Hlasy pro pony

Je tomu právě rok, co jezdeckou veřejností, zejména tou sympatizující s pony, otřáslo zrušení „S“kové kategorie na mistrovství pony ve skákání a záměr zrušit od roku 2007 i kategorie další, tedy „A“. Časopis Jezdectví proto inicioval vyhlášení Pony referenda, aby dal prostor vyjádřit svůj názor těm, kterých se to nejvíce týká. Referendum proběhlo ve třech fázích.

Nejprve se vyjádřili čtenáři časopisu Jezdectví, následně obdrželi hlasovací formuláře účastníci červencového kola Pony Channel Star a konečně účastníci MČR Pony 2006. Svůj hlas však poskytlo pouze 118 osob. Z nich bylo 61 aktivních jezdců, 42 majitelů pony, 36 trenerů (někteří ve více pozicích).


Nejvíce hlasů přišlo ze Středočeské oblasti (50%). Z Prahy bylo 22% hlasů. Východočeši a Jihomoraváci odevzdali po 10hlasech, Severomoraváci 7 hlasů, Severočeši 5 hlasů a z Vysočiny hlasovali 3. Jihočeši a Západočeši odevzdali pouze po jednom hlasu.


Pro znovuzavedení již zrušené kategorie S se vyjádřilo 109 (92%), pro ponechání kategorie A 116 (98%), pro kategorii B 103 (87%).


Iveta Biolková z komise pony podotýká: „Vypadá to, že po letošním mistrovství spoustě lidí i z řad funkcionářů, kteří o nás rozhodují , došlo, že zrušit menší kategorie pony je nesmysl. Takže se budeme snažit zachovat rozvržení letošního mistrovství.“ Náhradou za zrušenou mistrovskou kategorii S byla ve Zduchovicích vypsána rámcová soutěž „Pohár nadějí“ hodnocená dle tzv. polského stylu, uzavřená účastníkům mistrovských soutěží. Nepřihlásil se však nikdo a i ze soutěží pořádaných v regionech Skoví poníci téměř vymizeli. Taková plošná likvidace zájmu o soutěžení nejmenších pony je až nečekaná.


V pony A se sešlo na startovní listině MČR 20 účastníků, zatímco v pony B jedenáct. A i výkony na A ponících byly daleko pohlednější. A zatímco bylo na A ze tří kol šest bezchybných, tak na „B“ byla bezchybná jen vítězka. „Není pochyb, že děti na pony A byly opravdu jezdecky na úrovni,“ dodává I. Biolková.


Pro znovuzavedení kategorie A zrušené od roku 2003 se vyjádřilo 95 hlasujících, z nich 94 se vyjádřilo pro váhové omezení účasti u jezdce hranicí 1/5 hmotnosti jezdce proti hmotnosti pony. Celkem 115 hlasů obdržela kategorie B. „Bohužel už v Hradci Králové v roce 2002 tato kategorie byla obsazena střídmě (4 startující),“ připomíná manažerka komise, „myslím, že nejsme schopni hlídat váhu jezdce v poměru k pony.“


V roce 2003 zrušená drezurní kategorie A starších dětí má své příznivce mezi 99 hlasujícími a všechny ostatní kategorie včetně S mají více než 91 % příznivců. „Kategorie však nebyla zrušena - byla spojená S + A spolu u mladších dětí, ve starších dětech není pony omezený, můžou závodit všichni bez rozdílu výšky do 148cm, není tam handicap jako u skákání,“ vysvětluje I. Biolková.


V řadě zemí se osvědčila výšková kategorie tzv. „malých koní“ a zdá se, že i u nás by našla odezvu. Hlas jí dalo 106 dotázaných. „Tady určitě podpora je, myslím, že se najde pár koní, kteří najdou využití v této kategorii. Nikomu to neublíží, spíš to bude ku prospěchu věci: licence a další poplatky jsou pro všechny stejné, pony nemají žádné úlevy a mistrovství se také pořádá jedno pro všechny. Šlo by snad pouze o těch pár medailí navíc, ale snad by se sponzor našel. Chybí opravdu jen podpora zhora,“ říká Iveta Biolková a shrnuje, „je dobře, že pony sport běží, i když nějaké zádrhele se vždy najdou… Důležití jsou nadšenci, kteří jsou schopni závody pro děti uspořádat, tak proč jim tu chuť stále nějakými zákazy kazit?“


A ještě dobrá zpráva pro 10 vylosovaných účastníků pony ankety, kteří obdrželi dárek:

J. Linhartová, Šumperk, K. Nedělová, Bruzovice, T. Václavíková, Ostrava - Poruba, K. Nálepová, Lipov, I. Krňanská, Vrané n. V., E. Bentlová, Praha 5, J. Viedemannová, Nové Strašecí, K. Zemková, Blansko, V. Horáčková, Příbram a P. Smékalová, Olešnice.

Podobné články
ČJF

Na FEI stránkách byl přidán aktuální termín FEI měření pony v Himbergu, přibližně 20 km jižně od Vídně - 6. listopadu 2022. Ve slušné dojezdové…

Sobota - LR MM a MMPBr - první 3 umístění

Jaké nepředvídatelné okolnosti se mohou promítnout do organizace výstavy a co nového přinesl do soutěží NPS areál JK v Semicích? To a mnoho dalšího…