Began Move – pohyb začal!

4. 6. 2009 Jindřiška Svobodová Autor fotek: Helene Görnerová
/data/imgs/00003162l.jpg
/data/imgs/00003162l.jpg

Sobotní (6.6.) hobby závody rozrůstajícího se počtu majitelů chladnokrevníků „jen tak pro radost“ v Pěčíně na Hradčanech mají uzavřenou startovní listinu. Čítá deset borců – amatérů, z toho šest juniorů (!) - nejmladšímu je teprve jedenáct let!

Soutěž v ovladatelnosti koně ve výřezu (kmen) je dle národních pravidel pro jednozápřež a dává prostor těm, kteří svého koně připravují i v potažních sportech a přitom se nemohou poměřovat s profíky. Dostih beganů bez sedel bude zajímavý jistě kvůli odpalu pořádných „motorů" v zádích, ale hlavní soutěž - begacross v terénu - táhne nejvíce.

Begacross je dvoukolový, jedno kolo absolvuje dvojice kůň - vodič (lídr) v terénu v porostu. Hradčanský je ve svahu a letos je do trasy zakomponováno i překonání přirozené vodoteče. Druhé kolo je na kolbišti a není o nic lehčí - branky, mostek, příkop, návalek a kmen v trati ukážou slabiny ve vedení koně daleko víc, než terén, kde je nutná fyzická zdatnost koně i lídra.

Ceny jsou stylové a kokardy vyjímečné. Začátek v deset hodin dopoledne uvede vystoupení dog dancing Kateřiny Grundové a šeltie Beduina z Ďáblovy studánky. Sedlářská výroba a prodej chovatelských potřeb je jistě nutný na akci v duchu „Began je styl!" - takže také budou. buďte i vy!

E-mail: chovkoni@svobodovi.cz

Podobné články

Možná si někdo vzpomene na můj text z roku 2017, kdy se v Lučině konala akce premiérově současně s výstavou trofejí a soutěží trubačů. Tentokrát se v…

Deník

Mistrovství, na němž se představilo devětatřicet koní z Německa, Rakouska a Čech, se na konci července konalo v Hinterwies-Sankt Englmar. Svůj A tým,…