bez jediné chyby, nicméně před vstupem do vodního příkopu (jelikož šli na řadu jako první) musel koně drobet přemlouvat a výsledné zdržení znamenalo významnou časovou ztrátu. Jeho konečný čas v této disciplíně tak činil 4.39 minut.
Vložená "formanka" pro pony a jejich bojové nasazení.


Tomáš Tahal. I napodruhé to vypadalo pěkně.

Vladimír Hajtmar právě bourá šikanu. Špalíčky lítají, divák děsem vzdychá a oko fotografovo nezůstalo suché..

Pozorný čtenář se nefláká, pozorný čtenář sleduje a vyhodnocuje, čí je ohon vlevo a následně zapisuje výsledek kvízu pod článek do diskuze. Namoutěkutě že je to poslední reportáž značka chldr, jestli se tu žádná reakce s odpovědí neobjeví!

Pro zpestření soutěžního dne a pobavení diváků vyhlásili pořadatelé mimo kvalifikaci druhé kolo formanské jízdy - pro stejné zápřeže, ale tentokrát s povolením libovolného chodu. V této soutěži s přehledem vyhrál Tomáš Tahal (2.28 minut), druhý skončil Ondřej Matějka (3.22 minut), třetí Josef Matějka (3.27 minut) a čtvrté místo obsadil Vladimír Hajtmar s 2985 Gondorem a Rainerem, poté, co ho v šikaně zradil podbradní řetízek na Gondorově páce a způsobil mu tak drobné ovladací komplikace páry, v čase 3.44 minut.


Josef Matějka a Nero.

František Fajgl - Ivan končí.

Odhodlání a vůle vyhovět byly u Karin po celou dobu soutěže v tahu obdivuhodné.

Galán novou hvězdou lanškrounského tahu.

Poslední disciplínou soutěžního dne byla soutěž v těžkém tahu, do které nastoupilo pět soutěžních dvojic. Po absolvování základní váhy 700 kg odstoupil ze soutěže Josef Matějka s Nerem a obsadil tak páté místo. Následné kola na vahách 800kg, 900 kg, 1000 kg a 1100 kg překonaly všechny čtyři zbývající dvojice bez větších problémů. Po dotažení váhy 1100 kg odstoupil ze soutěže Ondřej Matějka s Gomurem a obsadil tak čtvrté místo. V soutěži tak pokračovaly už jen tři dvojce, a to Tomáš Tahal s Karin a František Fagl s oběma svými koňmi Ivanem a Galánem. Rozhodující vahou, která nakonec určila konečné pořadí, se stalo 1.300 kg. Na této váze utáhl Ivan Františka Fajgla saně na vzdálenost 1,70 metru a tato dvojce tak obsadila třetí místo. Karin s Tomášem Tahalem dostala saně se stejnou zátěží do vzdálenosti 16,30 metrů a obsadila příčku druhou. Jedinou dvojicí , která přetáhla saně s touto hmotností až do cíle, se nakonec stali Galán s Františkem Fajglem a po právu se tak stali i vítězi dané rámcové soutěže.

Škoda jen, že účast soutěžících i diváku nebyla větší, neboť tým pořadatelů se opravdu snažil připravit atraktivní soutěžní klání a i divácké zázemí je zde na dobré úrovni. Snad se příště závody v Lanškrouně budou těšit větší návštěvnosti.

Podobné články

Stáj Erina a obec Nihošovice vás srdečně zvou na Memoriál bratří Machů, který je kvalifikací na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.

Ranč U Rudolfa Bobrovníky vás srdečně zve na 5. ročník Kvalifikace na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.