Plemeníci anglického plnokrevníka: Blue Coral startuje kariéru v roli otce

12. 3. 2011 ondřej blahník Autor fotek: fotokisza.com

Jednou z nejzářivějších hvězd českých drah byl v posledních sezónách Kůň roku 2008, BLUE CORAL. Ten v minulé sezóně ukončil svou dostihovou kariéru a od letošního roku ho čeká role plemeníka v Hřebčíně Napajedla.

Dvouletou část své kariéry absolvoval Blue Coral v rodném Irsku a už tam předvedl několik výborných výkonů. Vždyť hned při debutu obsadil třetí místo, přičemž ztratil jen délku a půl na vítězného Teofila, který se stal posléze neporaženou superstar dvouletého ročníku. V dalším startu už se zbavil přívlastku nezvítězivší a následně skončil patnáctý v osmadvacetihlavém poli Goffs Million. Tehdy navíc finišoval na „špatné" straně dráhy, protože pole se rozdělilo na dvě části a všech devět koní běžících dále od tribun bylo v cíli dříve. Na závěr svého působení v tréninku Dermota Welda trochu zklamal posledním pátým místem v leopardstownské Group 3, přesto byl do Česka importován s vysokým ratingem 93 liber.

Svou klasickou sezónu začal v tréninku Josefa Váni a hned svůj premiérový start proměnil ve vítězství v Trial Stakes. V následujících měsících se mu i kvůli jeho natahování na derby distanci dařilo méně, ale na závěr sezóny se už jako svěřenec Tomáše Šatry zaskvěl vítězným soubojem s De Robertem ve Velké ceně Prahy. V následujících dvou sezónách pak potvrzoval pozici nejlepšího domácího mílaře. V roce 2008 Blue Coral kromě úspěšné obhajoby triumfu ve Velké ceně Prahy zaujal především třináctidélkovou demolicí svých soupeřů v Bratislavské míli, v níž navíc vyrovnal rekord dráhy.

Následující sezónu zamířil reprezentant stáje Dr. Charvát mimo jiné i třikrát do italského Milána, kde potvrdil svou vysokou třídu. V kategorii listed totiž hned napoprvé zavěsil a poté v ní získal druhou příčku. Vysokou hodnotu má i jeho šesté místo v dostihu se statutem Group 1, když na suverénního Gladiatoruse sice neměl nejmenší nárok, ale od druhého místa byl vzdálen jen 2 ½ délky a na anglického Major Cadeauxe, který šel na start s ratingem 114 liber, ztrácel jen krátkou hlavu. Navíc tehdy neměl Blue Coral v cílové rovině dlouho volnou cestu vpřed a v závěru se blížil svým přemožitelům.

Loni se na dráze ukázal vinou krvácení už jen třikrát, přičemž ke svým nejlepším výkonům se nepřiblížil. To ovšem nic nemění na tom, že Blue Coral je na české poměry kůň mimořádné třídy, kterou potvrdil i v silné italské konkurenci. Po celou kariéru ho navíc trápily problémy pohybového aparátu, což sice naznačuje, že ve stoprocentním zdravotním stavu by jeho kariéra byla ještě zářivější, ale na druhou stranu je otázkou, jestli se tyto problémy projeví i u jeho potomků.

Otcem Blue Corala je vítěz St James´s Palace Stakes Grand Lodge, jehož optimum leželo mezi mílí a dvěma kilometry, přičemž většina jeho potomků inklinuje spíše k delší z uvedených distancí. On sám byl úspěšným plemeníkem, ale o jeho synech už to tak úplně neplatí. Nejúspěšnější z nich je Sinndar, jehož kariéra s dvojicí derby vítězství završená triumfem v Arc hovoří za vše. V chovu ale podobné úspěchy nezaznamenal, což dokazuje i jeho připouštěcí poplatek spadnuvší z třiceti osmi tisíc euro až na současných devět a půl tisíce. Mezi Sinndarovými potomky je sice i třikrát v Ceně Vítězného oblouku druhý Youmzain, ale za ním a vítězkou Irish Oaks Shawandou je poměrně výrazná propast. Druhým už prověřeným plemeníkem po Grand Lodgovi je šampión mílař Indian Lodge a ani on v této roli zrovna nezářil, když jen dva ze sedmdesáti šesti jeho v Anglii a Irsku startujících potomků získali od handicapera známku přes sto liber. Za zmínku ovšem stojí, že tato dvojice stolibrových potomků pochází stejně jako Blue Coral z klisny po Machiavellian.

Blue CoralMateřské straně Blue Corala se toho příliš vytknout nedá. Jeho matka Pharmacist totiž na dráze získala druhé místo v listed handicapu, což ovšem daleko překonala v roli matky. Jejím nejúspěšnějším potomkem je vítěz Breeders´ Cup Turf 2006 Red Rocks, který ve svých výkonech nepolevil ani v následujících třech sezónách a v současnosti plní roli plemeníka v Itálii. Pharmacist je také matkou listed vítěze a Group 2 umístěného Medicinala, u kterého stojí za pozornost i jeho kariéra ve steeplechase. Nad skoky totiž zvítězil ve dvojkové společnosti a v handicapech vystoupal až na rating 144 liber. To naznačuje, že potomci Blue Corala by mohli nalézt uplatnění i v překážkovém provozu, i když jeho zmiňované problémy s pohybovým aparátem nejsou v tomto ohledu doporučením a v napajedelské sestavě je řade plemeníků s výraznějším skokovým potenciálem.

Kredit dolní polovině Blue Coralova původu dodává i mateřský otec Machiavellian, jenž na stejném místě figuruje i v rodokmenu Shamardala. Ten měl loni skvělou sezónu, když jeho syn Lope De Vega získal ve Francii dvojici klasických vítězství a další z jeho potomků, Casamento, ovládl Racing Post Trophy. To jsou také jedny z hlavních důvodů, proč vzrostl těmto potomkům Shamardala připouštěcí poplatek z loňských dvaceti tisíc euro na současných padesát tisíc.

Výčet nejúspěšnějších potomků Grand Lodge i jeho syna Sinndara doporučuje spojení Blue Corala s klisnami z Northern Dancerovy linie. Vhodnými partnerkami se pro něj jeví i klisny, jejichž paterní linie směřuje i k Mill Reefovi, což je kombinace, z jaké vzešel právě Sinndar nebo jeho zmiňovaná dcera Shawanda. Pedigree Blue Corala také napovídá, že ač byl sám mílařem, jeho potomci mohou nalézt optimum i na o něco delších distancích.

Blue Coralovým plusem je také jeho exteriér, který mu vedle dostihové kariéry i původu dává dobré předpoklady pro úspěch v roli plemeníka, i když nějaké body mu přeci jen ubírají slabší chovné výsledky synů Grand Lodge.

Jaroslav Fabris (Vabank)

Tipařův palecTIPAŘŮV PALEC

Internetové stránky o dostizích, specializující se na zpravodajství z domácí i zahraniční scény, servis pro sázející i zprávy z chovu plnokrevníka.

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.