Nutrihyl pomáhá při onemocnění kloubů u koní

Kloubní tekutina nacházející se mezi chrupavkami slouží jako tlumič nárazů. Tato vazká tekutina je z velké části tvořena kyselinou hyaluronovou. Při kloubních problémech je nutné kyselinu hyaluronovou do těla doplňovat, např. podáváním kloubní výživy s obsahem klinicky ověřené aktivní látky Nutrihyl.

Zdravé klouby jsou nezbytné pro bezbolestný pohyb. Buňky kloubní výstelky produkují kloubní tekutinu, která omezuje tření při pohybu kloubních ploch, absorbuje mechanickou sílu působící na kloub a přepravuje důležité živiny. Kloubní tekutina tedy chrání klouby před nadměrným opotřebením. Hlavní složkou kloubní tekutiny je kyselina hyaluronová - polysacharid, který slouží v kloubu jako „mazivo".

Nutrihyl pro aktivní zvířeKyselina hyaluronová pro zdravé klouby

Koncentrace kyseliny hyaluronové v těle s přibývajícím věkem klesá, a to se může projevit bolestí a ztuhlostí kloubů, artrózou, osteoartritidou, tendinitidou a dalšími onemocněními kloubů. Při problémech s klouby je kyselina hyaluronová dodávána do těla intravenózně, nebo je přijímána v potravě.

Pro tyto účely vyvinula česká biotechnologická společnost Contipro surovinu zvanou Nutrihyl - kyselinu hyaluronovou speciálně upravenou pro výživu kloubů savců. Nutrihyl je aktivní látkou v kloubní výživě Geloren z produktové řady Aktivní zvíře.

Ověření účinnosti aktivní látky Nutrihyl

Účinnost perorálně podávaného Nutrihylu byla testována v klinické studii. Ověřování účinnosti aktivní látky Nutrihyl probíhalo na sedmi veterinárních pracovištích a účastnilo se ho celkem 53 koní s různými kloubními obtížemi, např. s akutní, subakutní a chronickou osteoartritidou, artrózou, synovitidou, tendovaginitidou a osteochondrózou.

Koním bylo denně po dobu jednoho měsíce podáváno 150 mg Nutrihylu. Hodnocení stavu koně veterinárním lékařem probíhalo celkem třikrát - při zahájení studie, při ukončení studie a po 30 dnech od podání poslední dávky účinné látky.

Výsledky klinické studie

Výsledkem studie bylo zřetelné zlepšení všech kloubních problémů u 91 % koní po 30 dnech od ukončení studie. Účinná látka tlumila zánětlivé příznaky i v silně iritovaném kloubu a její užívání vedlo k ústupu náplně kloubu, zlepšení projevů kulhání a ústupu bolestivosti.

Výsledky klinické studie

Celkově veterinární lékaři hodnotili Nutrihyl jako velice efektivní látku pro řešení zánětlivých a jiných patologických změn lehčího rázu. U sportovních koní podávání Nutrihylu v podobě želatinových tablet Geloren urychlilo rekonvalescenci a dle subjektivních vyjádření majitelů ochránilo celý pohybový aparát před poškozením během sezóny.

Contipro Pharma a.s.Contipro Pharma a.s.
561 02 Dolní Dobrouč 401
Tel.: +420 465 519 530
E-mail: info@contipro.com

Contipro Pharma a. s. se již více než dvacet let zabývá výzkumem, vývojem a biotechnologickou výrobou aktivních látek pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Díky vynikající kvalitě produkce a rozsáhlému výzkumnému zázemí patří mezi přední světové výrobce kyseliny hyaluronové a z ní odvozených aplikací.
Výzkumné aktivity laboratoří Contipra se mimo jiné zaměřují na hyaluronan, tkáňové inženýrství s přesahem do regenerativní medicíny, na hojení ran, vývoj nosičů pro cílenou distribuci látek a na stárnutí pokožky.

Sortiment veterinárních produktů řady Aktivní zvíře firmy Contipro Pharma najdete zde.

Podobné články

Kdyby koně uměli mluvit, tak bychom se jich zeptali, jak jsou spokojení s naší podestýlkou Miskantus. Ale to nejde! Zeptali jsme se tedy jejich…

Když se nám dostalo možnosti vyzkoušet podestýlku Miskantus, tak jsme chvilku váhali, ale nakonec nelitovali. A naše holštýnská dáma má konečně kde…