Závěrečný dětský a pony šampionát na Suché

16. 10. 2010 Kateřina Návojová Autor fotek: Jan Kameník

Konec jezdecké sezony na venkovních kolbištích se nenávratně blíží a většina závodů je ve znamení závěrečných kol a finále vícekolových soutěží. A ani na Suché poblíž Litomyšle tomu nebylo jinak. Do finále zde šly dva šampionáty: pro děti a pony.

Účastníci šampionátuZávěrečný dětský a pony šampionát na Suché

Obě finále se uskutečnila 9. října. Po celý rok měli děti a jezdci na pony možnost soutěžit v parkuru a drezuře. Proběhly celkem čtyři jezdecké hry, přičemž právě čtvrté kolo bylo to hlavní finálové. „Do rozpisu jsme dali jak parkur, tak i drezuru, abychom děti vedli k oběma disciplínám, které spolu souvisí.“ A finále se vydařilo, slunce svítilo a panovala příjemná atmosféra. Navíc většina z dětí předváděla skvělé výkony.

DĚTSKÝ ŠAMPIONÁT 2010 je již tradičním vyvrcholením seriálu Jezdeckých her na Suché. Šampionát se skládá povinně jak z drezury, tak parkuru. Tato výborná myšlenka již byla zmíněna výše. V nižší kategorii PONY ŠAMPIONÁT 2010 se jela v letošním roce drezurní úloha P5 + parkur 60 cm. V DĚTSKÉM ŠAMPIONÁTU 2010 na pokročilé jezdce čekala drezura Z2 + parkur 80 cm.

Den zahajovala drezurní soutěž P5. Rozhodčím zde byl opět Jan Buben. Jako nejlepší dvojici vyhodnotil Terezu Lipavskou s koněm Kendy, těsně druhá skončila domácí jezdkyně Denisa Menšíková s Lili Fee. Vítězka dosáhla celkem 114 bodů ze 180, což je pěkných 63 %. Druhou drezurní soutěží byla soutěž Z2 pro zkušenější jezdce. Celkem se v ní představilo 12 dvojic a z toho 10 jezdců bodovalo do dětského poháru. Nejlépe si zde vedla Šárka Votavová na Lipton Kite, která získala 74 bodů ze 110 a celkem to znamenalo 67 %. „Nebýt Suché, tak Štěpána ke drezuře nepřemluvím. Takhle se mu myšlenka případného zisku předních pozic v šampionátu zamlouvala,“ prohodil jeden z rodičů Štěpána Šandy, třetího umístěného v úloze P5.

Šárka Votavová, Lipton KiteDále byly na programu tři skokové soutěže, nejvyšší účast byla v té druhé – 60 cm. Jako první se jel parkur na výšce skoků 40 cm. V něm se dařilo Vendule Cachové s Carlosem. Tato domácí jezdkyně byla snad první z JK Hřebčín Suchá, která dosáhla na metu nejvyšší. V soutěži 60 cm se představilo celkem 23 dvojic. Nejlepší byla Anička Siatková s Kipem a jako druhá skončila s Janečkem. Této jezdkyni se pravidelně daří držet přední místa. V poslední skokové soutěži se představilo téměř dvacet jezdců. Startovní listina parkuru 80 cm byla jako obvykle plná favoritů. Jindy neporazitelný Filip Tošovský na Lady se musel spokojit až se třetím místem, o dvě desetiny vteřiny rychleji totiž cílem projela Vanda Tmějová s Labe James. Výbornou formu sobotního dne potvrdila dalším vítězstvím loňská mistryně ČR Anička Siatková s Kipem, kteří v druhé fázi zajeli nejrychlejší čas. Tento výkon ji vynesl prvenství v Dětském šampionátu 2010, neboť součet umístění v drezuře a parkuru byl nejlepší.

Nejlepší jezdci dětského šampionátuPONY ŠAMPIONÁT 2010 – drezura P5 + parkur 60 cm