Drezura ve Španělsku – jezdci

3. 6. 2010 Lenka Dostálová Autor fotek: archiv autorky

Tentokrát spíše než o souvislé povídání půjde o výčet. Bohužel nemám k dispozici fotografie ze závodů, ale v článku najdete odkazy na stránky několika jezdců, kde je obrázků dost a dost.

Foto přiložené k článku, prosím, berte jako ilustrační.

Historie mezinárodních úspěchů Španělska v moderní drezuře je také historií úspěchů iberských koní. V zemi, která je plná španělských koní a kde koně jsou doménou spíše mužů, také může být překvapením, že titul drezurního španělského národního mistra vybojoval kůň plemene Pura Raza Espaňola až v roce 1992, a ještě k tomu na něm seděla žena.

 

Reprezentační úspěchy v drezuře

PREOlympijské hry v Atlantě 1996: Kůň Evento se pod Ignaciem Ramblou stal prvním PRE, který se kdy na OH probojoval. Juan Matute s koněm Wie Atlántico (HANN) získal 6. místo.

OH Sydney 2000: 5. místo pro španělský tým

Světové jezdecké hry v Jerez de la Frontera ve Španělsku: 2. místo pro Beatriz Ferrer-Salat s Beauvalais (HANN), 3. místo pro španělský tým

OH Atény 2004: Dosud největší drezurní úspěch Španělska - stříbrná medaile pro družstvo ve složení: Beatriz Ferrer-Salat a Beauvalais (HANN); Juan Antonio Jiménez a Guizo (lusitánec); Ignacio Rambla a Oleaje (PRE); Rafael Soto a Invasor (PRE). Individuální bronz pro Ferrer-Salat a Beauvalaise, 8. místo pro Sota s Invasorem.

OH Peking 2008: Nejlepšího umístění dosáhl Fuego s Juanem Manuelem Muňozem: 16. pozice v semifinále, tedy první nepostupová. Fabergé, hanoverský kůň Beatriz Ferrer-Salat, byl bohužel zraněný, takže se Španělsko nemohlo zúčastnit soutěže družstev.

2010: V nedávné době například Fuego vyhrál GP ve francouzském Saumuru (72,085 %).

 

Jezdci

Někteří drezurní jezdci starší generace (Rafael Soto, Juan Antonio Jiménez, Ignacio Rambla a další) se učili na koni jezdit tak, jak je to v místě, kde vyrůstali, obvyklé. A protože jde o jezdce původem z Andalusie, tak asi už víte, kam tím mířím: Vaquera, její mohutná sedla a železné třmeny, do kterých se strká celá noha a kůň se pobízí jejich rohem, tedy pata jezdce jde směrem nahoru. A někdy je to na stylu jezdců znát dodnes, podle mého používají výrazně holeň (respektive špornu) a méně sed (to je patrné zejména při cvalových přeskocích a piafě a pasáži).

Kvůli silné místní tradici Vaquery, poutí a víkendových vyjížděk do baru na koni je však sportovní využití koní v Andalusii minimální a o drezuře to platí dvojnásob. Španělsko (naštěstí) přitahuje mnoho zahraničních jezdců a trenérů, zejména z Německa, Dánska, Švédska a Belgie, kteří tu buď zakotví natrvalo nebo se sem rádi vracejí, takže mohou Španělé mimo vlastních četných výjezdů za hranice využívat jejich služeb i doma. Trenéry španělských národních týmů jsou už dlouho Belgičani Jean Bemelmans a Jan Nivelle.

Stále častěji se pořádají drezurní soustředění vedená španělskými, ale i mezinárodními drezurními jezdci a od roku 2008 vychází i specializovaný dvouměsíčník Trofeo Doma Clásica. Díky rostoucí popularitě morfologických soutěží PRE, kde se ve finále jede i jednoduchá drezurní úloha, roste také počet mladých jezdců, kteří se věnují anglickému způsobu ježdění.

drezura a PREI díky již zmíněné enklávě jezdců zahraničního původu se pořádají i v Andalusii významné drezurní akce, například v Esteponě (provincie Málaga) a jarní a letní několikadenní drezurní (ale i skokové, všestranné, vytrvalostní či vozatajské, ale také třeba golfové) cykly v areálu Dehesa de Montenmedio (provincie Cádiz). Nazývají se Sluneční a Měsíční okruh (Circuito del Sol, Circuito de la Luna nebo také anglicky Sunshinetour: www.sunshinetour.net).

V roce 2001 se podařilo uskutečnit nevídanou akci: uchazeči o titul mistra Španělska v drezuře se sjeli do Málagy spolu s kandidáty na titul mistra Španělska v disciplíně Doma Vaquera. Dnešní úroveň obou disciplín je sice nesrovnatelná s tehdejší úrovní (v tom smyslu, že dnes se chovají a vybírají vhodnější koně a cvičí se lepšími metodami, protože jsou jezdci a trenéři vzdělanější), i tak to ale musela být velmi zajímavá podívaná, prolínání „jiskrné Vaquery" s „chladnými cylindry", tedy toho, co je „naše" a „tradiční", s tím, co je „cizí" a „moderní".

 

Zkratkovité kdo je kdo ve španělské sportovní drezuře a pár zajímavostí

Jean Bemelmans
Dlouholetý belgický trenér španělské reprezentace, který působí v Německu v Krefeldu, kam za ním Španělé dojíždějí na soustředění.

Jan Nivelle
Další Belgičan ve službách španělské koruny, trenér juniorů, vzdělával se mimo jiné ve Vídni a v Saumuru.

Beatriz Ferrer-Salat
Katalánská drezurní stálice, soutěží v drezuře od 16 let, v 80. letech ji trénoval Víctor Álvarez, v letech 1990-1995 v Německu George Theodorescu. Dcera někdejšího předsedy Španělského olympijského svazu, zaštiťuje drezurní pohár Copa Beatriz Ferrer-Salat pro děti a mládež. Významní koně: Vital-Robert Brilant, Beauvalais, Fabergé, Delgado (HANN)
www.beatrizferrersalat.es (španělsky a anglicky)

Luis Lucio
OH Atlanta 1996 náhradník s Fortuinem (KWPN), Sydney 2000 jel s Aljarafem (PRE), kromě tréninku jezdců a koní (především PRE) se jako jeden z mála drezurních trenérů věnuje Natural Horsemanshipu podle Pata Parelliho.
www.luislucio.com/doma/pre.htm (španělsky a částečně anglicky)

Víctor Álvarez
Cvičitel a jezdec, mimo jiné také úspěšný trenér mládeže a jeden z mála propagátorů pony sportu pro děti ve Španělsku. Propagátor koní PRE. Významní koně: Iles (PRE)
www.cavahorse.com - výcvikové středisko Víctora Álvareze, Girona, Katalánsko (C.A.V.A. - Centro de Adiestramineto Víctor Álvarez)

Juan Antonio Jiménez
Začínal jako správný Andalusan z Córdoby Vaquerou, poté se dal na drezuru a přestěhoval se na sever do Toleda. Trenér dětí a mládeže. Významní koně: lusitánec Guizo, PRE Piconero. V roce 2004 vydal poučné 4dílné instruktážní DVD.
www.juanantoniojimenez.com

Jordi Domingo
Mladý Katalánec, jeho prvním trenérem byl rejoneador a jezdec Alta Escuela. Když jako 11letý poprvé viděl v roce 1992 na OH v Barceloně drezurní jízdy, stanovil si OH jako svou metu a podřídil tomu celý svůj život: absolvoval desítky seminářů, jezdil za trenéry po celé Evropě, v roce 2000 se odstěhoval do Nizozemska, nyní žije v Německu - a v roce 2008 se mu jeho olympijský sen splnil s koněm Prestige, nádherným holandským vraníkem složité povahy.
www.domingosporthorses.com (španělsky a anglicky)

Juan Matute
V roce 1982 se stal mistrem světa v parkuru mladých jezdců. Drezurní koně Wie Atlántico (HANN), Gaucho III (PRE, polobratr Invasora, později prodán do USA).
www.juanmatute.com (španělsky a anglicky)

Rafael Ortiz - kůň G-Nidium (PRE), úřadující mistr Španělska.

Teresa Jaquicoa - kůň Impaciente II (PRE).

Jezdci ze školy v Jerezu (www.realescuela.org):

Rafael Soto - koně: Flamenco XX, Invasor II (oba PRE), v současné době spíše trenér (například G-Nidium, mistr Španělska 2009) a jezdec a trenér ve škole v Jerezu.
Ignacio Rambla - koně Oleaje, Evento, Distinguido X, Granadero IV (všichni PRE).
José María Sánchez Cobos - kůň Fogonero IX (PRE)

Chovatelé:

Miguel Ángel Cárdenas: majitel Fuega XII (jezdec Juan Manuel Muňoz) - vítězství letos v GP Saumur, 16. místo na OH v Pekingu.
Can Maynou: majitel Nera II (jezdkyně Teia Hernández, svého času juniorská mistryně Španělska);
a bezpočet dalších, kteří sponzorují drezurní působení svých koní.

 

Výčet není zdaleka vyčerpávající, snažila jsem se, aby se tu jména nejvýznamnějších současných jezdců a koní alespoň objevila. Za doplnění a připomínky budu vděčná.

A pro ty, podle nichž je drezura v rozporu s přirozeností koně (a kteří rozumějí anglicky) - rozhovor časopisu Ecuestre se španělským drezuristou Víctorem Álvarezem a Montym Robertsem: www.cavahorse.com/presentacion.htm, dole na stránce odkaz „Entrevista M. Roberts - V. Álvarez"

Další videa s uváděnými jezdci na koních PRE:

Fuego XII, Juan Manuel Muňoz (2007, kůň 9letý): www.youtube.com/watch?v=XIbcKIGHgfA

Selecto II Escalera J.L., Víctor Álvarez (2006): www.youtube.com/watch?v=Lp3R8UTL

Distinguido, Ignacio Rambla (2006): www.youtube.com/watch?v=B8wflDGXHH8

Odkazy:

www.sunshinetour.net - (španělsky a anglicky) Drezurní okruh Circuito del Sol v rozlehlém areálu Dehesa de Montenmedio, kde se pořádají závody nejen v drezuře, ale i dalších jezdeckých disciplínách (parkur, všestrannost, spřežení, vytrvalost).

www.escuela-ecuestre.com - (španělsky a anglicky) Estepona, další andaluské jezdecké středisko, doporučované i British Horse Society.

www.topiberian.com - Internetový drezurní magazín se spoustou aktuálních zpráv, reportáží, fotografií, videí nejen o španělských koních.

www.trofeocaballo.com - Časopis o drezuře Trofeo Doma Clásica.

Podobné články

Před prázdninami bychom se ještě chtěli rozloučit se seriálem o Španělsku. Takže: „Co jsme se naučili?“

Španělsko je opět tady, tentokrát už s méně exotickou disciplínou: drezurou. Pod článkem najdete několik odkazů na iberské koně v úloze Grand Prix.…