Rolinka a její koně volají S.O.S. – koňský domov důchodců vyhořel!!

17. 2. 2007 Helena Görnerová

Smutné, šílené a ukrutné zprávy tohoto týdne ještě nekončí, bohužel jsme právě obdrželi další. V noci na dnešek, přesněji kolem třetí hodiny ranní, vyhořel koňský domov důchodců o.s. Rolinka. Podle slov majitelky, paní Zuzany Polákové, se kterou jsme právě hovořili, bohužel uhořelo i 6 koní z celkových 44, kteří byli na noc ustájení v boxech. Mezi koňmi, odsouzenými k tak kruté smrti, byl k naší velké lítosti i známý plemeník EK, 333 Almhirt týnský - Červánek :-(

333 Almhirt týnský - ČervánekO.S. Rolinka - koňský domov důchodců
Majitelka tel.: Zuzana Poláková - 608 446 538
Tel2: Zuzana Provazníková - 736 425 097

Email: polakovazuzana@seznam.cz
WWW: www.konskydomovduchodcu.cz

Číslo účtu u České spořitelny: 000000-1503397163/0800

..........................................................................................

Požár byl nahlášen ve 3 hodiny 18 minut ráno. V domově, který funguje již 8 let, se v době požáru nacházelo celkem 44 koní, podle slov majitelky byli již dva po požáru umístěni na náhradní místo.

17.2.2007 12:07:38

Bohužel po silném požáru zbyly z útulku jen ohořelé zdi, na místě jsou vyšetřovatelé a dle slov majitelky v tuto chvíli probíhají ještě dohašovací práce. Štěstím v tak velkém neštěstí bylo, že koním zůstalo všechno seno, nicméně vybavení domova lehlo popelem. Na příčinu požáru ještě nelze usuzovat, redakce je v kontaktu s vyšetřovateli a v případě uvolnění dalších informací vás budeme informovat.

Po požárech ve Vestci a na El Pasu příznivci koní stále trnou, kdy se další podobná věc stane. Jak každý z podbně postižených již ví, po prvotní záchraně koní (kteří zde v Rolince jsou zvyklí na venkovní pobyt a proto i díky mírné zimě mohou v současné době prozatím zůstat na domovských pastvinách) je třeba zajistit dalš normální provoz, který zajistí koním tolik potřebnou péči.

Proto i jménem redakce prosíme všechny, kdo jen trochu mohou, aby pomohli. Kromě krmení vyžaduje provoz tak rozsáhlého domova i materiální zabezpečení, potřeby k místování, kýble, ohlávky, vodítka, deky.. zkrátka všechny ty !obyčejné věci! denní potřeby, jejichž důležitost už v každodenním životě nevnímáme. Aktuální info sledujte dole pod článkem.

Pokud můžete, pomozte i finanční částkou.
Uvádíme potřebné kontaktní údaje.

O.S. Rolinka - koňský domov důchodců
Poláková Zuzana
K Olympii 99
463 12 Liberec 25

Tel: 608 446 538
Tel2: 736 425 097 Zuzana Provazníková

Objekt domova se nachází v Křižanech těsně pod kostelem.

Email: polakovazuzana@seznam.cz
WWW: www.konskydomovduchodcu.cz

Číslo účtu u České spořitelny: 000000-1503397163/0800

..................................................................................................................................................................................

Foto: Renáta Kolářová, 18. 2. 2007
..................................................................................................................................................................................

Aktualizováno

17.2. 13:37
Diskuze k požáru a možné formě pomoci probíhá jak zde pod článkem, tak ve speciálním vláknu na naší koňské diskuzi. Kdo chce přispívat na tento web, musí se nejprve zaregistrovat a přihlásit. Diskuzi poté naleznete zde: id=1168563

17.2. 20:11
Podle zatím dostupných informací nepřežili požár koně Mefisto (welšský hřebeček), Červánek (kůň kinský), Akviduk (trakénský hřebec), březí Star (ČT po Červánkovi), Péťa (kříženec ČMB, který pracoval v lese a byl zde jen ustájen), Leni (ČT po Grand Step) a kozlík Bobeš.

17.2. 21:14
Vzhledem k ohromné materiální škodě uvítá domov jakékoliv, především finanční, dary a dále předměty denní potřeby pro čištění koní, místování, stavbu provizorního přístřešku ad. O přesnější soupis jsme požádali, jakmile dorazí, zveřejníme jej zde.
Díky vašemu zájmu jsou celé odpoledne stránky útulku postižené výpadky z přetížení. Aktuální info tedy hledejte spíše zde.

18.2. 12:38
Jelikož webové stránky útulku, které byly umístěny na wz.cz (webzdarma), stále vypadávaly pro přetížení a poskytovatel hostingu neuměl (nebo nechtěl) tuto situaci promptně řešit, přesunuli jsme webovky útulku na náš server. Stará adresa je přesměrována na novou, http://konskydomovduchodcu.equichannel.cz a správkyně webu, Hanka Šmerdová, již má konečně k dispozici funkční prostor. Očekáváme tedy v nejbližších chvílích aktualizaci webovek.

Zároveň jsme v noci obdrželi informace o pomoci, která se do útulku schází ze všech stran. Dále máme info o balíku ohlávek a vodítek, které poputují na adresu domova v pondělí. Děkujeme vám všem že nejste lhostejní.

18.2. 14:26
Ze všech koutů republiky lidé neustále volají a ověřují si číslo účtu, aby poslali svu pomoc na správné místo a každý pomáhá, jak může. Pan Mioš Panuška - Toricon zasílá balík provazových ohlávek a vodítek. Společnost Web4ce.cz, u které hostuje i náš server, nabídla koňskému domovu zřízení a platbu vlastní domény na dobu 5 let. Můžeme se tedy těšit, že zanedlouho bude mít domov koňských důchodců lépe zapamatovatelnou adresu. Děkujeme.

Bohužel jsme také obdrželi další smutnou informaci, že jedna z klisen, které požár přežily, čtyřiadvacetiletá ČT Marika, podlehla dnes ráno srdeční slabosti. Doufejme, že teď už bude osud ke koním a jejich lidem milosrdnější :-(

18.2. 14:48
Jakkoliv by se to mohlo zdát drsné, zveřejňujeme fotografie z místa z dnešního dne. Někteří lidé totiž stále nevěří rozsahu škody a ohromnému neštěstí, které se stalo. Fotografie vypovídají samy...

18.2. 15:50
Nesmírná solidarita lidí v Křižanech pokračuje každým okamžikem. Od časného rána se dnes v objektu domova scházeli dobrovolníci z řad přátel, místních obyvatel, hasičů a dalších známých, kteří v průběhu dne vybudovali z darovaného materiálu přístřešek pro 5 potřebných koní (nemocní, po zlomeninách obou nohou, klisna 14 dní před ohřebením...). Zbylé stádo, uvyklé pobytu venku, má přístup na pastviny a k potoku. Koním v přístřešku se voda nosí ručně. Celý den také členové o.s. s pomocníky spravovali ohrady, mnohdy za pomoci provizorně zapůjčeného nářadí.

Přesnou příčinu požáru zatím vyšetřovatelé neohlásili. S největší pravděpodobností se prý ale ohnisko požáru nachází na té straně stodoly, kde není elektroinstalace a kde byl dřevěný štít v těsném sousedství volně přístupné louky.

Na místě požáru stále probíhají odklízecí práce, do kterých nyní zasahuje i těžká technika. Všem potenciálním dobrovolníkům se tedy vždy práce najde, nezapomeňte na vlastní nářadí, kterého se v domově absolutně nedostává. V nejbližších dnech by měl být oznámen termín veřejné, víkendové brigády, na kterou se budou místní snažit pro dobrovolníky zajistit alespoň občerstvení.

18.2. 20:42

Orientační přehled věcí, které jsou akutně v domově zapotřebí:

krmiva - otruby, mačkaný oves a ječmen, sladový květ, vitamíny

pracovní nářadí - lopaty, kolečka, kladiva, šroubováky, hřebíky, rašple, kleště, náhrada za shořelou míchačku ad. ... a stavební materiál

vybavení stáje a pro koně - deky a termodeky, plastové a hliníkové uzavíratelné kontejnery (sudy) na krmiva, odměrky na krmení, zamykací skříně, potřeby na čištění koní, kopyťáky, rašple, kleště, kopytní nůž, vidle, košťata, hrábě ad.

vybavení velké koňské lékárny - nůžky, nože, injekce, jehly, digitální teploměry s pružnou přední částí (rektální), náplasti, lepenky, gáza, vata, pružná obinadla, dezinfekce, borová voda, různé masti (např. měsíčková, chladivá ad.), Kubatol, škrtidla ad.

pokud můžete, uživí se i vybavení pro lidi, pracující na obnově - holiny, gumové rukavice, čistící prostředky, solvina, staré hadry atp.

V domově se nachází na 40 koní a tak se nebojte, že pokud se sejdou tři kolečka a pět dezinfekcí, bude nekoordinovaná pomoc na škodu. Potřeby takového útulklu jsou velmi velké. Taktéž pomocníci se nemusí předem hlásit, je to ale samozřejmě lepší už jen pro dobrou přípravu. Pokud se nedovoláte přímo majitelce, paní Polákové, která má neustále telefon v permanenci, volejte paní Zuzanu Provazníkovou na 736 425 097, s níž domluvíte vše další.

Stále ještě mají někteří potenciální dárci obavy, zda není číslo účtu vymyšlené. V případě, že bychom vaše obavy nerozptýlili tímto soustředěným zpravodajstvím, můžete finanční dary zasílat složenkou přímo na adresu domova.

Dále paní majitelka moc prosí, abyste pro zjednodušení organizace zasílali případné balíky věcné pomoci přímo na adresu jejího pobytu: Zuzana Poláková, Těšnov 9, 463 52 Osečná.

18.2. 23:22
Velice děkujeme za spolupráci při poskytnutí okamžité materiální pomoci koňskému domovu důchodců Rolinka, a to konkrétně obchodnímu domu Dance and Jump (zejména Renatě Tomanové), majitelům koní z Líšnice a Císařského ostrova. Díky nim jsme dnes mohli do Křížan doručit množství koňských dek (odhadem 20 ks nových i použitých), nových ohlávek, vodítek, čištění na koně, kbelíky a spoustu dalších potřebných věcí, které zcela zaplnili jeden osobní automobil. Děkujeme i všem dalším, kteří se na místo vypravili sami a přivezli vlastní materiální pomoc.

Jak již bylo uvedeno, nyní je potřeba zejména finančních darů, popř. stavební materiál a nářadí, aby bylo možné co nejdříve vybudovat provizorní ustájení v bývalém kravíně. Hodí se jistě veškeré nářadí – kolečka, vidle, lopaty apod. Pokud by se našla nějaká stavební firma, která by poskytla techniku s personálem, vše by celou věc urychlilo. Ku prospěchu by byla každá volná ruka, práce totiž bude na dlouhou dobu v Křížanech spoustu. Potravy pro koně by měl být v současné době dostatek.

Přinášíme současně další fotografie z místa. Upozorňujeme však, že některé níže uvedené fotografie jsou velmi drastické a slabším povahám nedoporučujeme rolovat dolů. Taková je ovšem realita v koňském domově důchodců Rolinka a snímky jen dokládají to, co již bylo napsáno - že je skutečně potřeba pomoci a nikdo z nás by neměl zůstat lhostejný. Již samotné zprostředkované informace jsou přímo mrazivé, ale skutečnost je bohužel ještě o mnoho děsivější. I díky vám může být vše brzy jinak...

19.2. 8:29
Obchodní dům Dance and Jump připravil ve svých prostorách od pondělí do pátku sběrné místo pro materiální pomoc Rolince. Kdykoliv během otevírací doby tak můžete přinést cokoliv z potřebných věcí, které během následujícího víkendu dopravíme do Křížan, aby co nejdříve mohly posloužit svému účelu. Adresa prodejny je: Milady Horákové 11, Praha 7.

19.2. 11:03

Jak jsme se před malou chvílí dozvěděli, Jezdecké centrum zájezd poskytlo zdarma dvěma koníkům z Rolinky dočasné ustájení. Tříletá kobylka v majetku provozovatelky koňského domova důchodců paní Zuzany Polákové je vzhledem k současné situaci na prodej. Její jméno je Samba – po otci Alois z matky po Hurikán. Eventuelní zájemci o ní získají podrobnější informace na telefonních číslech 608212128 (sl. Štýrská), popř. 723615934 (p. Studnička).

Další informace přineseme dle vývoje situace. Děkujeme vám všem...

19.2. 17:41

Jménem celého domova bychom rádi veřejně poděkovali též Zemědělským službám Běstovice, které věnují koním krmení na tři měsíce zdarma. Dále mimo mnoho jiným též paní Marcele Šilhánkové, která již v neděli přivezla 15 pytlů s krmením a minerály. Děkujeme vám všem, kteří neustále pomáháte, finančně, věcnými dary i vlastní prací. Opravdu děkujeme...

19.2. 20:07

Společnost Web4ce.cz zprovoznila novou doménu útulku - www.konskydomovduchodcu.cz

..................................................................................................................................................................................

Foto: Josef Malinovský, 18. 2. 2007


Mefisto
Mefisto

Akviduk
Akviduk

Star
Star

Marika
Marika

Fotografie koní pochází z webových stránek domova.

Podobné články

Hasiči přijeli v sobotu do obce Nosislav na Brněnsku. Kůň ležel uvnitř stáje na zemi a nemohl se několik hodin zvednout.

Deník

Zanedbané a podvyživené psy, koně a další zvířata odvezli koncem letošního srpna z Křižovatky na Chebsku od jejich majitelky Lenky Spáčilové zástupci…