Odešel plemeník Espri

15. 6. 2011 Martina Cerhová Autor fotek: viz zdroj

Hannoverský chov ztratil dalšího významného hřebce. Ve věku krásných 30 let uhynul plemeník Espri (Eiger I - Diplomat).

Ještě v únoru jsme mohli slavit 30. narozeniny našeho nejstaršího zemského plemeníka – Espri si vychutnával oblíbené čerstvé vejce s ovsem. Ale již na začátku připouštěcí sezóny se mu špatně skákalo na fantoma, takže jsme se jej rozhodli stáhnout z aktivního připouštění čerstvým spermatem. A protože tento trochu svéhlavý, ale o to více sympatický ryzák patřil do kategorie činorodých „důchodců“, měl prožít zbytek života v našem hřebčíně. Jeho život se skládal z müsli pro staré koně, každodenního výběhu a láskyplné péče. V posledních dnech se ale náhle a rapidně zhoršil jeho zdravotní stav a 14. června dopoledne Espri uhynul na několikanásobné selhání orgánů.

EspriAbychom mohli Espriho popsat, musíme použít superlativa. Byl to hřebec s velkou osobností a téměř neotřesitelným sebevědomím. Syn jeho chovatele Rolf Deecke si velmi dobře pamatuje na snahu předvést spolu s otcem Rolfem Deecke sen. toto více než odvážné hříbě na výstavě hříbat. Existuje pouze jedna fotografie pořízená v roce Espriho narození, na které se nechá ochotně vést na ohlávce, ostatní fotografie zachycují hříbě překypující energií. Espri byl výjimečný a moc dobře to o sobě věděl. Jako jediné hříbě klisny Diplomatin po Diplomat – Lukas měl, dle manželského páru Deecke, povahu po matce, ať už to byla jeho nespoutaná energie, temperament nebo energické vystupování. Aby na výstavě hříbat spořádaně běhal v řadě, to opravdu nebylo podle jeho gusta. Byl spokojený jedině tehdy, pokud běžel vepředu. Tehdejší vedoucí zemské stáje Dr. Burchard Bade ale našel v tomto charakterním hřebečkovi, který již v té době vykazoval mimořádný fundament, zalíbení. A tak si Espri užíval dětských let na odchovně hřebečků Hunnesrück a svou kariéru začal na výkonnostních zkouškách. Když se na Espriho zeptáte zaměstnanců hřebčína, kteří ho tehdy měli během jedenáctiměsíčního testu pod sedlem, dočkáte se kradmého úsměvu a informace, že rekordem je 30 nedobrovolných opuštění sedla tohoto mladého hřebce. Přičemž nešetřil ani vyšší služební hodnosti. Ale evidentně to nakonec překonali, neboť Espri úspěšně absolvoval výkonnostní zkoušky, byl přijat do řad zemských plemeníků a během života působil na severu Německa (1985 – 1992 Loxstedt, 1993 – 2011 Dorum). Tento ryzák středního rámce naprosto splnil očekávání – v průběhu let se díky své všestrannosti v chovu vyšvihl mezi špičku nejlepších sportovních plemeníků. Po právu je dodnes považován za pilíř hannoverské A/E linie.

EspriEspri je nejvýznamnějším synem hřebce Eiger I a podařil se mu husarský kousek, když byl hannoverským svazem vyznamenán nejvyšším oceněním, a to dříve než jeho otec. V roce 1995 byl Espri vyhlášen hannoverským hřebcem roku, jeho otec ho následoval v roce 1999. Espri předává především skokové vlohy, přesto dal olympioniky v obou disciplínách. Elvis (Nadine Capellmann) získal v roce 2008 v Hongkongu olympijské zlato v soutěži družstev v drezuře a E.T. FRH (Hugo Simon) reprezentoval Rakousko v roce 1996 v Atlantě. Valach E.T. FRH je pravděpodobně nejznámějším Espriho potomkem. Tento malý ryzák vydělal v parkurovém skákání přes 3,2 miliónů euro a patří k nejbohatším skokovým koním světa, co se výher týče. Jeho úspěchy čítají vítězství v Hamburském Derby v roce 1995, další rozličné tituly z mezinárodních šampionátů a dvě vítězství ve světovém poháru. Ale i ostatní Espriho potomci sbírali vítězné vavříny na mezinárodním poli: Elwood (Carsten-Otto Nagel), That’s Me alias Enette (Andreas Knippling), Edgar (Heinrich Hermann Engemann), Egano (Jessica Kürten) nebo Easterlight (Katharina Offel), ti všichni jsou mezinárodně úspěšní parkuroví koně. Na drezurní Grand Prix úrovni jsou úspěšní Eastman (Stefanie Munstermann-Zurhorst), Sini Spirit (Emana Kanerva) a Esprit De Valde (Jon D. Petersen).

Z 661 registrovaných sportovních koní jich přes 300 dosáhlo výkonnosti S a T v drezuře a parkuru (něm. M a S), z nichž 80 skokových koní je úspěšných v parkurech a 12 v drezurách nejvyššího stupně. Ti všichni pomohli svému otci dosáhnout titulu plemeník milionář, co se výher potomstva týče, neboť dle statistik získali na výhrách 2 272 857,- euro!

Bylo uchovněno 20 Espriho synů, přičemž Escudo I se stal výjimečným plemeníkem, který kráčí v otcových stopách. V roce 2009 byl vyhlášen hannoverským hřebcem roku a tak pokračuje v rodinné tradici. V Espriho dědictví, jedné z nejvšetrannějších a nejvýkonnějších linií, dále pokračují jeho syn Escudo I, jeho vnuci Embassy I, El Bundy I a Earl, stejně tak i pravnuk Edward.

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.