II. národní šampionát speciálních výstavních tříd a finále Lead Rein poháru 2019

27. 11. 2019 Iveta Lewingerová a Rafífa Hamoudová Autor fotek: Viktor Král

Mezinárodní výstava KŮŇ, která se pravidelně již 26 let koná na výstavišti v Lysé nad Labem, je také již pět let pevně spjata s prvním a nejznámějším speciálkovým projektem probíhajícím na území ČR pod taktovkou Národní pony společnosti (NPS) – seriálovou soutěží LEAD REIN POHÁR. Jaká byla v letošním roce v této soutěži účast a kterému týmu nejvíce přálo štěstí? To a mnoho dalšího se můžete dočíst v následující reportáži.

Výstava Kůň 2019, v rámci které se konal i II. Národní šampionát speciálních výstavních tříd a Finále Lead Rein poháru 2019, je v některých ohledech odlišná od ostatních výstav, kterých se soutěžící během celého roku účastní. Jednou z těch odlišností je obrovská divácká návštěvnost této výstavy a nádherná divácká kulisa, se kterou se soutěžící běžně nepotkávají.

Toto velmi pozitivně ocenila i paní posuzovatelka Jacqueline Beatham z Velké Británie, která v ČR posuzovala již podruhé. Poprvé se s ní soutěžící měli možnost potkat v loňském roce na II. Šampionátu nativních britských plemen na jízdárně Lhota. Do ČR se po své první zkušenosti velmi těšila a byla zvědavá na to, nakolik si soutěžící, s nimiž se setkala při své první návštěvě ČR, vzali k srdci její rady a doporučení a kam se během jednoho roku posunuli. Dle jejích vlastních slov ji zde čekalo opravdu milé překvapení, neboť viděla, že mnozí účastníci udělali během té jedné sezóny opravdu velké pokroky.

Tuto výstavu pro všechny milovníky původních britských plemen a také pro všechny příznivce speciálních výstavních tříd připravila NPS ve spolupráci s výstavištěm v Lysé nad Labem a s podporou ASCHK ČR.

Národní šampionát zahájily speciální výstavní třídy Mladý vystavovatel. Nejprve se paní posuzovatelce představila nejmladší kategorie dětí – Mladí vystavovatelé ve věku 4-5 let. Ti, kteří tuto výstavní třídu ještě nikdy neviděli, možná pochybují o tom, zda je takto staré dítě vůbec schopné ve výstavním kruhu koně předvádět. Jejich pochybnosti by účastníci této výstavní třídy rozhodně dokázali rozptýlit, neboť si vysloužili od paní posuzovatelky slova uznání a od obecenstva bouřlivý potlesk. Pro tuto výstavní třídu je velmi stěžejním bodem výběr vhodného poníka a to nejen z pohledu jeho velikosti, ale také z pohledu jeho charakteru, což si rodiče a trenéři těchto malých dětí dobře uvědomují. Jako ideální se pro tyto účely jeví zejména shetlandští poníci v mini typu či standardní shetlandští poníci s KVH těsně nad hranicí mini typu nebo miniaturní koně.

Paní posuzovatelce se v této třídě představily celkem 4 dvojice, které musely v rušné výstavní atmosféře zvládnout předvedení koně po obvodu výstavního kruhu a následně také na středové linii, stejně jako jejich kolegové v dalších odděleních Mladých vystavovatelů. Nejlépe si s tímto náročným úkolem poradili zástupci Czech Rididng Clubu – Elvíra Delveti a klisna Bonny v.d.Achterdijk. Druhé místo zaujala dvojice Antonie Nacházelová s klisnou Hericus Athena of Ashcourt (Dolce Ranch), u které paní posuzovatelka vyzdvihla a ocenila mimořádný charakter klisny a její ochotu spolupracovat s malým dítětem a považuje ji za poníka s velkým potenciálem pro tyto speciální výstavní třídy. Třetí místo si vybojovala Vally Bouchalová s valachem Honzou, zapsaným v RHVK pro českou PK pro miniaturní koně (JS Skvrňov).

Druhé oddělení Mladých vystavovatelů bylo otevřeno pro děti ve věku 6-7 let, kde jsme měli možnost vidět celkem sedm dobře připravených dvojic. Tréma některých soutěžících zde pravděpodobně zapříčinila ztrátu soustředění a přinesla do jejich prezentací několik chybiček, jako např. otočení koně na špatnou ruku, které se pak promítly do jejich celkového hodnocení. Problémy se soustředěním ani s komunikací ovšem neměly první tři umístění, jež paní posuzovatelce předvedli korektně své poníky v obou částech této výstavní třídy a o jejich umístění rozhodla preciznost výstavního postoje a nejlépe zvolené tempo v klusových pasážích. Vítězkou se stala Martinka Kolaříková s klisnou Saharou (Stáj Naes), před Sandrou Švarcovou s Babetou (FARMA CHMEL) a Miluškou Černou s Vikym of Very (Stáj Viktoria Radim). Všechny 3 tyto mladé vystavovatelky se také již pečlivě věnovaly svým poníkům po celou dobu svého pobytu ve výstavním kruhu, tedy ne jen v okamžiku, kdy svého ponyho předváděly posuzovateli, ale také během čekání v řadě, což paní posuzovatelka ocenila.

Skvěle obsazená třída Mladých vystavovatelů pro děti od 8 do 11 let (10 startujících dvojic) přinesla divákům velmi zajímavou podívanou. Konkurence zde byla veliká a ne všem se jejich prezentace vydařily přesně podle jejich představ, ale u dětí byla vidět obrovská snaha a nasazení. Vítězkou se stala zkušená Lucie Vaňousková s valachem Russel Pipit (JKDaMJ Brandýs nad Labem), která porazila svou stájovou kolegyni Nikolu Stříškovou, jež předváděla shetlandského valacha Modřín of Kadov. Třetí příčku si v této silné konkurenci vybojovala Anička Dušková s klisnou Withymead Honeysuckle (hřebčín KVR).

Přestože bychom vystavovatele v této třídě již mohli označit za „poměrně zkušené“, nervozita u některých z nich pravděpodobně způsobila, že zapomněli zdravit. K dobré orientaci v prostoru výstavního kruhu patří nejen korektní předvedení koně na středové linii, ale také jeho prezentace ve výstavním postoji před posuzovatelem, při které je třeba dodržet vhodnou vzdálenost (odstup) od posuzovatele tak, abychom mu umožnili si předváděného koně správně prohlédnout, což bylo ještě v této třídě slabým článkem některých prezentací, a paní posuzovatelka by všem soutěžícím doporučila, aby tuto zdánlivou maličkost nepodceňovali. Stejnou maličkostí, která ale může výrazně ovlivnit jejich celkové hodnocení, je místo a vzdálenost vystavovatele v okamžiku, kdy prezentuje svého koně ve výstavním postoji před posuzovatelem. Jinak dobrou prezentaci může pokazit to, že koně místo za vodítko držíme za udidlo či nánosník, nebo že stojíme sice na správném místě před koněm, ale tzv. „přilepení“ na jeho hlavě a neumožníme posuzovateli dobrý výhled na celého koně ze všech stran.

Nejstarší věková skupina Mladých vystavovatelů se blýskla opravdu krásnými výkony, srovnatelnými s těmi profesionálními. Z devíti startujících dvojic paní posuzovatelku nejvíce zaujala dvojice Kristýna Hájková – Chico (Stáj U Sepíka). V jejich podání jsme mohli vidět vynikající komunikaci a soustředění celé dvojice, které se jim podařilo udržet po celou dobu, výborné předvedení v pohybu i výstavním postoji a také skvěle zvládnutou středovou linii. Kromě vítězky si velkou pochvalu paní posuzovatelky vysloužily další dvě dvojice: druhá umístěná Jana Matoušková s Indian Espritem (hřebčín Vallaro) a bronzová Nikola Ondrušová s Liberte Samantou (Stáj Naes).

Speciální výstavní třídy, zejména třídy Mladých vystavovatelů, dlouhodobě podporuje také ASCHK ČR, která každoročně dva nejlepší Mladé vystavovatele sezóny odmění za jejich výkony luxusním pohárem. První z dvojice těchto prestižních ocenění bylo letos uděleno nejlepšímu Mladému vystavovateli na srpnové Národní výstavě NPS. O to druhé bojovali finalisté právě v Lysé nad Labem.

Do závěrečného finále se kvalifikovaly první dvě umístěné dvojice ze všech vypsaných tříd Mladých vystavovatelů: Elvíra Delveti a Bonny v.d. Achterdijk, Antonie Nacházelová a Hericus Athena of Ashcourt, Martina Kolaříková a Sahara, Sandra Švarcová a Babeta, Lucie Vaňousková a Russel Pipit, Nikola Stříšková a Modřín of Kadov, Kristýna Hájková a Chico a Jana Matoušková s Indian Espritem. Sebevědomým vystupováním, výbornou komunikací s poníkem, korektním výstavním postojem a celkově velmi pěkným předvedením si sympatie paní posuzovatelky získala čtyřletá Elvíra Delveti s Bonny v.d. Achterdijk, která získala druhou letošní cenu ASCHK ČR pro nejlepšího Mladého vystavovatele a stala se tak historicky nejmladší držitelkou tohoto prestižního ocenění. Děkujeme ASCHK ČR za podporu této speciální výstavní třídy a Elvíře gratulujeme.

Další část programu vyplnily zejména speciální výstavní třídy Lead Rein, jejichž výsledky se, jakožto výsledky 6. kola, započítávaly do celoročního hodnocení seriálové soutěže NPS Lead Rein pohár 2019. Jejím generálním sponzorem je od jejího vzniku společnost Sehnoutek a synové, s.r.o., která odměnila hodnotnými cenami první tři umístěné týmy v každé pohárové třídě. Všechny tři vypsané LR třídy byly velmi dobře obsazeny. V té shetlandské v Lysé dominovala vítězka prvního kola letošního LRP – osmiletá klisna českého chovu Gety, která je dcerou plemenného hřebce 932 Arcyr. Tu předváděla pod sedlem jezdkyně Kateřina Weishauplová v doprovodu vodiče paní Veroniky Weishauplové (Stáj Asined-B). Vydařená prezentace společně s hezkým jezdeckým projevem, doplněná výbornou prací vodiče a dobrými známkami za exteriér a typ, přinesla tomuto týmu nejen vítězství v šestém kole, ale i šest bodů do celoročního hodnocení.

Druhé místo paní posuzovatelka udělila týmu z JKDaMJ Brandýs nad Labem, složeného ze sedmiletého valacha českého chovu Modřína of Kadov, pětileté jezdkyně Johanky Perlíkové a vodiče paní Martiny Perlíkové. Dle slov paní posuzovatelky se jedná o leadreinový tým s dobrým potenciálem, ale je třeba domácí přípravu směřovat k posílení některých svalových partií poníka a také zapracovat na zlepšení jezdeckých dovedností. Nejlépe umístěným zahraničním odchovem v této kategorii byla holandská klisna Bonny v.d. Achterdijk v sedle s Elvírou Delveti a vodičem paní Ditou Delveti (Czech Riding Club), která obsadila třetí místo. V této skupině by paní posuzovatelka chtěla také vyslovit pochvalu za korektní sed s velmi dobrým držením těla Sandře Švarcové a Milušce Černé a pozitivně také hodnotila i výkon teprve tříleté Natálky Brunnové.

Na základě celoročních výsledků se NPS Lead Rein šampionkou shetlandských pony pro rok 2019 stala Plamenka od Kadov s Lucií Štěpánovou (Stáj Z Malého údolí), která dokázala zvítězit ve třech z šesti vypsaných kol. Druhého nejlepšího výsledku v průběhu celé letošní sezóny dosáhla a titul NPS Lead Rein vicešampionky kategorie shetlandských pony získala klisna Gety s Kateřinou Weishauplovou. Ceny pro šampiona a vicešampiona věnoval SCHSHP a předala místopředsedkyně svazu paní Petra Šarochová.

Ve třídě pro ostatní MM plemena byla situace velmi obdobná. Z deseti předvedených poníků první dvě místa zaujaly české odchovy a třetí místo obsadil zástupce holandského chovu. Nejlepšího hodnocení a také pochvaly za vynikající připravenost se dostalo týmu z JŠ Radošovice – Nikolce Suchoparové s klisnou Goldmane Russian Roulette a vodičem paní Monikou Suchoparovou, pro které to byla první společná výstavní sezóna. Tato sedmiletá klisna českého chovu v majetku hřebčína Goldmane působila jako chovná klisna v rodném hřebčíně, a pro sezónu 2019 byla laskavě zapůjčena do užívání této malé jezdkyni. Společně během jedné výstavní sezóny získaly mnoho krásných umístění ve speciálních výstavních třídách.

Nejlepším výkonem své letošní sezóny se v Lysé blýskl tým JKDaMJ v Brandýse nad Labem, který v této třídě obsadil druhé místo. Pěkný jezdecký projev, dobrá práce vodiče, kvalita poníka a radost z jízdy, to vše jsme viděli v podání Adélky Oswaldové, valacha Russel Pipit a vodiče paní Žanety Oswaldové. Třetí místo si v silné konkurenci vybojoval jeden z nováčků letošní sezóny – klisna Langevoren Nigelli, která je z otcovy strany vnučkou nejlepšího tříletého WMP z Centrálního výběru hřebců v Holandsku 1989 – hřebce Langevoren Napels a pravnučkou několikanásobného holandského šampiona 70. let – hřebce Roman Springlight. Nigelli předváděla sedmiletá Bára Drncová v doprovodu vodiče paní Dominiky Boškové (Pony školka Štěnovice). Ačkoliv byla její prezentace ještě v některých částech uspěchaná, ona sama získala vysoké hodnocení za exteriér a typ. Paní posuzovatelka by jen doporučila zamyslet se nad kondicí klisny, která byla více než blahobytná.

I v této kategorii se udělovaly tituly dvěma nejlepším na základě součtu nasbíraných bodů z celé sezóny. Jak šampion, tak vicešampion dosáhli shodného součtu bodů a o rozdělení titulů tedy rozhodlo umístění v posledním kole. To nahrálo do karet Nikol Suchoparové s Goldmane Russian Roulette, která získala titul NPS Lead Rein šampionky kategorie MM a MMPBr pro rok 2019. Vicešampionský titul z této kategorie si domů odvážela Martinka Kolaříková se Saharou (Stáj Naes).

Třída Nadějí se maličko odlišuje od předchozích dvou LR tříd. Mohou se jí totiž účastnit nováčci startující prvním nebo druhým rokem. Zatímco v prvních dvou třídách startují odděleně shetlandští poníci a ostatní MM plemena a MMPBr, v Nadějích mohou všechna tato plemena soutěžit společně. Výkony některých týmů bohužel poznamenalo nucené přerušení výstavy, ale i přesto si všichni tito začínající malí jezdci zaslouží velikou pochvalu. Prezentace prvních dvou umístěných týmů byly srovnatelné po stránce předvedení koně, jezdeckého projevu dítěte i kvality poníka. Paní posuzovatelka u nich obou také vyzdvihla vynikající práci vodičů. O maličko vyšší známky za celkový dojem získala Adélka Štechrová s Vazan Roderickem a vodičem paní Martinou Maršíkovou (FARMA CHMEL) před Klárkou Tešovou s Russel Pipitem a vodičem slečnou Kristýnou Kalibánovou (JKDaMJ Brandýs nad Labem). Svůj premiérový start hezkým projevem ve výstavním kruhu a ochotou spolupracovat s dítětem v krásné třetí místo proměnil Friarly Felix s Aničkou Jiroušovou a vodičem slečnou Karolínou Glasovou (Stáj u Sepíka).

Nejúspěšnějším poníkem v kategorii Nadějí, kterého můžeme rovněž označit za absolutně nejúspěšnějšího leadreinového poníka pětileté historie této seriálové soutěže, se stala shetlandská klisna českého chovu Lea Domino, neboť v průběhu pěti let získala v této seriálové soutěži celkem 8 titulů se dvěma jezdci. V letošní sezóně klisnu sedlala pětiletá Alexandra Lysak a jako vodič ji doprovázela paní Veronika Musilová (JA Bleu de Ciel Hostivař).

Vicešampionem Nadějí se stal Vazan Roderick s Adélkou Štechrovou, který přesto, že absolvoval pouze čtyři z šesti vypsaných kol, podával po celou sezónu standardně výborné a vyrovnané výkony, což mu přineslo druhý nejlepší bodový výsledek sezóny v kategorii Nadějí.

O šampionech jednotlivých kategorií bylo rozhodnuto na základě celoročního bodového hodnocení každého týmu. Nyní zbývalo už jen, aby ti nejlepší z kategorie shetlandských pony a MM a MMPBr změřili své síly ve velkém finále, ze kterého vzejde absolutně nejlepší leadreinový poník sezóny 2019 bez ohledu na plemennou příslušnost. Do tohoto finále nastoupili šampioni a vicešampioni obou výše uvedených kategorií, kteří se museli po celodenní práci znovu představit paní posuzovatelce v obou částech této výstavní třídy. Ziskem nejcennějšího titulu Overall NPS Lead Rein šampiona 2019 završila svou premiérovou sezónu klisna Goldmane Russian Roulette s Nikolkou Suchoparovou. Titul Overall NPS Lead Rein vicešampiona v letošním roce obhájila klisna Sahara s Martinkou Kolaříkovou. Všem blahopřejeme.

Na této výstavě se diváci mohli rovněž seznámit s jezdeckou výstavní třídou pro začínající jezdce, kteří již zvládají svého poníka bez pomoci vodiče. Paní posuzovatelce se představila dvě oddělení začínajících jezdců ve třídách First Ridden, a obě tato oddělení podpořila krásnými cenami společnost Provet, jejíž zástupci dětem ceny předali.

V prvním z nich zvítězila Linda Dvořáková s Marah Simonem (JK Calamity Jane). Tohoto WMP paní posuzovatelka označila za „speciálkáře s budoucností“, který disponuje zajímavou mechanikou pohybu a kvalitním exteriérem a typem. Aby se mohl v budoucnu hrdě postavit třeba i mezinárodní konkurenci, je zapotřebí ještě prohloubit jeho jezdecké dovednosti. K jeho velkým kladům patří i obrovská ochota vyhovět svému jezdci, která se mimo jiné projevuje také tím, že se sám snaží nabízet svému jezdci adekvátní přilnutí. Paní posuzovatelka mimo jiné ocenila na tomto valachovi i jeho „zcela profesionální chování“ v hale plné návštěvníků a dalších rušivých jevů.

Druhé místo si vybojovala Lucie Robková s Limetree Quick Silverem (Stáj u Sepíka). Tento valach získal vysoké hodnocení za exteriér a typ, ale jeho předvedení ovlivnily některé jezdecké nedostatky jeho jezdkyně. Třetí místo obsadila Lucka Vaňousková s Russel Pipitem z JKDaMJ v Brandýse nad Labem. Paní posuzovatelka by ráda apelovala na všechny soutěžící ve speciálních výstavních třídách, aby nezapomínali na to, že se stále jedná o VÝSTAVNÍ TŘÍDU a do té by všichni soutěžící měli nastupovat s čistými a správně upravenými koňmi.

V druhém oddělení začínajících jezdců si další vítězství vybojovala Nikolka Suchoparová s Goldmane Russian Roulette, které se vydařilo nejen společné předvedení, ale i individuální úloha, a k tomu všemu klisna získala výborné hodnocení za exteriér a typ. Podle názoru paní posuzovatelky by tato klisna mohla být v budoucnu spolehlivým partnerem a oporou začínajícím jezdcům. Na druhé místo paní posuzovatelka postavila dvojici z Farmy Baštěk – Alici Ludmilu Fridrichovou a klisnu velšského pony německého chovu Three Stars Dancing Rose. Jejich slabým místem sice byla kondice a nedostatečná úprava, nicméně tato klisna prokázala úžasný charakter a demonstrovala v reálu jednu z nejdůležitějších vlastností poníka pro začínající jezdce, a sice že se zdržela veškerých vlastních aktivit a udělala pouze to, o co ji její jezdec požádal. Třetí místo náleží dalšímu z nováčků – Anežce Žaludové s klisnou Maranatha Fany Girl (JK Calamity Jane). Tuto dvojici považuje paní posuzovatelka za velmi nadějnou a doporučuje věnovat více pozornosti správné úpravě poníka a zapracovat na jeho přiježděnosti.

Program výstavy doplnily také dvě sportovní soutěže: jízda zručnosti pro děti do 9 let a jízda zručnosti na oprati. Autorkou obou parkurů byla paní Jana Horáčková. Vítězství v jízdě zručnosti s vodičem si na své konto toho dne připsala Lucka Štěpánová s Plamenkou of Kadov. Juniorskou „oprať“ vyhrál Jiřík Černý se shetlandským valachem Vikym of Very (Stáj Viktoria Radim), mezi dospělými byla na oprati nejlepší paní Nikol Bouchalová Fidrmucová s nejmenším poníkem na startovní listině – valáškem Honzou (JS Skvrňov).

Další výstavní sezóna je tedy úspěšně za námi a jménem Národní pony společnosti bychom rádi poděkovali všem našim partnerům a sponzorům, kteří přispěli ke zdárnému průběhu této výstavy: spol. Sehnoutek a synové s.r.o., ASCHK ČR, spol. Kmitex, Stáj Naes, manželé Eva a Jan Zelení, rodina Kavkova – rodinná stáj Chotiměr, Pepe Farm-A, spol. Provet, a v neposlední řadě náš dlouholetý mediální partner – internetový server EQUICHANNEL.CZ. Jejich pomoci si velmi vážíme a věříme, že naše spolupráce bude pokračovat i v následující sezóně 2020, která je už takříkajíc téměř „za dveřmi“. Sezóna 2019 byla výjimečná také tím, že si jak chovatelské třídy na ruce, tak i speciální výstavní třídy jezdecké a zápřahové přišlo vyzkoušet spoustu nových tváří, a my věříme, že je v příštích letech budeme ve výstavních kruzích vídat pravidelně. Děkujeme jim za jejich nasazení, přejeme všem krásný konec roku a těšíme se na viděnou opět v sezóně 2020.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Podobné články
Vítězka Ceny ASCHK NV NPS Naira Delveti - Lille Rosendals Captain Jack

ASCHK ČR je dlouholetým podporovatelem speciálních výstavních tříd Mladý vystavovatel, odehrávajících se na výstavách Národní pony společnosti a…

Letošní seriál pony dostihů vyvrcholí slavnostním vyhodnocením nejlepších dětských účastníků Pony ligy v Chuchle Areně Praha.