Čím vás obdarovali koně: 2. místo

28. 12. 2011 Lucie Dvořáková Autor fotek: archiv autorky

Jak vyléčit tvrdohlavost, horkokrevnost a neústupnost? Oddejte se koním! Na druhém místě naší povánoční soutěže se uvelebil příspěvek Lucie Dvořákové, který všechny členy redakce Equichannelu zahřál u srdce. Máte ho mít také:

Čím mě obdarovali koně

Jsou lidé, kteří věří na osud. Někdo jiný věří v Boha a v to, že lidé se rodí buď dobří, nebo špatní. Nevím, v co věřili moji rodiče, ale ve znamení zvěrokruhu to určitě nebylo. Protože pokud by si aspoň něco málo přečetli v chytrých knihách, rozhodně by se neodvážili své prvorozené dítě počít začátkem prázdnin. Dubnové dítě je prý totiž oříšek - odolné a natvrdlé.

Povaha dítěte se zpravidla pozná už ve věku 3 let - to je to báječné období vzdoru, na které většinou všechny matky vzpomínají s mírně pokřiveným výrazem. Není kouzelnějšího pohledu, než když matka uprostřed supermarketu přemlouvá své vřeštící dítko k rozumu a následně se ho zcela nepozorovaně snaží odsmýkat někam mimo zorné pole všudypřítomných přihlížejících. Naštěstí toto období netrvá dlouho a mladé hádě se celkem brzo strčí do kolektivu vrstevníků, kteří ho srovnají do latě.

To je ten okamžik, kdy se naplno projeví vrozený hierarchický sklon potomka. Když vezme škodolibé štíře flegmatické panně hračku, tak ta odejde ke skříňce a najde si něco jiného k rozvoji své bujné fantazie. Pokud ale to samé zkusí na beránče, skončí to melou a pokousanýma rukama obou zúčastněných. Beránek si totiž nenechá sahat na SVÉ hračky. Jeho totiž vůbec nezajímá, že hračky jsou tu pro všechny a že blonďatá Janička-štírka si chtěla tu panenku jen půjčit. Tohle je přeci jeho oblíbená hračka, tudíž copyright beránek. On není sobecký... jen se nerad dělí o to své. Většinou to netrvá moc dlouho a všechny děti ve třídě pochopí, že tahle panenka prostě na hraní není - tedy rozhodně ne pro ně. Zavládne klid a mír, učitelky se vrátí ke svým časopisům a měsíce sladce plynou.

Školní léta naučí děti řádu a povinnostem. Matka beránka už si zvykla, že čas od času přinese dítko poznámku typu „je nepozorná, vykřikuje, hádá se s učitelem". Beránek zjistil, že občas prostě musí zavřít pusu a jen poslouchat. Nemá to moc rád, skřípe u toho zubama, ale snaží se. Čím je starší, tím spíš pochopí, že přátelům se občas může něco půjčit nebo i darovat a že kamarád je někdo, za koho má smysl se i poprat. Protože je to přeci JEHO kamarád. Dál se rve se světem a všechno řeší s horkou hlavou. A když tu zeď někdy hlavou neprorazí, tak si to vykřičí. Coby ne, hlasivky jsou silný nástroj. Dokáže ho umlčet jen pořádný pohlavek... a že jich občas padlo.

Mladý beran je jak písečná bouře. Je vznětlivý, drzý, nepostojí na místě, rošťáctví mu kouká z očí. Chce všechno a hned a rychle, protože jinak mu uteče někde jinde něco jiného. Trpělivost ani klid se u tohoto druhu nevyskytují, autoritám se brání a odmítá poslouchat „staré a zkušené". Zkrátka, kdyby tohle všechno ti rodiče věděli, určitě by dubnové dítě nikdy nechtěli.

A proč vám tohle všechno vlastně říkám? Protože znám lék, nebo možná kouzlo, dalo by se říct. Prostě něco, co z tohoto dítěte udělá dítě pozorné a milé, klidné a velmi trpělivé pro život, který ho čeká. Takové, které na slovo poslechne, ani okem nemrkne a ještě se rozdělí s kýmkoli o cokoli.

Tím lékem je bílý kůň. Obyčejné šimloidní zvíře, s velkýma mandlovýma očima v bílém rámu řas, zašvihané až po konce žíní od hlíny a hnoje. Hodiny a hodiny čištění naučí trpělivosti a pracovitosti každého nezbedu. Láska ke zvířeti mu dá dost sil, aby se mohl podělit o svou radost i kartáč. Zatvrzele a s radostí se bude dobrovolně vracet k tomu špinavému zvířeti, které mu dá klid a ukázněnost. S nadšením bude poslouchat ty, kteří již seděli v sedle a hltat každou radu, kterou dostane.

Lucie Dvořáková

Přiznávám na rovinu, že na mě osobně tento lék před 16 lety zapůsobil výborně. Život ve stáji mě přinutil změnit svůj tvrdohlavý přístup k světu, což byl dar, který si ponesu celý život. Už jen proto, že u koní silou člověk příliš nezíská, spíš ztratí.

P.S. Já věřím v osud a poslední 3 roky dokonce i v Boha. Nějakého hodně škodolibého, který se mě snaží naučit pokoře a sebezapření. Protože jak jinak si vysvětlit, že jsem si před 3 roky kupovala ryzáka... a on se mění v bělouše... mimochodem, kobyla je taky ve znamení berana :-)

Podobné články

SOUTĚŽ KONČÍ V NEDĚLI! // Knižní dárečky – a hlavně ty s koňskou tematikou – jsou u vás Equichanneláků velice oblíbené. A my to víme, proto jsme si…

AKTUALIZACE: Soutěž ukončena // Chcete krásný vánoční dárek a ještě se něco dozvědět o jedné z legend mezinárodní drezurní scény? To jste tu správně!…