Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Pop Rock

30. 3. 2014 Eva Holubcová Autor fotek: © Míša Hubáčková, sport horse database, archiv

Pop Rock běhal od svých dvou až do devíti let v Japonsku i jinde. V chovu působí od roku 2011 a pro letošek je nabízen i pro teplokrevný chov v rámci plemenné knihy CS.

Pop Rock byl do ČR importován z Japonska na konci roku 2010. Jednalo se o hřebce se skutečně bohatou a dlouhodobou kariérou, když byl schopný běhat od svých dvou let až do devíti.

Pop Rock

Pop Rock běhal převážně v Japonsku, kde také získal dvojnásobné vítězství v Meguro Kinen (Gr.2., 2500 m) a řadu cenných umístění, jako např. v Arima Kinen (Gr.1., 2500 m) za japonskou legendou Deep Impact či ve vysoce ceněném Japan Cupu (Gr.1., 2400 m) za svým největším soupeřem, velmi kvalitním Admire Moon. Zúčastnil se také australského Melbourne Cupu (Gr.1., 3200 m), kde se svým druhým místem postaral o raz-dva doběh japonských koní v tomto národním australském svátku. Je třeba ale upozornit, že hřebec k největším výkonům dozrál až ve svých pěti letech. Po skončení své kariéry v devíti letech byl importován do ČR jako plemeník. Proč se takový hřebec dostal do ČR? Je několik odpovědí, první z nich je pozdní dozrání hřebce a výkonnost na dlouhých distancích nad 2400 m (dnes je to bráno spíše jako mínus) a jeho původ. Je totiž vedle Helenuse (Gr.1. vítěze a otce Gr.1. vítězů) nejúspěšnějším potomkem svého otce.

HelissioOtec Helissio byl znamenitý dostihový kůň, který ve svých třech letech proletěl vítězně cíli prestižních Gr.1. testů Prix Lupin, Grand Prix de St Cloud, ale hlavně v tom nejdůležitějším evropském dostihu roku Prix de l´Arc de Triomphe. V závěru sezóny byl třetí v Japan Cupu. Ve čtyřech letech vyhrál Prix Gany, opět Grand Prix de St Cloud, získal cenné druhé místo v Prix du Moulin de Longchamp na míli a třetí místo v King Georve VI and Queen Elisabeth Diamond Stakes, ve kterém tehdy překvapivě zvítězil Swain. Helissio odešel po skončení kariéry rovnou do japonského chovu, kde selhal na celé čáře, když dal jenom Pop Rocka a jednoho dalšího black type vítěze. Protože patřil k pendlerům, připouštěl i v Austrálii, kde zplodil výše jmenovaného Helenuse (matka z krosu linií Ribot x Prince Rose x Blandford), nakonec překvapivě talentovaného a nadějného plemeníka, který předčasně uhynul, a neběhající Weekend Beauty, matku sedminásobného Gr.1. vítěze Weekend Hussler. Helissio se po těžkém zklamání v japonském chovu vrátil do Evropy, kde si ale lépe nevedl. Celkově dal jenom 3 stakes vítěze.

Helissio byl z kombinace linií Northern Dancer x Bold Ruler x Blandford (skrze kultovního Val de Loir). Helissiův otec Fairy King byl pravý bratr kultovního Sadler´s Wellse, jednoho z nejlepších plemeníků 20. století, probíraného např. u Scyrise. Fairy King vyběhl jen jednou, fraktura sesamoidů učinila konec plánům a byl zařazen do chovu, kde si vedl dobře. Dal výborné jedince jako Falbrav, Revoque, Turtle Island, Second Empire, Victory Note, derby-vítěze Oath a v Austrálii Encosta de Lago. 4x byl šampiónem otců dvouletých.

Mighty DelagoV dnešní době to vypadá, že jeho jediným pokračovatelem bude Encosta de Lago, který je dvojnásobným šampión plemeníkem Austrálie a otcem zatím 21 Gr.1. vítězů a sto stakes vítězů. Jeden z největších gigantů v chovu plnokrevníka Coolmore Stud v něj hodně věří a intenzivně hledá jeho syna-pokračovatele. Pro čtenáře EQUICHANNELu může být zajímavé, že v Austrálii nadějná a úspěšná jezdkyně všestrannosti Jade Kluske sní o účasti na OH v Rio de Janeiro se synem Encosty de Lago, Mighty Delago (dříve Regal De Lago), kterého koupila za 1 300 $ jako vyřazeného neúspěšného dostihového koně a nyní s ním úspěšně soutěží ve všestrannosti. Jiný potomek Encosty de Lago jednoduše zvaný Delago soutěžil s Christine Bates úspěšně ve všestrannosti, i jeho doprovází zajímavý příběh. Podle hodnocení WBFSH z října 2013 je úspěšným militaristou další syn Encosty de Lago, a to Hollywood Park, zatímco v Evropě dřív soutěžil Brookton s Claytonem Fredericksem... Charakter, vzhled a fundament potomků Encosty De Lago, zpravidla vyřazených dostihových koní, jsou v australských koňařských diskuzích dosti chváleny.

Po Fairy King byl ještě zařazen Milford Track do selle francais a jiný syn Tannenkönig odeslal do teplokrevného chovu v Německu hřebce Proudance xx, licentovaného pro oldenburskou a trakénskou PK, bohužel více relevantních informací k dispozici nemám. Fairy King je synem fenomenálního Northern Dancera, jehož vliv a význam v plnokrevném chovu je naprosto neodmyslitelný, ale také i nepopsatelný v jednom řádku. Patří mezi největší plnokrevné plemeníky všech dob.

Rodina Pop Rocka je v kontextu současné příležitosti v ČR slabá. Matka Pops (Sunday Silence) na black type kategorii nedosáhla, v chovu si ale vedla lépe, krom Pop Rocka dala totiž jeho ¾ sestru klisnu Speed Ripper, která se umístila v grupových dostizích. Sunday Silence (z linie Hail To Reason směřující k Nearco) je vítězem Kentucky Derby a naprosto neoddiskutovalný třináctinásobný (!) šampión plemeník Japonska, kde založil mohutnou dynastii. Zatím se jeho vliv mimo Japonsko nepodařilo nějak zásadněji rozšířit. Tato linie je ale obecně ve světě „trendy" a dobře se jí daří. Bába Pop Singer (Secretariat) vyhrála ve Francii, nedala jediného black type koně.

SecretariatJejí otec Secretariat (Bold Ruler) byl absolutně dokonalým koněm po všech stránkách, vyvrcholení dvousetletého snažení u plnokrevníka, což nejlépe znázornil v Belmont Stakes, kde vyhrál o 31 délek (!) ve světovém rekordu na 2400 m. V chovu nemohl dostát nadměrným až nemožným očekáváním, ale dal dost dobrých hříbat a hlavně byl neskutečně dobrým mateřským otcem. Pro hledisko teplokrevného chovu je důležité následující. Z vyřazených dostihových koních po Secretariat vynikl Quantum Leap, skokan mezinárodní úrovně, dále Seclusive (z matky po Native Dancer), který byl zařazen v teplokrevném chovu a vedl si více než dobře (otec top skokanů, plemeníků a je na mateřské straně 1,60m skokanů jako Cantona Z), další syn National Zenith působil úspěšně v tepl. chovu ve Švédsku (kde nechal řadu sportovců a několik plemeníků), úspěšným otcem military koní je i Lion d´Or (Secretariat x Northern Dancer) a Secretariatův syn General Assembly, který působil v plnokrevném chovu v Německu, poslal do teplokrevného chovu několik synů: Genereux Genie (PK SF), Montepulciano (PK Bayern, Old), Supertramp (PK Old). Secretariat je také na mateřské straně Mata Hari (1,60 m skoky). U nás v ČR působil krátce Secret N´Classy, který z hlediska dostihových potomků vyhořel na celé čáře (důvodů bylo dost, ale také se na jeho potomstvo spěchalo), ale do sportu se jeví dosti nadějně. Např. Bajkar Secret dosáhl S* na skocích, Biba Classy ve všestrannosti rovnou stupeň T a na skocích S* a Eskamotér v military zatím S... V Německu už z jeho dcerky uspěl Api (Kornado) - 1,30 m skoky a soutěže ve všestrannosti.

IcecapadePrabába Icy Pop (Icecapade) byla druhá v prestižní zkoušce dvouletých klisen Hollywood Lassie S. a matkou 9 vítězů, z nichž nejdůležitější byla black type umístěná American Feeling. Icecapade (Nearctic) byl na dráze pouze Gr.2. vítěz a držitel traťového rekordu na 1200 m, ale v chovu se mu dařilo a jeho liniová větev skrze Clever Trick a Wild Again je aktivní dodnes. Praprabába Calaki (T.V. Lark) byla dobrou klisnou, vyhrála Cinderella Stakes a byla umístěná v dobře hodnocených dostizích, v chovu dala kromě Icy Pop Gr.3. umístěnou Rock'n Roll Leader a je bábou Lonesome Train, což byl black type kůň, ale na překážkách. T.V. Lark (linie Nearco) byl v USA šampiónem starších trávařů a později šampión plemeník, patřící do elitní skupiny Chefs-de-race plemeníků, nicméně je poněkud pozapomenutý. Přímo z T.V. Larkovy linie pochází na OH a WEG ve všestrannosti úspěšný kůň Poggio II (z trojnásobného krosu linie Nasrullah) a T.V. Lark se nachází na mateřské straně u sportovců jako valach Favre xx (1,50 m skoky) a plemeníků v teplokrevném chovu jako Grande Saber či Likoto xx (kros linií Nasrullah x Northern Dancer (skrze Lyphard)... Likoto má již 6 körovaných synů (např. Grand Prix drezúrního koně Licotuse) a několik vnuků, a potomci zatím dosáhli na 130 cm.

Pop RockPop Rock v chovu

V letech 2011 až 2012 stál v hřebčíně Napajedla, poté byl prodán rodině Vocáskových do Němčic u Pardubic, kde strávil loňskou připouštěcí sezónu a pro letošní rok byl zařazen i do teplokrevného chovu v rámci PK CS.

V letech 2012 se mu na území ČR narodilo 9 hříbat (první hříbě bylo zároveň i prvním napajedelským, viz zpráva) a v roce 2013 je evidováno 10 hříbat. Letos se mu podle hlášení narodilo zatím 8 hříbat. Zatím je v chovu neprověřený (první dvouletí mu vyběhnou letos), ale je třeba upozornit, že on sám je většího rámce, pevné zdraví mu umožnilo zůstat osm let v nejnáročnějším režimu na vysoké úrovni a pokud vezmeme v úvahu refence u Encosty de Lago ohledně sportovních a rekreačních koní v jeho produkci atd., zní jeho nabídka pro teplokrevný chov férově.

Pop Rock připouští v rámci PK CS a stojí na stanici Němčice u Pardubic, kontakt na držitele - rodinu Vocáskových - je: tel. 777 271 753.

Podobné články
Le Sancy

Bílých koní je v populaci plnokrevníka jen několik procent. Historicky nejvýznamnější linii bílých koní založil Le Sancy, který se později přes své…

V úterý 2. srpna 2022 byl v Zemském hřebčinci Písek zahájen 70denní test hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka. Pětičlenné komisi se na…