Když dary mají smysl
Jednoho dne přišel do redakce Equichannelu dotaz, zda bychom poradili, komu by se mohla věnovat menší finanční částka vybraná na jedné firemní akci, aby to mělo smysl. No, tip jsme měli, podepřený osobní zkušeností přímo s majiteli přímo na místě. A zaujal…
O co vlastně šlo? Vypráví jedna z organizátorek sbírky, Vratislava Klapušová:
Byla to jen taková spontánní akce
"Pracuji ve společnosti Česká lékárna, a.s., která je provozovatelem sítě lékáren DrMax. Naše obchodní a marketingové oddělení vymýšlelo program vánočního večírku - předesílám, že se jednalo o celkem komorní akci, pouze vedení firmy - tedy cca 20 lidí. Nebyla to žádná masová záležitost týkající se našich bezmála 200 lékáren. Termín organizace a vůbec vše bylo velmi narychlo. Realizační tým se sešel na cca 20 minut, zato byl velmi kreativní.
Od vymýšlení občerstvení a soutěží jsme se dostali k dárkům a od kolegy přišel nápad obdarovat Afričana kozou - hit letošních Vánoc. Jelikož se téma týkalo zvěře, jakožto chovatelka koní jsem ho dostala za úkol vymyslet.
Nemám ráda tyhle vzdálené neadresné pomoci, kdy vůbec není jisté, že se dar dostane k potřebným, v lepším případě více jak polovinu částky spotřebuje aparát, který ji zajišťuje. Zkrátka - dalším nápadem bylo sponzorství zvířete v ZOO. Odtud jsme dostali velmi lakonickou odpověď - je vidět, že o dary nemají nouzi. Pak už byl jen rychlý myšlenkový posun od psího útulku k nějakému zařízení pro koně. Mám takové povědomí, právě z článků na Equichannelu, že útulky pro koně jsou „pochybná" zařízení, proto jsem se obrátila s žádostí o radu na Katku Lipinskou. Věřila jsem, že z redakce Equichannelu dostanu tip na opravdu funkční zařízení.
(Pozn. red.: A dostala; díky našim návštěvám během soutěže Odyssea mého koně jsme se seznámili s provozovateli Stanice pro koně v nouzi, manželi Roszkovými, kteří na nás udělali ten nejlepší dojem; právě tuto stanici jsme doporučili...)
Po zhlédnutí webu Stanice pro koně v nouzi jsem měla opravdu skvělý pocit, že tito lidé vědí, co dělají, a moc jim držím palce a cením si jejich činnosti. Vám děkuji za tip!
Byla to jen soukromá akce - my jako firma již tradičně přispíváme na Kapku naděje. Výsledek tedy byl takový, že se v tombole vybralo téměř 5000,- Kč, které hned následující den zaslala naše asistentka na účet Stanice pro koně v nouzi o. s. a překvapené paní Roszkové jsem to pouze zatelefonovala. Tedy žádná velká organizace - nicméně o to rychlejší pomoc.
Ale tím výčet pozitiv nekončí. Mám velkou radost i z toho, že si mohu vážit kolegů z práce nejen pro to, co umí profesně - ale i pro jejich lidské vlastnosti. Najednou se na ně dívám jinak..."
Stanice pro koně v nouzi
Bohužel v dnešní době nebudí v mnoha z nás slovo „sbírka" příliš důvěry. Stejně tak výraz „na pomoc koním". Po tolika zklamáních a podvodech se mnozí milovníci koně vlastnící pár korun navíc dobře rozmyslí, zda budou věřit, že jejich dary skutečně přijdou tam, kam měly - koním, kteří zaslouží a potřebují pomoc. O to více ale potěší, že se daří uspořádat akci, která podle všeho přinese pomoc do dobrých rukou.
Stanici pro koně v nouzi jsme poznali před rokem a půl díky soutěži Odyssea mého koně, do níž nám paní Roszková poslala příběh "Kostíka" Thomase a později i "Šimlíka" Spika, který v soutěži Thomase vystřídal. Po útrapách s různými "útulky" či "domovy důchodců" jsme konečně poznali zařízení, které je vedeno odborně a skutečně velmi promyšleně. Kde se koním skutečně pomáhá.
Ostatně podívejte se sami na "pravidla" této stanice:
- Do naší stanice přijímáme pouze koně ohrožené na zdraví, životě nebo koně týrané.
- V naší stanici léčíme pouze koně, kteří mají šanci na zlepšení zdravotního stavu a plnohodnotný život.
- Koně, kteří nemají šanci na plnohodnotný život nebo zlepšení zdravotního stavu, přijímáme pouze, abychom jim umožnili důstojný odchod na onen svět.
- Koně nerozmnožujeme.
- Tuto činnost děláme pouze z vlastního přesvědčení, z vlastní vůle a z vlastních prostředků.
- Jestliže se najde někdo, kdo nám fandí a chce nám v naší činnosti pomoci nebo nás jinak podpořit, budeme rádi, rozhodně však na pomoc jiných nespoléháme.
A nyní už slova Petry Roszkové, zakladatelky a hlavní duše této stanice:
"V první řadě vás taky zdravím, přeji hodně zdraví a štěstí do nového roku a děkuji za důvěru, kterou jste mi dali při doporučení.
O sbírce jsem se dozvěděla až druhý den, kdy už vlastně bylo po. Volala mi nějaká paní, jejíž jméno jsem nikdy neslyšela, že uspořádali sbírku na naše koně a kam nám mají zaslat vybrané peníze. Nevěděla jsem, zda se nejedná o nějaký žert. S tímto jsem se ještě nesetkala, o žádné sbírce jsem neměla ani tušení.
Koníkům vybrané peníze přijdou vhod. Použijeme je na krmení, hlavně pro koně Neda, který se potřebuje dožrat :-) a pro kobču Ritu, která potřebuje "dorůst".
Naše koně nepocházejí z dobrých podmínek, byli odebráni svým původním majitelům nebo zde ustájeni do náhradní péče. Za každý příspěvek jsme vděčni, naše stanice pro koně je zcela závislá na osobní výplatě zakladatelky Petry Roszkové a na sponzorských darech firmy Equitum. O to více pak nás také mrzí, že se najdou lidé z jezdeckého sportu, kteří koním situaci velmi komplikují, když nezaplatí za odebrané zboží..."
Na stránce http://www.konevnouzi.cz/index.html najdete i číslo transparentního účtu pro případnou pomoc 4093535001/5500 a samozřejmě si můžete prohlédnout jeho výpis (odkaz je v levém menu dole).
Sbírky a veřejné sbírky
Pokud jsme tímto krátkým článkem někoho inspirovali k podobné dobročinné akci, třeba i trochu většího rázu, pak možná bude dobré zmínit i Zákon o veřejných sbírkách. Podle něho je pojem veřejná sbírka jasně definován jako:
"získávání a shromažďování dobrovolných peněžitých příspěvků od předem neurčeného okruhu přispěvatelů pro předem stanovený veřejně prospěšný účel, zejména humanitární nebo charitativní, rozvoj vzdělání, tělovýchovy nebo sportu, nebo ochrana kulturních památek, tradic nebo životního prostředí. Sbírku je oprávněna konat za podmínek stanovených tímto zákonem pouze právnická osoba."
Pokud chcete organizovat oficiální veřejnou sbírku, pak také nezapomeňte, že:
"Právnická osoba, která hodlá sbírku konat, je povinna její konání písemně oznámit krajskému úřadu a v hlavním městě Praze Magistrátu hlavního města Prahy, příslušnému podle sídla právnické osoby, a to tak, aby tento úřad oznámení o konání sbírky obdržel nejpozději 30 dnů přede dnem zahájení sbírky."
Dále není bez zajímavosti, že:
"Pro každou sbírku je právnická osoba povinna zřídit zvláštní bankovní účet, na který převede hrubý výtěžek sbírky, a vést o něm odděleně od svého ostatního majetku a závazků účetnictví podle zvláštního právního předpisu. Dále: Právnická osoba může na úhradu nákladů spojených s konáním sbírky použít část hrubého výtěžku sbírky, která však nesmí převýšit 5 % z hrubého výtěžku. Čistý výtěžek sbírky musí právnická osoba nebo ten, v jehož prospěch byla sbírka konána, použít výhradně ke stanovenému účelu sbírky."
Plné znění zákona najdete přiložené pod článkem.
Poněkud laičtější výklad zákona a návod, jak veřejnou sbírku uspořádat, najdete na stránce MVČR.
Galerie
Australský brumby – symbol kulturní identity nebo těžko řešitelný problém?
Austrálie se znovu ocitla v popředí celosvětového mediálního zájmu a to v návaznosti na drastická opatření, která souvisejí se snižováním stavu…
24. února 2022 byla zahájena ruská invaze na Ukrajinu. 28. února 2022 byla založena UECF – Charitativní nadace Ukrajinské jezdecké federace, která…