Evropský šampionát haflingů proběhl v Meranu - příště v Pardubicích!
Poslední říjnový víkend patřil ve světě haflingů v pořadí již třetímu evropskému šampionátu. Klání ve sportovních disciplínách se letos konalo v krásném prostředí dostihového závodiště v Meranu. Ve třech dnech zde měli diváci možnost vidět haflingy v drezurním obdélníku, v zápřeži, nad parkurovými i terénními překážkami, pod westernovým sedlem, ale i na dostihové dráze...
České barvy měly letos poprvé dva zástupce a české chovatele haflingů jistě potěší i to, že pořadatelství příštího ročníku (2012) přiřkla pořadatelská Evropská federace (FEH) České republice.
Evropské Merano 2009
Merano se stalo třetím dějištěm sportovního setkání haflingů po Stadl Paura a München-Riem, kde se konaly předchozí ročníky v letech 2003 a 2006. Bohužel jsem ani jeden z předchozích šampionátů neměla možnost vidět a nemám tedy srovnání, troufám si ale tvrdit, že ten letošní nasadil laťku velmi vysoko. Ať už se jedná o počet zúčastněných států (Itálie, Rakousko, Německo, Dánsko, Belgie, Lucembursko, Francie, ČR, Švýcarsko, Holandsko), počet startujících koní (256), tak organizaci, prostředí, diváckou účast i atmosféru.
Jednou z nejobsazenějších disciplín byla drezura. V obdélníku se před plnou tribunou předvedlo 19 koní ve třídě mladých, 37 ve třídě otevřené a 20 ve třídě obtížné, kterou organizátoři přidali dodatečně na základě požadavků účastníků. Ve startovním poli se objevila zvučná jména. Účast profesionálních jezdců a plemenných hřebců zajistila obrovskou konkurenci. Všechny soutěže byly dvoukolové – v pátek se jely povinné úlohy, v sobotu pak kür. Někteří koně předváděli perfektní výkony, s nimiž by se neztratili ani mezi teplokrevnými koňmi. Na druhou stranu je však nutné říci, že rozdíly mezi koňmi na opačných pozicích výsledkové listiny byly značné. Česká republika byla v drezuře zastoupena Pavlou Daumann s klisnou Holy Stripe. Obě mají již zkušenosti i úspěchy z mezinárodních závodů a ani v Meranu se neztratily. V otevřené třídě zajely v prvním kole s výsledkem 63,563% na 17. místě, v küru, který diváci ocenili obrovským potleskem, byl jejich výsledek sice lepší (64,917%), ale znamenal i tak 19. příčku. Celkový součet pak znamenal 18. místo. Ve třídě obtížné vyneslo umístění na 16. místě v prvním kole (60,351%) a na 14. místě v küru (66,167%) celkovou 16. pozici. Velká škoda byla hlavně v malém zaváhání Holy Stripe poté, co jí při předvedení polekaly právě zapnuté stavební stroje. To jistě dvojici stálo několik míst v celkovém žebříčku.
Drezury, které pro haflingy byly v letošním roce poprvé na úrovni lehčího S, jinak ovládli suverénně Němci – v otevřené třídě zvítězila Karen Deisberg s hřebcem Staccate, druhé místo obsadila Danica Duen a Alabaster B a třetí Miriam Gerhards s Nestorem. V obtížné třídě se nejlépe vedlo opět Danice Duen, tentokrát ovšem s Nebosem, druhá byla Ramona Striedinger s Baroness 7 (Rakousko) a trojici nejlepších doplnila Ines Brandstätter s Ali Khan (Rakousko).
Další disciplínou, v níž jsme měli želízko v ohni, byl parkur. Kristýna Štechová s klisnou Sany sice na oficiální závody jezdí teprve první sezónu, připravovaly se ale velmi poctivě, do všeho šly s velkým odhodláním a na parkúru se tak dokázaly velmi dobře předvést. Ani v Meranu českým barvám rozhodně ostudu neudělaly. Po prvním kole byly s 8 trestnými body zhruba v polovině startovního pole. V sobotním druhém kole se startovalo podle umístění – odzadu. Před Kristýnou skoro všichni účastníci vypadli kvůli odmítnutí jednoho ze skoků obtížně postaveného kurzu. Čeští fanoušci tak byli z Kristýniny jízdy nadšeni, protože jela bezchybně… bohužel se jí stal osudným poslední zákeřný skok – vodní překážka s oxerem, jehož zbarvení mělo téměř dokonalé mimikry. Sany ho stejně jako většina předcházejících dvojic odmítla skočit. Obě kola parkúru dokázali čistě dokončit jen dva účastníci – vynikající čas rozhodl o vítězství famózního Nebose s německým jezdcem Markusem Tschischkem (ano, opravdu je to tentýž hřebec, co zvítězil v drezuře!), druhé místo obsadila jejich krajanka Nicole Giggenbach s klisnou Trixi-Tessina. Třetí místo získala se čtyřmi trestnými body rakouská klisna Ulmina s jezdkyní Sonjou Dankl.
O obtížnosti parkúru snad svědčí i počet koní, kteří dokončili obě kola – ze 44 startujících pouze 24 koní.
Všestrannost byla obsazená o poznání méně a jednalo se téměř výhradně o rakouský závod – k účasti s mladým koněm se odvážili pouze dva Rakušané, lepší z nich byla nakonec Sabine Grasl a Why Not 17. V otevřené třídě startovalo 11 koní, dojelo jich pouze sedm (všichni z Rakouska) a ještě s velkými rozdíly v celkovém výsledku. Zvítězila Anna Grilitsch s koněm Adorno 2, druhá byla Daniela Moser s Aladinem 34, třetí Doris Graf a Angelina 17.
Prestižní obsazení měly také soutěže spřežení, kde startoval mimo jiné světový šampion – domácí plemeník Minos s Georgem Moserem – a domácí publikum dávalo jasně najevo, že od něj očekává nejvyšší umístění. Jeho výkon byl opravdu úžasný, nakonec se mu ale podařilo „pouze“ vklínit mezi švýcarskou dvojici, která obsadila první (Aramis XV a Magali Muss Yerly) a třetí (Aragon a Philippe Kuenlin) příčku. Italové se ale dočkali vítězství v třídě mladých koní, kde s přehledem a s vynikajícím výsledkem zvítězil Wintersturm s Rudolfem Pirhoferem. Ve dvojspřeží kraloval rakouský Rupert Ganhör s koňmi Aragon 2 a Nero 33, druhou pozici obsadil domáci Hannes Weitlaner s Adlerem a Arcem, třetí skončil s minimálním odstupem 8 setin bodu Němec Arndt Lörcher a dvojice Amiro 18 a Aurach/Stradivari 2. Třídy mladých se zúčastnili pouze tři rakouští účastníci, nejlepší byl Marcus Remer s Aristem 13 a Asprem.
Ve westernu se nejlépe vedlo Julii Nölting s Heidi z Německa, která dokázala zvítězit mezi dvaceti startujícími v otevřené třídě, a Švýcarkám Sophii Latter s Nestorem a Jennifer Gossweiler s Nirwanou. Třídu mladých ovládla Italka Chantal Camioni a její Caruso Solomba.
Poslední disciplínou na evropském šampionátu a pro jiné než italské publikum spíše kuriozitou byly cvalové a klusácké dostihy. Až na pár čestných výjimek se jich účastnili pouze italští koně. Mezi mladými koňmi byla bezkonkurenčně nejlepší Lilli, která dokázala zvítězit ve cvalovém i klusáckém dostihu. V otevřené třídě pak nejlépe cválala Fedra a se sulkou byla v cíli první Dorothy Perkins.
Šampionát byl pro všechny návštěvníky zážitkem, bohatý program a nádherné prostředí byly zárukou toho, že si každý mohl najít, co ho zajímá. Doufám, že i obě naše účastnice si mezinárodní soutěž užily a i když neobsadily přední pozice, berou jí jako další užitečnou zkušenost. Za Svaz chovatelů haflinga bych jim tímto ráda ještě jednou poděkovala za jejich účast a ocenila vynaložení tolika úsilí, času i financí.
Pardubice 2010...
Ti, kteří neměli to štěstí se do Merana přijet podívat, budou mít šanci v červnu 2012. Snad se konání tak prestižní haflingářské akce v ČR stane dostatečnou motivací i pro české soutěžící jezdce a vozataje. Času na trénink je zatím dost…
Kompletní výsledky všech disciplín a katalog najdete na www.haflinger.eu. Více fotek z akce naleznete na www.veramarkova.com
Galerie
Krásný a multifunkční areál v Suché u Litomyšle poskytl v letošním roce zázemí pro konání šestého ročníku Národní výstavy Connemara pony, kterou 26.…
Slavnostní vyhodnocení Pony ligy 2024 proběhne 16. 11. 2024 v Chuchle Areně Praha.