A 1/1 plemeníci v teplokrevném chovu v sezóně 2013

24. 2. 2013 Eva Holubcová Autor fotek: © Jana Němečková, Jana Filipská, Eva Holubcová, Pavla Staňková, Míša Hubáčková, Renáta Kolářová

Dnes se nebudeme zabývat jedním konkrétním hřebcem, se začátkem sezony vám Eva Holubcová přináší přehled plnokrevných plemeníků působících v různých plemenných knihách v roce 2013. A abyste neměli výběr jednoduchý, zaměřila se i na teplokrevné hřebce s výrazným podílem krve plnokrevné.

Oproti minulému roku došlo k několika změnám, i těm nejsmutnějším. Na věčné pastviny odešli Mir Sada i Minds Music. Největší tragédií je fakt, že Enjoy Plan odešel do Polska, v momentě, kdy se konečně našel solidní a velký zájemce o jeho zařazení do teplokrevného chovu. A tak 23letý otec licentovaného plemeníka v holštýnské PK a velkých steeplerů už svoji šanci v ČR zřejmě nedostane, je to obrovská škoda.

Napřed stručně souhrn letošní nabídky A 1/1 hřebců v teplokrevném chovu:

Hřebec Stanice PK
Bear King Praha 10 ČT
Brooklyn Soběhrdy u Benešova ČT
Egerton Napajedla CS
Gimt Kočín (Plzeň - sever) ČT
Heretic Chlum u Křemže CS
Moonjaz Němčice CS
Scater Jesenec - hřebčín Murhof CS
Scyris ZH Tlumačov (inseminačně) ČT, MT
Tiznit Pilníkov (inseminačně) ČT, MT


Co vybírat v plemenné knize Českého teplokrevníka

Bear KingBear Kinga (Mujtahid) mnoho lidí nezná (v březnu se těšte na medailonek), zatím však aspoň telegraficky. Jedná se o hřebce, který běhal od dvou do sedmi let, ze 40 startů vytěžil 9 vítězství, mezi nimi i grupa 3 Badener Meile. Hřebec byl mílař, v plnokrevném chovu příliš prověřený zatím není a ani nebude. Je z linie Raise A Native, kterou jsme prezentovali třeba u Moonjaze a z rodiny, která produkuje obstojný black type standard.

Více než Brooklyna budou mnozí znát jeho slavného otce Laténa, a to díky srdnatým výkonům na dráze a faktu, že připouštěl i v teplokrevném chovu. Brooklyn sám je velmi tvrdé a povahově velmi charakterní zvíře. Původ by však mnohým dnes už nestačil.

Napajedelského Egertona jsme představovali v samostatném profilu, podobně jako ty ostatní. Připomínáme jen, že není po otci, který by uměl dávat plemeníky a jeho rodina, až na výjimku z pravidla, toho nebyla schopna. Ovšem rodinu má z kvalitativního hlediska ze všech prozatím jmenovaných nejsilnější.

GimtGimt (Lincoln) má letos již 26 let a je už dávno jasné, že výraznou úlohu již nesehraje.

To ovšem neplatí pro dvojici Tiznit a Scyris. Scyris se těší extrémně vysoké podpoře a tak je třeba znovu upozornit na klady i zápory. Jednoznačnými přednostmi hřebce byla dlouholetá dostihová kariéra, kterou celou dobu prostál naprosto zdravý a bez větších výkyvů, což svědčí o odolnosti, tvrdosti a stálosti. Disponuje velkým rámcem a pěkným exteriérem. Dobré je zdůraznit i charakter tohoto poctivého hřebce. Bohužel je z velmi slabé rodiny, po neúspěšném otci a neúspěšném mateřském otci, což prostě není chovatelský základ pro další generace smysluplného a kvalitního chovu sportovních koní z jeho dcer... Navíc není sprinter původem, takže je otázkou, zda je zde vůbec předpoklad pro předávání rychlých vláken (ale jak již víme, v teplokrevném chovu uspěli vytrvalci i neběhající koně, či s pofiderní kariérou). Pokud však hříbata podědí otcovy klady, budou přinášet jistě mnoho radosti!

TiznitTiznit je dokonalým příkladem hřebce, který splňuje nejen původové předpoklady pro to být úspěšným v teplokrevném chovu. Tvrdý kůň po výborném překážkovém otci, který dává i koně do sportu a po mateřském otci, který dává 1.60cm skokany nebo top drezurní koně jako Hofnar, a jehož dcery jsou vysoce hodnoceny. Tiznitova hříbata jsou u chovatelů jako pan Galatík, pan Cipra či paní Sixtová kladně hodnocena. Navíc musíme připomenout, že jeho hřebčí linie Djebel byla v ČR (Československu) velice úspěšná ve sportu a že je z rodiny, která pravidelně dodává do sportovního i překážkového chovu výborné plemeníky, ostatně z ní zde působil třeba takový Mill Pond. Co chtít ještě více?

Výběr z plemenné knihy CS

Pro fanoušky žlutých koní bude zajímavou informací, že Heretic, který je v současné době licentován v rámci PK CS, dává s klisnami KK žlutá hříbata a je zde snaha ho prosadit i do Plemenné knihy Koně Kinského jako zušlechtovatele. Bude to zajímavý počin.

Pro všechny klisny zařazené do PK CS jsou pak dostupní hřebci Moonjaz a Scater.

ScaterU Scatera došlo ke změně stanice, z Němčic přešel do hřebčína Murhof v Jesenci, kde bude stát vedle teplokrevného Ladinose. Scatera jsme představili v samostatném profilu, a vzhledem ke stáří hřebce (23 let) zdůrazníme, že je v českém chovu zdaleka to nejlepší, co tady s polským původem působí. Pochází z jedné z nejlepších polských rodin, které jsou ve sportu úspěšné mnoho dekád a sám je po otci, který byl v chovu velmi úspěšný.

Moonjaz je hřebec s aristokratickým původem, do kterého byla vkládána vysoká očekávání, ale hřebec jim výkonnostně na dráze nedostál. Do teplokrevného chovu ho doporučuje jeho otec Nashwan, po němž bylo do tohoto chovu zařazeno několik synů, a rodina, která je na vysoké úrovni. Ostatně díky importům je i u nás přítomna skrze zástupkyně v HPK ČT.

Polokrevní hřebci a hřebci z matek po A 1/1

V královéhradeckém kraji působí Sir Bento, který je po Sir Shostakovich xx. Sira Shostakoviche jsme řešili u profilu Dara Monarch, neboť pochází z linie Princely Gift jako on. Jedná se o dosti populárního plemeníka, který má 6 synů - pokračovatelů (kromě toho řada plemeníků z jeho dcer) a v loňském hodnocení WBSFH je přítomen skrze své dcery u řady top parkurových koní.

Gin FizzV ERC Mnětice je nabízen i Gin Fizz po Laudanum xx, který patří mezi nejvýznamnější plnokrevné plemeníky ve sportu posledních dekád. Mimořádné množství synů Laudana bylo zařazeno do chovu a tak můžeme v „přímém přenosu" sledovat vznik nové linie v jejích počátcích. Gin Fizz může působit i v rámci KK.

Pro pamětníky je Cyril, stojící v Zálesí, připomínkou slávy derby-vítěze Centa (Deux Pour Cent), kterému se v produkci sportovních koní mimořádně dařilo (Pecháčkův Amor, Cent-22 alias Cinzano atd.). Cyril pochází z Centovy dcery. Linii Deux Pour Centa jsme řešili u Anna, tak jen dodám, že v PK ČT působící Pasqual je zrozený z dcery Buena xx, který k této linii patří.

Belfast VasuryPůvodově ještě zajímavějším je v Kolesách působící Belfast Vasury, který je po Hugben II a z matky po slavném Belendek (také m.o. Dubel působícího v PK KK), zatímco bába je po mimoňském Manrico. Hugben II po Hugben je příslušník linie Behistoun, které se skvěle daří v Rusku a je zrozen z matky po skvělém Astyanax.

Ze zdejší hřebčí linie Astyanax (Djebel) pochází i izabel Drak, odchovanec L. Jelínka po Korokovu synu Drak xx, který působí v PK KK. A díky spolupráci SCHČT a Gestüt Sprehe je k dispozici sperma hřebce Julio, jehož otec Julio Mariner xx je též reprezentantem linie Djebel.

Velkou roli sehrál Mys (Flying Star x Astyanax) z rodiny Spring Morning, který v PK ČT má Minerála a Mistrála (toho i v PK KK). Minerál je také mateřským otcem Asia zdelovského (po Don Bosio xx), který má licenci pro PK KK.

To Fors Gedos je po Fors xx, který patří k ruské linii založené St. Simonovým vnukem Floreal, zatímco Fallada žihelský je po Fallada xx z německé linie vedoucí ke skvělému Ticino. Falladu představíme v příštím článku.

CarinusKrev nejlepších tuzemských A 1/1 rodin v sobě nesou díky svým plnokrevným matkám Bell Ami (rodina Valencia) a Carinus (rodina Lorraine), zatímco Orido patří do „O" větve rodiny Lerche. Z rodiny Lorraine je i plemeník Lombard (Negresco), který je otcem v Písku stojícího 593 Lombard-1.

V Újezdu působící Grot z A 1/1 matky Diksany patří díky ní do polské rodiny založené Oriental Pageant, která je matkou Orientale. Orientale působil v Československu a zanechal řadu synů v teplokrevném chovu. Z polské plnokrevné matky je i Przedswit Chamír (z Chemie po Mehari) působící v PK KK.

Málo známým je zde kdysi působící Mirrage xx, který je mateřským otcem Caro ZH působícího v Bernarticích, ale zato se to nedá říci o následujících hřebcích jako Mytens xx (m.o. Canturino), Ladykiller xx (m.o. Comics) a Cardinal xx (m.o. Dantes), což jsou velikáni pro samostatné články.

Pak je zde ještě možnost využití ID plnokrevných hřebců jako Čukar (Caramel x Myjavan), Mys (Flying Star x Astyanax), Visconsin (Norbert x Torpid), nebo polokrevných jako Cent-22 (Cent xx) či Hugben II (Hugben), jak je avizováno v Katalogu hřebců 2013.

Podobné články
Vitalis

Hannoverský svaz loni poprvé zveřejnil seznam plemeníků, kteří měli více než 30 hříbat v sezóně. Letošní seznam nejvyužívanějších plemeníků 2021 je…

Don Frederico

Ve věku 25 let musel být uspán hannoverský plemeník Don Frederico (Donnerhall x Consul). Sám byl úspěšným drezurním koněm, ale je to především jeho…