Pony-games ‒ nová alternativa

14. 2. 2018 Gabriela Rotová Autor fotek: Gabriela Rotová, archiv Alžběty Maškové

V posledních několika letech získali i ti nejmenší čeští jezdci nové alternativy možných a dostupných aktivit. Volbou již není jen pony sport a speciální výstavní třídy Lead Rein a First Ridden, které se rozběhly v rámci výstav původních britských plemen, ale existuje již i další možnost, a tou jsou Pony-games.

Pony-games jsou v České republice ještě stále tak trochu v plenkách, první turnaj se konal 5. dubna 2015 a až v lednu roku 2016 schválil výkonný výbor ČJF platná pravidla pro Pony-games. Nelze ale nezaznamenat, že zájem o tyto soutěže geometrickou řadou narůstá a každý rok se rozšiřuje nejen množství organizovaných soutěží, ale i nabídka uskutečňovaných turnajů, soustředění a vzdělávacích akcí nejen pro jezdce, ale i organizátory soutěží a jejich rozhodčí.

Proč právě Pony-games?

Pony-games mají svůj původ ve Velké Británii. Jejich vznik je svázán se jménem prince Philipa, vévody z Edinburghu, a tehdejšího předsedy BSJA a výkonného ředitele HOYS (největší britská výstava koní a pony ‒ Horse of Year Show, která se každoročně koná na sklonku roku v Londýně) pana Mika Ansella. Tito dva muži se rozhodli vytvořit alternativu pro děti, jejichž rodiče nemají finanční prostředky na nákup kvalitních, drahých, původových „show“ pony a přesto by uvítali, aby jejich děti mohly soutěžit.

První šampionát Pony-games, Pohár Prince Philipa, se v Londýně uskutečnil v roce 1957. Pony-games zaznamenaly ihned úspěch.

A mimořádný zájem o ně přetrval až do současnosti. Se soutěžemi Pony-games, organizovanými Pony Cluby na různých úrovních, od nejnižších venkovských utkání konaných v rámci místních zemědělských výstav až po soutěže mistrovské, se dnes setkáváme nejen ve Velké Británii, ale po celé Evropě. Kontinentálním centrem se stala Francie, která byla první zemí, která Pony-games a jejich pravidla z Velké Británie převzala.

V České republice se zažil název Pony-games, ale ve Velké Británii a ostatních zemích se s těmito soutěžemi setkáte spíše pod názvem Gymkhana (tradiční jezdecká gymnastika na koni, která byla zábavou koloniálního britského vojska a která se z Indie dostala spolu s příslušníky armády do Velké Británie) či pod názvem Mounted games.

Pokud tedy budete sbírat informace v zahraničních zdrojích, hledejte pod těmito názvy. Ve Velké Británii je tento sport organizován pod záštitou Mounted Games Association of Geat Britain, která je jednou z šestnácti organizací sdružených pod záštitou British Equestrian Federation ‒ Britské jezdecké federace.

Mnoho informací o Pony-games je k nalezení i na webu britského pony klubu ‒ The Pony Club.

Protože nás ale samozřejmě zajímá primárně dění v České republice, požádala jsem o rozhovor duchovní a praktickou „matku" českých Pony-games, předsedkyni spolku Pony-games CZ, z.s., paní Mgr. Alžbětu Maškovou.

Přestože soutěže Pony-games již nejsou v ČR „úplnou neznámou“, asi by nebylo úplně od věci, když byste čtenáře EQUICHANNELu seznámila s pravidly disciplíny a jejím významem.

Pony-games neboli mounted-games vznikly v 50. letech minulého století ve Velké Británii z iniciativy prince Philipa, který chtěl vytvořit hravou disciplínu dostupnou všem dětem bez nutnosti vlastnit drahé poníky. To se mu skvěle podařilo a dnes se Pony-games hrají od Ameriky po Austrálii a konají se v nich mistrovství světa ve všech věkových kategoriích.

Obecně se jedná o štafetové závody týmů, dvojic či jednotlivců v paralelních drahách.

Existuje řada her, v nichž týmy plní různé úkoly. Od jednodušších, jakým je přenesení hrnečku či projetí slalomu, až ke složitějším, kdy je cílem položení míčku na kužel či zavěšení písmene na tabuli. Některé hry se též jedou ve dvojicích (jako např. Provaz), v nichž někdy musí jeden jezdec seskočit a druhý jezdec vést oba poníky (např. hra Pneu). Obecně při Pony-games jezdci často seskakují z poníků a opět nasedají – typický je pro tuto disciplínu náskok na poníka v pohybu. Proto je také součástí přípravy Pony-games jezdců trénování fyzické kondice a před ježděním se vždy pečlivě rozcvičují.

Při turnajích je vždy na prvním místě pohoda poníků. Dohlíží se, aby s nimi bylo dobře zacházeno, je stanovena i maximální hmotnost jezdce, a to podle výšky a konstituce poníka. Zároveň se kontroluje korektní chování jezdců, koučů i diváků. V případě, že se vyskytnou problémy, může dojít i k diskvalifikaci týmu. Základní je myšlenka fair-play. Každá chyba se totiž musí opravit tím, kdo ji způsobil, jinak by byl tým vyloučen ze hry.

Nejedná se však pouze o soutěžní disciplínu, ale také o skvělou pedagogickou pomůcku učitelů v pony klubech. Při Pony-games si totiž dítě hraje a zároveň se učí. Postupně se stává zručnější a jistější ve vedení poníka. Díky radosti ze hry děti zapomínají na obavy a jsou v sedle uvolněnější. Hra samotná rozvíjí socializaci dítěte, učí jej spolupracovat v týmu. A v neposlední řadě je potřeba zmínit budování pozitivního vztahu ke zvířeti, které je v Pony-games bráno jako „parťák“ a kamarád, nikoliv jako nástroj či cvičební pomůcka.

Podrobná pravidla naleznete na: www.pony-games.cz

Pony games mají v České republice za sebou už alespoň „kousek“ historie. Mohla byste nám vývoj Pony-games u nás přiblížit?

Historie to ještě není moc dlouhá, ale je velice zajímavé sledovat, když se rozbíhá něco nového. Vše začalo na přelomu let 2014‒2015, kdy jsem mohla díky pomoci ze strany Francouzské jezdecké federace (FFE) poprvé představit Pony-games českému publiku.

Zpočátku se jednalo o ukázkové akce (Mělník, Pardubice, Martinice, ..., ale postupně jsme začali organizovat první turnaje. 

V roce 2016, kdy Pony-games začala podporovat i ČJF, jsme poprvé uspořádali řadu školení a seriál soutěží Pony-games cup (PGC), a to napříč republikou. Nadále pokračovala spolupráce s FFE, což umožnilo pozvat francouzské odborníky, s nimiž proběhlo několik teoretických i praktických stáží a také byl vyslán první český tým na mezinárodní závody do Francie.

Dále byl založen spolek Pony-games CZ, který se stal součástí Mezinárodní asociace pro mounted games (IMGA) a který se zde snaží aktivně rozvíjet myšlenku Pony-games.

V loňském roce se uskutečnil 2. ročník PGC (tři z osmi kol rozhodoval mezinárodní rozhodčí) a zaznamenali jsme i tři úspěšné výjezdy do zahraničí: dva do sousedního Rakouska a jeden do Francie. 

Je o Pony-games zájem? Pro jakou věkovou kategorii jezdců jsou tyto soutěže primárně určeny?

Zájem o Pony-games je největší v klubech, kde pracují s dětmi a mládeží. Je již řada klubů, které je zařadily do výuky. Někteří je používají jako zpestření hodin, jiní při práci s malými dětmi a další si je vybrali jako svou soutěžní disciplínu. Možností je mnoho.

V Čechách je nejsilnějším motorem JK Rpety a na Moravě JK Trojanovice. Výhodou je, že Pony-games může hrát každý: od maličkých dětí na shetlandských ponících přes dorost, který ocení rychlost a soutěživost a v zahraničí nejsou výjimkou ani týmy dospělých. 

Kde mají noví zájemci možnost se s Pony-games blíže seznámit?

V předchozích letech jsme organizovali řadu školení a stáží, v čemž určitě budeme i nadále pokračovat. Nejbližší akcí, která nás čeká, bude soustředění s francouzským lektorem Arnaudem Ribaultem, který je specialistou pro Pony-games. Sám je aktivním jezdcem, trenérem i rozhodčím. Jeho klub Picotin patří k nejúspěšnějším stájím na francouzských šampionátech.

Jedná se o již několikátou návštěvu u nás, díky čemuž máme možnost kontinuální spolupráce. Soustředění se bude konat již tento víkend v Hořovicích, 17. a 18. února. Všichni zájemci tak mají možnost přijet, vidět a zeptat se.

Ke konci března dostanou Pony-games opět prostor v rámci Jezdeckého festivalu v Lysé n. L.

Jinak na našich stránkách www.pony-games.cz si mohou zájemci vyhledat pravidla disciplíny i jednotlivých her, přečíst si články z již uskutečněných akcí a naleznou tam i výukové materiály či termíny nadcházejících turnajů. 

A jaké jsou plány do letošního roku? Plánujete nějaké novinky?

Snažíme se neustále vyhodnocovat situaci v klubech, a protože se domníváme, že je tady mnoho klubů s menšími dětmi, pro které je velké hřiště ještě moc náročné, přidáváme letos do PGC novou kategorii ‒ Pony-games přípravku. Přesná pravidla najdou zájemci opět na našich stránkách. 

Celkem se uskuteční 5 kol PGC (8. 4. Brno, 6. 5. Trojanovice, 2. 6. Hořovice, 30. 6. Mělník a 1.‒2. 9. Pardubice). K tomu by mělo proběhnout i několik regionálních turnajů, jejichž počet, jak doufáme, bude nadále stoupat. Meziklubové turnaje jsou totiž nejlepším podhoubím pro další růst našich týmů.

Všichni bychom chtěli pokračovat v započaté práci a umožnit, aby Pony-games mohly přinášet radost stále většímu počtu dětí. Věříme, že je to cesta správným směrem.

Mgr. Alžběta Mašková

  • vystudovala Pedagogickou fakultu University Karlovy v Praze (obor francouzský jazyk, společenské vědy a filosofie)

  • na koni, resp. poníkovi začala jezdit ve 4 letech, věnovala se parkurovému ježdění

  • v 18 letech složila zkoušky a stala se instruktorkou jezdectví,  dodnes působí v Jezdeckém klubu Rpety, který založila její matka již v roce 1983

  • absolvovala několik stáží ve francouzských pony-klubech (Niort, Istres, St-Lô, Rodez, Poitiers)

  • v roce 2015 přinesla novou jezdeckou disciplínu ‒ pony-games do České republiky

  • je předsedkyní spolku Pony-games CZ, z.s.

  • je členkou vzdělávací komise ČJF, kde kromě p-g je od počátku její hlavní snahou reforma systému vzdělávání jezdců a fungování jezdeckých klubů podle francouzského systému Galops®

Podobné články
Supreme šampionát

Krásný a multifunkční areál v Suché u Litomyšle poskytl v letošním roce zázemí pro konání šestého ročníku Národní výstavy Connemara pony, kterou 26.…

Slavnostní vyhodnocení Pony ligy 2024 proběhne 16. 11. 2024 v Chuchle Areně Praha.