Chladnokrevníci mistrovsky poprvé v západních Čechách

14. 10. 2016 Josef Našinec Autor fotek: Martina Kůstková

První říjnový víkend patřil v areálu KxK Chov koní Svržno jiným disciplinám než obvykle. Provozovatelé areálu Michaela Kodadová a Miroslav Koza, známí sedloví jezdci, hostili premiérově 1. a 2. října 2016 soutěže chladnokrevných koní, a hned Mistrovství České republiky. Proběhlo poprvé v západních Čechách. Je totiž tradicí, že soutěž je pořádána střídavě na Moravě a v Čechách.

Letošní soutěž byla rozdělena jako obvykle na sobotní jednospřežné disciplíny a nedělní dvojspřežné, samozřejmě se soutěžilo v ovladatelnosti v kládě, ve formance a v těžkém tahu. Sbor rozhodčích se dohodl, že sobotním hlavním rozhodčím bude Mojmír Kubíček (loňský Mistr republiky v jednospřeží) a nedělním hlavním Jaroslav Straka, zdárně jim sekundovali Josef Anderle, Jan Louda a Josef Našinec. Komentování dvoudenní akce se se ctí zhostila předsedkyně Svazu chovatelů chladnokrevných koní Jana Voráčková, kterou střídal Josef Našinec.

Kateřina HLÁVKOVÁ - BáraTrať byla postavena v pátek v dopoledních hodinách a soutěžícím byl povolen vstup až v sobotu ráno při prohlídce trati, stejně tak i v neděli, kdy byla trať částečně změněna proto, aby nebyli ve výhodě kočí, kteří už jeli v sobotu a v neděli sepřahali do páru.

Autory trati byli Jana Voráčková a Jan Hudač se svými týmy. Jan Hudač také spolu s Michalem Nechutným a Pepou Reitmayerem zajišťoval celé dva dny bezvadný technický stav tratě. Úlohy startérek se ujaly Natálie a Barbora Blizňákovy, výsledky kompletovala Pavla Švanová, Lukáš Novák a Jiří Pavlík stavěli trať.

Mistrovství začalo klasicky v pátek příjezdem, ustájením a ubytováním - a večer upřesněním podmínek akce, rozlosováním startovních čísel pro sobotu i neděli. Bylo dohodnuto, že se začne ráno v 9 hodin ovladatelností v kládě, brzký ranní začátek byl nutný, protože do sobotního trojboje bylo kvalifikováno 26 jednospřeží. Pořadatelé mysleli i na diváky - chtěli, aby viděli celou formanskou jízdu - ta byla proto zařazena jako druhá v pořadí, kolem poledního.

Jan BLIZŇÁK - Švarná

V sobotu soutěžila jednospřeží

Přesně v 8.00 hodin začalo MČR prohlídkou trati, poté v 9 hodin proběhla výstava a slavnostní nástup všech účastníků, a rovnou byla zahájena první částí kombinované soutěže, kterou byla ovladatelnost s kládou.

Na start soutěže se postavilo celkem 26 startujících - Marián Fízek, Vladimír Hajtmar, Petr Procházka, Jan Janovský a Jan Blizňák startovali se dvěma koňmi.
Trať byla postavena z 8 překážek, kdy asi nejobtížnější bylo provést koně s i kládou vodou řeky Radbuzy (v těchto místech ještě velké jako malý potok) pokud možno suchou nohou kočího, bylo to reálné, ale kočí obcházející strom na břehu si musel nechat dost dlouhé opratě a ideálně nechat kládu kousek nést vodou Radbuzy, jinak se mu mohlo stát, že kláda se zasekla mezi stromy a nešla ani vtáhnout do toku, natož z něj vytáhnout. U třech soutěžících jsme byli svědky jejich cesty vodou, někteří neměli dost dlouhou oprať, jiní prošli vodou rovnou a vylezli z řeky po kolena mokří a samozřejmě s plnýma botama :-)

Marián FÍZEK - BuntekZajímavou překážkou (kterou mohli soutěžící letos již jednou vyzkoušet před měsícem v Pardubicích) byla sklopka - totiž asi metr dlouhé poleno (průměr 15-20 cm) ležící na zemi, které má na vrchní části vyseknutou malou rovnou plošku a na ní volně položenou dřevěnou barevnou kostku velikosti cca 8x8x8 cm. Okolo ležícího polena stojí 4 kužely s míčky - úkolem soutěžícího je couvat s 8- (10)metrovou kládou tak, aby kládou shodil z polena jen barevnou kostku a nespadl žádný ze čtyř míčků. Jde o to couvat velmi citlivě, zlehka a zvolna, bez škubání a jiných zbrklostí :-)

Dalšími překážkami byla váha, skládka a slalom mezi plechovými sudy.

Nejlépe si s nástrahami trati poradil Dušan Turčan s Juráškem v čase 306,72 vteřin a s nulou trestných bodů - zajistil si tím v této soutěži vítězství. Druhé místo obsadil Jiří Knapovský se Sosnou v čase 289,39 vteřin a s 5 trestnými body, třetí skončil František Beran s Egonem v čase 292,63 vteřin a rovněž 5 trestnými body. Čtvrtou příčku obsadil Aleš Soukup se Sylvou v čase 307,91 sekund a 5 trestných bodů, pátý byl Petr Procházka ml. s Kubou v čase 341,5 sekundy a 5 trestnými body.

O tom, že trať byla náročná, svědčí fakt, že nejvyšší počet dosažených trestných bodů se v této disciplíně vyšplhal u některých soutěžících dvojic až k 35.

BludištěDruhou soutěží sobotního dne byla formanská jízda. Tady bylo postaveno 11 překážek, k těžkým překážkám patřil průjezd vodou ve tvaru osmičky, box (překážka ČJF), procouvání celou asi 8 metrů dlouhou překážkou z břeven a ještě k tomu do zatáčky a pak bludiště sestavené ze 7 plechových 200litrových sudů, kdy šest sudů stálo po obvodu kruhu a jeden stál uprostřed - byly označeny pouze vjezdy, a to sice od písmene A do F, nutno bylo vjet správným písmenem, výjezd byl povolen libovolnou částí.

Jak můžete vidět na jedné z fotek - bludiště ze sudů si nejvíc užili sami kočí, kteří při prohlídce trati mezi nimi bloudili dobrých 7 minut :-). Ovšem za oba dny se zmýlil jen jeden soutěžící, to je z 37 průjezdů překážkou velmi dobrý výsledek. Navíc se soutěžící mohl opravit, takže hrozivě vyhlížející překážka nakonec byla selankou :-)

V této soutěži byl nejúspěšnější Michal Bančík s Nailou v čase 220,26 sekund (žádné trestné body !!), druhé místo obsadil Marián Fízek s Lordem v čase 221,09 sekund, třetí byl Jan Blizňák se Švarnou v čase 228,91 sekund. Čtvrté místo patřilo Janu Janovskému s Brokem v čase 231,91 sekund a páté Mariánu Fízkovi s Buntekem v čase 236,12 sekund.

Dušan TURČAN - JurášekA poslední částí sobotního trojboje byl těžký tah.

První místo si dotažením saní o váze 1 700 kg přes celou délku dráhy, tj. 20 metrů, zajistil Dušan Turčan s Juráškem, druhý skončil na váze 1 500 kg a jejím dotažením do vzdálenosti 20 metrů Jan Janovský s Inspektorem, třetí místo si dotažením saní o hmotnosti 1 500 kg na vzdálenost 18,82 metrů zajistil opět František Beran s Egonem. Čtvrtým byl Vladimír Hajtmar s Galenem (1 500 kg a 16,3 m) a pátým Marián Fízek s Buntekem (1 500 kg a 14,6 m).

Krátce před 18. hodinou bylo dobojováno a čekalo se na sečtení výsledků a jejich rychlé vyhlášení - protože bylo jasné, že za půlhodiny se setmí.

Mistrem ČR v kombinované soutěži jednospřeží stal se ziskem 18 bodů Jan Janovský s Inspektorem, vicemistrem se stal s 23 body Dušan Turčan s Juráškem, třetí místo obsadil s počtem 23 bodů opět Jan Janovský tentokrát s Brokem (měl stejný bodový výsledek jako 2., ale horší výsledek v kládě - ta v trojboji rozhoduje v případě rovnosti bodů!). Čtvrté místo s 26 body patřilo Vladimíru Hajtmarovi s Galenem a pátou příčku pro sebe získali s 29 body Michal Bančík s Nailou.

Karel ŠKOLKA - Brit a BořekNeděle patřila dvojspřežím

I nedělní soutěže začaly výstavou koní a slavnostním nástupem všech zúčastněných, při kterém byli všichni koně a kočí jednotlivě představeni divákům.
Po tomto nástupu začal druhý den mistrovství první částí kombinované soutěže dvojspřeží, a to ovladatelností s kládou. Trať byla víceméně stejná, jako velký problém se ukázala osmá překážka - sklopka, protože přes hmotu klády pro dvojspřeží (délka 10 m a objem 0,8 - 1,0 m3) nebylo vidět na výřez v ležícím polenu a tím i na shazovaný prvek. Ale všichni se s tím nějak poprali, dopadlo to :-) Z 11 startujících na této překážce nakonec chybovali jen tři, a to ještě jen 5 body.

Vítězem soutěže se stal Vladimír Hajtmar s Galenem a Grafitem s 15 trestnými body v čase 372,19 sekund, druhý byl Jan Janovský s Brokem a Inspektorem s 15 trestnými body a časem 404,30 sekund, třetí Petr Procházka s Narexem a White Tigerem s 20 trestnými body v čase 401,99 sekund. Čtvrtou příčku si pro sebe zajistil časem 425,69 sekund a 20 trestnými body Dušan Turčan se Saimonem a Juráškem, na místě pátém skončil Matouš Dufek s Viky a Vesnou v čase 448,94 sekund a 20 trestnými body.

Miroslav JEŽEK - Nikon a KobyFormanská jízda se jela na stejném kurzu trati jako formanská jízda jednospřeží. Nejtěžšími překážkami byly podobně jako v sobotu BOX, jízda „8", kdy překážka stála v řece a koním byla voda po kolena, a již z předchozího dne známé bludiště ze 7 sudů, které mělo celkem 6 povinných vjezdů a libovolný směr výjezdu, ale přeházené vjezdy oproti sobotě. Také BOX se jel opačným směrem.

Překážka č. 6 - couvání, potrápila nejednoho soutěžícího, na ní vypadly dalo by se říci domácí Vesna s Viki s kočím Matoušem DUFKEM (z Pasečnice, okr. DO) - naděje nás, Západočechů - kdy při vehementním couvání ulomili na dvakrát dřevěnou oj :-) a skončili tak na posledním 11. místě v této disciplíně.

Vítězem této soutěže se stal David Janoš s Brysem Stadleckým a Nailou v čase 222,19 sekund (zcela čistě - bez trestných bodů), druhý byl Jan Blizňák se Švarnou a Sárou s časem 223,13 sekund, třetí Jaroslav Marvan s Gretou a Girou v čase 239,64 sekund. Čtvrtou příčku si pro sebe zajistil časem 353,47 sekund Miroslav Ježek s Koby a Nikonem, na pátém místě skončil Dušan Turčan se Saimonem a Juráškem v čase 253,54 sekund.

Vítězné nedělní spřežení - Galen a GrafitPoslední soutěží mistrovské neděle byl opět těžký tah. První byl suverénně Vladimír Hajtmar s Galenem a Grafitem s celkovou absolvovanou vahou 3 100 kg na vzdálenost celé dráhy - 20 metrů, kdy Vláďa koně ani nedržel na oprati a jen slovně povzbuzoval, tím také sklidil největší ovace obecenstva. Druhý - 3 100 kg a 0,7 metru - Dušan Turčan se Saimonem a Juráškem, třetí Marián Fízek s Lordo a Buntekem na váze 2 900 kg a vzdálenosti 5,16 metru. Čtvrtý Jan Janovský s Brokem a Inspektorem 2 700 - kg a 2,8 metru, a pátý David Janoš s Brysem Stadleckým a Nailou 2 300 kg a 6,2 metru.

Nezbytná fotka s vítězi dvojspřežíPo sečtení výsledků všech tří disciplín se Mistrem ČR v kombinované soutěži dvojspřeží stal Vladimír Hajtmar s Galenem a Grafitem se ziskem 10 bodů, vicemistrem byl obhájce loňského vítězství Dušan Turčan se Saimonem a Juráškem s 11 body, třetí Jan Janovský s Brokem a Inspektorem s celkem 12 body, čtvrtý byl David Janoš s Brysem Stadleckým a Nailou se shodným bodovým ziskem 12 bodů, ale horší ovladatelností v kládě, která je při rovném počtu bodů určující disciplinou trojboje. Páté místo si zajistil Marián Fízek s Lordo a Buntekem - s 19 body.

 Závěrem bych rád poděkoval všem, kteří přiložili ruku k dílu a zasloužili se o důstojný průběh vrcholu soutěžní sezony, také jmenovitě Tomáši Jandovi za občerstvení pro všechny hosty a soutěžící :-)! K pěkné tradici zahájení soutěží patří samozřejmě také vystoupení trubačů, tentokrát z Poleně. Poděkování patří i těm, kteří chladnokrevné soutěže už klasicky podporují - Lesům ČR s.p., Vojenským lesům a statkům ČR s.p., Koním Svržno, Michaele Kodadové, Miroslavu Kozovi a jejich týmu, ASCHK a SCHCHK.
A samozřejmě divákům, kteří i v nedělním deštivém počasí akci navštívili, na víkendové soutěže se přijelo podívat na patnáctset diváků.

Podobné články

Stáj Erina a obec Nihošovice vás srdečně zvou na Memoriál bratří Machů, který je kvalifikací na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.

Ranč U Rudolfa Bobrovníky vás srdečně zve na 5. ročník Kvalifikace na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.