Záchranné sítě již pomáhají v praxi

2. 2. 2016 MVDr. Lýdia Čačková Autor fotek: archiv HZS LK, autorky

Opravdu jsou záchranné sítě takové terno v záchraně koní? K čemu je to vůbec dobré pro běžného koňáka? Využijí se také v praxi, nebo z nich bude jen drahý lapač prachu? Nevystačíme se starými dobrými popruhy? Co na to hasiči? A co na to Jan Tleskač? :-)

Dosud se podařilo zakoupit a umístit čtyři záchranné sítě a našly využití už i v praxi! Na podrobnosti jsme se zeptali iniciátorky projektu, MVDr. Lýdie Čačkové.

Jako terénní veterinářka se potkávám se situacemi, kdy zůstanou koně ležet zavalení v boxu, vysílení nebo zranění na pastvině, někde uvízlí a podobně. Při jejich vyprošťování, zvedání na nohy a transportu jsme i ve spolupráci se záchrannými složkami naráželi na nedostatečné vybavení.

Informace o záchranných sítích, sbírce a jejím účelu najdete také v článku Slyšeli jste už o sbírce na záchranné sítě pro koně?

Hasiči běžně pro tyto úkony využívají popruhy, ale ty mají své nevýhody. Působí nerovnoměrně pouze na malé ploše těla, takže nedostatečně rozkládají váhu a rizikem je zaškrcení pod rameny a slabinami, nepohodlí a stres pro koně. Může dojít také k vyklouznutí koně.

Záchrana koně pomocí sítě z jímkyO záchranných sítích jsem věděla od Koňské záchranky a napadlo mě, že by se daly pořídit i pro hasiče. Záchranné sítě, které jsme zvolili, jsou jednou z variant, které se v zahraničí při vyprošťování používají. Zabezpečují rovnoměrné rozložení váhy těla koně a odstraňují nevýhody popsané výše. Vyprošťování je tak výrazně méně stresující a i bezpečnější, jak pro zvíře, tak pro lidi, co se mu snaží pomoci. Ačkoli na první pohled vypadá síť složitě, je její nasazení snadné.

Síť se ale nedá použít ve všech situacích. Proto kluci z Koňské záchranky při instruktáži učí i jiné způsoby vyprošťování za použití popruhů, které jsou běžným vybavením hasičů. Síť se dá použít všude tam, kde je dost prostoru, aby se dala pod koně podsunout. V místech, jako jsou studna, šachta a podobně, je pak nutné využít alternativní postupy, které se taky hasiči naučí na školení.

Jedna z pořízených sítí je k dispozici na pomoc koním v situacích, kdy jejich stav a léčba vyžadují dlouhodobé stání. Je uzpůsobená tak, aby koni zabezpečila komfort a stabilitu v momentech, když si kůň bude potřebovat ulevit a oddechnout. Jedná se o případy léčby zlomenin nohou a pánve, ale i jiné případy, kdy je přísně kontraindikováno ulehnutí koně. Zároveň se dá použít na stabilizaci pacienta, který ulehl z důvodu vyčerpání a ležel delší dobu. Pak mu poslouží jako opora, než znovu nabude sílu v končetinách, aby mohl bezpečně stát sám.

Předávání sítěMyšlenka veřejné sbírky vznikla na základě zkušeností z terénu, ale až díky kamarádům a parťákům z EDUvet.cz se stala činem. Pro myšlenku se nadchli a tak se mohla Sbírka na záchranné sítě pro koně plně rozběhnout. Naším cílem je sesbírat dostatek financí, aby byla záchranná síť k dispozici hasičům v každém kraji, aby byli k vyprošťování zvířat řádně zaškoleni a aby byly minimálně dvě sítě v republice, které budou k zapůjčení pro dlouhodobé terapie koní do stájí.

Sítě nakupujeme od distributora Vetko, který je dováží ze zahraničí. Výrobce je firma Kruuse. Hledali jsme alternativy na českém trhu, pár výrobců bylo ochotných zkusit sítě ušít. Ale firmě Vetko i firmě Kruuse se náš nápad líbil natolik, že nám udělali zvlášť dobrou cenovou nabídku. Vzhledem k certifikacím, které taková síť potřebuje a zkušenostem v její výrobě, jsme se rozhodli jít „na jistotu". Cena sítě pro naši sbírku je teď bez pár korun 20 000 Kč i s DPH. Normální cena je 25 865 Kč. Zaškolení hasičů vychází na 5 000 Kč. Síť pro jeden kraj tak vyjde na 25 000 Kč.

Zatím se nám povedlo nasbírat 105 113,32 Kč, za což jsme všem, kteří přispěli, velice vděční.

Cílem sbírky je pořízení šestnácti záchranných sítí a dvou závěsných konstrukcí pro velká zvířata, na to spolu se zaplacením školení HZS jsou použity vybrané peníze.

Zatím se nám povedlo zakoupit čtyři sítě. První jsme slavnostně předali hasičům Libereckého kraje 20. října 2015, další dostali hasiči Jihomoravského kraje 8. prosince 2015. Třetí síť jsme předali 28. ledna 2016 hasičům v Semilech. Ta byla pořízená díky příspěvku pana Dr. Hassy. Jednu máme na zapůjčení pro dlouhodobé terapie. Už byla ve své první „akci". Bohužel koníček nepřežil, ale díky síti dostal alespoň šanci.

Školení hasičůSpolečně se sítí zabezpečujeme i zaškolení k jejímu používání. První školení, pro liberecké hasiče, proběhlo 8. prosince 2015, jihomoravští hasiči ho absolvovali 28. ledna 2016. Tým Koňské záchranky školí hasiče na figuríně koně v prostorách Školního a výcvikového zařízení HZS v Brně.

Prvního školení jsem se účastnila i já. Bylo zajímavé pozorovat muže z hasičského sboru, jak se seznamují se zásadami manipulace s velkými zvířaty a jejich záchranou. Mnozí z nich už u takového zásahu byli a tak byl jejich zájem o problematiku veliký. Ve volných chvílích probírali s týmem záchranky a se mnou nejlepší možnosti řešení situací, které sami zažili. Díky tomu si vyzkoušeli třeba vysvobozování koně ze studny, ze „sklepa" a podobně. Prostory výcvikového zařízení skýtají různé možnosti. Jsme rádi, že ho můžeme využívat.

Jak vypadá takové školení hasičů, se můžete podívat v tiskové zprávě HZS LK: Hasiči prošli školením záchrany velkých zvířat

Jak už jsem zmínila, síť kterou máme k dispozici na zapůjčení, už své první využití našla. Týden ji měl zapůjčenou útulek pro koně Pamir. Bohužel klisnička, kterou se pokoušeli zachránit, to nezvládla. Klisna byla podle mých informací starší a měla pohybové potíže. Jedno ráno ji našli ulehlou a ani za pomoci veterináře se ji nepovedlo zvednout. Proto použili k jejímu zvednutí síť. Po týdnu však svůj boj o život vzdala.

Hasiči síť mohou použít v praxi až po zaškolení, to je podmínka předání sítě. Liberečtí hasiči poprvé síť využili při záchranné akci v neděli 31. ledna 2016, pomocí záchranné sítě se jim podařilo vyprostit koně z jímky. Tiskovou zprávu ze zásahu hasičů čtěte v článku Do Bílého Kostela nad Nisou vyjeli hasiči zachránit koně z jímky, poprvé použili novou záchrannou síť.

Záchrana koně pomocí záchranné sítě

Osobně kluky od záchranných sborů obdivuji a snad se jim i díky sbírce povede snáz a bezpečněji zachránit více koňských životů.

Aktuální informace najdete na facebookových stránkách Záchranné sítě pro koně - Veřejná sbírka a EDUvet.cz.

Ve spolupráci s Koňskou záchrankou www.konskazachranka.cz.

Sbírka

Podobné články

24. února 2022 byla zahájena ruská invaze na Ukrajinu. 28. února 2022 byla založena UECF – Charitativní nadace Ukrajinské jezdecké federace, která…

Deník

/FOTO/ V druhé polovině února uplynou dva roky od chvíle, kdy se v bývalém kravíně v Rabštejnské Lhotě na Chrudimsku zabydlel Princ. První obyvatel…