Holštýnský král s francouzskou krví

(Nezkrácená verze z Jezdectví 12/2007) Letošní holštýský körung, tradičně probíhající na přelomu října a listopadu v Neumünsteru, byl rekordní hned v několika směrech. První rekord znamenal již počet hřebců prezentovaných v katalogu – po předvýběrech se z přibližně 500 hřebců do katalogu dostalo 101 2,5letých kandidátů na plemeníky. Do areálu Holstenhallen nakonec ve zdraví dorazilo 94 adeptů, kteří se od středy do pátku předváděli v neustále nabité hale číslo 1.

20 hřebců po Cassini

Nejpočetněji byli zastoupeni potomci plemeníků Cassini: po starším z bratrů (Cassini I) bylo v katalogu 13 synů, z nichž bylo 12 předvedeno, po mladším pak 8 synů. 11 synů měl v katalogu Contender (2 nedorazili), šest Calato, po čtyřech Quidam de Revel a jeho syn Quinar, po třech pak For Pleasure a nadějný Acodetto.  

Jako první donutil při skákání ve volnosti diváky k bouřlivému potlesku polobratr letošního spolkového šampiona Chessmanna (po Carry), hřebec Cranini po Cassini I x Alcatraz. Hodně „barevný“ hnědák, s výraznou lysinou a v Holštýnsku nepříliš žádoucí skvrnou na břiše ukázal neuvěřitelné schopnosti, jak co se týče výšky skoku, tak i pozornosti. V pátek pak verdikt „nicht gekört“ provázel pískot z publika, hřebec zřejmě doplatil na méně ušlechtilý exteriér a dostatek kvalitních soupeřů po stejném hřebci. Nicméně byl s cenou 115 tisíc euro druhým nejdražším nekörovaným hřebcem sobotní aukce.

 

Diamant de Semilly vystřídal Dolanyho

Letošnímu körungu, jako již mnoha předchozím, početně vévodilo písmeno C, linií Cor de la Bryèra a Cottage Sona xx – které v katalogu zastupovalo plných 68 potomků. Výborné skokové vlohy ukázala řada dalších potomků Cassiniho I i II, výtečně skákali synové Catokiho, oba hřebci po Clinton I a zejména druhý a třetí z Contenderových potomků.

Po C následovalo D a zde se letos diváci dočkali výrazné změny – zatímco v předcházejících ročnících vyplňovali toto písmeno potomci Dolanyho, který v Holštýnsku reprezentuje drezurní krev Donnerhalla, letos se hned dvěma zástupci představil první ročník francouzského mistra světa v družstvech 2002, Diamanta de Semilly. Tento hřebec byl do holštýnské plemenné knihy zařazen takzvaně v pokusném chovu, jak se nazývá přijetí hřebců, kteří nesplňují původová kritéria holštýnského plemeníka (pět generací holštýnských hřebců po sobě). A po řadě nepříliš vydařených pokusů posledních let, mj. s hřebci Baloubet du Rouet či Carnute, holštýnští chovatelé konečně narazili na hřebce, který se skvěle hodil k typu klisen: oba synové prezentovaní v Neumünsteru exteriérově plně vyhovovali. První měl smůlu, po nadějných pokusech na menších výškách se na střední mírně namohl a při dalším skoku zastavil – což v této konkurenci znamenalo jasný konec nadějí. Po něm však nastoupil do kolbiště polobratr Diarado z matky po Corrado I x Contender a mezi diváky to jen zavířilo – leskle černý, ušlechtilý hřebec s nádherným exteriérem. Nad překážkami pak splnil všechny představy prvotřídního skokana a i nejvyšší skok překonal lehce, bez námahy a s vynikající technikou. Okamžitě bylo jasné, že jen těžko najde přemožitele. Přestože se nad skokem výborně předvedli 3 z pěti zástupců L-linie, jeden z potomků Quinara a také velmi nadějný syn letošního holštýnského mistra Quintera, po dlouhé době bylo již po volnosti snad každému v hale jasné, kdo se stane vítězem körungu 2007. Diaradovo páteční předvedení na ruce provázely bouřlivé ovace, sotva vstoupil do arény.

 

Rekordní počet plemeníků

Körung získalo letos neuvěřitelných 35 hřebců, z nichž se 7 dočkalo i prémie: jeden z potomků Calata, dva synové Contendera, již zmíněný Quinterův syn a poté první tři umístění. Druhým rezervním vítězem byl vyhlášen Le Toquet po Limoncello II x Loutano, z majetku svazu, který bude k dispozici drezurním chovatelům v Holštýnsku. Prvním rezervním vítězem se stal Cascari po Cassini I, jemuž mateřský otec Carpaccio dodal překvapivě skvělé chody, kterými Cassiniho synové zrovna neoplývají. K úspěchu mu dopomohl i nápadný exteriér a suverenita při předvádění. Vítězem se podle očekávání stal Diarado. Pro holštýnský chov je tento hřebec dvojnásobným úspěchem – jednak přináší do nejlepšího skokového chovu světa tolik potřebnou novou krev a jednak pochází ze skvěle prověřené rodiny 318D2: jeho prabábou je Option po Lord, matka spolehlivého Coriana a bába neméně úspěšného Corofina (oba po Corrado I). Z matčiny strany je tedy téměř zaručena dědičnost dobrých skokových vlastností i v dalších generacích.

 

Úspěšné pokusy s francouzskou krví

Letos se dokonce výborně povedl ještě další pokus s neholštýnským hřebcem – osvědčená klisna Nienburg po Fra Diavolo, matka plemeníka Coronina (Corofino), bába medailisty z mnoha šampionátů ve všestrannosti Mariuse a plemeníka Lentiga, dala po příliš záhy uhynulém Concertovi II dceru Nienburg III. Z této klisny se po připuštění dvojnásobným zlatým olympionikem For Pleasurem (Furioso II) narodil novopečený körovaný syn Ferron, který nejenže skvěle skákal, ale vyhovoval i v typu a exteriéru. Stejně jako u Diarada zde platí, že osvědčená holštýnská rodina (zde 730b) udržela typ a může jen prospívat v kombinaci s francouzsko-hannoverskou krví. O nutnosti osvěžení základny holštýnské krve není pochyb a již osvědčeným partnerem je v tomto případě francouzský skokový chov, zaměřený výhradně na výkonnost – stačí vzpomenout povedený nákup Cor de la Bryèra před 36 lety.

 

Kasselmann chválil

Před vyhlašováním vítězů ze skupiny prémiovaných hřebců má tradičně slovo pozvaný pozorovatel z jiné chovatelské oblasti či země, který je po celou dobu körungu přítomen práci komise a pozoruje její činnost. Letos byl touto funkcí poctěn Ulrich Kasselmann, mj. bývalý mezinárodní skokový jezdec, spolupořadatel známých P.S.I aukcí a majitel úspěšné prodejní stáje v oldenburském Hagenu. Nebál se kritizovat horší krok některých hřebců, mírné nedostatky v horní linii a také mnohdy nevyhovující práci některých předvaděčů. Chvála padala na hlavy členů komise, kteří podle něj pracovali velmi racionálně a promyšleně. Nejvíce ho však nadchlo skákání ve volnosti, které „bylo jako z jiné planety“. Z úst tohoto zkušeného koňaře, který již viděl mnoho a mnoho podobných akcí, je taková chvála skutečným vyznamenáním. Kasselmann vyzdvihl zejména skvělou práci osvědčeného Herberta Blöckera, pod jehož taktovkou probíhá skákání ve volnosti již mnoho let a kterého Holštýnskému svazu závidí všechny okolní oblasti. Letošní skákání ve volnosti trvalo 12 hodin a přesto dostali všichni hřebci šanci se maximálně předvést – Blöcker neúnavně upravuje každému hřebci řadu tak, aby mu vyhovovala, nechá mírně prodloužit či zkrátit vzdálenost překážek nebo mezi ně položí laťku, která má hřebce trochu zbrzdit, a činnost jeho sehraného týmu působí jako koncert prvotřídního orchestru. Kasselmann vyzdvihl také neustále se lepšící mechaniku pohybu holštýnských koní a v kruhu prémiovaných hřebců prohlásil, že si připadá, jako by byl na körungu drezurního a nikoli téměř výhradně skokově specializovaného plemene. Z tohoto hlediska se mu líbil zejména Le Toquet po Limoncello II, který mu připomínal Corlanduse (po Cor de la Bryère), stříbrného medailistu v drezuře na olympiádě v Soulu pod Margit Otto-Crepin.

 

Ocenění za zásluhy

Chtěla bych zmínit jeden výrazný bod, který v našich krajích tak často schází. Tradiční galavečer je nejen zábavným představením pro cizince, které má navnadit k dražení holštýnských koní, pro místní je to večer plný vyznamenání. Nejenže jsou oceněni všichni chovatelé körovaných hřebců stříbrným talířem, místo dostanou i výrazné změny, které se odehrály v uplynulém roce nebo mají nastat v nadcházejícím. Letos se publikum bouřlivě rozloučilo s mezinárodní kariérou „Teufelsreitera“ Tjarka Nagela a pořadatelé nachystali krásnou rozlučku i předsedovi svazu Breidovi zu Rantzau, který v prosinci již nehodlá znovu kandidovat a po 21 letech ve funkci chce toto křeslo opustit. Za jeho éry se Holštýnský svaz dostal z problematické finanční situace a dosáhl řady úspěchů jak chovatelských, tak i marketingových. Na jeho počest se dostavili všichni význační svazoví plemeníci, někteří v sedle se svými bývalými jezdci, jiní se současnými nadějemi: Cassini I s F. Sloothaakem, Caretino s Bo Kristofersenem, Calato s Dirkem Schröderem, Lancer II s T. Hassmannem, Cassini II s L. Bakem Andersenem, Cardino s A. Schröderem a na ruce „nejlepšího předvaděče na světě“ Gerarda Muffelse se představil i samotný Contender – který byl körován právě v roce 1986, kdy hrabě z Rantzau začal přesedat Svazu. Slavnostní projev pronesla komentátorská legenda – Hans-Heinrich Isenbart. Němci si prostě svých osobností váží a rádi jim to dávají najevo.

 

Rekordy v aukcích

Letošní körung skončil obrovským úspěchem. První dva umístění hřebci se prodali mimo aukci, vítěz za sumu, na niž se složilo konsorcium tvořené Holštýnským svazem, P. Schockemöhlem a Joopem van Uytertem (NED) a která podle kuloárových informací dosahovala půldruhého milionu euro. Přestože na aukci nebyl dražen ani jeden z prvních tří umístěných, dosáhla průměrná aukční cena rekordních 138 tisíc euro, přičemž nejdražší byl Catokiho syn Canoso za 360 tisíc euro. Také nekörovaní hřebci překonali dosavadní rekord s průměrem přes 38 tisíc euro, přičemž nejvíce zaplatil francouzský zájemce za Con Airova syna Contoda – 120 tisíc. Aukce jezdeckých koní přinesla většinu cen přesahujících 30 tisíc eur a průměr dosáhl 42 tisíc, kolekce byla velmi vyrovnaná a cenovou špičku tvořila nadějná čtyřletá klisna Cassilia po Casall x Carthago, kterou za 250 tisíc vydražil spolkový trenér Kurt Gravemeier.

A holštýnští chovatelé se mohou také radovat – nejenže dle slov hraběte z Rantzau osmdesát z 94 jimi odchovaných hřebců skákalo až oči přecházely, ale krevně velmi cenný vítěz jim díky intervenci Svazu zůstane zachován a možná se mu v budoucnu podaří založit novou úspěšnou linii, která by mohla konkurovat téměř neomezeně kralujícím C-liniím. Dle slov vedoucího chovu, dr. Thomase Nissena, ještě v Holštýnsku „vítěze körungu s takovým charismatem neměli.“

 

Hannoverští vítězové

Letošní novinkou hannoverského körungu, který proběhl týden před holštýnským, bylo rozdělení kolekce hřebců na drezurní a skokové, přičemž se vyhlašovali dva vítězové.

V katalogu bylo představeno 59 kandidátů s drezurním původem, včetně sedmi potomků plnokrevného hřebce, a 33 kandidátů s původem skokovým; devět hřebců se na körung nedostavilo.

Mezi drezurními hřebci nakonec kraloval tmavý hnědák po Sandro Hit x Donnerhall, prvním rezervním vítězem byl tmavoryzý potomek Florencia I z matky po De Niro a jako třetí se umístil černý hnědák po Competent x Fabriano. Vítěze vydražil na aukci francouzský hřebčín Haras des Hus za 700 tisíc eur. Dalších sedm hřebců získalo prémii, mezi nimi 4 potomci Lauries Crusadora xx.

Mezi skokany pak zvítězil potomek fenomenálního Corneta Obolenskeho z matky po Gamblers Cup xx. Rezervním vítězem byl hnědák po Quidam’s Rubin x Contender a 2. rezervním vítězem pak ryzák po Lordanos x Raphael, kterého vydražila za 70 tisíc euro stáj Mustang. Vítěz se v aukci vyšplhal na 600 tisíc euro a stejně jako drezurního vítěze jej zakoupil hřebčín Haras des Hus, oba vítězní hřebci však mají zůstat k dispozici i hannoverským chovatelům. Prémiováni byli ještě tři hřebci se skokovými původy.

 

2 hřebci do Mustangu

Celkem získalo körung 49 z 83 zúčastněných hřebců, 48 z nich bylo draženo a průměrná cena körovaných hřebců dosáhla 83 tisíc euro. Nekörovaní hřebci dosáhli průměru téměř 19 tisíc euro, oba průměry se tedy pohybovaly více než o třetinu níž než na holštýnské aukci o týden později, kde se do prodeje ani nedostaly ceny prvních umístěných hřebců. Stáj Mustang vydražila ještě jednoho z körovaných hřebců, hnědáka po holštýnském Cranach (po Contender) z matky po Drosselklang II x Godewind.

Paradoxem je, že ani jeden z hřebců umístěných mezi prvními třemi ve skokové části, není synem hannoverského hřebce: Cornet Obolensky je belgický teplokrevník po holštýnském Clinton z matky po holandském Heartbreaker; Quidam’s Rubin i Lordanos jsou holštýnského chovu. Na jih od Labe totiž dlouhá léta panovala kupní síla zájemců o drezurní koně, která vedla chovatele k připouštění skokových klisen drezurními hřebci. Až hannoverský program skokových koní a také svaz Oldenburg-International, který řeší stejný problém v oldenburské oblasti, se znovu pokoušejí oživit skokový chov a využívají k tomu nejlepší a dostupnou skokovou krev – holštýnskou, jejíž užití se již v minulosti osvědčilo, viz úspěchy Calypsa II, Contendera, Contendra I či Calida I v hannoverském chovu.

Hannoverským hřebcem roku byl vyhlášen mezinárodní skokan a úspěšný plemeník Stakkato.

 

Autorka textu: Kateřina Hanušová

Podobné články
Zambesi

Zambesi TN je první z ohlášených novinek ZH Písek pro rok 2023. Jedná se o letos 19letého KWPN hnědáka s působivým potomstvem, který se snadno může…

I. předvýběry hřebců pro plemennou knihu českého teplokrevníka se konají 25. ledna v ZH Tlumačov a 26. ledna v Zemském hřebčinci Písek.