Hřebci A 1/1 v teplokrevném chovu: Fallada

11. 3. 2013 Eva Holubcová Autor fotek: © O. Kroužecký, G. Jeníčková, archiv, sporthorse-data aj.

Fallada pocházel ze silné rodiny a z linie, kterou zde dobře známe nejenom díky Železníkovi, ale i Norbertovi a jeho synovi Valátovi. Tentokrát je rozbor původu trochu podrobnější kvůli četným vazbám na zdejší chov. Potomstvo Fallady dosáhlo až stupně T, jeho syn Falun dal "S" koně, Falunovy dcery měly potomstvo až s TT výkonností. Fallada žihelský má koně výkonnosti až ST*. Proto si Fallada podrobnější rozbor zaslouží.

Fallada spatřil svět roku 1978 v hřebčíně Görlsdorf v NDR. Původem byl reprezentantem jedné z nejsilnějších německých linií vůbec a pocházel z typicky německé konzervativní rodiny. Byl to vytrvalec jak projevem na dráze, tak i původem plným derby-vítězů.

Na dráze plně dostál rodokmenovým předpokladům. Ve dvou letech po třetím místě v debutu vyhrál, ale ta nejdůležitější sezóna přišla ve třech letech. Tehdy byl považován za favorita východoněmeckého derby, kde také vyhrál a získal tak nejdůležitější zkoušku ročníku. Poté ještě běhal Freundschaftspreis a to byl poslední start (a vítězný) v sezóně. Po zranění sezónu uzavřel se šesti starty a pěti vítězstvími. Ve čtyřech letech se ho pokusili vrátit na dráhu, ale nezdařilo se a tak hřebec odešel do chovu s bilancí 9 startů a šesti vítězství.

Fallada

Protože Fallada disponoval velmi silným původem (zejména z hlediska teplokrevného chovu) a Němcům jsme se zde ještě v takovém rozsahu nevěnovali, domnívám se, že to bude velmi užitečný rozbor. Nejen proto, že zde působí řada teplokrevných hřebců německých původů, ale i proto, že klisny s vysokým podílem A 1/1 krve, tj. dcery, vnučky, pravnučky Fallady (a jeho synů), bývají přirozenými partnerkami pro takové plemeníky. Němci tuto linii i rodinu v neplnokrevném chovu masivně využívají. Navíc Falladův původ je historicky svázán s československým chovem a tak pojďme aspoň na ne tak úplně krátký výlet do Německa.

Koho takové věci nebaví, může přeskočit dolů k praktickému přehledu potomstva Fallady ve sportu, výklad je vyčerpávající, protože tuto krev představujeme v tomto seriálu prvně.

Falladův původ

Otec Wildschütz (Fahnenträger) pocházel z jedné z nejlepších rodin v Německu, která se na tamním území úspěšně etablovala od konce 19. století a s notorickou pravidelností dodává šampiony a výborné plemeníky. Rodina Orsovy je tedy neodmyslitelnou součástí německého turfu už druhé století. U nás z ní ostatně někteří plemeníci také působili. Wildschütz byl druhý ve východoněmecké Velké jarní ceně a v tamním Derby. Wildschütz byl z kombinace vyhlášených hřebců, když jeho matka byla po Birkhahn, prabába po Magnat, praprabába po Athanasius, prapraprabába po Prunus. Všichni jak jinak derby-vítězové a šampióni plemeníků ... a samozřejmě extrémně silná rodina. Wildschütz v plnokrevném chovu dal 3 NDR derby-vítěze Rienzi, Sonnenblicka a Falladu. Wildschütze zařadili také do trakénské PK, zrovna tak i jeho A 1/1 syny Turmalin a Rienzi (ten byl licentován také i pro PK SAhn), kdežto Syenit xx působil v PK Mecklenburg. Syenit dal dva pokračovatele v rámci té samé PK: Sylvin (skoky 1.40 cm) a Syphir (ten působil i v PK hannoverské). Turmalinův syn Apollo xx byl taktéž zařazen do PK trak. Z Wildschützovy dcery působil v PK Berl-Brandenb a SAhn Renoir. Wildschütze lze považovat za úspěšného v teplokrevném chovu a jeho vliv v dalších generacích skrze dcery lze pěkně ilustrovat na již bohužel mrtvém, ale velmi talentovaném Van the Man.

FahnenträgerDěd Fahnenträger (Grande) také vyhrál derby v NDR, v chovu dal řadu koní umístěných v tamním derby, ale nejdůležitějším zůstal Wildschütz a vnučka Desiree, která krom toho, že derby vyhrála, je pro nás zajímavá, protože je z německé větve zdejší rodiny Danaide založené Ditou po Gradivo z Divy (matka Detvana a Diva), kterou do Německa vyměnili za plemeníka Berggeista sem :o)
Nejvýznamnějším potomkem však zůstal Wildschütz, krom něj byl do chovu zařazen April (m. o. 1.30cm skokana a plemeníka Santucan xx), pro PK Mecklenburg byl licentován Mahagoni xx. Mahagoni byl význačným hřebcem v teplokrevném chovu, který dal přímé pokračovatele Mamba a Marabu a jeho dcery a vnučky také daly plemeníky do německých PK: Dornado, Royal Dancer´s Boy, Kogani I a Kogani II (ten je k vidění např. u 1.60cm skokana Cellestino). V loňském roce bylo možno vidět Mahagoniho na mateřské straně 1.60cm skokana Little Liberty (Liberty Son).

Z dcer Fahnenträger vzešli plemeníci Intervall a Injektor, podstatně důležitějším byl prvně jmenovaný, se 2 syny v teplokrevném chovu a s potomstvem z jeho dcer, mezi nímž jsou plemeníci i skokan typu Chacco (1.60 cm).

GrandePraděd Grande pocházel ze stejné rodiny jako zdejší tak proslavený a fundamentální plemeník Gradivo. Samozřejmě byl vytrvalec, umístil se ve St. Leger. V chovu znamenal hodně, ale nejlépe ho představím skrze čtyřnásobného vítěze Velké pardubické Železníka, protože Železníkův otec Zigeunersohn je syn Grandeho. Grande kromě Zigeunersohna dal ještě Franka a Marca s podstatně menším vlivem. Nejdůležitějším byl z Grandovy dcery zrozený Vargas xx (mimochodem po našem plemeníku Brat, který je po Gradivo!), kterého u nás známe díky hřebci Adriano - 1 s vl.: S: ST a s pot.: D: TT, S: S**, C: Z, A: T. Vargas hrál v chovu podstatnou roli, rádi bychom se mu věnovali samostatně v nějakém retro článku o Gradivovi.

Zigeunersohn byl asi nejdůležitějším synem Grandeho v chovu. Do PK Sachs a Trakehner po něm zařadili Fieranta: otce slavného Grand Prix koně Gestion Janssenna a 135cm skokanky Freestyle 14, dvou plemeníků Pesuse a Melitta a dvou vnuků-plemeníků United Kingdoma a United Nationse (oba v TRK).

Po Zigeunersohnovi byli u nás zařazeni: Lomikar s pot.: D: ST, S: T, C: S a se syny Lomikar Kubišta a Lusiano, dále Javor s pot.: D: S, S: S, C: L, Marko s pot.: S: ST a Reflex s pot.: D: Z, S: S, C: Z. V top sportu u nás byl třeba „T" skokan Makalu a nebo Železník.
Ze Zigeunersohnových dcer byli zařazeni do německých PK synové plemeníci Remolus, Longo, Lomber a Fiepes Winged.

TicinoGrande byl synem Ticina z linie Ferro, který patří k největším velikánům v dějinách německého chovu, a to i teplokrevného. Ticino dal tolik veledůležitých hřebců zařazených v teplokrevném chovu či s velkým vlivem, že je vlastně naprosto nemožné ho rozumně rozebrat v rámci tohoto článku. Tak alespoň stručně, Ticino (Athanasius x Aditi, syn Dark Ronald) je otcem Neckara, který sám o sobě je veličinou jako otec legendy Vollkorn xx, zdejšího plemeníka Waidwerka či jako mateřský otec hřebců Angelo xx (otec OH vítěze v drezuře Ahlerich) a Athenagorase, otce Narewa xx. Za všechno snad už jenom fakt, že Neckarova dcera dala Wiesenklee (děd nejen Heraldika - i Heraldik byl velmi úspěšný s klisnami s vlivem Ticina v původu, např. s hřebcem Kronenkranich, viz článek). Neckar je též otec prabáby význačného plemeníka ve všestrannosti Amerigo Vespucci, jehož původ je naprosto dokonalou ukázkou kombinací linií, rodin a vlivů, které jsou i u Fallady.

Jako kdyby si Ticino v teplokrevném chovu nezajistil nesmrtelnost jenom přes Neckara, je mateřským otcem Pasteura (po Bürgemeister z linie Dark Ronald). Pasteur xx je zakladatelem význačných drezurních linií a za všechny příklady zmiňme jen Michellina a Gribaldiho, otce superhvězdného Totilase... Fakt, že opětovné prochovávání funguje, ukazuje právě Totilasův otec, protože ve svém původu má čtyři krosy na Ferra xx.

Z linie Ticino je u nás velmi dobře zapsaný plemeník Norbert, jakožto otec legendárního Valáta ... jim se budeme věnovat někdy jindy.

Rodina Fallady

Fallada je příslušníkem stejné rodiny jako Anno, tj. jedné z největších a nejlepších rodin v Německu a neoddělitelnou součástí historie 20. a 21. století. Do společné matky zakladatelky Alveole (ta je po synu napajedelského plemeníka Kisbér - Crafton) je však dělí 9 generací. Anno je z větve dcery Alveole jménem Bayreuth, zatímco Fallada je z „F" větve Alveoliny dcery Famy. Již Fama se proslavila Famulusem (Dark Ronald), který na dráze patřil ke špičce svého ročníku a mezi nejlepší syny Dark Ronalda v Německu.

Do Československa po něm byl importován Famos, který zde vyhrál Derby a byl v chovu v Napajedlích, ale působil také v teplokrevném chovu, mj. v Kladrubech. Dnes Famosova krev koluje nejen v krvi Koní Kinských díky slavným synům Famosovy dcery Nensi Nezamyslovi a Nestorovi (Div). Famose také můžete najít vzadu v původech plemeníků Quoniam II-158, Furioso XLVII -K, Furioso XLVIII - 67 či Servátor I.

FaktotumJiná dcera Famy Flagge (Hannibal) je praprabábou velkého Faktotum. Ten na dráze vyhrál v NDR Trojkorunu a po vývozu do Ruska výrazně ovlivnil tamější chov, když po něm byla zařazena řada synů do trakénského i A 1/1 chovu. A 1/1 syn Faktotuma Tarif byl součástí zlatého OH týmu SSSR v drezuře roku 1972, dalšího OH zlatého koně Faktotum dodal o několik generací později, když Rusty byl součástí vítězství Němců na OH v letech 2000 a 2004. Na OH startoval i velice slavný Balagur, orlovský klusák, jehož děd je z matky po Faktotum. Určitě ještě zmíníme Faktotumova pravnuka v linii Probleska, který startoval v Grand Prix soutěžích v drezuře.
Krev Faktotuma ale však neznamenala jenom tu nejlepší drezurní úroveň, ale např. v současné době v Německu v šesti plemenných knihách působící Favoritas xx, vlastněný D. Ahlmannem, sportoval na nejvyšší úrovni v parkurech. Za zmínku stojí, že dva top koně Rusty a Favoritas mají v původech kombinaci dvou velikánů Raufbold (linie Dark Ronald) a Faktotum.

U nás je Faktotum často k vidění v krvi koní s ruskými kořeny (např. plemeníci Zorro, Garnizon, Abad či Gelidus-T) nebo Erot, ten u nás vyhrál Velkou pardubickou (1984).

Z rodiny ještě vychází plemeníci v teplokrevném chovu jako Fierant, kterého jsme zmiňovali výše u Zigeneunersohna, či ze současnosti Fiepes Winged, který je zařazen v PK SAhn a Trakehner. Nemůžeme vynechat i Felipe xx, který je na mateřské straně mnoha plemeníků i 1.60cm skokanů; a najdeme ho třeba i u Vaňhova hřebce Comics. Felipe dal dva pokračovatele - dobrým byl Philippe, např. je v původu Unique X Ch (1.60cm skoky).

NiederländerFalladova matka Forle na dráze získala v NDR ceněná umístění; byla po Salto (Niederländer), což byl hřebec, jehož jedinou devízou a přínosem byl původ (kombinace výborných rodin, linií a 3x Dark Ronald v 5. generaci). Niederländer (Ticino) byl první velkou hvězdou zničeného Německa po 2. světové válce a byl z mimořádné rodiny, kterou založila Tesiem koupená Catnip, bába Nearca. Z této rodiny pocházel, jak jinak, i Neckar. Připouštěl také v rámci trakénské PK a z jeho synů byl zřejmě nejvýznamnější Baba xx.

Forle byla z kombinace linií Ticino x Teddy x Dark Ronald x Dark Ronald. Na Dark Ronald je prochována skutečně intenzivně přes řadu jeho potomků i ve vnitřních sekcích původu.

Jedna z jejích dcer Floria III byla zařazena do teplokrevného chovu. Je třeba napsat, že ačkoliv Fallada byl špičkové výkonnosti, bezprostřední rodina pokulhávala z hlediska dostihových top kvalit, které lze hledat až u vzdálenějších generací. Větev „F" jsme probrali, větev „A" byla aspoň okrajově (z hlediska žhavé současnosti) řešena u Anna, ale je ještě větev Antwort, do které spadá Abendfrieden. To je hřebec z podobné rodokmenové kombinace linie Ferro x Herold (syn Dark Ronald) a rodiny jako Fallada, který dal tři velikány teplokrevném chovu v Německu. A těmi jsou Manometer (jehož syn Maxim je mateřský otec nesmrtelného Capitol I !), Pik As (pokračovatel Pik Koenig), či Erdball (KWPN chov). Pik As je zakladatel linie, ze které ve světě vychází řada vynikajících plemeníků, např. Pik Bube jako mateřský otec v kombinaci s Donnerhallem zplodil řadu top koní (Don Schufro či Davignon) a u nás z linie Pik As jsou známi Puschkin či Pinot Grigio.

Fallada byl prochován na fenomenálního Ticina 2x ve čtvrté generaci a na jiného velikána Birkhahn (z linie Dark Ronald) taktéž 2x (mateřský otec Wildschütz a otec prabáby Fallady). Pikantností je, že 4. matka po Bürgemeister byla nakryta jeho ¾ bratrem Birkhahn, takže 3. matka Florabell je výsledkem úzké příbuzenské plemenitby: v pětigeneračním původu má 4x Dark Ronald (2x skrze jeho syna Herold), 2x Bramouse a 3x Ard Patrick ... ale poměrně intenzivní inbreeding je přítomen v celém Falladově původu.

BirkhahnBirkhahn je otcem Akari (autor výše zmiňovaného Amerigo Vespucci), Blauer Reiter, Literat (otec Surumu), Seebirk (otec Agytröszt s pot. pot.: D: T, S: ST, C: L či Wiesenbaum (rozebíraný u Heraldika). Jako mateřský otec figuruje u řady zde i jinde zmiňovaných hřebců jako Zigeunersohn, Windwurf, Wildschütz, Swazi ... v podstatě můžeme uvádět telefonní seznamy, takže to zarazíme i při vědomí hrubého zanedbání vzdávání úcty Birkhahnovi a dodáme jen, že Birkhahn je navíc ¾ bratrem Bürgemeistera, což je otec 5. matky Fallady. Bürgemeister (Herold) je otcem výše zmiňovaného Pasteur xx, z jehož linie vychází Totilas.

 

Suma sumárum, Falladův původ je typickou ukázkou německé precizní práce, opakovaného spojování představitelů vynikajících rodin i linií. Nabízí díky tomu celou řadu možných příkladů, jak na dceři/vnučce/pravnučce Fallady odchovat sportovního koně. Totilas to v našich podmínách asi nebude, ale „T" sportovec?

Fallada v chovu

Fallada byl neodmyslitelně spjat s hřebčínem Mimoň, který hřebce dovezl, dlouhodobě zde působil, až na krátkou epizodu v Malé Morávce.

FalunV plnokrevném chovu dal několik výborných koní jako Falun (1. místo Cena Masise, 2. místo Velká jarní cena, 3. místo Derby, matka po Wiesenklee), Fudžijama (1. Cena zimní královny), Superintendant (m. o. Superlative, syn Nebbiolo, jehož m. o. je Birkhahn), ale hlavně známého steeplera Válečníka (jehož matka Vanda byla po Veronal, což je syn Wiesenklee!).

Fallada byl ale především výborný mateřský otec, když dal zvířata jako Garibaldi (I. kat. vítěz, 3. místo Derby, otec Taran po Norbert), Giuseppe, Guten Tag (po Taran), Santa Luck (jehož matka je z rodiny založenou Sidney po Alchimist - což je otec Birkhahn, a bába jak jinak, než po Wiesenklee), Sicky či Terciel (oba po otcích z linie Nasrullah).

Zde je zajímavé, že i v plnokrevném chovu se projevovaly výrazné tendence a afinita k témže liniím a prochováváním, které Němci tak úspěšně využívají i v teplokrevném chovu. Jedná se o vynikající vodítko, kterého se budeme držet i v našich doporučeních.

V teplokrevném chovu u nás z linie Ferro - větev Ticino působili: Fallada, Fallada žihelský, Falun, Javor, Lomikar s.v., Marko, Reflex (GDR) s.v., Lomikar Kubišta s.v., Lusiano s.v., Jury, Junák, Jury - 1, Jury - 22, Waidwerk, Comodor, Meander, Norbert, Manor, Taran, Valát, Visconsin, Severino, Hadži, Valát - 12, Valát - 14, Valát - 19, Valát - 33, Valát - 38 (Uran).

Potomstvo ve sportu

Fallada v teplokrevném chovu dal dva pokračovatele, a to Faluna a Falladu žihelského, nejlepší potomci obou synů-pokračovatelů jsou v tabulce uvedeni též.

Kůň Nejvyšší dosažená výkonnost (2012)

koně po Fallada
Baletka z Č 1107 Balada po Markeur skoky S
Diana 23 z 64/253 Domina po Meander skoky S**
Filip alias Fallada žihelský z 3-82 Bělka po Blatec I drezura S, skoky ST, plemeník
Liran z Libena po Hugben skoky S
London z Leda po Lyon skoky S
Rebel z Regina po Behistoun skoky T
Bertík z 1-758 Bety bez otce vítěz MČR v drezuře pony 2009

koně po Falun
Erotika z Epizoda po Scottish Rifle skoky S
Florida z Č 1133 Fauna po 72 North Star VII - 3 skoky S
Gwen z Guintana Maréz po Nikolas skoky S
Laguna z Č 541 Léčka po 1083 Gidran XIV - 27 skoky S

koně po Fallada žihelský
Cotopaxi z Copacabana-K po 411 Comero military S
Faster z Č 1457 Mistika po Marcipan skoky ST*
Floreta z ZČ 1187 Qeen (Queen) po 29 Quoniam II - 69 skoky ST*
Fogy z 61/573 Florans po 2521 Watergatte skoky S**
Sandy z ZČ 757 Sandra po 50 Servátor - 53 skoky S

a vnukové...

Vnuk Nejvyšší dosažená výkonnost (2012)

vnukové Fallady
Caylie (969 Corrado II - Kalamita) skoky S**
Felicitas 2 (Darex s.v. - Katte Busch) skoky S**
Forest Gump (Great Pleasure - Vzpomínka) drezura S
Lavina (Cellebrio s.v. - Láva) skoky S**
Lombardo 1 (Latinus - Vzpomínka) skoky S**
pravnukové Fallady
Pocta (Corsár - Polly Mey, Donegal) skoky S**
Revolt (521 Libertus - Roxtri, Coulstry) skoky ST

vnukové Faluna
Denet 235 Dietward - 7 - Denee skoky S**
Energie (Tancarville - 6/313 Cilka) skoky S
Land Master (Landprinz s.v. - 3/170 Laguna) skoky T**
Leader (Mirrage - Letuška) military TT
Silven (856 Silvio II - 4/418 Quentina) skoky S**

Z doporučení pro klisny s vlivem Fallady, Faluna, Fallady žihelského v původu musíme velmi důrazně připomenout, že tato krev byla vždy nejúspěšnější opět s hřebci s výraznými německými prvky v původu. Němci s velkou oblibou spojují prochované původy s krví Ticina (Ferro linie) a Herolda (Dark Ronald) s linií Nasrullah, za cílem dosažení potřebné energičnosti a výbušnosti u sportovních koní.

PoctaKrásně je to vidět právě u klisny Pocta (skoky S**), otec Corsár je z linie Capitol I, kterou také lze doporučit pro klisny s krví Fallady (viz klisna Caylie). Pocty matka je po Donegal (Dara Monarch) z linie Nasrullah a bába pochopitelně po Fallada. Fallada s linií Nasrullah byl úspěšný i v produkci dostihových koní (Sicky, Terciel).

Na dráze i ve sportu se mu také opakovaně dařilo v kombinaci s Behistounem, dneska je však alespoň u nás Behistounova krev na ústupu.

Kvalitní inspiraci lze hledat i u Heraldikova potomstva, neboť Fallada má s Heraldikem řadu společných vazebných prvků, na které se dobře navazuje, jak již opakovaně prokázal afinitou k dědu Heraldika - Wiesenklee. Typickým příkladem je Kira-Annabell (výrazný vliv Ticina, Alchimista, rodiny Alveole, Dark Ronald), která ve spojení s Heraldikem (opět Ticino, Alchimist, Herold, rodina Alveole, Dark Ronald) dala skvělého militaristu Butts Abraxxas a její pravá sestra Karina-Andora dalšího top militaristu Butts Avedon. Obě jsou po Krönenkranich linie Nasrullah.

Jiný hřebec z linie Nasrullah, Narew, nám poslouží jako úkazka velmi dobře. Jeho otec Athenagoras je z matky po Neckar (Ticino), která je z rodiny Alveole, původ opět s výrazným vlivem Dark Ronalda a jeho syna Herolda. Narewova matka je po Chief (otec Wiesenklee, děd Heraldik). Nejlepší potomci a vnuci Narewa jsou ve spojení rodokmeny s výrazným vlivem Landgraf I, jehož mateřský otec je Aldato po Anblick. Anblick xx je syn Ferra z matky po Herold a z rodiny Alveole. Můžeme jmenovat konkrétně koně Nanuk II du Ry (1.60cm skoky), Chiara (1.60cm skoky) a Navaro (1.60cm skoky)...

Co je nejpůvabnější, suverénně daleko nejlepší kůň s Falladovou krví je Land Master s výkonností skoky T**. Otcem je Landprinz, který není synem nikoho menšího než právě Landgrafa I. Matkou je Laguna po Falun, jehož mateřským otcem je Wiesenklee. Koneckonců i Lombardo 1 z dcery po Fallada je po hřebci Latinus, který je opět po Landgraf I. a jehož bába je z linie Ferro - větve Abendfrieden.

FalladaZde je hlavní vodítko, které vedlo k nejlepšímu potomku z Falladovy legie u nás - hřebec Landgraf I, nejlépe ve spojení s Nasrullahovou krví. Landgraf I je k vidění i u top potomků výše rozebíraných hřebců Amerigo Vespucci či Pik As.

U hřebců z rodiny Fallady i nejlepších reprezentantů linie a rodiny opakovaně platilo, že prochovávání na německou krev dávalo vynikající koně. Podobně se projevoval i Fallada a Falun, viz přehledy potomstva, je ovšem třeba se podívat na původy, kde také objevíte řadu jmen, které jsme ve článku zmiňovali.

Dobré je, že Fallada i díky historickým vazbám dobře navazoval na klisny tuzemského chovu, přesto však v dalších generacích nejlepší potomci zpravidla vzešli z dalšího upevňování německých prvků v původu, tj. z připouštění hřebci německého původu. Protože toto pravidlo platí u nás i ve světě, tak proč se nedržet toho, co funguje tak dobře?

Prohlédněte si také Falladův profil na stránkách Evy Holubcové www.tbdiamond.cz.

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.