Kořeny moderního teplokrevníka: Dark Ronald

8. 6. 2022 Eva Holubcová Autor fotek: archiv sport horse database
Dark Ronald v předváděcím postoji
Dark Ronald v předváděcím postoji

Když si položíme otázku, kteří hřebci nejvíce ovlivnili německý sportovní chov, mezi prvními bude vždy zmiňován Dark Ronald a jeho syn Son-In-Law.

Dark Ronald se narodil v Anglii roku 1905, kde ho odchoval Edward Kennedy, který se později proslavil svým nejúspěšnějším odchovancem – „tečkovaným zázrakem“ The Tetrarch. Jako roček byl nabídnut na doncasterské dražbě, kde si ho koupil sir Abraham Bailey za 1300 guinejí, klíčový muž v Jihoafrické republice a jeden z nejbohatších mužů oné doby díky zlatým dolům. Koupil si tehdy koně, který měl „lepší“, ale ne vynikající původ. Dark Ronald byl ale silný, harmonický a velmi dobře vypadající hřebec, jak je vidno z fotografií.   

dark-ronald-malba.jpg

Původ

Otec Bay Ronald (Hampton). Dnes je zpětně stále podceňovaným plemeníkem, ale stojí v podstatě v pozadí u většiny top linií jako Hyperion, Dark Ronald, Djebel, Teddy, Prince Rose. Jakto? Kromě Dark Ronalda dal totiž Bayardo a klisnu Rondeau, matku Teddyho. Bayardo je otec Gainsborougha a Gay Crusadera, který je mateřským otcem Prince Rose a Djebela. No a Gainsborough dal hlavně Hyperiona. Samotný Bay Ronald uhynul velice mladý ve věku 14 let. 

Matka Darkie (Thurio x Blair Athol) na dráze nezvítězila. Tato černá klisna pocházela z rodiny č. 9 Vintner Mare, která se narodila pravděpodobně někdy kolem 1670. Sama v dalším chovu nezanechala výraznější stopu, ale její velmi dobrá dcera Desiree (Velasquez) skončila také v německém chovu; její dcera Mon Desir vyhrála klasické Preis der Diana a rodina (mj. vítězka východoněmeckých Oaks Meerschwalbe) přetrvala ještě do 21. století a nějací se objevili i v Čechách (např. Mirrage). 

DR-pose-horseracingmuseum.jpg

Dark Ronald jako dostihový

Jeho kariéra byla ovlivněna špatným zdravím. Ve dvou letech vítězně debutoval, ale hned v dalším startu odešel po druhém místě chromý na obě přední nohy, šlachy. Hřebce to vyřadilo z přípravy na téměř dva roky a ty dva roky trávil na farmě majitele v Jižní Africe. Když se vrátil do Anglie, tak to bylo tak akorát, aby stihl kariéru jako čtyřletý. Dostih na rozběhání dopadl špatně, ale v dalším startu Durham Plate si vyhrál, jak chtěl. Že je to dobrý kůň, ukázal na ascotském megamítinku, kde si vzal Royal Hunt Cup a pak skvěle vyhrál v newmarketských Princess of Wales's Stakes. Kratičkou kariéru ukončilo třetí místo v Doncaster Cup, kde znovu zchromnul. Do chovu odcházel s vizitkou 7 startů a 4 vítězství.

dark-ronald-pp.jpeg

Dark Ronald v chovu

Kariéru zahájil roku 1910 jako pětiletý na Tickford Park a v jeho prvním ročníku se neobjevil nikdo menší než Son-In-Law a také Ambassador IV., o kterých budeme mluvit níže. V druhém ročníku se objevila klasická vítězka 1000 Guineas Vaucluse nebo Popingaol (matka Oaks vítězky Pogrom a St. Leger vítězky Book Law), a ve třetím Magpie (šampión plemeník v Austrálii), Brown Prince II (můžeme ho vidět např. v původu Secretariata) a významný plemeník Dark Legend. Nicméně to byl poslední Dark Ronaldův ročník v Anglii, protože byl prodán do německého Graditzu, který si ho koupil na doporučení Georga von Lehndorffa, jeho obdivovatele. V Německu se stal šampión plemeníkem v letech 1918, 1919, 1920, 1921 a 1922 a hned v prvním tamním ročníku dal klasického vítěze Prunuse (a otce Oleandera). V dalších letech se narodili Herold, Träumer, Nubier, Aditi, Wallenstein a další ... Dark Ronald se v tamním chovu v podstatě stal páteří německého chovu, a proto není divu, že se jeho vliv z dostihového provozu později tak výrazně přelil i do sportovního chovu. Dark Ronald uhynul na jaře roku 1928 v Graditzu jako 23letý.   

prunus-a-wallenstein-illustrierte-rundschau-fur-vollblutzucht-und-rennsport.jpg

Nejlepší potomci Dark Ronalda

Dark Ronald v podstatě založil silnou dynastii díky plejádě synů, z hlavních větví lze jmenovat Ambassadora IV, Herolda, Prunuse a Son-In-Law. 

Ambassador IV na dráze vyhrál prestižní July Stakes a později byl vyvezen do amerického chovu, kde se proslavil jako otec dobrých dvouletých koní, včetně šampiónů Constancy a St. James. St. James je dědem vítěze Kentucky Derby Johnstowna, který je mateřským otcem Nashua.

ambassador-iv.jpg

Herold byl dvojnásobný šampión plemeník v Německu a dal dva německé derby-vítěze Alchimista a Arjamana – ten dal Olympa nebo Nixe (matka Neckara). Alchimist zplodil skvělého Birkhahna a famózní Schwarzgold. Byl to Birkhahn, který protáhl výtečnou linii skvělých německých koní až do současnosti. Nejsilnější byla liniová osa Birkhahn – Literat – Surumu – Acatenango – Lando.

herold-.jpg

Prunus vyhrál německé 2000 Guineas i St. Leger, v chovu se stal pětinásobným šampión plemeníkem, ale především dal famózního hřebce Oleandera, který byl hřebcem Chefs-de-race statutu a v chovu dal třeba Nordlichta, Sturmvogela, Asteriose, Espace Vital, Nuvolari či Orsenigo.

prunus.jpg

Son-In-Law byl, dá se říci, asi nejlepším potomkem Dark Ronalda vůbec. Velký, nohatý, svalnatý kůň byl hřebcem, který měl ze všech synů Dark Ronalda bezprostředně nejširší mezinárodní vliv, od Anglie, po Francii či Nový Zéland a Argentinu. Dožil se třiceti let. V Anglii byl šampión plemeníkem a dal skvělé koně jako Rustom Pasha (vítěz Eclipse Stakes či Champion Stakes) a vítěze vytrvaleckého Gold Cupu Trimdon, Foxlaw a Bosworth.

soninlaw.jpeg

Synové Son-In-Law 

 • Rustom Pasha byl po působení ve Francii vyvezen do Argentiny, kde se stal plemeníkem klíčového významu a díky tomu i v Jižní Americe vůbec.
 • Foxlaw v chovu dal vítěze Gold Cupu Foxhuntera a Tiberiuse, ale především šampión plemeníka na Novém Zélandu Foxbridge.
 • Beau Pere na dráze neukázal prakticky nic, ale v chovu byl skvělý. Byl to obrovský hřebec (tak velký, že se nevlezl do vozíku, když ho v Americe chtěli převážet a musel na jinou farmu pěkně po svých), který působil postupně v Anglii, Novém Zélandu, Austrálii a Americe. Neprojevoval se jako typický syn Son-In-Law a dával často rané a rychlé koně, kteří byli schopní později klasických výkonů, což bylo skvělé. Jeho šokující dobré výsledky v protinožeckém chovu způsobily, že byl koupen do Ameriky, kde si vedl také skvěle. A k tomu byl více než dobrým mateřským otcem, z jeho dcer vzešli Swaps či Flower Bowl (matka Graustark a His Majesty).
 • Bosworth na dráze získal Gold Cup a v chovu se stal tím, kdo nejdále prodloužil linii Son-In-Law v plnokrevném chovu skrze Plassy – Vandale II až k francouzskému derby-vítězi Herbagerovi, který dal Sea Hawk II, Appiani II a hlavně Grey Dawn II.

beau-pere.jpg

Vliv Dark Ronalda v teplokrevném chovu

Dark Ronald měl ohromující počet synů, vnuků, pravnuků atd. nejen v plnokrevném chovu, a velká část z nich se objevuje úspěšně také v rodokmenech sportovních koní. Namátkou lze jmenovat velikány ve sportovním chovu jako například:

 • Cor de la Bryère, který byl z přímé linie Dark Ronalda skrze jeho syna Son-In-Law
 • Cottage Son, jehož otec Young Lover byl synem Son-In-Law
 • Der Löwe je z matky po Herold (Dark Ronald)
 • Fra Diavolo, velikán ve francouzském teplokrevném chovu, je po Black Devil (mateřský otec syn Dark Ronalda Ambassador IV) a jeho bába je přímo po Dark Ronald
 • Furioso, jeho matka byla po Son-In-Law
 • Ladykiller, jehož bába byla po Apron, synu Son-In-Law
 • Pik As byl po Abendfrieden, jehož matka byla po Herold (Dark Ronald)

cottage-son.jpg

Hezkou ukázkou je třeba Waidmannsdank xx, který se velmi často objevuje v hannoverských rodokmenech. Jeho matka Waldrun je po Alchimist, který je synem Herolda (Dark Ronald), zatímco otec Waidmannsdanka Neckar je z Nixe po Arjaman (syn Herolda, vnuk Dark Ronalda). Otec Neckara je Ticino, který je z matky po Aditi, jež je synem Dark Ronalda. Pak tu máme např. Totilase, který je z hřebčí linie Dark Ronald skrze Herold – Bürgermeister – Pasteur – Mahagoni – Enrico Caruso – Kostolany – Gribaldi.  

aditi.jpg

Dobře to ilustruje i loňské WBFSH 2021 hodnocení plemeníků:

Drezúra

 1. Sandro Hit – 4x Dark Ronald v 9generačním původu
 2. Johnson – 2x Dark Ronald v 9generačním původu
 3. Jazz – 3x Dark Ronald v 9generačním původu

Skoky

 1. Chacco-Blue – je přímo z linie Dark Ronald, zatímco jeho syn Son-In-Law se vyskytuje v 9generačním původu rovnou 7x
 2. Diamant de Semilly – 1x zastoupen v 9generačním původu skrze Son-In-Law
 3. Casall – je přímo z linie Dark Ronald, samotný Dark Ronald se v 9generačním původu objevuje 2x, skrze Son-In-Law 5x

Všestrannost

 1. Jaguar Mail – samotný Dark Ronald 2x v 9generačním původu
 2. Diarado – Dark Ronald se vyskytuje skrze Son-In-Law 3x v 9generačním původu
 3. Grafenstolz – Dark Ronald se vyskytuje skrze Son-In-Law 2x v 9generačním původu

Musíme mít na paměti, že Dark Ronald se narodil roku 1905 a zemřel roku 1928. V podstatě se dá říci, že je nesnadné mít sportovního koně německého chovu bez nějaké té kapky krve Dark Ronalda.

Podobné články

Nápadně krásný hřebec s výraznými hřebčími atributy, který se prostě uměl zalíbit každému. Tak zní charakteristika plnokrevného Ladykillera xx od…

Hyperion v chovu

V dnešním pokračování našeho seriálu Kořeny moderního teplokrevníka se zaměříme na hřebce malého vzrůstem, ale o to významnějšího. Hyperion vyhrál…