Körung pony a speciálních plemen v Mnichově

15. 2. 2010 Michaela Prausová Autor fotek: Michaela Litovová

Již od konce listopadu se připravoval achaltekinský hřebec Paolo na körung v německém Mnichově. Jako 2,5letý odcházel do výcviku, na obsednutí a zejména na přípravu na körung. A tak nastal den D, kdy čtveřice lidí (manželé Slukovi, trenér Zdeněk Hruška a jezdec Ladislav Arient) spolu se svým čtyřnohým nákladem odcestovala do německého Mnichova.

Cesta proběhla v pořádku a všichni dorazili na místo již o den dřív, aby si hřebec zvykl na prostředí. My ostatní jsme přijeli v 7 hodin ráno v sobotu, 6. února, a velice nás překvapil nádherný bývalý olympijský areál pro koně - dvě haly, několik bloků vzdušných stájí, přilehlá dostihová dráha, tréninková dráha a spousta výběhů. Pořadatelem celé akce byl Bavorský svaz chovatelů malých a speciálních plemen koní (Zuchtverband für Kleinpferde- und Spezialpferderassen, www.pferde-aus-bayern.de). Co nás nemile překvapilo, byl vytrvalý déšť a zima.

Naším úkolem bylo nejenom podpořit Paola, ale hlavně dokumentovat jak fotograficky, tak videozáznamem průběh zkoušek všech koní.

achal tekePo příjezdu jsme zkontrolovali ve stáji Paola a hledali jeho soupeře, druhého achaltekinského hřebce, který, jak jsme později zjistili, nedorazil, ač byl až do začátku körungu stále nahlášen. Paolo byl ve výborné kondici, trenér i jezdec ho pečlivě ostříhali a připravili na celou akci na výbornou. Přestože na nich bylo vidět vzrušení z nadcházejícího dne, Paolo zůstával klidný. Nastal tedy čas na registraci, změření a kontrolu hřebce. I za neustávajícího deště probíhala přejímka koní venku před halou, přestože většina koní, zejména jezdeckých pony, byla ostříhaná. Vše se ale zvládlo, sice s menšími jazykovými problémy (ano, němci umí anglicky, ovšem nejsou ochotni v angličtině komunikovat, bohužel), ale nakonec byl kůň změřen a zaregistrován.

Zkoušky se skládaly z předvedení na ruce, pohybu ve volnosti a skoku ve volnosti do 120 cm.

Dle rozpisu měl jít Paolo na řadu až po 11. hodině, takže jsme se šli usadit na tribuny a dívali jsme se na probíhající körung shetlandských pony, německého jezdeckého pony a welsh pony. Musím říct, že úroveň jak shetlandů, tak jezdeckých pony byla výborná. Vidět shetlanda prodloužit klus jako velkého drezůráka nebylo výjimkou a porota měla velmi těžké rozhodování. O úrovni německého jezdeckého ponyho nebylo pochyb, všichni vypadali korektně, jako zmenšeniny svých teplokrevných kolegů.

Jediné co nás velmi nemile překvapilo, byla nepřipravenost pořádajících - v hale byl obdélník vytvořený z dřevených zábran a ohraničený skok ve volnosti, ovšem nebylo problém ani pro většinu poníků (a nejen jich, jak jsme později zjistili) tuto bariéru skokem překonat. I přes několik velmi nebezpečných konfliktů pořadatelé neudělali v ohrazení žádné změny. Přitom šlo o bezpečnost nejenom koní v obdélníku, ale zejména mimo něj, kde se připravovali ostatní hřebci a na volno pobíhající poník způsobil v některých případech vážné potíže. Začali jsme se obávat, jak tuto situaci vyřeší Paolo, ale později se ukázalo, že naše obavy byly liché.

achal tekePaolo přišel na řadu v části pro speciální plemena, která začínala předvedením hřebců na ruce venku na prostranství vedle haly. I za zhoršujícího se deště se vše odehrálo v pořádku a nikomu se na kluzkém asfaltu nic nestalo. V této sekci byli mimo achaltekinských hřebců také karabašský, bosenský, quarter horse, PRE, lipicáni, fríští hřebci, tinker, connemara a jezdecká plemena pony. Hřebci se předvedli v zootechnickém postoji a v kroku a klusu. Zde porota posuzovala jak chody, tak exteriér hřebce daného plemene. Paolo vše zvládl na jedničku a skvěle ho předvedl L. Arient za podpory Z. Hrušky.

Velmi jsme očekávali příchod druhého achaltekinského hřebce Djuka, bohužel hřebec nedorazil, a tak byl tedy Paolo jediným zástupce plemene Achal Teke. Velká škoda, těšili jsme se na porovnání těchto dvou hřebců. Djukův rodokmen naznačoval, že to bude výborný kůň.

Následovala dlouhá pauza do 15 hodin a skoku ve volnosti. Využili jsme ji ke zhlédnutí předvedení plemenných hřebců před publikem, kterou si majitelé hřebců mohli zaplatit. Paolo byl ve skupině č. 6, ve které byli spolu s ním předváděni hřebci těchto plemen - karabašský, tinker, bosenský, quarter, ale jako jediný Paolo musel složit druhou část körungu, a to skok ve volnosti.

Obávali jsme se, zda bude Paolo nízké ohrazení respektovat, ovšem hřebec se choval velmi profesionálně. Při předvádění v klusu na ruce na trojúhelníku perfektně chodil se svým vodičem L. Arientem, ve volnosti pak spíše pobíhal kolem lidí a vůbec nelítal a nevyhazoval, jak tomu bylo u většiny poníku. Ve skoku ve volnosti bylo vidět, že hřebec není zvyklý na to, aby za ním někdo běžel a dlouhým lonžovacím bičem mu práskal za zadníma nohama. I oba matadoři stáje Hruška byli tímto přístupem velmi zděšení. Nakonec však Paolo 5x překonal skokovou řadu.

Po něm přišli na řadu zástupci dalších plemen - frísové (i ti umí skákat hrazení), lipicáni, PRE, tinker, bosenský kůň, quarter a v neposlední řadě karabašský hřebec. Tito všichni se předváděli pouze na ruce a ve volnosti, ovšem neabsolvovali skok ve volnosti. Velmi nás všechny ohromil karabašský hřebec, který se skvěle předvedl jak na ruce, tak ve volnosti. Nejenom my jsme užasle zírali na jeho rozsah pohybu v klusu a cvalu. Oprávněně byl pak vybrán a körován. Ve fotogalerii naleznete fotky z předvedení tohoto ryzáka a jistě budete také velmi ohromeni.

Na vyhlášení jsme si museli počkat až na 17. hodinu, kde se v obdélníku předvedli všichni hřebci skupiny č. 6 - takže náš Paolo, karabašský hřebec, tinker, bosenský a quarter horse. Bohužel Paolo nebyl vybrán a körován, stejně jako quarter hřebec. Komise ohodnotila Paola jako vynikajícího ve skoku, ovšem s průměrnými chody a splnil tedy pouze podmínky zápisu do PK II. hřebců. S doporučením, že za 2 roky, až bude hřebec vyzrálejší a mohutnější, se může pokusit o körung znovu. Pro nás všechny to bylo samozřejmě obrovské zklamání, zejména pro oba aktéry - L. Arienta a Z. Hrušku, kteří se Paolovi věnovali již od listopadu a naprosto skvěle ho připravili na tyto zkoušky. Proto bych jim i za majitelku chtěla i zde ještě jednou poděkovat za skvěle a profesionálně odvedenou práci. Nenecháme se ovšem jen tak odbýt, v současné době čeká Paola dvouletý odpočinek na pastvinách a poté příprava do drezurních, případně skokových soutěží.

V příloze přinášíme seznam všech zúčastněných hřebců a jejich výsledné ohodnocení.

Kromě několika fotografií u článku se můžete podívat na rozsáhlou fotogalerii z tohoto körungu na Rajčeti.

Videozáznam achaltekinského hřebce Paola uvidíte na stránce http://www.achal.cz/?pageid=4&subid=30.

A nechybí ani odkazy na videa dalších hřebců:

Všem zúčastněným ještě jednou děkuji za skvělou spolupráci a Paolovi a jeho majitelce přeji do budoucna mnoho sportovních úspěchů.

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.