Odyssea pokračuje: Šimlík

13. 4. 2010 EQCH redakce Autor fotek: Helena Görnerová

K paní Roszkové do Stanice pro koně v nouzi jsme původně jeli kvůli úplně jinému koni: byl to příběh tmavého hnědáka Toma, který nás zaujal. Nicméně v době našeho příjezdu byl Tom již „v pořádku“, a nebylo třeba měnit krmnou dávku. Jenže pak paní Roszková vyvedla na dvůr Šimlíka a řekla nám a posléze i napsala jeho příběh – a nám bylo jasné, že odtud neodjedeme „s prázdnou“.

Prostředí, kde nyní žije Šimlík

Stanice pro koně v nouzi je vlastně rodinná záležitost. Na kopci stojící nový rodinný dům, vydlážděný prostorný dvůr, nová, upravená stáj s několika boxy, kolem ve svahu výběhy obehnané úhlednou plastovou ohradou. Věděli jsme, že jedeme do něčeho, co by se mohlo nazvat „útulek pro koně", takže jsme čekali spíš nuznější podmínky (jak to u našich koňských útulků bývá), i když je pravda, že webová stránka Stanice pro koně v nouzi vlastně byla dostatečně vypovídající. Očividná dobrá péče o životní prostředí lidí i koní a - jak jsme brzy zjistili - zkušenost, ráznost a rozumný přístup paní Roszkové k realitě nám dávaly naději, že tady nebude problém se „domluvit".

Šimlík 8.3.2010V době naší návštěvy byl Šimlík ve Stanici pouhých pár dní. Překvapilo nás, že on a jeho menší rezavý „kolega" byli původním majitelům odebráni oficiálně, za přítomnosti policie ČR, se všemi doprovodnými úředními papíry, které nám také majitelka Stanice dala k dispozici. Na Stanici byli poníci umístěni dočasně - podle všeho ani samotné úřady v té době nevěděly, jak se celá situace bude a jak se vlastně může vůbec vyvíjet.

Tento fakt s sebou nesl určité možné komplikace; jednou byla skutečnost, že nikdo netušil, jak dlouhou dobu poníci u paní Roszkové stráví. Přesto jsme se rozhodli „do toho jít" a Šimlíka krmit, dokud zde bude. Z obou odebraných poníků jsme vybrali Šimlíka proto, že jeho stav byl zřetelně horší. Ryzáček byl sice menší, ale v lepší výživné kondici a také se choval „živěji".

Šimlík v době naší návštěvy 8. 3. 2010

Šimlík byl doslova jak záložka. Strašně úzký, malý koník, s předníma nohama doslova u sebe. Měl dlouhou a hodně neupraveně „ježatou" srst, která zakrývala jeho skutečný výživný stav, takže na první pohled to sice vypadalo hrozně, ale ne „až tak". Po důkladné prohlídce však bylo jasné, že jeho výživný stav lze označit 1-2 z devítibodové stupnice, kde je 1 nejhubenější možný stav - kachexie. Srst byla na několika místech vydřená, kůže plná lupů, což dávalo tušit i přítomnost ektoparazitů, kteří sice nebyli zrovna vidět, nicméně paní Roszková jejich přítomnost potvrdila. Kopýtka poníka byla přerostlá, ale naštěstí ne kritická. Počítalo se s jejich úpravou.

Šimlík 8.3.2010

Koník už nebyl apatický, při předvádění na dvorku měl docela zájem o okolí. V kroku nekulhal, ale bylo vidět, že se pohybuje hodně ztuhle. Naklusat se mu nechtělo a my ho ani nenutili. Spolu se svým kolegou zatím chodili sami do zahrady, než bude možné je pustit do výběhu s ostatními koňmi.

Poník neměl udělané žádné vyšetření a ani se s tím vzhledem k situaci nepočítalo. Protože ani k jednomu poníkovi neexistovaly žádné „papíry", kromě odčervení v den odběru poníků se netušilo nic o nějaké prevenci (pravděpodobně stejně žádná nebyla).

Plány se Šimlíkem do budoucna

Vzhledem k situaci velmi nejisté. Co nejdéle to půjde, chce mu paní Roszková zajistit spokojený život, čili dobré krmení, klid a pohodu s kamarády ve stáji i ve výbězích. Samozřejmě bude záležet na dalších úředních postupech, zda poníky vrátí nebo ne. Protože se však obává, že by se po vrácení původním majitelům dostali zpět do tohoto hrozného stavu, bude se snažit je nějakým (samozřejmě legálním) způsobem získat.

Rozhodně vám však doporučujeme stránky Stanice pro koně v nouzi, kde si můžete o Šimlíkovi přečíst více a sledovat jeho další osudy - stejně tak i ostatních koní.

Šimlík 8.3.2010Výživářské postřehy a měření
 • obvod hrudníku: 133 cm
 • obvod holeně: 17 cm
 • kohoutková výška pásková: 130 cm
 • kohoutková výška hůlková: 120 cm
 • přepočtená hmotnost: 170 kg
 • optimální hmotnost: 196 kg
 • stupeň tělesné kondice: 1-2
Výživářský cíl:
 • v první fázi dosáhnout stupně tělesné kondice 3-4
 • zlepšit osvalení a připravit do pastevní kondice
Stávající krmná dávka

Poník je krmen senem a granulemi pro poníky - symbolické množství. K dispozici jsou dva typy sena, jedno z půdy a jedno z dovážených kulatých balíků. Byly odebrány vzorky z obou sen (viz příloha pod článkem) a ke každému z nich pak byla krmivářem Dibaq a.s. sestavená krmná dávka, kterou si můžete prohlédnout v DOC souboru pod článkem.

Doporučené krmení

Počítá se s denní dávkou

 • 0,250 kg Fitmin OPTI,
 • 0,02 Fitmin GLOBAL,
 • solí a biotinem k
 • 3 kg senem, přičemž
 • v případě krmení sena z půdy, které je chudší na vápník, ještě přídavek Fitmin MACRO Ca.

Nicméně se pro začátek samozřejmě počítá s velmi opatrným přidávání všech nových krmiv a doplňků.

Odyssea mého koněPrvní plnění v soutěži

Dne 19. 3. 2010 bylo firmou Dibaq a.s. dodáno následující krmivo v celkové hodnotě 9.759,- Kč:

 • Fitmin GLOBAL 8 kg 1 ks (granulovaný minerálně vitamínový doplněk pro chovné a hobby koně): obsahuje vybalancované složení živin s vysokým zastoupením organicky vázaných stopových prvků Zn, Cu, Fe, Mn a selenových kvasinek s obohacením o živou kvasinkovou kulturu Sacharomyces, o vyvazovač mykotoxinů a pro podporu imunity o zdroj nukleotidů.
 • Fitmin BIOTIN 8 kg 1 ks (granulovaný doplněk pro podporu růstu kopytní rohoviny s vysokým obsahem biotinu 2200 mg a organicky vázaného zinku 12000 mg)
 • Fitmin MACRO CA 8 kg 1 ks (granulovaný minerální doplněk s vysokým obsahem Ca): pro vyrovnání poměru Ca : P
 • Fitmin OPTI: 2x 15 kg (bílkovinné extrudované doplňkové krmivo) - kvalitní bílkovina s doplňkem aminokyselin pro lepší nasvalení
 • Herbs REGENERATION: 1x 2 kg (ostropestřec mariánský, probiotika, antioxidanty) - pro nastartování a podporu trávení
 • Extrudovaný len 20 kg 1 ks (velmi dobře stravitelné a dietetické doplňkové krmivo): částečně svým obsahem oleje jako zdroj energie a díky obsahu omega-3 mastných kyselin i podporující imunitu.

(Dodané doplňkové krmivo Biotin a Global je určeno i pro Toma)

Odyssea "Šimlíka" perem majitele: Odyssea mého koně: Šimlík

Podrobnosti k soutěži: Velká soutěž Equichannelu a Fitminu: Odyssea mého koně

Příběh byl zaslán do soutěže "Odyssea mého koně" o krmení a výživářskou poradnu zdarma, kterou vyhlásil EQUICHANNEL.cz společněse společností Dibaq a.s., výrobcem krmiv a doplňků zn. FITMIN. I vy nám můžete zaslat svůj příběh. Přečtěte si podrobnostia pravidla v článku "Velká soutěž Equichannelu a Fitminu: Odyssea mého koně".

 

Podobné články

AKTUALIZACE: Soutěž ukončena // Chcete krásný vánoční dárek a ještě se něco dozvědět o jedné z legend mezinárodní drezurní scény? To jste tu správně!…

Kdo vyhrál?? // Soutěž končí 25. 6. ve 23:00 hodin! // Soutěž prodloužena!! // Že vám to nic neříká? Ale kdeže… na oblíbené soutěže s krmivy GLORD si…