Horse skijöring v Janově - jaký byl a co to vlastně znamená

11. 2. 2010 Petra Pucherová Autor fotek: Michal Klíma, Šárka Štusáková

O tom, že se v Janově u Litomyšle jel v půli ledna Horse Skijöring jste už asi na webu stáje Pucher četli. My jsme se ale nespokojili s pouhým konstatováním věci a klasickou reportáž "přišel - viděl - zvítězil" jsme ve spolupráci s autorkou a přímými aktéry rozpitvali dopodrobna tak, aby byla užitečná a přinesla vám i rozhovory či informace k pomůckám pro skijöring... ...a 70 krásných fotografií ;o)

Stáj Pucher ve spolupráci s Občanským sdružením hiporehabilitace Baneta pořádala 16. 1. již třetí ročník horse skijoringu, tedy závod lyžařů tažených koněm. Tyto závody získávají v této malé obci čím dál více na oblíbenosti, v loňském roce se objevily ve vysílání na TV Nova, letos zavítaly i do vysílání České televize.

Krátký videozáznam z televizních zpráv můžete shlédnout na ČT24 - ukázka z Janova je před koncem vysílání v 18.22 hodin.

Jak se dělá Horse Skijöring

Příprava závodů není jednoduchou záležitostí. Nejobtížnější je něco takového vůbec naplánovat, protože kvůli proměnlivému zimnímu počasí nelze termín této sportovní akce stanovit měsíc předem. Zkrátka začátkem týdne si pořadatelé řeknou: „Jsou dobré sněhové podmínky, uděláme skijöring" - a jde se na věc...

Co během tohoto týdne musí pořadatelé zvládnout? Zajistit kvalitní závodní trať, což je jistě nejdůležitější, ale zároveň i nejobtížnější na celých závodech. Připravit skokanský můstek (většinou 50 cm vysoký - i přes takto malý skokanský můstek dokážou lyžaři letět až 10 metrů do dálky). Zajistit ceny pro vítěze, opracoviště pro koně, prostory pro diváky, hudební doprovod a spoustu dalších věcí. Za ten týden se vždy pořadatelé pořádně zapotí, ale ve finále zážitek stojí opravdu za to. Když vidíte, jak se po závodní trati prohání koník s chutí si pořádně zazávodit, za ním šikovný lyžař s výrazem „vítězství nebo nic" a samozřejmě i jezdec, který má konečný výsledek závodní dvojice pevně v rukou, běhá vám mráz po zádech...

Skijöring

 

S lyžařem - anebo bez něj!

Začínalo se slalomem, na jehož startu se objevilo 15 dvojic. Trať pro slalom byla dlouhá cca 350 m, byl to upravený ovál, sníh na něm byl speciálně uválcován. Na ovále byly různě rozmístěné kužely, které musely závodní dvojice projet, aniž by je pobořily či vynechaly. Za poboření a minutí každého kuželu se připočítávalo k celkovému času 10 sekund. Nejtěžším úsekem byly kužely, rozmístěné na rovné linii, kde jezdci volili opravdu ostré tempo. Někdy bylo natolik rychlé, že lyžaři pak nestíhali projet všemi brankami. Rychlost byla v této disciplíně velmi důležitá, nikoliv ale rozhodující - záleželo také na komunikaci mezi jezdcem a lyžařem.

Mohli jsme vidět skvělé výkony, ale nechyběly ani veselé okamžiky; jedna lyžařka například neustála první z obratů a podklouzla jí lyže. Jezdec koně, který ji táhl, byl natolik zapálený do závodů, že cválal až do cíle rychlým tempem dál, aniž by si povšiml, že lyžařka už dávno není za ním.

Výkony na slalomu nenechávaly diváky chladnými a ojedinělou atmosféru celého závodu dokonale podtrhl skvělý komentář Jindřicha Kasala. Pan Kasal je náš skvělý moderátor, který se pohybuje v koňském světě víceméně od svých dětských let. Komentoval zatím všechny tři ročníky horse skijöringu, takže velmi dobře zná favority soutěže a závodníky. Při jízdě výše zmiňované dvojice, kdy jezdec ztratil svoji lyžařku, zaperlil slovy: „...no nic se nedá dělat, Beatles se nám taky rozpadli." Rád dával jezdcům přezdívky, nejlepší skokan roku z loňského ročníku, lyžař Michal Mundil si vysloužil přezdívku "Ahonem". Možná mu tato přezdívka pomohla k nejlepšímu výkonu v letošním roce, díky kterému se stal obhájcem titulu Skokan roku.

V trysku

Ale zpět ke slalomu; vítězství v této disciplíně patřilo Lucii Peškové s koněm Gram a lyžařem Milanem Fadrným. Tato dvojice zavítala do Janova poprvé, dokonce se nikdy předtím jezdkyně s lyžařem ani nesetkala. O to větším překvapením pak bylo, že se tak rychle sehráli dohromady a s přehledem zvítězili. Valach Gram byl mimořádně rychlý v obratech a na sněhu se cítil jako ryba ve vodě. V této soutěži na něj téměř nikdo neměl, obsadil první dvě příčky. Druhé místo mu patřilo také, jen s jiným lyžařem, a to Jakubem Brýdlem.

„Já osobně mám koníky doma, ale jezdím za JK Alice a Lukáše Machových. Je mi 17 let," prozradila o sobě Lucie Pešková. A pokračovala: „Letos jsme slalom s koníkem netrénovali, protože má větší oddych, a to kvůli zdravotním problémům, které se u něj vyskytly na podzim. O lyžaři (Milan Fadrný) si myslím, že je opravdový talent - nebo tvrdě trénoval :-). Však hlavně jemu vděčím za naše vítězství." O svém koni a jeho vztahu ke skijöringu nám řekla: „Když Gram poprvé ucítil lyžaře za sebou, nebyl z toho nějak nadšený, protože mu vadily popruhy podél zádě, ale nevyhazoval a choval se velmi slušně. Nyní mu ani popruhy nevadí a skijöring si užívá. U Grama je nejdůležitější prostředí závodů. Když je tam pěkně a je tam mnoho lidí, kteří mu tleskají, začne se cítit jako ryba ve vodě a udělá pro potlesk cokoliv. Gram je oficiálně plemeno český teplokrevník, ale jeho otec je kůň kinský a matka je po achaltekovi."

Skok do dálky

 

"Shakil Ońeil Eddie Orel Double extra speciál"

Druhou soutěží byl Skok do dálky - Story Design Cup, přes skokanský můstek. Jedná se o soutěž, kdy má soutěžní trojice libovolnou vzdálenost k rozjezdu a hodnotí se co nejdelší doskok za skokanským můstkem.

V letošním roce jsme vybudovali poněkud nižší skokánek, tudíž lyžaři neměli možnost létat vzduchem tak daleko jako v předešlém ročníku. Letošní nejdelší skok měřil 6,6 metrů, kdežto ten loňský měřil neskutečných 9,6 metrů. Disciplína se jela dvoukolově a skoky z obou kol se pak sčítaly dohromady. Tato disciplína je divácky neskutečně atraktivní a napínavá. Rozhoduje zde rychlost nájezdu na skokanský můstek a jeho technika provedení. Někteří lyžaři skákali pouze dva metry do dálky, borci, kteří uměli opravdu dobře lyžovat, skákali letos až k 7 metrům.

Jak už jsme zmínili, nejdelší letošní skok do dálky měřil 6,6 metrů a mohl se jím pochlubit Michal Mundil, přezdívaný Ahonem. Tento lyžař, tažený Lenkou Buchtovou a koněm Grid, se tak stal obhájcem loňského titulu Skokan roku a s přehledem zvítězil. Je to jezdec a lyžař v jedné osobě. Člověk, který se u koní pohybuje od svých dětských let a stále se aktivně účastní parkurových soutěží a soutěží v military, se nebojí vyměnit sedlo za lyže. Koně dobře zná, zná jejich reakce a to je při lyžování za koněm velkou výhodou. Jsme potěšeni, že do Janova jezdí na horse skijoring každoročně - stal se horkým favoritem na vítěze a řekla bych, že i nejsledovanějším lyžařem tohoto sportovního klání.

freestyle

Vrcholem celého dne byla volba nejlepšího Freestylisty roku. Zde měli soutěžící za úkol předvést co nejvydařenější kreaci při skoku na skokanském můstku. Byli hodnoceni čtyřčlennou diváckou porotou, která ze sedmi startujících dala stejný počet bodů dvěma odvážlivcům. Proto museli svůj skok opakovat. Podle toho, co předvedli v prvním kole Filip Tměj a Jakub Brýdl, se měli diváci v rozeskakování opravdu na co těšit. Tměj zvolil stejný skok jako v prvním kole, tzv. vrtulník. Nad skokanským můstkem se pustil a otočil. Chybělo málo, ale skok neustál. Přesto sklidil obrovský potlesk za odvahu.

Svého soupeře sledoval i Brýdl, který nazval svůj plánovaný skok „Shakil Ońeil Eddie Orel Double extra speciál". Před nájezdovým můstkem cválal valach Gram opravdu rychle a na skoku to bylo znát. Mladík skočil vysoko, mohl si dovolit roznožku, pozdravit diváky, odhodit čepici a přidat ještě exhibiční číslo při dopadu. Pan J. Kasal to komentoval slovy: „Přátelé, aplaus, tady se sešlo rovnou několik uměleckých zážitků najednou: nájezd, let, dopad, brzdění, holubička, obrat, poležení na záda, pozdravení publika".

Rozhodčím ve slalomu a skocích do dálky byli pan Jindřich Kasal a pan Zdeněk Jílek. Oba mají několikáté zkušenosti z jezdeckého parkurového sportu i z drezury. Ve Freestyle byla zvolena divácká porota (starosta obce Janova s jeho manželkou a další dva z diváků). Každý porotce měl k dispozici známky od 1 do 5 a hodnotili tak kreace známkami. Čím vyšší číslo, tím lépe.

na sáňkách

Závodů se mohly účastnit i děti s pony. V letošním ročníku se představila kouzelná dětská dvojice: Renatka Součková s Vilíkem a lyžařem Matyášem Čechem. Netradiční - a nejroztomilejší - dvojicí byla beze sporu maminka s dcerou na saních a jejich pony: Ria Slušná se svojí malou dcerkou Aničkou. Rodinné duo absolvovalo jízdu na saních, které táhla bílá pony klisna Zuzanka vystrojená do červené deky. Klisně se nejdříve moc nechtělo a z publika se ozývalo „jedem, jedem!". Kočí alias Ria Slušná musela několikrát vyskočit ze sáněk a neochotnou Zuzanku navést správným směrem. „Klisna má ze soutěže zamotanou hlavu, no nic, i to se může stát," popsal umíněné chování malé bělky pan Kasal.

V letošním roce jsme tak viděli 4 dětské dvojice, z nichž nejmladším bylo něco málo okolo 7 let. Protože program závodů většinou přizpůsobujeme počasí a dvouhodinové závodění je maximum pro pořadatele, diváky i soutěžící s koňmi, vypsání zvláštní soutěže pro děti zatím odkládáme a děti se mohou účastnit pouze slalomu. Letos se však našli i odvážlivci, kteří se účastnili skoku přes skokanský můstek. Např. Jan Kadlec s lyžařkou Bětkou Bečkovou a koněm Grid. Opravdu velmi odvážná dvojice, když mladičká lyžařka najížděla v ostrém tempu na skokanský můstek, nejednomu divákovi se tajil dech.

děti

Závody měly skutečně skvělou atmosféru, diváků, kteří si dokázali najít čas a přijeli se do Janova v takovém zimním čase pobavit, bylo několik stovek. Bylo pro ně připraveno bohaté občerstvení, svařené víno, polévka... I pro soutěžící jsme, v letošním ročníku poprvé, nachystali malé občerstvení. Každá jezdecká ekipa tak od pořadatelů dostala balíček domácích koláčků, také jsme jim poskytli finanční příspěvek na pohonné hmoty a měli přístup k teplému čaji během závodů.

Celých 70 krásných snímků skijöringu je vám k dispozici v naší speciální fotogalerii: Skijöring Janov 01/2010

Kromě diváků a závodníků patří velké poděkování i Jindřichu Kasalovi, jehož komentář byl naprosto bezkonkurenční a dohnal k slzám (ale slzám ze smíchu) nejednoho diváka. Velké díky také patří všem pomocníkům a především sponzorům:

  • Obecnímu úřadu Janov,
  • Story Design Litomyšl,
  • Lyžařské škole Sun Ski Čenkovice,
  • Peak sportu Litomyšlu,
  • Boss Timeru Brno, ale i
  • OS hiporehabilitace Baneta a všem členům Stáje Pucher.

Výsledky slalomu:
1. místo Pešková Lucie s koněm Gram, lyžař Fadrný Milan / JK Alice a Lukáše Machových
2. místo Pešková Lucie s koněm Gram, lyžař Brýdl Jakub /JK Alice a Lukáše Machových
3. místo Machová Alice s klisnou Faria, lyžař LUkáš Mach/ JK Alice a Lukáše Machových

Výsledky skoku do dálky:
1. místo Buchtová Lenka s koněm Gride, lyžař Michal Mundil / OS Bonanza
2. místo Pešková Lucie s koněm Gram, lyžař Jakub Brýdl /JK Alice a Lukáše Machových
3. místo Tměj Josef s koněm Jenufa, lyžař Tměj Filip/Stáj Hubertus

Výsledky freestyle:
1. místo Pešková Lucie s koněm Gram, lyžař Brýdl Jakub,JK Alice a Lukáše Machových
2. místo Tměj Josef s koněm Jenufa, lyžař Tměj Filip, Stáj Hubertus
3. místo Jan Kadlec, s koněm Gride, lyžař Bečková Bětka, OS Bonanza

...

Technicky o Horse Skijöringu

Lyžař je „přichycen" ke koni dvěmi tažnými lonžemi o délce 6-9 m, které musí být bez kovových částí. Jejich konce jsou provlečeny pod horními bočnicemi sedla do řemenů zápinek podbřišníku, nebo jsou upevněny k poprsníku v místě tomu určeném.

Podrobnosti si můžete přečíst ve výňatku z "Řádu ochrany zvířat při veřejném vystoupení koní - závody v horse skijöringu, organizované Miroslavem Pucherem", který je přiložený pod článkem.

Vzhledem k dosahovaným rychlostem lze z pohledu lyžaře považovat skijoring za adrenalinový sport. Od koňských kopyt odlétává sníh, helma a lyžařské brýle jsou proto nezbytným doplňkem. Někteří závodníci volí rychlé tempo a v průběhu závodu se tak lyžaři mírně přikrčí a utvoří takové vajíčko, které nebrání jet jezdci s koněm ještě rychlejším tempem. Lyžař neklade takový odpor, jako kdyby stál na lyžích naprosto napřímený.

Rozdíly mezi „klasickým lyžováním" a skijöringem jsou zřejmé: Je důležité udržovat za koněm stálý odstup, během lyžování sledovat, aby se lonže nepřipletly koni mezi nohy nebo pod kořen ocasu. K tomu samozřejmě patří i udržování rovnováhy lyžaře, neboť povrch tratě nebývá tak perfektní jako na většině sjezdovek, a proto se musí lyžař během závodů vyrovnat i s nerovnostmi na trati.

na snowboardu

Místo lyží se dá za koněm jet i na snowboardu. Jak by se tomuto sportu mělo správně říkat, netuším, my tomu říkáme „horse snowboarding". Na snowboardu mají závodníci vždy větší handicap. Je daleko těžší udržet rovnováhu, obzvlášť pak v krátkých obratech. Při skoku přes můstek mají oproti lyžařům nevýhodu při dopadu. Ještě jsem se za celé tři roky nesetkala se snowboardistou, který by překonal můstek bez pádu na doskoku. Možná je to výzva do budoucna všem snowboardistům, aby si to k nám přijeli vyzkoušet.

Pokud si chcete Horse Skijöring také vyzkoušet, Stáj Pucher vám to umožní. Pořádá totiž i horse skijöring pro veřejnost. Více informací najdete na jejich webu, www.stajpucher.cz

Podobné články

Jilemnicko - Tradiční „koňské lyžování" v Martinicích v Krkonoších nezrušil ani nedostatek sněhu.

Postavíte sa na lyže, špeciálnym lanom sa pripútate o sedlo dostihového koňa a v rýchlosti približne 40 kilometrov sa snažíte nielen udržať, ale…