Fantastický výkon Michaely Supekové v závodě na 100 km

24. 11. 2019 Michaela Burdová Autor fotek: EIEV Endurance, archiv Táni Terberové

Slovenská juniorka Michaela Supeková s MYTIA DU CAVALLON v konkurenci 93 dvojic dojela na 2. místě v CEN 100 km Ladies Cup v Al Wathba/Abu Dhabí. Její čas jízdy byl 3 hod 40 minut, průměrná rychlost 27,23 km/h, v posledním kole 32 km/h.

Ano, v Ladies Cup se jezdí obvykle rychle, což je dané i tím, že koně mohou nést významně nižší váhu (minimální váha je 50 kg). Trať byla rozdělena na 4 kola – 40, 26, 19 a 16 km a terén po dešti obtížný.

Dokončit na těchto tratích v tak početném startovním poli na medailových pozicích je pro evropské jezdce vzácný úkaz. Nestačí dobrý kůň, vyžaduje to také velké zkušenosti se zdejším prostředím a podmínkami. Michaela Supeková tyto zkušenosti sbírala několik sezón, než se mohla v cíli a samozřejmě i ve veterinární kontrole radovat z medailového umístění. Ke svému sobotnímu výsledku napsala:

„V sobotu 23. novembra sa mi splnil jeden z mojich veĺkých snov a po viacerých odjazdených sezónách v emirátech som sa po prvý krát postavila na stupeň víťazov. Do posldného kolá sme mali jasnů taktiku udržať si odstup spolu s mojou stajnovou kolegyňou Aggelen Van Sofie a do cieĺa sme prišli pekne ruka v ruke.“

Ladies Cup CEN 100 km Al Wathba/AbuDhabí, Sofie Van Aggelen a Michaela Supeková 

Michaela Supeková má za sebou ve svých 20 letech výrazné úspěchy na mezinárodní scéně, a to jak v emirátech, na evropských tratích, v Jihoafrické republice nebo v Uruguayi. Má za sebou 86 startů na mezinárodních závodech. Na Mistrovství Evropy juniorů 2018 v italské Pisa San Rossore získala stříbro s klisnou GIROLA DE QUERCUS, s níž také uspěla letos v Euston Park na MS seniorů – 13. místo. 

Jméno Supeková se na mezinárodních výsledkových listinách objevuje často, její sestra Lucia Supeková a maminka Lucia Supeková závodí neméně intenzivně. (Lucia Supeková jun. na MS juniorů 2019 v San Rossore 19. místo s F C HUSEIN, minulý týden zvítězila v CEI 80 km v Rio Cuarto, Cordoba).

Na trati Ladies Cupu jsme měli také zkušenou českou jezdkyni Táňu Terberovou, která dojela na 23. pozici s klisnou E-FLICKA a k průběhu závodu sdělila: 

"Byl to náročný závod. Poslední dny částečně propršely, bouřilo, trať nestačila vyschnout a těžký písek ubíral koním hodně sil. Naštěstí bylo v den závodu celkem slušné počasí, nebylo klasické dusné horko. Každopádně jsme splnily alespoň polovinu trenérova cíle, a to dokončit – jakkoliv. Druhou (nesplněnou) částí cíle bylo umístění do 20. místa, protože v první dvacítce byly vypsány finanční odměny. I tak jsou ve stáji všichni s výsledkem spokojeni a kobylka je v pořádku doma, což je pro mě nejdůležitější.

10letá klisna E-FLICKA je z Portugalska a poprvé dokončila něco delšího než 80 km. Mám radost, že jsme trenéra nezklamaly."

Top 10

 • Sofie van Aggelen (NED) - FIDELIO VON SUDBADEN (27,2 km/h, v posl. kole 33,586 km/h)
 • Michaela Supeková (SVK) - MYTIA DU CAVALLON (27,2 km/h, posl. kolo 32 km/h)
 • Khadia Ahm Mhm Youssef (COM)- MISTICO X R (26,5 km/h)
 • Maitha Alqubaisi (UAE)- TUJAR (26,3 km/h)
 • Camila Rodriguez (ARG) - JAMEELA DU CAVALLON (26,3 km/h)
 • Meike Fickenscher (GER) - DA FUICA DA MARINELA (26,3 km/h)
 • Josephina Rolt (ARG) - EL MANSITO (25,5 km/h)
 • Chopita Daiana (ARG) - EUS SPARTAN (24,9 km/h)
 • Cecilia Sebben (URU) - POCO FEO (24,5 km/h)
 • Micaela Paroldi (ARG)- HH KAMEELAH (24,3 km/h)
 • Z 93 startujících dvojic dokončilo závod 29, tedy cca 31 %. 

  Když na tento výsledek nahlédneme optikou chystaných změn v pravidlech FEI 2020, jak byly většinou NF odsouhlaseny na Generálním shromáždění minulý týden v Moskvě, prvních 23 koní v cíli překročilo rychlost 20 km/h a povinná přestávka by se jim podle nového pravidla prodloužila u 100km soutěže o 7 dní (z 19 na 26 dní). Podle nových pravidel FEI by se také krátily časy vstupu do VG na 15 minut (64) a v posledním kole na 20 minut, což podle výsledků není důvod ke zpomalení, protože „recovery times“ i těch nejrychlejších koní mají v tomto ohledu ještě rezervu. 

  Podobné články
  /data/imgs/00100596l.jpg

  Společnost Equiservis děkuje všem za zájem stát se hvězdou přehlídkového mola: "Přihlášek nám dorazilo neočekávané množství. Výběr nebyl tedy…

  Nepřehlédněte novou akci společnosti Equiservis. Akce platí na veškeré oblečení (zlevněné i nezlevněné) kromě nezlevněných rajtek. Zlevněný může být…