Koně jsou v lese stále nenahraditelnými pomocníky

14. 9. 2010 ČT24 Autor fotek: Helena Görnerová

Koňské potahy se na Šumavě využívaly od dob, kdy se tu začalo těžit. Nedokázaly je vytěsnit ani traktory, harvestory ani takzvaní železní koně.

Trojspřeží v leseJen v loňském roce bylo na území Národního parku Šumava pomocí živých koní přiblíženo 24 tisíc kubíků dřevní hmoty.

"Člověk musí s koněm zacházet tak, aby se mu nic nestalo - vydělat si peníze a přijít s ním v pořádku domů," říká majitel koní Radek Ipser.

Na území Národního parku Šumava pracuje s koňskými potahy aktuálně osm firem a živnostníků. Což je pro region dostačující. Nabídka koňských potahů do lesa se pravděpodobně už moc rozšiřovat nebude. "Koňské potahy se používají v těžce přístupných lokalitách, na vlhkých místech, na svazích a podobně," jmenuje Petr Kahuda z Národního parku Šumava.

Reportáž a video vám přinesla ČT 24: Koně jsou v lese stále nenahraditelnými pomocníky.
Podobné články
Ekolist.cz

Stromy napadené kůrovcem v děčínských lesích je potřeba pokácet. Na některá místa se však lesníci s technikou nedostanou, proto do strmých svahů…

Deník

„Hojta, prrr,“ nese se mezi cinkáním rolniček nad prudkou strání mezi Přípeří a Jalůvčím silný hlas Branislava Lauka. Je jedním ze tří kočí, kteří…