Zahájení halové sezony 2009

22. 10. 2009 Kateřina Návojová Autor fotek: Kateřina Návojová

Začátek halové parkurové sezóny 2009 - třetí ročník Bentley Cup. Perem (či klávesnicí) a objektivem Katky Návojové vám přinášíme z této akce malou fotoreportáž.

Již třetí rok po sobě byl areál v Hradištku Petra Půlpána právě tím místem, který svými závody otevírá halovou jezdeckou sezónu na našem území. Pod taktovkou Michala Špačka se tak uskutečnil již třetí ročník Bentley Cupu, letos připadl termín na 16-18. 10. 2009.

Hradištko

Program závodů Elite Tour, jak byl letos nazván, nesl několik změn. První z nich bylo rozšíření závodů o další dvě kola - vedle jarního Lamborghini Cupu přibyl Aston Martin Top 10 Cup a Audi Christmas Master.

Druhou novinkou, aktuální, byla snaha o větší zájem o závody a zvýšení jejich prestiže. V sobotu a neděli se uskutečnil i Středoevropský šampionát mladých koní ve věku 4-7 let, kam byli pozváni i rakouští, maďarští, polští a slovenští zástupci chovatelských svazů. Nakonec se čeští jezdci a chovatelé dočkali kvalitních soupeřů z Polska a Slovenska, čeští jezdci však ve všech kategoriích zvítězili. Hlasatelem po dobu chovatelských soutěží byl Jan Chýle, kterému náleží velká pochvala. Výborně informoval nejen diváky o původech i výkonnosti daných koní, včetně většiny zahraničních hostů.

Elite Tour

Nejvíce se dařilo Kamilu Papouškovi, který vyhrál soutěže pro 5leté koně i 6 a 7leté, v kategorii 4letých byl těsně druhý. Velkou radost mu přineslo vítězství v sedle Baxtera, se kterým se na tuto soutěž připravoval celý rok a celý rok se jim dařilo. Baxter je ve vlastnictví paní Petry Boháčové z Jezdecké stáje Delta.

K. Papoušek

Baxter

Nedělní soutěž otevírali čtyřletí koně, kterých se na start postavilo 17. Viděli jsme zde rozeskakování, stejně jako ve starších kategoriích. Riskantní jízdu předvedla Tereza Veselá s Corálií, která zaslouženě zvítězila. „Vzhledem k tomu, že to máme celkem daleko (Východočeský kraj), nechtěl ani majitel, abych sem jezdila. Navíc se nám celou sezonu příliš nedařilo. Byla jsem však rozhodnutá jet, a zda vezmu jednoho koně navíc či ne, to už jsem tolik neřešila. A vyplatilo se. Nemohu tomu uvěřit, majitel je samozřejmě velmi šťastný také."

T. Veselá

Hlavní soutěži celých závodů předcházela nedělní stupňovaná obtížnost do 130 cm. Po poněkud opatrnějším začátku, kdy většina dvojic dojela s neúplným počtem bodů, soutěž gradovala. Viděli jsme několik riskantních, ale promyšlených, jízd. Stavitel parkuru postavil trasu velmi dobře, zkušení jezdci s proježděnými koňmi měli veliké možnosti zkrácení. Nejlépe se podařilo zajet Janu Zwingerovi na Limit 5. Dvojici nádherně vycházel počet cvalových skoků.

J. Zwinger

Poté již nic nebránilo propuknutí vrcholu dne. Naštěstí avizovaný start v původních 17:00 byl posunut na dřívější dobu. Ideální start dle Michala Špačka, tedy v 15:00, to sice nebyl, avšak 16. hodina také nebyla nejhorší - jen fotografové pociťovali každou uběhnutou minutu.

Kvalitní pole téměř 30 koní se postavilo na start úrovně ST*. Po lehčím základním kole postoupilo 15 bezchybných jezdců do rozeskakování. Tam nechyběl ani Aleš Opatrný s novým koněm Caruso 279. Na tutodvojici byl zvědavý nejeden divák. Kůň v majetku Bohumila Starnovského v sedle s Alešem Opatrným se předvedl v nejlepším světle. Startovali ve finále jako první a nasadili takovou laťku, kterou nikdo nedokázal překonat. Parkurem v čase 38,76 měli na další soupeře náskok dvou a více vteřin.

A. Opatrný

Doprovodným programem byl vedle pořádání odborných seminářů i parkur králíků. Tato aktivita, jak bylo divákům sděleno, slouží jako volnočasová aktivita pro mládež. O tom, jak jsou králíci dobři skokani, jsme se mohli přesvědčit, přestože jim chyběl čas na „rozskákání".

králičí parkur

Kompletní výsledky a videozáznamy nejúspěšnějších dvojic jsme vám přinesli ve článku Výsledkový servis: Bentley Praha Parkur Cup 2009 + VIDEO

Další videa si můžete prohlédnout na serveru Equimarket.eu.

Podobné články

Jen necelé dva týdny po zakončení parkurové Global Champions 2022 jsou známy termíny a místa konání dalšího ročníku. Ten nabídne jednu zbrusu novou…

iRozhlas

Anna Kellnerová měla první den Prague Playoffs napilno. V úvodní pětihvězdičkové rámcové soutěži zvládla hned dvě jízdy. S hřebcem Joyridem si…